Stichting De Schiedamse Gemeenschap Vrije Toneelprodukties voor en door Schiedammers Help een kind een kans overschiesestraat 1, schiedam, tel. 268043 of 266000 Afd. VeO aan Schiedam deze maand Oranje kalender 1974 Pro Juventute 4,75 voor het kind in moeilijkheden Vorming Ad Hoeymans regisseur eerste produktie stichting de schiedamse gemeenschap Koos de Groot en Jan Gudde in Fluister het eens in m 'n goeie oor ZOLDERTHEATER IN DE TEERSTOOF 7,50 en 5,—. ZOLDERTHEATER IN DE TEERSTOOF stichting de schiedamse gemeenschap stichting de schiedamse gemeenschap HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 35 VRIJDAG 26 OKTOBER 1973 eerste jaargang no. 2 26 oktober 1973 De afdeling Toneel van de S.G. heeft zich bijzonder lang beraden over een nieuwe vorm die de toneelwedstrijd van enkele jaren geleden moest gaan vervangen. Aan het eind van de zestiger jaren werd duidelijk dat de toneelwedstrijden vervangen moesten worden. De publieke belangstelling was sterk teruggelopen en ook de animo om aan de wedstrijd deel te nemen werd bij de verenigingen minder. Er werd toen. als interim oplossing, gekozen voor een toneel manifestatie. Ook dit bleek geen Duizenden kinderen dreigen in hun ontwikkeling te worden klemgezet. Vandaar dat de vereniging Pro Juventute een hartgrondig beroep doet op uw medegevoel, omdat zij de taak heeft kinderen te helpen in hun groei naar volwassenheid. Samen met de ouders. Ter zake kundig en met eerbiediging van ieders levensovertui ging. Pro Juventute heeft ervaren dat veel ellende voorkomen kan worden door een tijdig raadgevend gesprek. Maar dit kost geld. En dit preventieve Vorige maand publiceerden wij opdeze pagina het volledige pakket cursussen en lezingen dat in Schiedam wordt gegeven door de diverse verenigingen. Vele lezers en lezeressen van dit blad belden ons bureau om nadere inlich tingen te ontvangen. Die inlichtingen verstrekken wij graag en blijven wij ook verstrekken. Ons bureau zal alles in het werk stellen om steeds zo goed mogelijk geïnformeerd te zijn over alle mogelijkheden die er op cursusgebied in Schiedam liggen. De afdeling VeO werkt op het ogenblik hard aan het concretiseren van een cursussenpakket waaraan iedere Schiedammer kan deelnemen. Het ligt in de bedoeling om hiermede in januari van start te gaan. Als alles gaat zoals wij wensen kunt U vanaf januari deelnemen aan een tiental cursussen op zeer verschillend terrein. Voor deze maand wijzen wij U op twee lezingen die worden gegeven. Voor de Wetenschappelijke Kring Schiedam-Vlaardingen spreekt Prof. Dr. W. Albeda over taak en funktie van de vakbeweging in de hedendaagse samenleving op 19 november om 20.00 uur in het gebouw van de Ned. Protestantenbond aan de Westvest 92. Voor de Ned. Christen Vrouwenbond spreekt Ds. P.J. Vermaat over Deze Tijd Eindtijd op 15 november 1973 om 20.00 uur in gebouw Irene. Voor alle informatie over cursussen, lezin gen e.d. kunt U bellen S.G./V.V.V. tel.: 266000 en 268043. succes en na drie jaar werd ook dfze manifestatie gestaakt en zo gebeurde er dus vorig jaar niets Althans niet iets gezamenlijks. Een aantal Schiedamse amateur toneelverenigingen verkeren in moei lijkheden, doordat zij zich niet tijdig hebben kunnen verzekeren van jong bloed in hun vereniging. Zo is het Geron en Brederode op dit moment vrijwel onmogelijk om nog een voor stelling uit te brengen. Voor de Schiedamse