HET LOODSWEZEN: Een dienst in dienst van een veilige vaart Zij maar U kunt wel helpen kunnen het niet helpen Nederland ligt aan één van de drukst bevaren zeevaar troutes ter wereld. In 1972 voeren niet minder dan 37.350 schepen de Nieuwe Waterweg op en gingen er zo n 37.622 schepen via die weg weer terug naar zee. Daarvan werden 31.346 inko mende en 31.268 uitgaande schepen beloodst. Jaarlijks komen er steeds méér, steeds grotere en snellere schepen. Een veilige vaart voor dit drukke scheepvaartverkeer is één van de belangrijkste ta ken van de „Dienst van het Loodswezen", de Betonning, Bebakening en Verlichting". HOEK van HOLLAND WESTKAPELLE BLANKENBERGE HISTORIE WAKEND OOG giro 1122222 tn.v nationale kollekte geestelijk gehandicapten te utrecht r> KUSTVERLICHTING De zwarte cirkels geven het karakter van het vuurtorenlicht gedurende één minuut aan. De getrokken cirkels geven aan tot waar het licht gedurende 90% van het jaar zichtbaar is. De loods, die al plm. 4,5 mijl uit de kust aan brxrrd komt en bij het uitvaren van een schip ook weer ca. 7,5 mijl buiten het Noorderhoofd .van Hoek van Holland in volle zee wordt afgezet op de .afhaalboot" van de loodsdienst, is een ervaren man een expert Stromingen, zandbanken, diepten, on diepten en wrakken staan op de zee kaarten aangegeven, maar de omstan digheden kunnen dagelijks veranderen. Aan onze kust bijvoorbeeld verplaatsen veel zandbanken zich. Het loodswezen heeft zijn werkterrein verdeeld in zes districten: I en 2 Harlingen, 3 Amsterdam, 4 en 5 Rot terdam en 6 Vlissingen. De loods kent de vaarwateren van het district waarin hij werkt als geen ander. Hoewel de kapitein onder alle omstandigheden verantwoordelijk blijft voor alles wat er op en met zijn schip gebeurt, draagt de loods als expert toch een grote verantwoording, want het is op zijn aanwijzingen dat het schip door de drukke vaarwateren navigeert en dat is geen geringe zaak. De gezagvoerder is verplicht een loods aan boord te ne men, maar er staat geen strafsanktie op, wèl moet altijd loodsgeld worden betaald. Stelt U zich een uiterst drukke vaar weg voor zoals bij Hoek van Hol land, waar per dag gemiddeld onge veer 100 schepen passeren. Niet al leen moet er gelet worden op getij den, diepgang, gedrag van het schip, maar ook op hel scheepvaartverkeer. Dan hangt er heel wat af van de kennis, de ervaring en het inzicht van de loods! Om dat inzicht en daarmee de veilig heid en doelmatigheid te vergroten, zal ,,Het Loodswezen" in samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Re dersvereniging in de periode van 27 augustus 1973 t/m 2 juni 1974 in het redegebied van Hoek van Holland een onderzoek instellen. Dit onderzoek wordt uitgevoerd door in vier periodes van drie. weken, verdeeld over de vier seizoenen, een enquête te houden op alle beloodste in- en uitgaande sche pen, terwijl daarnaast een verkeerson- derzoek met behulp van radar zal wortjen gehouden. De gegevens die op deze manier worden verkregen kunnen dan weer aanleiding zijn voor verande ring en/of aanvulling van de al bestaan de maatregelen en voorschriften voor een veiliger vaart. Assistentie verlenen bij het navigeren van schepen op druk bevaren routes en bij het aanlopen van havens doet men in vele landen al heel lang. In de Middeleeuwen waren schippers en vissers behulpzaam bij het navigeren als een schip een haven of een rivier mond wilde binnenvaren. Een „rom melige" toestand was dat wel en een garantie voor de kundigheid van de „loods" was er niet. De oudste beken de regeling van het kxxiswezen is een proclamatie uit T563 toen onder de regering