Riool-„bouwtrein" door Kethel-Oost Afwerking van het kruispunt van de Nieuwe Damlaan Oranje papierbakken Schoolschaak- en damtoernooi Bad Groenoord trok 322.703 bezoekers OPEN DAG VAN DE KUNSTKLAS Overlast HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 11 WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1973 Een nieuw model papierbak is in het Schiedamse straatbeeld verschenen. Lekker fel-oranje van kleur, uitnodigend om er gebruik van te maken. Alsjeblieft, doe het dan ook! Voorlopig prijken ze nog maar bij het Koemarktplein, maar het is de bedoeling dat ze geleidelijk aan ook elders de oude, geel-kleurlge bakken gaan vervangen, wan neer die versleten zijn. In het Stedelijk Museum Schiedam, Hoog straat 112, wordt op zaterdag 29 september a.s. een „open dag van de Kunstklas" gehouden. Een ieder is welkom tussen 10 en 13 uur en tussen 14 en 16 uur. Wanneer men binnen komt lopen kan men een kunstklas in actie zien en een tentoon stellinkje van werken van de kunstklasleden bekijken, maar ook praten met het kunst- klasteam, zijnde de beeldende kunstenaars Joop van Meel, Friedel Dalhuisen, Harry Boom en Diet Wiegman. Uiteraard kan men informatie krijgen en zich als deelnemer aanmelden. Formulieren zijn aan de mu- seum-balie'verkrijgbaar. De Centrale Schoolsport commissie organiseert in de komende herfstvakantie weer de schoolschaak- en schooldam-toernooien, waar voor in voorgaande jaren veel belangstelling is geweest. Het schaaktoernooi wordt op dinsdag 16 en woensdag 17 oktober in de Scholen gemeenschap Spieringshoek en het damtoer nooi op donderdag 18 en vrijdag 19 oktober in de Scholengemeenschao Nieuwelant ge houden. Aanmelding geschiedt via de scho len. Medio oktober zal ook de schoolschaak- kompetitie van start gaan. Daarbij bekampen ploegen van de Schiedamse scholen elkaar in kompetitieverband. De kampioensploeg van Schiedam wordt afgevaardigd naar de regio nale kampioenschappen, met de kans in de landelijke kompetitie terecht te komen. Het openluchtbad Groenoord heeft, gere kend vanaf de opening medio april tot en met de sluitingsdag zondag 16 september jl. in totaal 322.703 bezoekers getrokken. Vorig jaar bedroeg dit aantal 258.425 bezoekers, zodat uiteindelijk van een redelijk goed zwemseizoen mag worden gesproken. De minder goede weersomstandigheden gedurende de eerste maanden na de opening heeft vele mensen ervan weerhouden om Bad Groenoord te bezoeken; hetgeen ook de weerslag heeft gevonden in een geringer aantal abonnementen. Vermeldenswaard is dat de Keuringsdienst van Water, die het badwater gedurende het gehele seizoen heeft onderzocht, zowel van het diepe bad als van het ondiepe, het zwemwater de beoordeling heeft gegeven van „uitmuntend". De enorm-grote, zware en daarom stevig gefundeerde hoofdrioolleiding, lopende van Woudhoek naar het rioolgemaal Nieuwland aan de Burg. Honnerlage Gretelaan, zit nu veilig in de grond opgeborgen. Afgezien van de nog aan te leggen zijtak naar Kethel-Oost, is dit omvangrijke en kostbare werk vrijwel voltooid. Wat echter nog rest is de afwerking en dan bedoelen we meer in het bijzonder de herbestrating van het kruispunt Nieuwe Damlaan-Burg. Honnerlage Gretelaan; een werk waar nog enkele weken mee gemoeid zullen zijn. „Thurlede" heeft de singel, waar de recreatiezaal van het tehuis als het ware gedeeltelijk overheen „hangt" de definitieve vorm gekregen en vormt nu één geheel met de singel langs de hele Burg. Honnerlage Gretelaan. Ook met de singel bij de Chr. Technische school, want onder de Nieuwe Damlaan is een verbindende buis gelegd. Zo komt ook het aardige voetbruggetje bij de Magnalia Dei'-kerk beter tot zijn recht. De aankleding met groen komt nog. ue Nieuwe Damlaan tussen Burg. Honner lage Gretelaan en Burg. van Haarenlaan heeft een nieuw profiel gekregen en is daardoor veiliger geworden, zeker op het lastige kruispunt met de Mgr. Nolenslaan. Een middenberm scheidt nu het rijverkeer in beide richtingen. Op de secundaire zgn. ,,vent"-wegen is bij deze kruising het motorverkeer gescheiden van fietsers en bromfietsers. De auto's moeten nu vóór het kruispunt weer de hoofdrijbaan oprijden en fietsers en bromfietsers krijgen een veilig eigen pad. Waarbij ze overigens voorrang blijven houden op het motorverkeer op de Mgr. Nolenslaan. Het zal even wennen zijn wanneer de Nieuwe Damlaan weer voor alle verkeer zal zijn vrijgegeven, maar de verwachting is toch wel dat de nieuwe toestand een verbetering zal geven. „Het deel van de Nieuwe Damlaan ten noorden van dit kruispunt heeft na het leggen van de rioolbuis uiteraard een nieuwe bestrating gekregen, waaraan overigens ook een nieuwe profilering is gekoppeld. Doch ook ten zuiden van het kruispunt zal de Nieuwe Damlaan voor een deel" aangepast worden aan de nieuwe situatie. Immers, het ligt in de bedoeling dat dit kruispunt voorzien zal worden van een verkeerslicht installatie en dat vraagt een wijziging van het wegdek. In verband daarmee is de Nieuwe Damlaan bij de Vlaardingerdijk voor het verkeer