De Verzamelaar" maakt het waar "Kom bij Sitskoorn uit300soorten Uw overgordijnen uitzoeken ...diewij gratis voor u maken CENTRAAL Iedere derde donderdag van de maand Ensemble Joly Nuy in Spaland freek hoogvliet Informatie avond Weduwen en Weduwnaars Bond in Schiedam Bijbelcursus in Fr. Haverschmidt De N.P.B. maakt zich op vóórhaar eeuwfeest De Belhamel" en zijn aktiviteiten Autorijschool Aad v. Leeuwen VOORDELEN A. C. J. SCHEFFERS DAM 35 plus keuze uitzo'n 200 soorten vitrages (vervolg van pagina 3) INDELING DE MOGELIJKHEDEN CHEMISCHE WASSERIJ HET BESTUUR HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 12 VRIJDAG 19 OKTOBER 1973 Postzegel ruilen, bij hele kavels tegelijk, als het zo uitkomt, is op een ruilbeurs natuurlijk een van de toppers. De Nederlandse vereniging „De Verzamelaar" is opgericht op 8 februari 1951, is koninklijk goed gekeurd op 7 april 1961 en heeft als hoofdkantoor Utrecht. Iedere derde donderdag van de maand kunt u van alles ruilen bij de vereniging in Schiedam, zitting hou dend in de bovenzaal van gebouw „Arcade" aan de Lange Haven 71. Wat of er allemaal gespaard wordt? De ruim 5.000 georganiseerde verza melaars doen in aantekenstrookjes, albums, albumplaatjes, asbakken, aanstekers, bierglazen, bierviltjes, curiosa, dranketiketten, ex-libris, eerste-dag-enveloppen, fossielen, filmsterren, insignes, Koninklijk Huis-varia, lucifersetiketten, lucht vaart, marine, mineralen, munten, maximum kaarten, militairia, mo lens, oorlogsdokumentatie, pen ningen, postzegels, poststukken, prentbriefkaarten, ruimtevaart, scheepvaart, schelpen, servetten, si garenbandjes, sigarettenmerken, sluitzegels, stenen, sleutelhangers, speldjes, suikerzakjes enz. enz. Gisteravond, toen wij er even een kijkje namen, bestond er grote belangstelling voor postzegels en sigarenbandjes, uiteraard het klas sieke verzamelmateriaal. De vereniging stelt zich ren doel meer belangstelling te kweken voor deze nuttige vorm van vrijetijdsbe steding en het onderling contact tussen verzamelaars te bevorderen en hen met raad en daad bij te staan. Iedere maand worden er in een vijftigtal steden ruilbeurzen gehou den. Om te vermijden dat de contributie voor velen een bezwaar zou kunnen zijn, bedraagt deze per lid slechts f 10,— per jaar. Junior leden zijn degenen van 10 t/m 17 jaar, voor wie de contributie f 5,— per jaar bedraagt. Indien een van de huisgenoten lid is van de vereniging, dan kunnen de overige gezinsleden „huisgenootlid" worden. Deze ont vangen dan echter geen maandblad. De contributie bedraagt f5,- per jaar. Wie 65 jaar of ouder is kan zich aanmelden als seniorlid. Ook deze contributie bedraagt f 5,—. Indien u zich na 1 juli van het lopende verenigingsjaar aanmeldt, betaalt u voor het resterende deel van het jaar de helft van de contributie. Op de ruilbeurs kan altijd een inschrijf formulier gevraagd worden. Na ontvangst van uw inschrijfformu lier plus contributie wordt u de lidmaatschapskaart overhandigd of toegezonden en ontvangt u maande lijks het orgaan „De Verzamelaar". Wat houdt het in lid van „De Verzamelaar" te zijn? De voordelen daarvan zijn o.m. dat u gratis toegang op middag-, avond- of ochtendruilbeurzen heeft of tegen sterk gereduceerde prijs. Verder grote rcduktie bij dagruilbeurzen en tentoonstellingen, het ontvangen van het maandblad en het verkrijgen van correspondentie-adressen. Grotere beurzen worden 2 a 3 maal per