Drijvende containers contra olievervuiling op zee Natuur als decorateur Proeftrek in Beatrixpark Culturele Raad van ZH prijst twee dichters Country-groep "OPO" in "De Tempel" Oud papier voor "Het Singel kwartier" Najaarsvergadering van K.N.N.V. Geen vuiltje aan de lucht voor de VROM I 4 HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 28 WOENSDAG 24 OKTOBER 1973 Een container met een inhoud van 325.000 liter vormt de kern van een systeem voor het overpompen van olie uit tankers die in moeilijkheden verkeren. De ruim vijftig meter lange rubber containers versterkt met nylon weefsel, werden door Goodyear ontwikkeld en gefabriceerd. De containers kunnen met een parachute in zee worden neergelaten, binnen twee uur worden volgepompt en door schepen van de kustwacht naar veilige oorden worden gesleept. Zes jaar geleden veroorzaakte de uit het wrak van de super tanker Torrey Canyon ge stroomde olie voor vele mil joenen guldens schade aan de stranden van Engeland en Frankrijk. Begin volgend jaar zal de Goodyear Tire Rubber Company (V.S.) een aanvang maken met de levering van een onderdeel voor een nieuw ontwikkeld systeem bedoeld om olie uit gestrande tankers te pompen. Men hoopt hiermee het vervuilen van kuststroken en de zee te kunnen bestrijden. Het resultaat van een door de Amerikaanse kustwacht en diverse industrieën gestimuleerd onderzoek dat vijf jaar heeft geduurd, wordt gevormd door opvouwbare en ver- sleepbare containers met bijbeho rende pompinstallaties. De ruim vijftig meter lange contai ners met een inhoud van 325.000 liter zullen worden geleverd door Goodyear, 's-werelds grootste fabri kant van opvouwbare rubber tanks en containers. De afdeling lucht- vaartprodukten van de maatschappij ontwikkelde een systeem waarmee de containers vanuit de lucht per parachute in zee kunnen worden neergelaten. Wanneer een tanker in moeilijk heden is deponeert een vliegtuig van de kustwacht de container zo dicht mogelijk bij de tanker. Het aanslui ten van de slangen voor het overpompen van de olie in de container geschiedt door speciaal voor deze taak opgeleid personeel. De gevulde container kan vervolgens naar de dichtstbijzijnde haven wor den gesleept voor veilige opslag. Intussen kunnen meerdere contai ners worden neergelaten en gevuld net zolang tot de tanker leeg is en deze, in het geval van een stranding, weer kan worden vlotgetrokken. Elke container kan in tijd van twee uur worden volgepompt. Goodyear heeft jarenlange ervaring in het vervaardigen van rubber containers, maar toch bracht het ontwerpen van deze oliecontainers speciale problemen met zich mee, aldus een woordvoerder van de maatschappij. Behalve de belasting van de ruim 325.000 liter brandstof moet de container bestand zijn tegen de golfslag en de krachten die in het water optreden bij sleepsnelheden van vijf knopen. De containers kregen dan ook een gestroomlijnde taps toelopende vorm en werden vervaardigd van een speciaal rubber mengsel versterkt met nylon. Dit materiaal is in hoge mate bestand tegen de schadelijke inwer king van olie, ozon en zeewater. De container met bijbehorende onder delen weegt nog geen 1.700 kg. Het gewicht van een royale Amerikaanse personenwagen. Op aanbeveling van een commissie, bestaande uit de heren dr. W. Fok- kens (voorzitter), mevr. Y. Keuls, mr. P. Berger en C. Buddingh' heeft het dagelijks bestuur van de Cultu rele Raad van Zuid-Holland de prijs van de Culturele Raad van Zuid- Holland toegekend aan de dichters Wim de Vries (Dordrecht) en Pierre van Vollenhoven (Rotterdam). De