Wethouder Bert Kapteyn wil SRJJ-bestuur kwijt Geen directe gevolgen Zestienhoven luchthaven zonder enige toekomst Onderlinge twisten maken werken onmogelijk COMITÉ ANTI-BULDERBAAN: DORZOb.v. auto huren? Najaarsconcert "Excelsior" De Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren, het enkele jaren geleden in het leven geroepen overkoepelend orgaan van alle Schiedamse jeugdorganisaties, alsmede de belangenorganisatie bij het gemeentebestuur voor alle jongeren die niet bij de een of andere organisatie zijn aangesloten, zal naar alle waarschijnlijk heid per 1 januari worden opgeheven. De verantwoordelijke wethouder voor jeugdzaken in Schiedam de D'66 Bert Kapteyn weigert tenminste het subsidievoorstel te verdedigen van de S.R.J.J. Deze subsidie loopt jaarlijks in de tonnen. De olieboycot en de nauw hiermede in verband staande werkgelegenheid in het Europoort gebied vormt een onzekere factor voor het personeelsbeleid van de bedrijven die hiermede te maken hebben. De bedrijven worden voorzichtiger en vacatures zullen als gevolg van de onzekerheid minder snel worden opgevuld. Dit stelt de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord, drs. H. J. Harberts, bij de bekendmaking van de arbeidscijfers over de maand oktober. „Direkte gevolgen heeft de olieboycot nog niet voor de werkgelegenheid gehad", aldus de heer Harberts, „maar er han«t een bui". 6 Gevolgen heeft de olieboycot overigens alleen nog maar ge had voor de horecasektor. Zo hebben met namen „De Rid derhof" in Maassluis en „Het Jagershuis" in Hoek van Hol land aangekondigd hun bedrijf voorlopig op zondag gesloten te houden. HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 8 WOENSDAG 14 NOVEMBER Oorzaak van alles is een enorme heibel binnen het bestuur en de staf van S.R.J.J. Deze instelling is een zelfstandige stichting met veel ge meentelijke subsidie en heeft een coördinator, lees directeur, in vaste dienst; verder is er nog een staf medewerker. Coördinator is de 28-jarige Casper Schukinck Kool, een man die nog een blauwe maandag in de Haagse gemeenteraad heeft gezeten voor de kabouterpartij en bij het begin van de pechvolle rit van de S.R.J.J. werd aangesteld als coördinator. Na zijn aanstelling volgden de onbezoldigde jonge be stuursleden, in feite de werkgevers van coördinator Schukinck Kool elkaar in sneltempovaart op. Het laatste jaar is er wat vastigheid in de bestuurssamenstelling ge komen van de S.R.T.J. en bestaat uit Frans Prins, een jonge douane beambte; Kees Bultjers, onderwijzer aan de MAVO en Daan Vrauwdeunt. Met de komst van dit drietal begonnen de moeilijkheden voor Casper Schukinck Kool en de eveneens bezoldigde S.R.J.J.-staf- funktionaris Jaap 's Gravesande. HARTSTOCHTELIJK ONEENS De twee partijen waren het harts tochtelijk met elkaar oneens, zo erg zelfs dat men nu niet meer met elkaar aan een tafel wenst plaats te nemen en elkaar met opgeheven hoofd voorbij loopt. Beide partijen lopen om beurt naar wethouder Kapteyn die in het begin, terwille van de goede vrede, de hele zaak trachtte te sussen. Inmiddels had er echter wel een flinke escalatie plaatsgevonden. Het S.R.J.J. besloot coördinator Schukinck Kool en zijn assistent te ontslaan maar kreeg toen van het gemeentebestuur te horen dat dit zo maar niet ging. Is de Horeca dus het eerste slacht offer van deze Arabische olieboycot, ook twee zeer nauw in Verband staande bedrijven die met olie te maken hebben, namelijk de tanker- cleaningbedrijven en de tankbouw bedrijven zullen, wanneer de lo pende contracten zijn afgewerkt, het volgens de heer Harberts moeilijk krijgen. Met name de bouw van olieterminals zal zeker worden afgeremd. Is deze olieboycot en de autoloze zondag dus duidelijk de zwarte raaf die boven de arbeidsmarkt in het gebied Nieuwe Waterweg Noord zweeft, de normale cijfers geven een gunstig beeld te zien. Ondanks