Twee kapiteins op één schip is niks RINUS ISRAËL IS NOG NIET AFGESCHREVEN Carrière Israel in notendop A Het is stil rond de figuur van Rinus Israël. Nog geen jaar geleden gold de 31-jarige Feyenoorder, in voetbalkringen beter bekend onder twee bijnamen, „IJzeren Rinus" en „De Generaal", als een der meest betrouwbare peilers van de ploeg die volgend jaar moet gaan deelnemen aan de wereldkampioenschappen voetbal in München. Twee operaties aan de meniscus beroofde het Nederlands elftal van zijn betrouwbare libero. Vmt v'V/ -1r-wrs HET NIEUWE STADSBLAD PAG. JU WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1973 Rinus Israël is inmiddels al zo ver hersteld dat langzamerhand weer enigszins gedacht kan worden aan een come-back. Vermoedelijk deze week nog zal de Feyenoorder voor het eerst weer een halve wedstrijd spelen. Dat zal dan vermoedelijk gebeuren in de oefen wedstrijd _die Feyenoord-b speelt tegen het Haagse Blauw Zwart. Een definitieve terugkeer in het eerste van Feyenoord (en daaraan gekoppeld de herovering van zijn plaats in het Nederlands elftal) zal echter nog niet zo één-twee-drie gebeuren. Daarvoor is Israël te lang uit zijn ritme geweest. Medici verwachten echter dat hij voor het eind van het jaar medisch gezien weer geheel opgeknapt zal zijn. Over zaken die hemzelf, Feyenoord en het Nederlandse voetbal raken, hadden wij in „vraag en antwoord" het volgende gesprek met Rinus Israël. Je bent binnen een tijdsbestek van nog geen jaar tweemaal ernstig geblesseerd geraakt. Vorig jaar aan de binnenkant van je linkerknie en enkele weken geleden aan de buiten kant van je rechterknie. Beide malen was operatief ingrijpen aan de meniscus noodzakelijk. Zijn die blessures het gevolg van domme pech of gaan de jaren voor jou zo langzamerhand tellen? „Vorig jaar was het gewoon domme pech. Bij een wat ongelukkige aktie kreeg ik een duwtje in mijn rug, waardoor mijn knie een opdoffer kreeg. Dat had iedereen kunnen overkomen. Bij de blessure die ik tegen Schalke'04 opliep, lag het echter anders. Gesprekken met de behandelend geneesheer hebben me geleerd, dat die blessure het gevolg was van een zich langzaam voort zettend slijtageproces. Vooral na die ellende aan mijn linkerknie heb ik geprobeerd dat been te ontzien, maar dat heeft wel als gevolg gehad, dat mijn rechter been overbelast -werd. En dat heeft het slijtageproces versneld". betekent dat, dat de pessimisten, die vrezen dat Rinus Israël nooit meer terugkomt aan de Nederlandse voet bal top omdat hij te oud wordt, gelijk krijgen? „Je gaat zelf natuurlijk ook twij felen. Vooral vorig seizoen heb ik me regelmatig afgevraagd of ik nog wel de oude zou worden. Langzaam maar zeker groeide ik toch echter weer naar mijn oude vorm toe. Vooral in het toernooi, dat Feyenoord in Frankrijk speelde, heb ik tegen Olympique Marseille en tegen Bayern München weer lekker gevoetbald. Daar is tie kiaó weer ingekomen door dat ongelukje tegen Schalke, maar eerlijk gezegd zie ik het nu allemaal zo somber niet meer in. Ik kan natuurlijk niet garan deren, dat ik me over enkele maanden weer bij de Nederlandse top zie voetballen, maar ik geloof toch wel, dat het mogelijk is. Ik zie het in ieder geval als een enorme uitdaging om al die zwartkijkers te bewijzen dat ik nog terug kan komen". Na je vorige blessure ben je weer te snel begonnen, waardoor het gene zingsproces minder vlug verliep dan werd verwacht. Maak je nu dezelfde fout? „Ik heb van het vorige geval geleerd. Heel langzaam ga ik weer de accu opladen. Ik ben nu een maand uit het ziekenhuis en mag gerust zeggen dat er vooruitgang in zit. Ik mag al weer fietsen en ik heb zelfs al heel voorzichtig getraind. Het zal tijd kosten. Er zullen zeker nog een paar maanden overheen gaan, voor ik weer de oude ben. Een meniscus operatie vergt nu eenmaal een lange aanloopperiode. Ik ben echter zeker niet van plan ook maar iets te overhaasten, dat werkt uiteindelijk toch alleen maar