jaar gehouden. Voor Schiedam staat dit te gebeuren op 19 januari 1974 van 11-5 uur in gebouw „Arcade". Voor het aanmelden als lid kunt u terecht bij de heer C. Meijer, De Els 10, Nieuwerkerk a/d IJssel, giro 2701063 t.n.v. „De Verzamelaar". Correspondent voor Rotterdam en Schiedam is de heer M. Berns, Postbus 2155 te Rotterdam, die meestal op de ruilbeurs in „Arcade" aanwezig is. De tijd is eigenlijk van 7-9 uur, maar die loopt altijd uit. Het is leuk om te zien hoeveel animo de kinderen hiervoor hebben. Er was gisteravond ook een teleur gestelde mevrouw. Zij wilde graag Van Nelle-punten ruilen voor Dou- we Egberts. En die had toevallig niemand! U weet het nu dus: elke derde donderdagavond van de maand kunt u met uw ruilspulletjes hier te recht... M. W.-S. BANKETBAKKERIJ Het luiste adres Géén filialen - Tel. 267823 Op donderdag 25 oktober a.s. zal de rekreatieavond in het bejaarden centrum „Spaland" worden ver zorgd door het ensemble Joly Nuy uit Voorburg. Geen onbekenden in dit huis. Het programma bevat altijd operette-melodieën gezongen door een sopraan, een alt en een tenor. Verder leuke conferences en goo chelwerk. Echt een avond om in dit centrum eens echt „uit" te zijn. Aanvang acht uur. ieder die van cactussen en vetplanten houdt nodigen wij uit onze kwekerij te bezoeken cactuskweker oostelijke slag 7 maasdijk i 3 km vanaf maassluis-west iedere bezoeker ontvangt een plantje cadeau. In Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis werkt sinds enige jaren een afdeling van deze bond. Voor talrijke weduwen en weduw naars heeft deze bond reeds veel kunnen betekenen. Er werden ont- spannings- en voorlichtingsavonden gehouden, bezoeken afgelegd, ter wijl daarnaast verschillende leden elkaar bij ziekte bijstonden. Vijf jaar geleden werd de bond opgericht met het doel weduwen en weduwnaars te helpen in de moei lijkheden die na het verlies van de levenspartner zo vaak het" deel zijn van de achterblijvenden. Reeds di rect werd duidelijk, dat velen een dergelijk orgaan vanveel belang achten. In betrekkelijk korte tijd van haar bestaan is namelijk reeds in talloze gevallen een beroep gedaan op de deskundige medewerkers die het bestuur wist aan te trekken. Op landelijk niveau streeft de bond naar: belastingfaciliteiten voor de werkende weduwen en weduwnaars; naar voorzieningen bij huishoude lijke hulp; naar goedkope reizen en weekendrecreatie. Verder wordt in alle afdelingen veel gedaan op het gebied van ontspanning en ontmoe ting tussen hen, die allen eenzelfde lot troffen en bij wie men begrip zal vinden omdat men weet waarover men spreekt. De bond is er echter van overtuigd, dat velen nog steeds niet met haar doel en streven bekend zijn. Daarom wordt er donderdag 25 oktober in hotel „Rijnmond", Nieuwlandplein 12, Schiedam een informatie-avond gegeven. Aanvang 20.00 uur. Enige leden van het hoofdbestuur zullen dan aanwezig zijn om doel en streven van de bond uiteen te zetten en eventuele vragen te beantwoor den. De W.W.