opzak! mmmmmmKÊÊHÊim Hebt u d'r nou echt zo'n moeite mee? Om Marie recht in de zoeker te krijgen? En mooi scherp? Zonder bewegen de delen? En niet als een zwarte schaduw in een grauwe achtergrond? Kom kom da's toch niet nodig, me vrouw of meneer? Fotograferen is geen toveren. Alleen rustig een paar dingen op een rijtje zetten. Op een LADT-rijtje. Daarom onze vraag: hebt u al les in LADT gehad? Brandglas een woord dat jeugdvisioenen oproept van lekker gaatjes branden in hout en een stinkveter maken. En zo voort. Allemaal omdat je een stuk bolge- slepen glas had bemachtigd, waardoor het zonlicht op één punt werd samengebundeld. Zonlicht dat zo gecon centreerd werd, dat je er letterlijk een brandpunt mee kon maken. Ziehier de verklaring van het brandpunt principe van een lens. foute foto's al les in LADT gehad? Wat is dat nou weer? Goeie vraag. LADT: dat zijn de begin letters van lichtgevoeligheid - afstand - diafragma en tijd. Die vier faktoren bepalen het of uw foto een gewoon kiekje wordt of een fijn plaatje, waar u 'n beetje trots op kunt zijn. Eerst de L van lichtgevoeligheid Heel belangrijk. Die lichtgevoe ligheid van het filmpje bepaalt het resultaat, want voor een don ker onderwerp hebt u een hoge lichtgevoeligheid nodig. En in een zonnige omgeving een lage. Vraag daarom uw fotohandclaar niet om .zomaar een filmpje", maar geef indien mogelijk op voor welk doel u het nodig hebt. Voorkomt dat Marie er verduis terd op staat. De A van afstand Nare taferelen spelen zich hier af. Situaties, die zich nooit meer herhalen worden som., verknoeid Licht is een vreemd element. Je kunt het niet grijpen, maar wel breken. Via een bol of hol stuk glas verlaten de binnenvallende lichtstralen het in een andere richting. Dat geldt voor zonlicht, maar ook voor gewoon licht. Het licht, dat een beeld uitstraalt en dat door u gevangen moet wor den op een foto, wordt door de lenzen van uw toestel .gebro ken" op zo'n wijze, dat de stra len een scherp beeld van de wer kelijkheid „tekenen" op het ge voelige materiaal in uw kamera. Als u tenminste de lenzen op de juiste afstand hebt ingesteld. Nu gaat het om de afstand, waar op dat gebeurt, de afstand dus tussen lens en gevoelige plaat. Die staat op uw kamera aangc- geven op de voorkant. Meestal staat er: f5 en dat betekent fo cus 5 cm. Waarbij focus gewoon het latijnsc woord is voor brand punt. Vraag van u: waarom is dat brandpunt van een kamera zo belangrijk? Antwoord: omdat u. met dat brandpunt méér kunt doen dan u "misschien denkt. En daarvoor moet u de foto bij dit verhaal maar eens goed bekijken. En bedenken, dat deze foto als men vergeet, dat een lens moet worden ingesteld op de af stand, waar het hoofdonderwerp staat. Denk daarbij aan de vuist regel: hoe dichterbij, hoe precie zer u moet zijn. Tien of twaalf meter geeft nauwelijks verschil in scherpte. Maar instelling op twee meter als 't er drie zijn kan ten verschil in scherpte geven, die een overigens fraaie foto ver knoeit. De D van diafragma Als u fijne plaatjes wilt maken, is een lichtmeter noodzakelijk. Die meet voor u de lichtsterkte en door de twee wijzers over el kaar te schuiven, ziet u, welke lensopening (diafragma) u moet hebben bij welke tijd. Bijvoor beeld: diafragma 2.8 bij l/30c seconde. Of diafragma 5.6 bij 1 15e seconde. Stel daarbij uw meter wel in op de juiste licht gevoeligheid van het filmpje. moest worden genomen van een grote afstand, die kon worden overbrugd dank zij een telelens, dat is een objektief met een gro te brandpuntsafstand. Een foto toestel, dat met zo'n