NEWPORT JAZZ FESTIVAL WEER IN ROTTERDAM Mengelmoes van nostalgie en fijne muziek mdmma HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 32 WOENSDAG 14 NOVEMBER Wie zich voor de complete Ellington geschiedenis interesseert kan overigens ook bij RCA terecht. Deze maatschap pij maakte de meeste Ellington opna men en doet dat al sinds 1927, om precies te zijn sinds 10 januari 1927. RCA is nu bezig ,,The works of the Duke" integraal uit te brengen op niet minder dan 18 Ip's. Letterlijk alle RCA opnamen, ook degenen die nooit wer den uitgebracht, worden keurig op een rijtje gezet en voorzien van een voor treffelijke, zeer complete dokumentatie. Op de zes platen die nu zijn uitgeko men, bevinden zich 88 van zulke „takes", soms drie opnamen achter elkaar van hetzelfde nummer. Het be gint met het swingende „If you can't hold the man you love", gezongen door Evelyn Preer, en driemaal de „Washington Wobble" en eindigt (voorlopig op plaat 6) met „Echo's of the jungle" uit 1931. Een boeiende verzameling voor wie werkelijk alles van Ellington wil weten en horen. Wie zich voor bepaalde perioden inte resseert kan zowel bij RCA als bij CBS terecht. De eerste bracht de ,,C-jam blues" periode 1940-1942 en die van o. a. het Cotton Club Orchestra" (1928-1930) bijeen op twee platen uit de Black and White series (Volumes 3 en 7) en biedt voorts een ruime keuze uit verschillende Ellington perio des op platen als ,,In a Mellotone", ,,Duke Ellington at his very best" en ,,This is Duke Ellington", de laatste een doorsnee uit het Ellington-oeuvre van 1927 tot 1945 op twee Ip's. Een interessant album biedt CBS in ..Duke Ellington presents Ivie Anders on". Ivie Anderson heeft van 1932 tot 1940 bij de Ellington Band gezongen en daarmee de glorie van het orkest in hoge mate ondersteund. Zij was een grote jazz-persoonlijkheid met een vol maakt eigen, door niemand ooit aange taste, stijl. Het werd tijd dat haar werkelijk recht werd gedaan en dat gebeurt op dit album (CBS 68223) op uitstekende wijze. Een album om te hebben. En wat is er niet meer van Ellington allemaal verschenen. Recente opnamen als die van de New Orleans Suite op Atlantic, die voortreffelijke, maar niet zo rijk gedocumenteerde uitgave in de serie Jazz History van Polydor, Volume 10 van de reeks, een dubbel lp, en dan de onvergelijkelijke tweeling ..Back to Backen ..Side bij Side", Verve-platen waarop Duke Ellington met de helaas overleden Johnny Hodges de boeiendste dialogen ontwikkelt. NEWPORT VANDAAG Terug naar Ellington vandaag, naar het 8e Newport Jazz Festival in Rotterdam, waar hij op zondag 18 november met zijn orkest twee con certen geeft, één 's middags om 5 uur, het tweede 's avonds om kwart over acht. Het zijn deze twee concer ten, die door de Ellington fans met grote spanning tegemoet worden ge zien. Hoe kan het anders? R. F. man Granz, vanuit Amerika allebei op de Europese jazz-markt opereren. Daar bij hadden zij de gewoonte, allebei aan het eind van hun Amerikaanse festivals naar Europa te komen en met hun jazz-aanbiedingen precies in dezelfde periode op precies dezelfde plaatsen te verschijnen. Nu is zo'n concentratie van jazz-evene- menten voor niemand erg plezierig: de fans zijn niet in staat het allemaal af te lopen, de Nederlandse organisatoren, waaronder de Doelen, zijn niet bereid het risico van zo'n concentratie van toch al perperdure concerten te dragen. Het was de Doelen die won: na veel aandringen hebben George Wein en Norman Granz, zich bewust van hun belangen, de concerten gespreid en daarmee werd het Newport Jazz Festi val een paar weken verschoven. Dat betekent dan wel