Wij reden met Rij-ervaring Technische gegevens: HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 8 WOENSDAG 24 OKTOBER 1973 Ook in de bochten blijft het weggedrag van de nieuwe Kadett bijzonder neutraal. Pas als het erg hard gaat neigt de wagen tot wat onderstuur. Bij de eerste kennismaking valt voor al de nieuwe grill met de vierkante koplampen op en de aangebouwde spoiler; deze laatste voorziening kan het rijgedrag verbeteren, maar aange zien wij niet in de gelegenheid waren een Kadett met kaal front te testen, weten we natuurlijk niet of het inder daad scheelt. Tweede opvallend punt is de lagere taille van de wagen, wat tevens een vergroting van het glasop pervlak inhield, waardoor het uitzicht rondom geen punt van enige kritiek kan zijn en de Kadett bovendien een wat sportiever uiterlijk kreeg, wat toch ook voor de huisvader van van daag, die een „familiewagen" wil ko pen, zijn aantrekkelijke kanten heeft. Technisch is er weinig veranderd in vergelijking met het „oude" model, maar de gewijzigde voorwielophan ging - afgeleid van de succesvolle Ascona (waarvan zoals bekend de 1200 versie zal verdwijnen)- maakt dat de nieuwe Opel Kadett ondanks de starre achteras een verrassend goe de wegligging heeft, zoals we bij onze testrit constateerden. Het comfort is daardoor bovendien aanzienlijk ver beterd. Kuilen en bobbeis worden moeiteloos verwerkt, zonder dat de passagiers daar veel van bemerken. De ruimte onder de motorkap is bij zonder royaal voor de tamelijk kleine viercylinder, maar dat heeft als voor deel dat deze motor van alle kanten goed bereikbaar is, wat bij mogelijke storingen heus een pluspunt is. Bo vendien heeft men deze ruimte benut door de toch altijd kwetsbare radia tor een stuk naar achteren te plaatsen wat bij lichte aanrijdingen het t De nieuwe, verbeterde wielophan ging; afgeleid van en beproefd op de Ascona, zorgt voor meer com fort en een verrassend goed weg contact. schadebedrag ongetwijfeld gunstig béinvloedt. Jammer vinden wij eigen lijk dat de bumpers wat smal bemeten zijn. De bevestiging daarentegen aan het chassis is weer slim gedaan. Ook aan de passieve veiligheid is weer de nodige aandacht besteed. Voor en achter zijn met de computer berekende kreukelzones geïnte greerd, terwijl de benzinetank - door een metalen wand gescheiden - vlak achter de achterbank in een niet ver vormbare zone is aangebracht. Daar door is de kofferruimte iets kleiner geworden - was 348 liter; is nu 332 liter - maar deze laadruimte is zo goed bereikbaar, dat er misschien nog wel meer in weggestouwd kan worden dan in het vorige model. Ver der zijn er veiliger deursloten - die bij een botsing minder neiging tot openspringen vertonen - en met één hand bedienbare driepunts veilig heidsriemen op de voorste zitplaatsen aangebracht. Het interieur hebben wij bijzonder positief ervaren. De stoelen hebben een zeer goede „zit", maar het feit dat in het standaardmodel de rugleu ningen niet verstelbaar zijn is toch wel een manko. Van het bescheiden instrumentenpaneel niets dan lof. Weliswaar ontbreekt in de „stan daard" een uurwerkje, maar de ty pische autoinstrumenten zijn door het ontbreken van vrijwel elke leflec- Van de goede vering en wegligging getuigden wij al. Ervaring die wij opdeden met een lange rit door het Zuid-Hollandse landschap over we gen van verschillende kwaliteit. Op vallend was ook de lichte, tamelijk directe besturing, die echter altijd nauwkeurig en neutraal bleef, behal ve in zeer snelle bochten, waarbij de wagen tot wat onderstuur neigde. Wat ons het meest frappeerde was eigenlijk dat wat er niet of nauwelijks was: windgeruis! Zelfs bij 120 km snelheid is er in de Opel Kadett zon der stemverheffing een goed gesprek te voeren. Een van de oorzaken daar van is dat men de dakgoot niet meer langs de raamstijl heeft laten aflopen. De lange pook zit goed binnen hand bereik en schakelt - zoals we van Opel gewend zijn - prima. De trom mel remmen rondom werkten naar behoren en gelijkmatig en vroegen geen overdreven pedaaldruk. In de duurdere modellen, die momenteel in ons land nog niet leverbaar zijn, kan men een rembekrachtiger krijgen en zijn er vóór schijfremmen gemon teerd. De topsnelheid van 132 km wordt tamelijk makkelijk bereikt en - wat belangrijker is - als men ruim 100 km rijdt, heeft de 1196 cc motor nog voldoende vermogen „over" om bijvoorbeeld vooreen inhaalmanoeu- De Hollandse molen staat de laatste tijd weer volop in de belangstelling, evenals trouwens deze nieuwe, stille - maar sportief gelijnde - Kadett, waarmee u