Gemeenschap maakte dit het er niet gemakkelijker op. Immers toneelwedstrijd of mani festatie of wat er ook voor naam aan gegeven wordt, een gezamenlijke akti- viteit drijft en wordt bepaald door de deelnemende verenigingen. Gedurende een aantal jaren hebben het bureau van de S.G. berichten bereikt dat er in Schiedam veel mensen en vooral jongeren zouden zijn die graag toneel en cabaret wilden spelen. Jammer genoeg kwamen deze berich ten nooit van mensen die het zélf graag wilden. Het leggen van contacten zou dan wat makkelijker zijn geweest. Bij navraag bleek de impasse zich niet te beperken tot Schiedam, maar bleek het een vrij algemeen probleem te zijn. Het Nederlands Centrum voor Ama teurtoneel, zag b.v. het aantal aange sloten verenigingen snel dalen, hetgeen reden was de koers drastisch te veranderen. Vangrotendeels over koepelende organisatie werd de rich ting van het vormingswerk ingeslagen. Resultaten daarvan zijn ons op dit ogenblik onvoldoende bekend. Of ze werkelijk van enige invloed zijn op het amateurtoneel valt moeilijk te beoor delen. Hoewel een vergelijk met het beroeps toneel niet gemaakt moet worden, is toch wel een feit dat zowel het beroepstoneel als het amateurtoneel in een impasse terecht kwam. Ook in andere sectoren van de amateur- kunstbeoefening vallen of vielen pro blemen te signaleren. De kern ligt uiteraard in de snelle maatschap pelijke veranderingen. Ook de televisie wordt wel als één van de boosdoeners gezien. Er wordt ons soms wat al te snel geoordeeld dat het publiek voor niets meer bij het kastje vandaan komt. Een volle zaal bij de Hoofdstad operette, diverse uitverkochte voorstel lingen in het Zoldertheater etc., bewijzen ons niet het tegendeel, maar doen ons wel voorzichtig zijn in onze uitspraken omtrent het Schiedamse publiek. We horen b.v. ook vaak dat je Schiedammers overal tegenkomt. In de Rotterdamse Doelen, in de Rotterdam se Schouwburg, in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal, alleen niet in Schie dam. Ook met het onderschrijven van laatstgenoemde is de S.G. voorzichtig. Het zou op zich interessant zijn om hier eens een onderzoek naar te laten instellen, doch de kosten van zo'n onderzoek zijn zo hoog dat daaraan voorlopig niet te denken valt. Bovenstaande overwegingen en uiter aard nog vele andere, heeft de afdeling Toneel laten meespreken. Uiteindelijk is het plan ontwikkeld om in Schiedam zogenaamde vrije produkties te organi seren. Voorwaarde hierbij is dat deze produkties door een beroepsregisseur worden uitgebracht en dat in principe iedere Schiedammer die toneel wil spelen hieraan kan deelnemen. De enige beperking die hierin ligt is uiteraard de rolbezetting van de stukken. De eerste vrije produktie is reeds gekozen. Het is Fluister het eens in mijn goeie oor. van de jonge Ameri kaan Henley. De regie is in handen van Ad Hoeymans, die we al geen onbekende meer kunnen noemen in Schiedam. Het ligt in de bedoeling de première te geven eind januari begin februari. Het stuk zal worden gespeeld door Koos de Groot en Jan Gudde. werk wordt door de overheid slechts voor een klein deel gesubsidieerd. Daarom geeft de vereniging Pro Juventute een kalender uit. De Oranje Kalender 1974. De kalender kost 4,75 en de opbrengst is ten bate van kinderen in moeilijkheden. De kalen der bevat tal van foto's van de leden van het Koninklijk Huis en natuurlijk