prijsuitreiking zal op een nog nader te bepalen dag in december tijdens een vergadering van de Culturele Raad van Zuid-Holland plaats vinden. Vanaf vrijdagavond 26 oktober is de sociëteit „De Tempel" gevestigd aan de Overschiesestraat 44 elke vrijdag avond geopend. Op 26 oktober start men met een folklore-cyclus in dit gebouw m.m.v. de country groep „OPO". Deze groep oriënteert zich hoofdzakelijk op traditionele En gelse en Ierse muziek. Aanvang: 8 uur. Op vrijdag 26 oktober houdt de K.N.N.V. afd. Vlaardingen/Schie- dam zijn najaarsvergadering in de Emouskerk te Vlaardingen. De ge legenheid voor de leden om even tuele wensen naar voren te brengen. Hun vondsten of waarnemingen aan anderen kenbaar te maken, foto werk of dia's te laten zien. De heer Bravenboer coördineert het foto- en diawerk. U kunt hem bereiken onder telefoonnummer 342106 als u iets heeft. Tevens moeten de afge vaardigden voor de vertegenwoor digende vergadering worden ge kozen, op 3 november te Utrecht gehouden. U komt toch ook naar deze vergadering? Aanvang: 8 uur. WOORDEN Sinds enige weken bezit ik een radio-apparaat. Voordien ben ik altijd aangesloten geweest op het radio-distributie-systeem (mijn huis dan). Toen ze dat zomaar weg kwamen halen móest ik niet meer. Maar nu heb ik er een met knoppen en toestanden, waardoor ik zo ongeveer alle stations van de hele wereld kan krijgen. „Fijn", dacht ik, „de ganse dag mooie muziek". Ik hoopte vooral op klassiek. En dan zit je met zo'n gloednieuw ding te spelen en je hoort... mensen praten, dl maar praten... het ene geklets na het andere, over politiek, over kleuters, onderwijs, verkeer, verzorging van planten, inrichting van huizen, het breien van pannenlappen en het leggen van eieren in de winter. Sjonge, jonge, jonge, wat zijn er veel woorden. Ik heb het voor onze eigen Nederlandse taal eens uitgeknobbeld: in de dikke Van Dale staan 2477 pagina's vol (in een dubbele kolom). Dat zijn zo ongeveer honderdduizend woorden bij elkaar... en die hoor ik allemaal iedere dag door mijn radio (lijkt het). Je kunt je niet voorstellen dat er nog mensen zijn, die beweren: „Ik ben sprakeloos" of „hier schieten woorden tekort"Integendeel: we hebben er veel te véél. De meeste Nederlandse woorden worden dan ook praktisch nooit gebruikt. OJ hebt u het wel eens gehad over: een keggetje, een rabdomant, een belemniet of een paalmeester? Als u persé „het laatste woord" wilt hebben, hier komt het: zymotisch, het betekent: gistend. Woorden-op-zich zijn niet veel meer dan klanken, toetsen 'op een piano. Het is de combinatie die het lied maakt, de melodie Spreken is „dus gewoon een stuk woordkunst" om het eens modern te zeggen. Dieren hébben ook een taal: door middel van klanken laten ze weten dat ze angst hebben of honger, blii zijn of boos. Tot een gedicht of tot het uitwisselen van gedachten zijn ze nooit gekomen, voor zover ik weel... Moet u toch eens over nadenken „Zeker wetenWedden dat het waar is"? Zolang dit standpunt beperkt blijft tot de vraag of de zon al dan geen warmte geeft, is die zekerheid nog wel naast ons bed te vinden. Maar waar loopt de grens? De grens tussen zeker en onzeker? Is deze net zo scherp te trekken als de dag-en-nacht grens? Of kennen we ook hier de schemering van de onzekerheid? Er zijn mensen die weten wanneer de wereld vergaat. Ik zou het ook wel willen weten. Zeker weten. Maar ik weet het niet. Aan de andere kant: als aan me gevraagd wordt: „Je weet het zeker niet"? dan drukt het woordje „zeker" een veronderstelling uit. Zou het misschien zo