gerust ook op andere dagen er op uit mag trekken, dan alleen met Nationale Molendag teruit geschoven voorstoelen de beenruimte dan wel wat krap wordt, liter „gewone" benzine per 100 km alleszins redelijk te noemen, wat met de 44-litertank een actieradius van rond 500 km betekent, hetgeen voor al voor de vakantievierder aantrekke lijk is. De in- en uitstap is tamelijk gemak kelijk. Resten ons nog een paar opmerkin gen over het uiterlijk: De neusgrill en koplampen zijn van zwarte kunststof. Ook in de standaarduitvoering zijn achteruitrijlampen in de achterpartij géintegreerd. Voor de stop van de benzinetank vond men bij Opel een bijzonder ludieke plaats: achter het rechter - uitklapbare - grilletje van de .wagenontluchting, die overigens voortreffelijk werkt. Doordat laatste kon ook het „lawaaiige" tochtraamp- je verdwijnen, wat tevens het uitzicht en het uiterlijk van de wagen ten goede is gekomen. vre redelijk snel te accelereren. Daar bij is het brandstofverbruik met 8,5 „gewone" benzine per 100 km alles zins redelijk te noemen, wat met de 44-litertank een actieradius van rond 500 km betekent, hetgeen vooral voor de vakantievierder aantrekke lijk is. Door de royale binnenmaten - nog een ietsje groter dan bij het oude model - is een lange (vakantie)-rit ook voor drie kinderen achterin geen kwelling en zelfs drie volwassenen vinden er wel plaats, hoewel bij ach- Een blik op het reflectievrije in strumentenpaneel, door het stuur wiel heen. SLOTCONCLUSIE: de nieuwe Opel Kadett lijkt ons een van die betrouw bare familiewagens, die de eigenaar zelden of nooit in de steek laat. Er zijn goedkopere auto's op de markt, maar wij dachten dat deze toch wel waar voor zijn geld biedt. Experi menten en nieuwigheden zijn verme den, wat de reparatiegevoeligheid - en dus het kostenaspect - alleen maar gunstig kan béinvloeden. Natuurlijk kan men ook in deze Kadett-serie kiezen voor grotere snelheid of wat meer compleetheid, maar zoals met alles kost dat extra-geld. Overigens zijn deze luxe- en sportieve uitvoerin gen op dit moment nog niet lever baar. Afmetingen: Lengte 4,124 m; breedte 1,57 m- hoogte (belast) 1,31 m; wielbasis 2,395 m; spoorbreedte 1,30 m; draai- cirkel 10 m. De motor is van het bekende en be- proefde N-type: 4 cylinders in lijn met een totaal-inhoud van 1196 cc (boring en slag resp. 79 en 61 mm); de compressieverhouding is 1:7,8 (geschikt voor gewone benzine) en het geleverde vermogen is maximaal 52 din pk bij 5600 toeren per minuut. Inhouden: carter 2.5 liter; koelsy steem 4.7 liter; benzinetank 44 liter. Remmen: gescheiden remsysteem met trommel remmen rondom (bij de S-modellen schijfremmen vóór). Wielophanging: vóór onafhankelijk met schroefvering; starre achteras, eveneens met schroefvering. Alle mo dellen hebben vóór een stabilisator stand, alleen de S-modellen ook ach ter. Aandrijving: op de achterwielen met vier volledig gesynchroniseerde ver snellingen. Overbrengingsverhouding: le ver snelling: 3,733:1; 2e 2,243:1; 3e 1,432:1; 4e 1:1. Banden: standaard 600 x 12 diago naal Gewicht: rijklaar (2-deurs) 765 kg; maximum-belading inclusief passa giers 415 kg. Maximum snelheid 132 km per uur; accelaratie van 0-100 km in 21 sec. Stuurinrichting van het type met tandheugel; wisselstroomdynamo, 12 Volts installatie. Prijs: 8690,- af fabriek (Eind oktober zal de volledige nieuwe Kadett-serie leverbaar zijn) V-OM» De nieuwe Opel Kadett is royaal van binnen en toch niet te groot, zodat men zich ér ook op smalle polderweggetjes mee thuis voelt. de nieuwe Opel Kadett Sedert enkele weken is ook in ons land de jongste telg van Opel leverbaar: de nieuwe Opel Kadett C, opvolger van de bestaande, ongelooflijk succesvolle serie. Met deze nieuwe versie mikt General Motors duidelijk weer op een groot publiek en het valt te verwachten dat deze Kadett in zijn klasse weer een concurrent wordt waar de andere merken geducht rekening mee zullen moeten houden. De steeds stijgende prijzen voor nieuwe auto's maken dat de aandacht op de kwaliteit/prijsverhouding opnieuw wordt verscherpt en op dat punt loopt deze kleinste, maar toch royaal bemeten, Opel zeker niet achter. tie zeer goed afleesbaar. Het stuur wiel is daarbij zo gevormd dat geen spaken het uitzicht op de meters be lemmeren. Men behoeft bovendien niet meer te raden welk verklikker lampje oplicht, want in een groep van zes duidelijke symbolen zijn ze allemaal bijeengebracht. Een hand schoenenkastje ontbreekt, maar er is bergruimte onder het dashbord.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 8