zijn de prinsjes een bijzonder dank baar foto-object. U kunt de kalender verkrijgen bij de S.G./V.V.V., Over schiesestraat 1. Voor de S.G. is recht of gunst eigenlijk nooit een vraag geweest. Vanaf het eerste woord dat er in de stichtings- raad over gezegd is, werd er vanuit gegaan dat het een recht is voor iedereen. Een voorziening, zoals wij zoveel voorzieningen kennen waarop wij recht hebben. In deze voorziening staat vooral de vrije tijd centraal. Nu zal ieder voor zich moeten weten hoe hij de vrije tijd wenst te gebruiken. Niets doen kan soms erg zinvol zijn. Maar altijd niets doen geeft weinig bevrediging en dan zou het goed zijn te weten dat er een recht bestaat. Een recht om U b.v. te bekwamen in het werken met klei, een recht om metselen te leren, een recht om foto graferen te leren, om diverse talen te leren, om deel te nemen aan gespreks groepen,om lezingen bij te wonen. Waarom zou U De tijd staat niet stil. Nieuwe ontwikkelingen dienen zich aan. Veranderingen in de maatschap- Voor hen straks een recht dat ze gebruiken pij, in het werk, in de werreld van de politiek. Bij zijn is te leren. Bij blijven is een kunst. Het recht heeft U al. Maar zonder een aantal voorzieningen doet U met dat recht niets. De S.G. tracht de broodnodige voorzieningen te treffen. In januari hopen wij reeds met een tiental cursussen te starten. Van alles wat Daarnaast wordt er gewerkt aan een beleid dat landelijk erkenning geniet. Een stukje eenheid in de opvattingen en dat is pure noodzaak. Want er zijn nog instellingen in den lande die menen dat dit recht is voorbehouden aan enkelingen. In Schiedam zal dat niet spelen. De S.G. heeft zich daarover in haar beleid reeds duidelijk uitgesproken. Maar ook landelijk zullen instellingen als de onze het eens moeten worden, om met elkaar te zorgen dat iedereen dat recht krijgt. Wij houden U op de hoogte. PASSAGE THEATER (65+ en CJP-ers 50% reduktiei 14 november 1973 Fiesta Gitana da Silva nr. 17. Prijzen/ 10,7,50 en f 5, 28 en 29 november 1973 André van Duin, Frans van Dusschoten, Carry Tefsen e.v.a. in Dag Dag Heerlijke Lach. Prijzen 10,7,50 en 5,—. 3 november 1973 Jules de Korte met luisterliedjes. Prijs/ 5,CJP 3,50. 10 november 1973 Neerlands Hoop. Prijs/ 6,CJP f 4,50. 17 november 1973 En de vrouw die kiest een heer. Een kabaretesk Showprogramma m.m.v. Natasja Emanuels. Prijs/ 6,CJP/4,50. 24 november 1973 Cabaret Pandoer. Een lyrisch cabaretprogramma door Joris Schiks. Prijs 5,^—; CJP/ 3,50. IRENE 13 november 1973 door het NIVON-Schiedam, toneelgroep Kameleon met de Grote Stilte. GOED OM REEDS TE NOTEREN: PASSAGE THEATER 18 januari 1974 John Lanting en Joop Doderer in De grote Versierder. prijzen 10,7,50 en 5, 21 februari 1974 Ted de Braak en Sylvia Alberts in Tête k ted 3. Prijzen 10, Op het moment dat deze pagina werd samengesteld beschikten wij nog niet over het nieuwe programma van het Zoldertheater. Iedere zaterdagmiddag in ZOLÜERTHEATER IN DE TEERSTOOF poppenvoorstellingen voor kinderen. Aanvang 14.30 uur. Prijs/ 2,50. Het bureau van de S.G. is ook THEATERBESPREEKBUREAU, dat betekent dat u aan onze balie kaarten kunt bestellen voor theaters in Rotterdam, Amsterdam. Den Haag en nog vele andere plaatsen. Informeer daar eens naar, want UIT IS GOED VOOR U, maardoe het wel zo gemakkelijk mogelijk. proveniershuis

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 37