-bond, die haar werk verricht zonder enige subsidie, zou zéér gebaat zijn met veler aanmel ding als lid tegen een contributie van f 30,— per jaar. Telefonische inlichtingen zijn te verkrijgen onder no. 010-249231 Maandagavond 22 oktober a.s. heeft in de rekreatiezaal van huize „Fr. Haverschmidt" de eerste bijeen komst van de bijbelkursus der Nederlandse Protestantenbond plaats. Ditmaal worden gedeelten uit het Johannesevangelie behandeld. Zoals gewoonlijk zijn belangstellen den buiten het huis van harte welkom. De volgende avonden zijn 3 december, 7 januari en 11 februari. ROTTERDAM: Beijerlandselaan/hoek Polderlaan Tel: 856140 Noord molenstraat 41 Tel 243119 Meyenhage 318-320/hoek Slinge Tel: 807935 OVERSCHIE: Hoornweg 11 - 13 Tel: 153968 SCHIEDAM: Hoogstraat 64 Tel: 269546 Hoogstraat 54 Tel: 263139 DELFT: Winkelcentrum ..In de Hoven" Wijk 4 Tel: (015) 120455 IU.U In de bestuursvergadering van de N.P.B. van 8 november a.s. zal een commissie worden geïnstalleerd ter voorbereiding van de herdenking van het 100-jarig bestaan op en om streeks 5 oktober 1974. De samen stelling daarvan zal volgende maand bekend worden. Men heeft ook besloten een Jubileumfonds in te stellen vooral bedoeld als steun voor het werk van de afdeling. Op de bijeenkomst van de Bond van Vrouwelijke leden is de eerste gift, verkregen uit een verloting reeds voor dit fonds gereserveerd. Vanzelfsprekend dat ook de koor afdeling haar best zal doen de viering van dit honderdjarig bestaan van deze afdeling te Schiedam tot een succes te maken. Dit koor zou daartoe echter versterkt moeten worden met sopranen, alten, te noren en bassen. Als u van zingen houdt, komt u dan eens kennis maken op een donderdagavond om 8 uur in de kerk. Wilt u nog nadere inlichtingen hebben, dan worden deze gaarne verstrekt door de secretaris de heer H. Bezemer, Mgr. Nolenslaan 654, tel. 703064. Van de bouwsom wordt altijd een bepaald percentage besteed aan een kunstwerk. Bij het zoeken naar een kunstenaar viel de keus op de heer Droppert uit Vlaardingen. Bestuur en docenten waren zeer gesteld op een kunstwerk dat door de kinderen gebruikt kon worden, iets dus dat niet alleen was om naar te kijken. Vandaar de leuke zithoek buiten, uit de wind door de verhoging van de grond en de palissade er om heen. Het idee van de palissade komt ook weer terug om de fietsenstallingen. Het gebouw bevat op het ogenblik 12 Itfkalen, 2 groepsruimten, 1 gymnastieklokaal en 1 aula. Verder een kamer voor de directrice, een voor de adjunct-directrice en een voor de leerkrachten. Bovendien werkruimte voor de huishoudster, de administratie en de concierge. Op het eigen terrein bestaat de mogelijkheid tot uitbreiding met 6 theorielokalen, 1 combinatielokaal, 1 naailokaal en 1 gymnastieklokaal. De aanvrage tot uitbreiding zal wel niet zo lang op zich laten wachten! Het lokalenplan 1971 zag er wel anders uit dan dat van 1960. Hadden oorspronkelijk de huishou delijke- en de naaldvakken de overhand, geleidelijk aan kwam de nadruk te liggen op de z.g. algemene vakken, dus meer rekenen (wis kunde), Nederlands, Engels, kennis der natuur, aardrijkskunde en ge schiedenis. De bedoeling was en is nog steeds de meisjes langer algemene ontwikke ling te geven en daardoor de beroepskeuze uit te stellen tot een wat oudere leeftijd. De ,,brug"klas geeft de leerlingen de gelegenheid in andere vormen van beroepsonderwijs over te stappen. Voor het gehele huishoud- en nijverheidsonderwijs zijn sinds de Wet op het Voortgezet Onderwijs (W.V.O.), de z.g. Mammoetwet, van 1968 landelijke examens voorge schreven. De leerlingen kunnen tot nu toe een meer theoretische (T) of een meer praktisch (P) gericht examen doen. De P-meisjes zoeken na haar diplo mering meestal een beroep, de T-leerlingen mogen worden toege laten in het Middelbaar Huishoud en Nijverheids Onderwijs (M.H.N.O.). Aan onze school is als middelbare opleiding verbonden de K.V./J.V.