Welk bont past er bij mij: \ax\ DOOR VELE VROUWEN het huis voor bont: k meesterbontwerker - beëdigde experts - garantie stichting bontwaarborg ANNO 1916 356 nwe binnenweg 356 t/o heemraadsplein ROTTERDAM Om een enkel voorbeeld te geven: BONT begeerd Hnnr Hp ppmirpn hppn ppn nipf nrpn InfllSPh I'AITIX Door de eeuwen heen een niet weg tc denken dracht. In vroeger tijden uitsluitend voor de betere stand. Meer en meer ook jonge mensen hebben nu ontdekt, dat ook bont voor bijna iedere vrouw, de man niet te vergeten, bereikbaar, is ge worden. Een deskundige voorlichting bij aanschaf is natuurlijk geboden. Zoals in deze eeuw van ruimte vaart, in onwaarschijnlijk tempo, de vernieuwingen simpelweg wor den ontvangen, is bont niet achter gebleven. Zowel in toepassing van materialen als ook in de soorten is enorm veel veranderd. Geweldig in deze jaren van ontkleding, is bont voor de toch in ons klimaat vaak zo nodige kleding, speels toegepast te zien. Vaak verwerkt met leer, 'houdt het iedere vrouw jong. Zelfs een man kan zich zonder voor verwijfd te worden uitgemaakt, van top tot teen in bont hullen. Daarom is het wellicht prettig om eens wat meer van veelgevraagde bontsoorten en hun verzorging te weten.. Konijn. Herkomst Australië, Europa, Oost Azië. Grijs, bruin, zwart of pittige na- tuurkleuren. Wordt veel veredeld en geverfd om bever en nutria te imiteren. Leent zich voor sportieve verwerking en klassieke mantels. Eenvoudige vellen worden voor jonge mantels gebruikt. Langhari ge vellen worden als nertskonijn geverfd. Nerts. Noord Amerika, Rusland, Scandi navië. Het is een roofdier. Wordt zeer veel gekweekt in een groot gamma van kleuren. De prijs is hoog. Hoog waardige gekweekte nerts wordt in Scandinavië beschermd met de marktnaam Saga en Amerikaanse nertsen onder de naam Emba, Ca nadese onder de naam Majestic. Veulen. Rusland, het hele Wolga-gebied. Bruin, rood, grijs, zwart; kort glanzend haar. Hoe mooier de te kening (moiré) hoe hogere waarde. Nerts II. Een nertsmantel uitsluitend ge maakt van vellen is vrij kostbaar. Van de overgebleven delen o.a. voor- en achterpoten, kelen, oksels, koppen enz. worden vele gevarieer de mantels gemaakt. Een deskun dige verwerking geeft een goed beeld van het vakmanschap en fan tasie waarover een moderne bont werker moet beslissen. Indisch lam. Noord Indië, Pakistan. Het is een schaap. Gelig wit van kleur, zwart bruin gevlekt en wordt vaak in alle tinten geverfd. Het haar lijkt op persianer, maar is veel matter van glans. Het leent zich voor spor tieve elegante mantels. Vooral in felle kleuren zeer gewild als zomer- bont. Bisam. Een rat die voorkomt in Noord Amerika, Noord Canada en Rus land. Middenbruin van kleur op de rug en de buiken grijs beige. Vaak wordt de rug en buik apart ver werkt. Indien de kleur niet fraai genoeg is om naturel te verwer ken, wordt de bisam geverfd. Buenos. Een schaap, dat voorkomt in Zuid Amerika. De natuurlijke kleur is wit tot beige. Wordt ook gescho ren en geverfd. Is meestal soepel en licht van gewicht en leent zich voor zeer sportieve modellen. Chinchilla. Herkomst Zuid gebergte). Het merendeel kweekt. Blauw zeer zacht haar. Niet sterk. Zeer elegant. Hoge prijs, alhoewel Amerika (Andes- wordt echter ge- grijs zijdeachtig, na het kweken meer betaalbaar zomerKornna Breitschwansz. Een schaap. Komt voor in Rus land, Monogolië, Afghanistan, Zuid West Afrika. De natuurkleur varieert van grijs, tgaal bruin en zwart en kan wor den geverfd van champagne kleu- ten tot zwart. De breitschwansz is zeer kortharig, hoog glanzend, veelal prachtige moiré tekening. Persianer. Schaap. Komt voor in Rusland, Buchara, Afghanistan en Zuid West Afrika. Kleur: Wit, grijs, gevlekt, bruin, zwart. Wordt vaak geverfd. Wordt gebruikt voor sportieve elegante mantels. De prijs varieert zeer sterk, afhankelijk van soort en kwaliteit. Materiaal: Indien niet te licht van gewicht is meestal krachtig en dan een van