vertragend. Vorig seizoen heeft Feyenoord aan veel kritiek bloot gestaan. Zoals het er nu naar uitziet, worden de daden van Feyenoord ook dit seizoen door Jan Publiek en de publiciteitsmedia weer uiterst kritisch gevolgd. Is die kritiek naar jouw mening juist? M. D. Israël, bij voetballief hebbers beter bekend onder de naam „IJzeren Rinus", werd op 19 maart 1942 in Amsterdam geboren. Al op zeer jeugdige leeftijd werd hij lid van de Amsterdamse amateurvereni ging DWV, waar zijn prestaties op het veld zo opvielen dat hij enkele jaren later door DWS (het huidige FC Amsterdam) werd gecontracteerd. Ook daar behoorde Israël, samen met doelman Jan Jongbloed en verdediger Daan Schrijvers, al snel tot de vedetten. Zijn talenten liepen zelfs zo in het oog dat Feyenoord de Amster dammer (toen nog stratenma ker van beroep, nu naast betaalde voetballer ook sigaren winkelier) in 1966 naar Rotter dam haalde. Waar Feyenoord nooit spijt van heeft gekregen, want al snel groeide hij uit tot de „as" van Feyenoords ster renteam. Israël kreeg ook inter nationale erkenning. Enerzijds door het spelen van 43 inter lands en anderzijds door de successen die Feyenoord enkele jaren geleden op internationaal niveau behaalde. Voor de liefhebbers: Israël weegt 78 kg, is 1,79 meter lang en is vader van één kind. i „Vorig seizoen hebben we inderdaad veel kritiek gekregen. Niet helemaal ten onrechte, dacht ik. Onze speel wijze was voor het publiek niet altijd even aantrekkelijk om te zien. Wat dit seizoen betreft: de mensen moeten nog even afwachten. Je werkt tenslotte met een nieuwe trainer en dan mag je niet verwach ten dat alles al meteen gesmeerd verloopt. De eenheid trainer-speler moet nu eenmaal groeien. Ik heb er zelf echter wel vertrouwen in. De wilskracht is tenminste voor een belangrijk stuk weer terug. Ja, dat komt inderdaad misschien wel door Wiel Coerver. Een nieuwe trainer brengt tenslotte nieuwe impulsen en sommige jongens hadden die beslist nodig. Die waren uitgekeken op Ernst Happel. Ik zelf overigens niet. Voor mij had Happel mogen blijven. Dat is overigens geen verwijt aan het adres van Coerver want voorzover ik het tot nu toe heb kunnen beoor delen, kan die man er ook wel een houtje van". Feyenoord kampt nog altijd met een spitsprobleem. Is het niet een belachelijke zaak dat een (rijke) club als Feyenoord niet eens diep in de buidel tast om een spitsspeler van allure aan te trekken? „In het verleden zullen best wel eens fouten gemaakt zijn in het aankoop je mm Rinus Israël mag de accu langzamerhand weer enigszins opladen. Dat gebeurt in eerste instantie via fietsoefeningen, die de stijve spieren weer een beetje soepel moeten maken. beleid. Dat is echter mijn pakkie-an niet. Ik kan alleen maar zeggen dat dergelijke transakties als met Willy Brokamp de bedoeling was, voor mij niet behoeven. Ik geloof dat Feye noord wel juist gehandeld heeft door Brokamp niet aan te trekken. Zijn financiële eisen waren dermate hoog, dat zo'n uitgave nooit te verantwoorden geweest zou zijn. Niet ten opzichte van je leden, maar ook ten opzichte van je spelers. Terecht probeert Feyenoord het nu op eigen kracht. Persoonlijk zie ik veel in Lex Schoenmaker. Die jongen moet alleen zijn remmingen overboord zetten. Lukt dat, en dat is de taak van de trainer, dan kan Lex een verdienstelijke spits wor den. Het enige wat hij mist is snelheid. Door zijn lengte en koel bloedigheid kan hij dat echter Johan Cruyff is voor een astrono misch bedrag naar Spanje vertrok ken. Voor jou als verdediger be horen dergelijke transfers nauwelijks tot de mogelijkheden. Betreur je dat? Praten met Rinus Israël gaat met horten en stoten. Om de haverklap moet hij fans telefonisch plechtig verzekeren dat het tijdperk Israël nog lang niet afgesloten is. „Iedereen wil natuurlijk zo veel mogelijk verdienen. Als ik in de schoenen van Johan had gestaan, was ik ook achter elkaar naar het buitenland vertrokken. Voor een verdediger zit