afgesloten. De volgende stap is de herbestrating met her-profilering van de Burg. Honnerlage Gretelaan op het kruispunt en wel vanaf het dienstencentrum „De 4 Molens" tot aan de Damlaan (naast het garagebedrijf). Hiervoor zal de Burg. Honnerlage Gretelaan voor het verkeer afgesloten moeten worden. Wannéér dat zal gebeuren, zal nog nader bericht worden. Gehoopt wordt dat het hele werk over een maand gereed zal zijn. Maar dit onder voorbehoud gezegd, want men is afhankelijk van de weersomstandigheden en die zijn in dit jaargetijde zeer wisselvallig. Overigens heeft de omgeving van het De kortgeleden gegraven maar nog niet afgewerkte singel langs de Burg. Honnerlage Gretelaan, kruispunt reeds een belangrijke verbetering waar het bejaardencentrum „Thurlede" voor een deel overheen „hangt". Wanneer alles gereed is ondergaan. Naast het bejaardencentrum en ook het groen is aangebracht zal het een bijzonder leuk punt zijn in Nieuwland. Op het met zand opgehoogde bouwterrein tussen Koekoekslaan, de voormalige Polder vaart en de buiten gebruik gestelde Kerklaan, waar in de komende jaren de nieuwe woonbuurt Kethel-Oost zal verrijzen, staat momenteel een torenhoge Franki-stelling driftig te hameren. Een teken dat de in Schiedam-Noord vermaarde „bouwtrein" van de Aanneming Mij. Visser en Smit N.V. te Papendrecht weer zal gaan rijden voor het leggen van een stuk rioolleiding. Ditmaal voor het verlengen van een zijtak van het hoofdriool en wel het deel tussen het rioolgemaal „Kethel" aan de Schiedamseweg (waar in januari 1972 het hele grote rioleringsproject is gestart) naar en door Kethel-Oost tot een punt nabij de Kerklaan. Totaal ca. 600 meter lang. Men zal zich de werkwijze van de „bouw trein" nog wel herinneren. Voorop gaat de bedoelde Franki-stelling, die als een „loco motief" het spoor legt voor de trein. Met de op eigen kracht voorthuppelende toren worden om de zes meter twee heipalen geslagen (of juister: gegoten volgens het Franki-systeem), in totaal 210 palen met een lengte van 3.500 meter. Dan volgt de grote rijdende kraan met het ingenieuse apparaat waarmee pneumatisch twee stalen damwanden op een afstand van ongeveer 5 meter van elkaar de grond in worden getrild, welke wanden met stempel- ramen op de juiste afstand worden gehou den. Dieprijkende graafmachines halen de grond tussen de wanden weg, welke grond overigens meteen wordt gebruikt om aan het einde van de trein de gegraven sleuf weer te dichten. Op de bodem van de diepe sleuf wordt tussen de palen zand gestort, als tegenbelasting tegen de druk van de waterrijke bodem en tevens als filter waardoor het veen wél wordt tegengehou den, doch het water niet, dat dan kan worden weggepompt. Op de „gesnelde" Situatieschets van het tracé (in dikke bloklijn aangegeven) van de nog te leggen zijtak van het hoofdriool. koppen van heipalen komen de zware betonnen kespen, waarop uiteindelijk de rioolbuizen zullen rusten. Dit zijn pijpen van zes meter lang, met een doorsnede van 100 cm. en een gewicht van 4,3 ton. Enkele buizen zijn wat minder groot. Deze buizen worden met moffen in elkaar geschoven en met rubber ringen afgedicht en op de kespen vastgezet. Dan kan de sleuf weer dicht en de damwanden getrokken. Dit riool komt te liggen in het tracé van de toekomstige, maar na de Koekoekslaan gekruist te hebben, ook van de bestaande Zwaluwlaan. Het tracé loopt tot aan de brug over de Meeuwensingel, buigt dan naar links af, over het reeds eerder gedempte deel van de singel en loopt zo verder naar het rioolgemaal. Dit betekent, helaas, dat de bewoners van Zwaluwlaan, Meeuwensingel maar ook van de zijstraten hinder zullen gaan ondervinden van het werk. Er is nog gezocht naar een ander tracé buiten de bebouwing om, doch de slechte bodem staat dit niet toe. De grote hoeveelheden zand op het bouwterrein opgebracht (en nog te storten) oefenen een te zware zijdelingse druk om de paalfundering uit. Bovendien zou de riolering excentrisch komen te liggen wat weer problemen geeft met de aanslui tingen van de bestaande niet-onderheide riolering op de nieuwe wel-onderheide hoofdrioolleiding. Het is ook vanwege deze bodemgesteldheid dat de singel zo lang van te voren gedempt is. Het is nu nog niet te zeggen wanneer de bouwtrein voor het graven van de sleuf in de bestaande Zwaluwlaan zal komen en dan problemen zal geven. De omwonenden krijgen daarover tijdig bericht. Er zal voor gezorgd worden dat er toch verkeer mogelijk blijft tussen de door de sleuf gescheiden delen van de „vogelbuurt". Ook zal er een noodweg komen over de gedempte singel als verbinding tussen de Meeuwensingel en de Leeuweriksingel. Na afloop van het werk wordt de singel weer in de oude staat gebracht. De voetbrug over de singel wordt tijdelijk verwijderd, doch na afloop weer hersteld. Als gebruikelijk zal de hoge Franki-stelling eerder en sneller over het uitgestippelde tracé trekken. Dit geeft wel enige hinder, doch niet zoveel dat de wegen daarvoor afgesloten worden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 11