Oranje kan zich plaatsen MUNCHEN KAN KEERPUNT ZIJN mi a no I Cat Werelkampioenschap voetbal komt voor Nederland twee jaar te laat Uw gift leeft S+AT NAAR William Shakespeare zei het al: „to be, or not to be". Zondagmiddag om kwart voor vier weten we of Nederland ,,er bij 1 zal zijn. Weten we of Nederland is doorgedrongen tot de zestien landen die midden volgend jaar in West-Duitsland gaan strijden om het wereldkampioenschap voetbal. TWIJFEL MEER KLASSE NOODGREPEN IMPASSE iI L43/V s K KEERPUNT HET NIEUWE MAUbBLAU rrto. z<« WOENSDAG 14 NOVEMBER De man wiens toekomst op het spel staat: dr. Frantisek Fah- dronc. Zijn persoontje was de laatste maanden inzet van een serie moeilijkheden die de sfeer rond het Nederlands elftal be paald niet verbeterd hebben. Fadronc zelf kon daar overigens weinig aan doen, want hij kon het tenslotte niet helpen dat de KNVB Cor van der Hart op een wat ongelukkig moment naast hem posteerde. Een pikant plaatje: Johan Cruyff op de rug van de man die het vertrek van Cruyff bij Ajax goed moet maken: Jan Mulder. Beide spelers zijn geselecteerd voor het Nederlands elftal dat zondag tegen België speelt dig weigeren te geloven dat Neder land wel eens onderuit zou kunnen gaan. Alom heerst de twijfel. Begrijpelijk, want zelden in de geschiedenis van het Nederlandse voetbal is de nationale formatie zo slecht begeleid als nu het geval is. Zelden ook is de sfeer rond het Nederlands elftal zo vertroebeld als juist nu. Zelden ook heeft de almachtige KNVB meeT flaters (Fahdronc-Van der Hart, affaire Cruyff, sponsoring Neder lands elftal, vrijstelling Ajax en Feyenoord voor bekervoetbal, en ga zo maar door) geslagen dan in de maanden die vooraf zijn gegaan aan Nederland-België. Het heeft weinig zin kort voor Nederland—België de vloer aan te vegen met alle instanties die het klimaat rond het Nederlands elftal grondig verpest hebben. Eerder lijkt het zaak Nederland-België maar gelaten af te wachten en eerst dan, bij zowel positief als negatief resul taat, het m^s er eens in te zetten. Opdat Nederland indien München toch gehaald wordt volgend jaar alsnog optimaal geprepareerd de strijd aan kan binden met de wereldtop. De kans dat Nederland München haalt is groot. Ondanks alle sombere geluiden valt niet te ontkennen dat Oranje in feite reeds met één been tot de laatste zestien behoort. Tenslotte valt moeilijk weg te cijferen dat het Nederlands elftal veel meer klasse in zich bergt dan het Belgische nationale team Zelfs de lange waslijst van geblesseerde spelers (Van Beveren, Drost, Israël, Jeuring, Schneider, Keizer, Mans veld, Neeskens, Wery en nog een handvol anderen) zal normaal gesproken niet verhinderen dat Nederland zich een weg baant naar München. hoct T Van Det Ned,erlandse voetbal op één foto vastgelegd. Neerlands beste ausputzers, Rinus Israel en Epi Drost, kampen allebei met ernstige NedtrhfnH WDaa, 00rnZ1J zo.nda8 niet uit kunnen komen in de interland Nederland—Belgie De weinig wakkere houding van Neerlands voetbal bonzen is er mede de oorzaak van dat zich nog altijd niemand heeft aangediend die een adequate vervanger kan zijn voor dit duo. Het eerste hoofdstuk wordt daar mee afgesloten. Nooit mag echter vergeten worden dat het spel pas volgend jaar gaat beginnen. Een spel dat Nederland nauwelijks mogelijk heden biedt in München geschie denis te schrijven. De wereldkam pioenschappen voetbal komen voor Nederland immers twee jaar te laat. We zullen er mee moeten leren leven dat de tijd van de grote successen achter de rug is. Dat de plaats die Nederland innam verloren is gegaan. Vorige week al werd het pijnlijk bewezen. Ajax is Ajax niet meer. Zoals al eerder kwam vast te staan dat Feyenoord Feyenoord niet meer is. Met alle gevolgen van dien. Waarvan de meest kwalijke is het doen van noodgrepen. Feyenoord maakte zich er schuldig aan toen het Roemeense Ut Arad als scherprech ter fungeerde, Ajax lijkt zich er nu schuldig aan te maken sinds de wedstrijden tegen het Bulgaarse CSKA Sofia hebben vastgesteld dat ook aan de hegemonie van Ajax een einde is gekomen. In plaats van een gedegen investering