lenzensy- steem is toegepast, kan dus ver kijken. Maar geeft dan wel een kleinere beelduitsnede. Ideaal voor onderwerpen, waar u niet dicht genoeg bij kunt komen om details te laten zien. Zoals bij dit mensenschuwe hertje. Of bij een hoge torentrans. Of bij een kas teel in de verte. Of voor bijzon dere landschapsfoto's. Waarbij bovendien nog blijkt, dat door die lens met een grote brand puntsafstand ook de bceldop- bouw van voor- en achtergrond verandert. Waardoor er soms verrassende foto's kunnen ont staan. Met andere woorden: met dat brandpunt-principe is in de foto grafie veel moois te bereiken. En er zou nog veel te vertellen zijn over dat brandpunt en wat u er allemaal mee kunt doen. Maar voorlopig is het voldoende te we ten, dat het focus-tckcn op de voorkant van uw lens mede van grote invloed is op het resultaat, dat u met uw kamera kunt be reiken. En dan de T van tijd Hebben we 't al over gehad bij het diafragma. De (sluitcr)tijd wordt bepaald door lichtsterkte en snelheid van beweging. Hoe sneller de laatste is, hoe korter de belichtingstijd mag zijn. Daar bij zoekt u via de bclichtingsme- tcr de juiste lensopening. Dat was LADT De vier faktoren, waar het bij fo tograferen om gaat. Als u daar mee goed leert spelen, wordt fo tograferen een steeds boeiender bezigheid. Het evenwicht in deze vier faktoren voorkomt de trieste resultaten, die we in het begin beschreven. Maar toen had -u ook nog geen les in LADT ge had. Goed, er zijn tegenwoordig over gevoelige filmpjes, die het in zwart-wit mogelijk maken om zelfs bij kaarslicht tc fotografe ren. Toegegeven. Maar laat nie mand nu denken, dat daarom het „zonnetje op zak" oftewel de flitser niet meer nodig is. Inte gendeel. Elitsen raakt steeds meer in. En dat witte of blauwe lampje helpt u om in de meest onmogelijke situaties toch met goede foto's thuis te komen. Maar er zijn mensen, die een beetje huiverig staan tegenover al dat geflits. Ze vinden het maar een hele soesah: behalve de knopjes aan de kamera moet je ook nog zo'n flitslamp monteren en welke knopjes moet jc daar nu bij gebruiken en hoe zit dat met dat richtgetal. Hier is 't ant woord. Flitsen betekent: hulp- licht er bij halen. Dat heeft in vloed op de belichtingstijd, op de lensopening ('t diafragma) en ei genlijk ook op de afstand. We bekijken ze stuk voor stuk. Tijd is geen probleem De sterkte van het flitslicht is steeds gelijk, dus de belichtings tijd kan ook gelijk blijven, mits de flits maar zijn werk kan doen als de lens open is. Die tijd is 1 Vooropgesteld: we houden niet van vilten. Maar als u ons nou toch vraagt, wat de meest voor komende oorzaken zijn van fou te foto's, dan zullen we u het maar eerlijk zeggen. Dit zijn ze of beter gezegd: dit zijn de re gels om foute foto's te voorko men. Recht in de zoeker Wordt vaak vergeten, waardoor bijvoorbeeld de neus van dc auto op de foto komt en niet de be stuurder. Hou daarom uw oog steeds recht achter de zoeker. Sta stil Ook belangrijk, want wazige fo to's vergallen uw fotoeeluk. 't Beste is: de bekende spreidstand dan staat u het stevigst. Of nog beter: fotografeer vanaf een sta tief, stoel of paal. 't Lijkt over dreven, maar neem foto's, die langer dan 1 /30e seconde be licht moeten worden, niet zo maar uit de hand. Speel met licht U hoeft|niet altijd de zon in de rug te hebben, zoals een foto vuistregel zegt. Zijlicht geeft ont spannen gezichten en minder „harde'? foto's. Ook tegenlicht kan in bepaalde omstandigheden mooié resultaten geven, vooral met eert (helemaal niet duur) zonnekajrje. 