van Koning Filips II zware straffen wérden aangekondigd voor die genen die hun diensten als loods aan boden zonder over de nodige kwalitei ten te beschikken. Er kwam wat verbetering in de toe stand toen in de Gouden Eeuw de Staten van Holland (in 1615) en van West Friesland (in 1617) voor hun eigen gebieden loodsverordeningen uit vaardigden. Steden en Admiraliteiten stelden „gekomitteerden" aan, belast met het toezicht op de loodsdiensten ter plaatse, maar een centraal geleide organisatie werd het nog steeds niet. Dat punt in de historie van de veilig heid op zee werd pas in 1813 bereikt. Het loodswezen werd toen blijvend onder het Ministerie \»an Marine ge steld en daaronder ressorteert het nog altijd. Het is uitgegroeid tot een effi ciënte dienst, die onder meer zorg draagt voor een veilige begeleiding van de in- en uitgaande schepen. Maar de Dienst van het Loodswezen doet méér, zoals het zorgdragen voor de betonning, de bebakening en de verlichting. Voor wat betreft de veilig heid ter zee in de wateren die onder Nederlands beheer staan, is de Dienst het apparaat dat óók onder vaak moei lijke (weers)omstandigheden waakt over de veiligheid van het scheepvaart verkeer. Die taak strekt zich niet langer alleen uit tot de Nederlandse kustwate ren, maar reikt tot ver in de Noordzee, want de aktiviteiten van de Dienst hebben ook betrekking op allerlei facet ten van de veiligheid op het Nederland se gedeelte van het z.g. Continentale Plat met zijn vele booreilanden Ten behoeve van de Nederlandse en buitenlandse scheepvaart worden daar vaarroutes uitgezet en wordt zorggedra gen voor de bebakening en de verlich ting. Overigens, zeescheepvaart bete kent nog altijd de veiligste manier van transport van mensen en goederen. Het Loodswezen, hoezeer ook bij „licht" betrokken, zet over het alge- Het betonningsvaartuig "Breeveer tien" voor IJ muiden. De loods gaat van boord. meen waar het de publiciteit betreft zijn licht noal eens onder de koren maat Het werk wordt gedaan, maar van de dertien miljoen Nederlanders zijn er niet zoveel die beseffen dat de Dienst van het Loodwezen een belang rijke instelling is, die er voor zorgt, dat- alle soorten lading, bestemd voor Nederlandse havens, voor in-, uit- of doorvoer, veilig die bestemming berei ken. Maar óók een „wakend oog" voor vissers, sportvissers en zeezeilers. Dat wakend oog bestaat uit niet minder dan 53 schepen, waaronder drie licht schepen, en een modern platform dat in zee is gebouwd ter vervanging van een lichtschip. Dat platform is uitgerust met de nieuwste apparatuur om de veiligheid van de scheepvaart te waar borgen. Het platform is niet bemand en wordt van de kust af gecontroleerd. De Dienst beschikt ook over 20 grote vuurtorens en z.g. semafores (seinto- rens), terwijl er daarnaast nog 300 kleinere lichten, stormseinmasten enzo voort zijn. Alleen al op de Noordzee en de toe gangswegen naar de havens heeft de Dienst van het Loodswezen 500 licht boeien en 9000 andere betonningsvoor- werpen aangebracht. Om die „bakens tijdig te verzetten", ze te kontroleren, repareren en vervangen, zijn bijna 1800 mensen dagelijks in de weer. Het aantal mannen dat direkte loodsdiensten verricht bedraagt ruim 600. Vrouwen zijn daar (nog) niet bij. Maar nu het Loodswezen op de brug van Neder landse schepen ook wel eens een „stuurvrouw" in plaats van een stuur man aantreft, is de mogelijkheid niet uitgesloten dat het wakend oog van het Nederlandse Loodswezen in de toe komst ook nog wel eens een vrouwelijk oog zou kunnen zijn. (2x1-5x2)

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 36