dat het festival nu plotseling in het autoloze tijdperk gaat vallen. Een ramp is dat niet, want De Doelen ligt dusdanig gunstig op een knooppunt van trein, metro, tram- en buslijnen, dat het moeilijk een pro bleem kan zijn om er te komen. En wie zal zich Duke Ellington laten ontgaan, de grote trekpleister van dit festival, alleen omdat hij nu met de trein heen moet? MILES DAVIS, DE POPKANT? Probleem zou dat nog wel kunnen vormen bij het optreden van Miles Davis, die zaterdagnacht 17 november een heel concert voor zijn rekening neemt. Maar zelfs daar gelooft Dé Doelen niet in moeilijkheden. Waarom niet? Miles Davis heeft, nadat hij zijn publiek (dat zich na zijn afdwalingen naar extreme muziek of niet-muziek- vormen van hem had afgekeerd) via zijn aanleunen tegen de popmuziek terugwon, een platenverkoop bereikt die groter is dan ooit. Hij heeft zich een jong gehoor verworven dat zalen vult met zijn aanwezigheid en zijn ovaties. Wie Miles Davis' laatste plaat „On the comer" (CBS S65246), be luistert, hoort een muziek die een jong publiek, dat het niet zo nauw neemt met de scheidingslijnen tussen zwaar geëlektrificeerde rock-muziek en jazz, aanspreekt. Nummers als New York Girl, Vote for Miles, Black Satin en One and One laten een stijl horen waarin complexe ritmen een vaak vreemd en vervormd, maar steeds boeiend trompetgeluid ondersteunen, een warme muziek die veel beter aanspreekt dan zijn extravagante getoer van jaren geleden. En ook bij andere nachtconcerten in de Doelen is wel gebleken dat het publiek voor juist die muziek wel in grote getale, maar nu juist niet per auto naar de Doelen komt.... BLUES EN SOUL Vooraf aan het concert van Miles Davis gaat zaterdagavond 17 novem ber een concert door het grote blue sorkest van B. B. King. Inderdaad, een bluesman bij uitstek, die daarbij en ook daarom door vele popgroepen wordt bewonderd. The Rolling Sto nes behoren tot de vaste fans van B. B. King, die al eerder, buiten het Newport Festival, een grote zaal van de Doelen tot groot enthousiasme bracht. En de blues speelt natuurlijk nog nog atijd een onvervangbare rol in de muziek van het grote fenomeen van dit Newport Jazz Festival 1973: Duke Ellington en zijn fablileuze orkest. De nu 73-jarige Ellington behoort met maar enkele anderen tot de nog altijd vitale jazzmusici wier orkest een geheel eigen karakteristiek bezit. Bij Ellington wordt de „sound" van zijn orkest niet in de eerste plaats bepaald door de koele perfectie die een Basie en een Kenton (die met altijd maar weer wisselende bezettingen werken) ken merken, maar door het hechte verband van musici die vaak al van de begin- preiode met her orkest verbonden zijn. Nog wijkt Ellington's bezetting niet zo heel veel af van die uit zijn glorietijden (al houden die maar niet op). Het is de Duke zelf, die als orkestleider op dit orkest èn op zijn mensen een onvervreemdbaar stempel heeft ge drukt. Het is dan ook een grandioos understatement als Ellington zichzelf kwalificeert als de „piano player" in het orkest. Onzin, hij „is" het orkest. Ik kan het mis hebben, maar ik geloof niet dat er van enig orkest zoveel platen zijn gemaakt als van dat van Duke Ellington. Ook hij heeft voor allerlei merken gespeeld in de loop van de jaren. Wie de recente Ellington op de plaat zoekt kan terécht bij CBS, die tweemaal een opname maakte van Ellington tijdens het Newport Festival, in 1958 en in 1972. En bij RCA, die op RCA 740.627 „The Popular Duke Ellington" laat horen, de band van vandaag in stereo, maar met voorname lijk stukken uit het roemrijk verleden. Wie een prachtige, in driekwartsmaat begonnen „Take