dat er echter niet in. Daar moet je je dan bij neerleggen. Dan kan je alleen maar hopen dat je net als ik bij een club terecht komt, waar je én goed betaald wordt én waar je het naar je zin hebt. Ontevreden ben ik dus niet". Begin september begint de B-kursus van het trainersdiploma. Het D en het C-diploma heb je inmiddels behaald. Ga je door? „Ja. Ik heb het op die kursus geweldig naar mijn zin. Ik ben dan ook vast van plan om na het B ook het A-diploma te gaan behalen. Ik geloof zelf namelijk dat ik de mogelijkheden heb om een redelijke trainer te werden De instelling die ik op het veld altijd heb gehad, is ook voordelig voor een trainer. Met mijn karakter moeten er daarom mogelijkheden inzitten. Ook indien ik later mijn brood niet als trainer zou kunnen verdienen, is deze kursus overigens nuttig geweest. Ik heb er een heleboel geleerd, waarvan ik het bestaan nauwelijks afwist. Als vroeger een trainer tegen me zei: „Rinus, ga eens een half uurtje op je' kop staan", dan zou ik het gedaan hebben. Nu ben ik echter bewuster geworden. Kan ik ook beter aan voelen wat trainers met sommige oefeningen voor ogen hebben. En dat is toch wel nuttig". Over naar het Nederlandse elftal. Is ook volgens jou het bereiken van München een halszaak voor het Nederlandse voetbal? „Ongetwijfeld. Al is het alleen maar om het publiek weer op de tribunes te krijgen. Zó langzamerhand is iedereen een beetje uitgekeken op het behalen van de Europa-cup. Slechts het bereiken van de eind ronden van het wereldkampioen schap voetbal kan het Nederlandse voetbal nog nieuwe impulsen geven. En daar zijn we hard aan toe. Niet alleen wat betreft de publieke belangstelling, maar ook wat betreft de nieuwe lichting. Misschien dat suksessen in München stimulerend kunnen werken op jeugdige talen ten". Vooral dat laatste is hard nodig. Achter de (gevestigde) top staat geen enkele beloftevolle speler te dringen om een opengevallen plaats over te nemen. De vervanging van je eigen post, als libero, vormt een goed voorbeeld van de gevaren die Oranje bedreigen. „Die problemen zie ik toch niet helemaal. Ik geloof dat de publici teitsmedia die scheppen. Aad Mans veld van Den Haag is zonder meer een uitstekende vervanger. Die jon gen wordt door journalisten echter gewoon kapot geschreven. Hetgeen ik eerlijk gezegd, niet helemaal begrijp, want jullie zijn tenslotte gebaat met het bereiken van Mün chen. Mansveld dreigt echter de dupe te worden van die houding. Vooral omdat hij mentaal nog niet sterk genoeg is om tegen alle kritiek opgewassen te zijn, zit hij op het ogenblik mooi in de vernieling. Ook de beide bcndseoaches spelen het spel ten opzichte van Mansveld overigens naar mijn smaak niet goed. Waarom mocht die jongen tegen IJsland en Noorwegen niet meespe len. Juist dergelijke wedstrijden kunnen goed zijn voor zijn zelfver trouwen. Ik snap er werkelijk niets van. Hij moet geholpen worden en niet de grond ingeboord worden. Wanneer ik München niet haal, dan is men toch op hem aangewezen. En niet op een Johan Neeskens. Die heb je veel te hard nodig op het middenveld". Tenslotte: hoe groot zijn de kansen om München te halen? „Op papier natuurlijk erg groot. Normaal gesproken moeten we Bel gië van ons af kunnen houden. Niet voor niets wordt in Nederland zo'n beetje het best voetbal ter wereld gespeeld. Toch ben ik er niet gerust op. Ik heb gewoon het gevoel dat het weer allemaal mis gaat. Ik weet niet waar dat aan ligt. Er zijn in ieder geval te veel dingen die niet kloppen. Neem alleen het feit van twee bondscoaches maar eens. Be grijp me goed; ik hoop dat het allemaal lekker gaat lopen maar eerlijk gezegd zie ik het met twee kapiteins op één schip niet helemaal zitten. Daar kan je alleen maar narigheid van krijgen. En juist dat moet voorkomen worden. Ten kos ten van alles moet München gehaald worden. Daar is het gehele Neder landse voetbal mee gebaat.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 30