in jonge (Neder landse) talenten raakt ook Ajax in paniek en contracteert lukraak spe lers (Steffenhagen en Varga) die al tegen de dertig aan lopen en derhalve voor de toekomst noch voor Ajax noch voor het Neder landse voetbal veel waarde hebben. Het Nederlandse voetbal dreigt door dit soort zaken in een impasse te geraken. Al jaren roept iedereen dat Israël, Van Hanegem, Van Beveren, Cruyff en Keizer niet het eeuwige leven hebben en dat derhalve voor even talentrijke opvolgers gezorgd moet worden. Al evenzovele jaren blijft het echter bij roepen. Met als gevolg dat Nederland, ondanks het Veel mensen in ontwikkelingslanden willen zelf hun levensomstandig heden verbeteren. Hun plannen stuiten af op geldgebrek. Dat geld willen zij lenen, maar banken lenen niet aan arme mensen. HIVOS heeft geld nodig om, hierin te voorzien via plaatselijke organisaties in die landen. Anders dan bij eon gift blijft dit geleende geld steeds weer anderen ten goede komen. In een aantal landen werkt dit systeem al met sukses. Vul de bon in voor infor matie, of stort een bedrag op giro 716000 t.n.v. HIVOS, Den Haag. m '"«waive sowiesc WMummwa Zo was het ongeveer vier jaar geleden, toen Georg Kessler nog de grote man rond het Nederlands elftal was. Een ieder was er van overtuigd dat Nederland de eindronder van het wereldkampioenschap voetbal in Mexico zou halen. Op de foto Johan Cruyff, Epi Drost, Dick van Dijk en Henk Groot. Zondag weten we of de „we gaan naar München-stemming" net als eerder met het „we gaan naar Rome" en het „we gaan naar Mexico" al dan niet te voorbarig is geweest. Toen, ruim twee jaar geleden, bekend werd dat Nederland zich via IJsland, Noorwegen en België naar München zou moeten loodsen, leek er geen vuiltje aan de lucht. Slechts België zou een tegenstander kunnen vormen die - heel misschien - het geniale Nederlandse voetbal enigs zins zou kunnen benaderen. Meer dan benaderen zat er echter ook voor de sullige Belgen niet in, want werd het Nederlands elftal niet gevoed door dezelfde sterren die eerst Feyenoord en later Ajax tot 's werelds beste club teams hadden gevormd? En waren het juist de Belgen niet die met buidels vol frankskes naar Nederlandse (veelal hier al uitgerangeerde) voetballers lonkten om het niveau in België omhoog te halen? En mocht er derhalve niet van uit gegaan worden dat Nederland België achteloos ter zijde zou schuiven? Die hiep-hiep-hoera-stemming is in middels geluwd. Vlak voor het alles-beslissende duel Nederland— België heerst in voetbalkringen slechts angst. Zijn er nog maar weinigen die het duel van komende zondag niet met angst en beven tegemoet zien. Zijn er ook nog maar een handvol optimisten die eenvou- Johan Neeskens, één van de weinige Nederlands elftalspelers die nog jaren op topniveau mee kan. Wanneer hij tenminste niet voortijdig de (wrange) vruchten moet plukken van zijn strijd bare speelwijze. V beslist wél aanwezig zijn van talent, binnen de kortste keren dezelfde weg op gaat die eerder door vergelijkbare landen als Oostenrijk (o.a. Happel) en Hongarije (o.a. Hidegkutti, Puskas) werd bewan deld. München is haalbaar. Een finale plaats in datzelfde München echter niet meer. Daar is het in feite al te laat voor. De klok draait immers door, waardoor volgend jaar het rendement van de „vergrijsde" top (Keizer, Israël, Van Hanegem) al te gering zal zijn om de klok terug te draaien naar de tijd waarin Feyen oord en in sterkere mate Ajax de ene triomf aan de andere reeg. Desondanks, en dat brengt me dan weer terug naar Nederland-België, is het een uiterst zinnige zaak dat Nederland zondag België elimineert. Immers slechts het behalen van München zal de slapende KNVB-en clubleiders wakker kunnen maken. Waardoor München, ook wanneer Nederlandse successen daar uit blij ven, toch het begin kan zijn van een poging het Nederlandse voetbal uit' de impasse te halen. Opdat Neder land niet helemaal afglijdt naar hetzelfde peil als waarnaar Oosten rijk en Hongarije afgleden toen een einde kwam aan de successen van die landen. ROB HAR TOG

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 24