the „A" train" wil, en een subliem voorbeeld van de „sound" van het orkest op de moder ner toer in een nummer als „The Twitch", mag zich deze plaat niet laten ontgaan. Miles Davis Newport Jazz Festival in Rotterdam 1973, het traditiegetrouw driedaagse jazzgebeuren in de Doelen en daarmee het enige in ons land van zo grote, internationale allure, gaat een autoloze zondag tegemoet. Maar waar men ook angst koestert voor de gevolgen van de beperkingen die het autorijden moet ondergaan, niet in de Doelen in Rotterdam. Want ook al valt het Miles Davis concert op een zaterdagnacht waarop we onze vehikels thuis moeten laten, ook al speelt Duke Ellington twee concerten zonder drukte in de parkeergarages, vol zal het er zijn. George Wein, de Amerikaanse impresario die ieder jaar wee zijn musici bij elkaar veegt voor het opstellen van de jazzkaravaan die in de maanden direct na de zomer Europa doortrekt, heeft immers zijn lesje geleerd? Ook in Newport, maar vooral overal elders waar hij met zijn jazzcircus komt, trof hem hetzelfde beeld: drommen nostalgische jazzfans die zich verdringen voor de concerten van de gevestigde jazzcoryfeéén en daarmee in schril contrast een handjevol belangstellenden voor de avant-garde. Dus: een festival met de bekende grote namen en slechts een enkele zijsprong naar meer eigentijdse jazz- vormen, dat is de formule die ook in de afgelopen jaren de garantie was voor uitverkochte zalen. Het zal dit jaar niet anders zijn. Het is de fabelachtige zangeres Sarah Vaug- han, in 1967 en 1969 de triomf van het festival, die ditmaal de eer geniet om het Newport Jazz Festival vrijdag 16 november, 's nachts om kwart over twaalf (als we allemaal nog wel mogen rijden) te openen. Sarah, wier grammofoonplaten op allerlei mer ken, maar vooral op Verve/Polydor verschenen, behoren nog altijd tot de best-sellers. En terecht, want zij is en blijft een onovertroffen jazz-per soonlijkheid, die met haar trio zeker ook nu weer voor imponerende din gen zal zorgen. Het concert van Sarah Vaughan wordt overigens gecombineerd met een optre den van de Young Giants of Jazz, één van de twee zijsprongen naar een moderner jazz-idioom die George Wein zich in dit festival permitteert. Mis schien omdat de Giants of Jazz, het grote succes van twee achtereenvolgen de jazzfestivals, toch wel een beetje al te veel opgelegd pandoer waren, teveel afgestemd op het jeugdsentiment dat in dit Newport Festival toch al uitgebreid aan zijn trekken komt. Met Roy Haynes als gastdrummer, vorig jaar te horen in de mislukte combinatie van Jimmy Smith and Friends, maar daarvan in elk geval een duidelijk hoogtepunt (Smith' Hammon dorgel draaide in de soep en daarmee was zijn concert ook gedoemd de mist in te gaan, waarbij komt dat hij zelf ook niet al te géinspireerd was) worden de Young Giants gevormd door vibra- fonist Gary Burton, Freddie Hubbard, trompet en flügelhorn, Joe Henderson, tenorsax, Cedar Walton op de toetsin strumenten en Larry Ridley op bas. Toch liggen de relaties met de Giants B.B.King van vorig jaar dichtbij: Freddie Hub bard speelde drie jaar bij Art Blakey's Jazz Messengers, Roy Haynes werkte met o.a. saxofonist Stan Getz, bassist Larry Ridley stond meer dan eens Thelonious Monk terzijde.... LATER DAN ANDERS Aan de data van het achtste Newport Festival zullen sommigen iets vreemds hebben gemerkt. Niet het laatste week end van oktober, maar half november vindt het grote Nederlandse jazz-feest nu plaats. Dat is bepaald geen toeval. Het zit hem in het feit dat twee organisatoren, George Wein en Nor-

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 32