de minst kwetsbare soor ten om in de auto te dragen. Speciale opmerking: vellen uit Bes Arabië en Roemenië worden half persianer genoemd en moeten als zodartig worden verhandeld, het geen beslist niet altijd het geval is. Enige aanwijzigingen welke van nut kunnen zijn bij aanschaf van een bontmantel. Het is b.v. aan te bevelen altijd een eerste kwaliteit lam te prefereren van een goed kopere soort dan een laagwaardige kwaliteit persianer. Weeg nauwkeurig af voor welk doel het bont moet dienen, Representa tie, gezellige stapjas. Zit U er mee in de auto. Een bontjas moet goed gesneden zijn en in het dragen niet te zwaar. Koop het liefst met daglicht. Bedenk dat het prettig kan zijn om met latere service, reparatie, bij betrouwbaar bonthuis te kopen. De prijs van een vel zeg niets over de sterkte er van. Degene die van zijn bont houdt, zorgt er goed voor. Het komt de levensduur beslist ten goede. Houdt bij lange autoritten, trein reizen Uw bont niet aan. Het voort durend schuren van de in bewe ging zijnde voertuigen zorgt voor grote slijtage, vooral in de rug. Schudt het uit en laat het op een plaats drogen, waar de lucht circu leert. Nooit bij de kachel of ver warming drogen. Teveel warmte droogt het leer uit en maakt het bros. Voorziohtig met te veel zonlicht. U verkleurt oolc in de felle zon. Aanslag en vuil worden. Steeds sneller wordt Uw bont vuil en vet door verontreiniging in de lucht. Het maakt het haar kleverig en houdt daardoor de elasticiteit van de kroonharen vast en slijt hier door vlugger. Laat Uw bont dus tijdig schoon maken. Wilt U nog iets meer weten van bont, dan stellen wij gaarne op aan vraag, gratis beschikbaar, een boekje over Bont waarin opgeno men een bontsterkte tabel, getest door T.N.O. Niet alle bont al is het nog zo kost- veel belast, een praktische mantel, baar en prachtig, past bij iedere vrouw. welke lang meegaat, een goed model Bij bont komt het niet alleen aan op dat bij haar past, niet voor de minste de prijs, maar ook op stijl en smaak. modewijziging gewijzigd behoeft te Indien we eerlijk zijn en onze eigen,. worden en voor vele gelegenheden meestal kleine, gebreken onderken- gedragen kan worden, nen, zoals b.v. ik ben te slank wat meer voorkomt te volslank (dik Voor de modebewuste tiener, die klinkt zo ongezellig), dan is daar met vaak spontaan een nieuw modebeeld het kiezen van een bontsoort reke- laat ontstaan, omdat ze nog niet ge- ning mee te houden. Dit kan voor hinderd door grote zorgen, kleding ieder type. Belangrijk zijn de tint zoekt bij haar passend, lekker zittend, (kleur) van het materiaal en de haar- liefst met leer, draagbaar bij iedere struktuur. Temeer, een bontmantel gelegenheid, ieder moment van de kopen we meestal niet voor 1 seizoen. dag, ieder jaargetijde, gewoon omdat Een doordachte keuze kan iets pret- het fijn is en niet onbetaalbaar be- tigs, als het dragen en bezitten van hoeft te zijn. een bontmantel alleen meer veraan genamen. liet sportieve type, die ervan houdt om een fikse wandeling te maken. Je hebt dan een mantel nodig, waar je je heerlijk in kunt bewegen. Een gebruiksmantel, waar je b.v. zonder bezwaar een lederen ceintuur om kunt dragen. Een gezellige persianer, een eenvoudige lamsoort. Nertsde- len. Kortom materiaal niet uitslui tend op luxe afgestemd. Voor haar, die de grotere uitgaven beredeneert en rekening met haar ge zin houdt, kortom een bontmantel wenst, die het gezinsbudget niet te- U heeft toch geen drempelvrees voor een meesterbontwerker (er zijn er overigens maar zes in Nederland). Loop gerust eens bij hem bin nen. U bent dan verzekerd van zeer deskundige voorlichting en u kunt uw keuze maken uit een topselectie bontmantels. De prijzen, u zult daarover ver baasd staanU geeft minder uit dan u dacht. Juist een exclusief artikel als bont vraagt speciale voorlich ting, laat U daarom niet door drempelvrees weerhouden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 21