ideale ontmoetingsplaats van alles wat leeft Diergaarde HOUDT DAT ROTTERDAMSE I NATUURRESERVAAT IN ERE I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiitiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuSI iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiittiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii HE Rotter Haag niaia 50. TeU Ook Rotterdam heeft zijn natuurreservaat, wat de naam Blijdorp draagt. In totaal 150 man personeel zorgen ervoor, dat 8000 dieren niet alleen goed verzorgd worden, maar ook dat een bepaalde diersoort in stand wordt gehouden. Al was het alleen maar om te weten, zo zie ik het, om ons te doen beseffen wat er aan diersoorten is uitgeroeid. Opzettelijk, denk aan de zeehondjes, of door onze voortschrijdende „beschaving", die door de voortdurende uitbreiding van steden geen plaats meer liet aan in het wild levende dieren. Gelukkig Gelukkig zijn er dan nog de dierentuin en, waar de burger de met ondergang bedreigde dieren kan zien. Met name in Blijdorp. Maar daarover straks meer. Als je door de heer F. Kriekenbeek van Blijdorp door de dierentuin wordt geleid en je hoort zijn toelichting bij een aantal dieren, dan verzucht je waarom is er niet eerder een Wereldna- tuurfonds in het leven geroepen. Dat fonds, dat terecht zo'n propaganda maakt voor het behoud van onze flora en fauna. Primeur laat ik u met mij meegaan op een rondgang door Blijdorp. Zoals ik die beleefd heb onder de deskundige leiding van de heer Kriekenbeek. Dan wordt de inleiding wellicht ook wat beter begrepen. Komen we als eerste bij een Mandril. Voor het eerst in de geschiedenis van de diergaarde Blijdorp is er een Mandril geboren. Ze leefden oorspronkelijk in de vochtige regen wouden van West-Afrika. Technische toelichting: Met hun rode neus. blauw gerimpelde wangen, geelwitte bakke baarden en een vuurrood ziteelt vormen zij één van de mooiste kortstaartige familieleden van de bavianen. Grootste Blijdorp staat bekend om zijn grootste kattencollectfe. De heer Kriekenbeek: ,,We hebben alle katachtigen. Maar leeuwen, tijgers, jaguars en luipaarden zijn de meest gewone. Die tref je in iedere dierentuin. Maar die Ocelot daar is geweldig zeldzaam geworden, omdat zijn bont veel gevraagd is". En dan zie ik een prachtig beest, dat op het punt van uitroeien staat. Omdat een bepaald slag vrouwen het helemaal niet interesseert, dat de natuur wordt uitge hold. Vervolgens zie ik nog een groot aantal katachtigen. zoals het Sneeuw luipaard, de zeer zeldzame Marmerkat en Platokat. Over de voortplanting van deze dieren kom ik te weten, dat, mits ze goede levensomstandigheden krij gen, dus in een goede omgeving leven, de fokkerij goed lukt. Dat is dan weer een pluspunt. Want de levensomstan digheden in Blijdorp zijn prima, anders zouden er niet regelmatig geboores plaatsvinden. Zeldzaam Een persbericht doet altijd wat koel aan. En als je dan leest, dat er een Wisent geboren is zegt dat niet zo veel. Maar wel als de heer Kriekenbeek daarop de volgende toelichting geeft: ..De Europese Bison of Wisent heeft vroeger in heel Europa geleefd. Maar door die opdringende beschaving wer den ze steeds verder teruggedrongen. Was er geen leefruimte meer voor ze. In 1921 werd de laatste doodgeschoten. Gelukkig waren er dieren opgevangen en verhuisd naar reservaten en dieren tuinen. Toen is men weer gaan kwe ken. Met het gevolg, dat hun aantal weer is toegenomen. Een aantal is uitgezet in beschermd bosgebied in Polen. Voor deze dieren geldt een stamboek. Er is ook een bepaald sys teem van naamgeving. De naam van de dierentuin waar ze geboren worden moet, er voor. De namen van onze dieren begint dan ook met ..Blij". Nieuw In Blijdorp bruist hot .Aan de verande ringen. Die zijn noodzakelijk. Ze/, heb ben de jachtluipaarden een nieuw ver blijf gekregen. Ze zijn het snelste djet: ter wereld en moeten over ruimte kunnen beschikken. De heer Krieken beek: ,,Ze zijn moeilijk voort te kwe ken. Tenzij, volgens de deskundigen, meerdere mannetjes' bij de vrouwtjes worden geplaatst. Vanwege de concur rentiestrijd. Pater In 1865 ontdekte pater Armand Da vid het naar hem genoemde Pater Davidshert in de dierentuin te Peking van de toenmalige keizer van China. Bij die ontdekking door een blanke kwain het dier al niet meer in het wild voor. In een wildpark in Co- burn-Engeland is men er in geslaagd ze te fokken. Er zijn thans over de gehele wereld 400 