30e seconde, maar 't is beter (als die op uw toestel zit! de tijd in te stellen op het bliksemflitste ken. Klaar! Nu de afstand Ook al heel simpel. Doet u net als anders: zo goed mogelijk in stellen dp het centrale thema en er om denken, dat hoe korter de afstand is hoe preciezer ook uw afstaiidsjnstelling moet zijn. Laatste punt: het diafragma En kijk, nu raken veel mensen plots in paniek vanwege dat zo genaamde richtgetal. Wa's dat nou weer? Het antwoord is: het richtgetal rekent voor u uit hoe veel het'flitslicht aan lichtsterkte zal verliezen op de afstand, waarop u uw toestel hebt inge steld. \yant denk er aan, dat u niet fotografeert met behulp van alom tegenwoordig daglicht of redelijk verspreid kunstlicht? Nee, u ^maakt een foto met be hulp van één klein lampje, dat op één punt licht uitstraalt. Hoe verder het onderwerp weg is, hoe minder lichtkracht. En dat ver schil in lichtkracht moet u na tuurlijk korrigcren door een klei ne of gfotere lensopening. Elits meer Flitsen hoéft echt niet alleen bij donkere onderwerpen. Bij sterke lichtkontrasten bijvoorbeeld is bijflitsen vaak heel gunstig om ook de donkere gedeelten goed doortckend te krijgen. Invullen van licht noemt men dat. Maak 's een knieval Veel kinderfoto's mislukken door het hoge standpunt van de fotograaf. Is niet nodig! Ga eens door de knieën en word kind tussen de kinderen. Uw foto's winnen dan duidelijk aan kracht. Werk becldvullend Leuke situaties vallen soms op de foto tegen omdat er tc veel op moest. Als u probeert uw on derwerp zo dichtbij mogelijk te fotograferen, vult u het beeld met boeiende elementen. En krijgt u geen foto in de trant van: kijk. die derde speldeknop van links, dat ben jij. Dat waren ze. Zes tips om foute foto's te voorkomen. Als u deze regels toepast, zult u met méér plezier straks uw fotografisch werk bekijken. En niet alleen straks maar ook over vijf of twintig jaar. Want dat is de char me van mooie foto's en trou wens ook van minder geslaagde: ze leggen uw leven, het boeiende leven van alledag, vast voor nu en later. Een totokamera, die een Icnzcitsysleem heeft met een grote brandpuntsafstand, kun „ver" kijken. Zoals in dit geval gebeurde oni een mensenschuwhert te kunnen fotograferen. Dc brandpuntsafstand van uw kamera is van grote invloed op het resultaat vertelt u het artikel: BKANDPUNTighedcn. Kinderspel Als u dat weet is dc rest kinder spel. U zegt: ik heb een filmpje met een gevoeligheid, van bij voorbeeld 18. U kijkt in het ko lommetje op dc verpakking van de lampjes bij 18 en u ziet: bij een afstand tussen 21/ en 3jA meter het cijfer 8. Dat wil zeg gen. dat dit uw diafragma-instel ling is. Is de afstand meer (dus tussen 3/ en 5 meter) dan wordt het diafragma groter (dus 5.6). Want u weet toch dat een hoger cijfer betekent: een klei nere lensopening? Dat is nou alles U ziet het. Tijd: heel simpel. Af stand: ook al geen zorgen. Alleen uw diafragma heeft wat extra zorg nodig, maar daar komt u, met de lampverpakking, vast wel uit. En als u geen lampjes hebt maar wel een clektronenflitser: daar staan afstand en diafragma ook duidelijk op aangegeven. Geen zorgen dus over uw zon-in- een-doosjc. Waarom zou u niet meteen eens een paar flitsfoto's gaan maken? Flitsen, ook als de lichtsterkte onge lijk is, zoals bijvoorbeeld in dit geval: een licht raam en een donkere figuur op de voorgrond. Foto 1 laat het re sultaat zien zonder flitslamp. Bij foto 2 is de flits gebruikt als invuller van licht. Het verschil is duidelijk. brand- i zonnetje

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 30