-opleiding, de opleiding dus voor Kinderverzorging/jeugdver- zorging. Deze opleiding heeft in de tweede klas op 't ogenblik 18 leerlingen, in de eerste klas 28, waaronder 2 jongens! Jaren geleden heeft men het Nijver heidsonderwijs in de Tweede Kamer wel eens een compliment gegeven dat het zo „dynamisch" was, toen dus in vergelijking met andere vormen van voortgezet onderwijs. Soms zou men nu echter wel eens denken dat wat minder „dyna misch" ook wel prettig zou zijn. Net was men nl. de Mammoetwet één keer door, of het nieuwe besluit l.b.o.-lavo stond alweer op stapel. Dit besluit voor het gehele Lager Beroeps Onderwijs en. het Lager Algemeen Vormend Onderwijs be tekent voor alle vormen van het lager beroepsonderwijs dat zij 4-jarig worden. Dit geldt dus voor het lager huishoud- en nijverheidsonderwijs (l.h.n.o.), het lager technisch onder wijs (l.t.o.), het lager economisch en administratief onderwijs (l.e.a.o.), het lager landbouwonderwijs (l.l.o.) en het lager middenstands onderwijs (l.m.o.). En dus werpt men zich maar weer „mammoetig" op de vragen en problemen die deze veranderingen met zich meebrengen. Het aantal leerlingen bedraagt 294 waaronder ook een groep meisjes die het leren wat moeilijk vindt en daardoor is opgenomen in het individueel huishoud- en nijverheids onderwijs (i.h.n.o.). Deze meisjes krijgen meer praktische lessen. Zij volgen nu ook een opleiding van 4 jaar, waarvan in het laatste jaar de REINIGT UW KLEDING BETER LANGE NIEUWSTRAAT 71 SCHIEDAM TEL. 26 83 92 WIJ HALEN EN BEZORGEN DOOR DE GEHELE STAD ochtenden in stage worden door gebracht. Deze stage dient als voorbereiding op het beroep dat zij na deze 4 jaar gaan kiezen. Bij de stage worden ze vanuit de school door een docente begeleid. Aan deze school zijn op dit ogenblik verbonden, behalve de directrice, 28 docenten waaronder de adjunct directrice. Verder 3 personen op de administratie, een huishoudster, 2 concierges en 5 dames die het gebouw schoonhouden. De vereniging wordt geleid door een bestuur, waarvan het dagelijks be stuur wordt gevormd door de heer J. A. van Eek, voorzitter, mevr. C. C. Bijl-Lenderink, secretaresse en de heer J. D. Holtkamp, penningmees ter. Naar wij hopen heeft u met het bovenstaande een klein overzicht gekregen van alles wat er in een school voor huishoud- en nijver heidsonderwijs omgegaan is en nog omgaat, en dan meer in 't bijzonder in de Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en Omstreken „Har- gahof", Valeriusstraat 29-31 te Schiedam-Groenoord. Het jeugdwerk Johannes de Doper heeft voor de jeugd een vast programma genaamd „De Belha mel". Waarbij men voor alle jongens en meisjes een leuk programma heeft opgesteld. Men begint met tafeltennis op maandag 22 oktober a.s. van 7 tot 9 uur. De kosten zijn f 1,— per maand en is bestemd voor jongens en meisjes. Daarna wordt er iedere maandagavond gespeeld on der deskundige leiding. Met de ontspanningsclub begint men woensdagmiddag van 2-4 uur. Deze club is bestemd voor jongens en meisjes vanaf ongeveer 6 jaar. Gelijktijdig wordt hier een ruilbeurs gehouden... LEST IN VOLKSWAGEN Steeds dezelfde instrukteur met VAMOR-diploma. Telefoon 26.41.74 - 26.55.78 Prof. Kamerlingh Onneslaan 185a ,WWWWWVWV»/W*/VW\/WW*/WVWWV\/WW\/VVVWW%'V,A'

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 14