zijn dat onze onzekerheid op persoonlijke veronderstellingen berust? Of, en dat zou toch ook kunnen, zou die zekerheid zijn basis vinden in iets dat (nóg) groter is dan onze grote-mensen-gedachten bevatten kunnen? B.v. genade die God ons, dwars door alle weerbarstigheid heen, verlenen wil. Het is immers niet onwaarschijnlijk dat God ons daar die zekerheid geven wil waar wij in onze menselijke zekerheden falen? Tenslotte heeft Paulus het ook over de zekerheid des geloofs. Of die het weten kon? Zeker weten! FRANK Koffiebar „De Goede Haven", Albardastraat 67 (zijstr. Nolenslaan), Schiedam. Uit het jaarverslag van de VROM zijn altijd wel een paar saillante details te halen. Zo lezen we bijv. dat er in totaal 3189 kerstbomen werden ingeleverd tijdens de georga niseerde verbranding, tegen een dubbeltje per ingeleverde boom. In het verslagjaar werd de dienst achtmaal ingeschakeld voor trans port bij gerechtelijke boedeluitzet tingen: de inboedels werden hetzij naar opslagplaatsen in de gemeente, hetzij naar het vuiloverlaadstation in Schiedam overgebracht. In 1968 bedroeg het ingezamelde huisvuil gemiddeld 188 kilo per inwoner en vorig jaar was dit al opgelopen tot 213 kg. De ophaal- wijken werden aangepast aan het gebruik van uitsluiten»^ (Étalic vuil niszakken, waardoor ïn^'de tien (voordien 12) wijken de vuilinzame- ling als volgt uiteenviel: 4 (voorheen 5) wijken op maandag en donder dag, 4 (voorheen 5) wijken op dinsdag en vrijdag en 2 wijken op woensdag. De animo voor het kosteloos storten van grof huisvuil op de zaterdag van negen tot twaalf nam vorig jaar aanzienlijk toe. Vermoedelijk mede door het feit dat aanbieden van grof huisvuil buiten de vuilniszak bij de normale ophaalronde niet meer was toegestaan. De Klaveijasvereniging Het Singel- kwartier gaat op vrijdag 26 oktober en zaterdag 27 oktober a.s. weer oud papier ophalen waarvan de opbrengst ten goede komt van de bejaarden. Indien u oud papier heeft staan dan kunt u zich in verbinding stellen met de heer H. v.d. Boven- kamp, telefoon 708159, die dan met u een afspraak maakt wanneer het bij u wordt weggehaald. Er is een fraaie tweemaandelijkse kleurenkalender uitgegeven door de Bondsspaarbanken met als thema: „De natuur als decorateur". De spaarbankkalender 1974 toont dat de natuur een leermeesteres is die niet voor gedurfde vormen en kleuren terugschrikt. Getuige de bontgekleurde Pitta op het voor blad, het levend koraal spreekt zijn eigen taal, de zwaluwvlinder, ge zeten op een Helianth, de felgeel en blauwe Keizervis. Een heel ander blauw is het blauw van de blauwe distél. Grillig en boeiend zijn de vormen van de Heremietkrab, die zich o.a. in de lege schelpen van andere dieren pleegt de verschuilen. Maar door fotograaf A. v.d. Nieu- wenhuizen na geduldig wachten op het juiste moment op de gevoelige plaat wist te leggen. Een heel mooie en fleurige kalender, die vooral de kinderen aan zal spreken. De vaste visploeg van de Vlaardingse Hengelaarsbond heeft in de voorpias van het Beatrixpark een proeftrek met de zegen (sleepnet) gemaakt om een indruk te krijgen van de visstand. Een vriendelijk gebaar ten opzichte van de Schiedamse vereni ging „Schiedam en omstreken" die erg benieuwd was naar de visstand. De actie van de Vlaardingse Henge laarsbond leverde overigens als resul taat op dat het wel „goed" zit met de vissen in het Beatrixpark. Voor de gewone huis-tuin-en-keuken hen gelaar valt er nog wel het een en ander uit het water te halen... SE BAST! Al AN

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 28