exemplaren, waar van vijf in Blijdorp. naai stamboek ingeschreven. Dat stam boek telt nu ongeveer 200 dieren. In Mongolië is waarschijnlijk niet veel meer van deze dieren over. Blijdorp is de vierde fokkerij van de wereld. Dat vereist vers bloed. Onlangs kwam dan ook uit Engeland een hengst. In ruil daarvoor ging een merrie naar Engeland. Op deze wijze tracht men dit bijzondere paardenslag in stand te houden. Ook al weer zo'n voorbeeld hoe belangrijk Blijdorp is. Ruilen Blijven alle dieren, die in Blijdorp geboren worden daar? Zegt de heer Kriekenbeek: „Nee, dat is beslist niet zo. We proberen te ruilen met andere dierentuinen. Er is een zeer intensief contact tussen de direkties van dieren tuinen. Zo worden er regelmatig lijsten gepubliceerd, wharop staat wat be schikbaar is". Voederen Een vroeger erg groot probleem voor dierentuinen was het overmatig voede ren van de dieren Door allerlei acties en maatregelen is dat een stuk ntinder geworden. De heer Kriekenbeek wijst erop. dat overal staat aangegeven, dat het niet gewenst is. Er zijn dieren waar het beslist ongewenst is Door middel van bordjes wordt dit duidelijk ge maakt. Ei het publiek houdt zich daar gelukkig in het algemeen aan. Vernieuwingen Blijdorp staat in het teken van de vernieuwingen Zo wordt nu weer het reptielengcbouw gerestaureerd Dat zal enkele maanden vergen Tot dan vin-' den de reptielen onderdak in de Rivera- hal. Maar ook de rotspartij voor de thar. bergbeklimmers, is aanzienlijk verbeterd En dan heeft de tropische tuin voor planten en vogels een plastic platen, betere verlichting gekregen, doordat het dak is vernieuws met plasticplaten, die dusdanig gemaakt zijn, dat zij ook het ultra-violette licht doorlaten. Er zijn nog veel meer plan nen. Bezorgd behoeft de Rotterdammer niet te zijn, dat „zijn" dierentuin zal verouderen. Dat zit er gelukkig niet in. Tentoonstellingen Er wordt veel gedaan om de dier gaarde in de belangstelling te hou den. Zo zijn er de tentoonstellingen.. Vanaf '26 september tot en met 2 december 1973 is in het museumge deelte een tentoonstelling ingericht onder het motto „Zwemmen, krui pen, lopen en vliegen". Deze exposi tie geeft na een inleiding het principe weer, waarop de voortbewegingsor ganen van het dier berusten. Zo zie je vinnen veranderen in poten van landdieren. En poten van landdieren in vleugels of weer in vinnen. Be langstelling genoeg voor deze instruc tieve tentoonstelling, want zo'n hon derd schoolklassen waren al binnen de deuren. Het museum is geopend van 8.30 tot 17 uur en is voor diergaardebezoekers gratis te bezich tigen. Primeur En dan kunnen de Rotterdammers voor het eerst kennis maken met Rotterdams reizende tentoonstelling „Beeldig Rot terdam", die van 4 tot en met 28 oktober 1973 in de Rivièraha! zal worden opgesteld. De opzet van die tentoonstelling, in opdracht van de gemeente Rotterdam vervaardigd, is om in den vreemde te laten zien hee Rotterdam er uitziet. Het ontwerp van de tentoonstelling is van Peter van Paasen. Wat er allemaal te zien is? 120 grote foto's van vader en zoon Molkenboer. Buitenland Twee dia-projectoren geven een beeld van de groen- en recreatievoorzienin gen en uiteraard ook van de Rotterdam se haven. In het buitenland wordt deze reizende tentoonstelling aangevuld niet maquettes, scheepsmodellen, ontwerp tekeningen etc. In november a s. zal deze tentoonstelling deel uitmaken van de Nederlandse week in Moskou. Daar na volgt begin December Parijs. „Beeldig Rotterdam" is elke dag te bezichtigen van 9-17 uur in de Rivièra aanspreken van Diergaarde Blijdorp*' Activiteiten Vers bloed Dan komen we langs iuigé onaanzien lijke paardjes, die voorbeelden zijn een bijzonder zeldzame dierenvorm. Dat zijn de Przewalski paardén, de echte oorspronkelijke wilde paarden. En de stamvader van orize padrderassen. In het wild leefden de lfatsten in de woestijnsteppen op de grens van Rus land en Chirja. Ze zijn erg* zeldzaam geworden. Ze staanin een internatio-' Indruk van mij is na het gesprek ware de heer Kriekenbeek, dat Blijdorp als dierentuin zeer bij de tijd is. Een ware verademing om te bezoeken. Waarbij dan nog al die nevenaktiviteiten komen als de tentoonstellingen, die deze dier gaarde in een nog grotere belangstel ling zullen brengen. En met recht. Zo'n natuurreservaat in een grote stad kan nooit genoeg gewaardeerd worden. Hans Dubbeldam

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 32