de seizoeninvloed daalde bij de mannen de geregistreerde arbeidsreserve van 1196 tot 1130. Met name in de metaalsektor is de vraag bijzonder groot, namelijk drie maal zoveel als het aanbod. Zo hebben enkele metaalbedrijven in het gebied Nieuwe Waterweg Noord een verzoek gedaan om buitenlan ders te mogen aantrekken. Het G.A.B. Nieuwe Waterweg Noord heeft deze aanvragen doorgestuurd naar een hogere instantie in Den Haag, maar gezien de afremming die bij het aantrekken van buitenlandse gastarbeiders plaats vindt verwacht men niet dat er zonder meer goedkeurend op deze aanvrage wordt beslist. Zijn er dus voor de mannen in het gebied Nieuwe Waterweg Noord vacatures genoeg op het G.A.B., bij de vrouwen ligt dat duidelijk anders. Daar steeg de arbeidsreserve met tien procent namelijk van 366 naar 408. Deze stijging moet voorname lijk worden gezocht bij het kantoor personeel en de overige beroepsgroe pen. MOEILIJK PLAATSBAAR Bij het G.A.B. Nieuwe Waterweg Noord is ook de zgn. T.A.P.-regeling van kracht geworden. Dit heeft te maken met zowel mannen als vrouwen die bij het G.A.B. zijn ingeschreven en die moeilijk kunnen worden geplaatst bij de bedrijven. Dit kan van alles zijn zoals leeftijd, verouderde of geringe vakkennis of fysieke of psychische handicaps. De bedrijven die één of meerdere van deze zgn. moeilijke plaatsbaren willen opnemen, krijgen van het rijk de 30 procent loonkostensubsidie. Deze regeling is van toepassing gedurende maximaal een jaar voor ouderen en een half jaar voor personen die langer dan zes maan den werkloos zijn. Met name de gemeenten in het verzorgingsgebied van het G.A.B. Nieuwe Waterweg Noord maken al gebruik van deze regeling en de eerste resultaten zijn volgens de heer Harberts bijzonder gunstig te noe men. Overigens bij de ingeschreven werk lozen is Schiedam duidelijk het zorgenkindje: van de tien ingeschre ven komen er gemiddeld zes uit Schiedam, vier uit Vlaardingen, één uit Maassluis en één uit de overige plaatsen, waarvoor het G.A.B. Nieu we Waterweg Noord de arbeidsver- zorging heeft. Deze T.A.P.-regeling (tijdelijke arbeidsplaatsen) hoopt bij te dragen tot het verder terugdrin gen van het werklozencijfer in het gebied Nieuwe Waterweg Noord. Beide S.R.J.J.-werknetners heDDen de rechtspositie van een ambtenaar en die kan je maar zo één twee drie niet op straat zetten. Beide S.R.J.J.-werknemers hadden overi gens tegenover hun kijvende S.R.J.J.-bazen wel te kennen ge geven te willen gaan, maar of de gemeente dan maar eens flink in de wachtgeldbus wilde blazen. Alleen voor Schukinck Kool komt dat op zo'n 30.000 gulden per jaar. GEEN ONTSLAG Het zittende bestuur liep helemaal rood aan van kwaadheid toen wethouder Kapteyn hen liet weten dat er na een onderzoek door de afdeling personeelszaken van de gemeente Schiedam geen sprake van was dat de beide S.R.J.J.-werk nemers zouden worden ontslagen. Was deze troefkaart dus duidelijk voor Schukinck Kool en zijn mede werker, het zittende bestuur ging toen dwars liggen en wenst sinds die uitspraak van het Schiedamse col lege niet meer bijeen te komen. Dat betekent dat de coördinator Schukinck Kool en funktionaris 's Gravesande hele en halve dagen lopen te niksen als gevolg van het feit dat er totaal geen beleid is bij de S.R.J.J. omdat het zittende bestuur geen opdrachten aan zijn werk nemers wenst te geven. Het gemeentebestuur kan dat niet, omdat de gemeenteraad bij de stichting van de S.R.J.J. heeft uitgesproken dat deze instelling ver van het stadhuis moet komen te zitten en dat er geen bevoogding van bovenaf mocht plaatsvinden. Schu kinck Kool heeft tegenover wet houder Kapteyn al laten weten best met het huidige bestuur te willen werken en alle problemen tijdens een speciale bijeenkomst onder leiding van de eerder genoemde Schiedamse wethouder te willen uitpraten. Het zittende bestuur weigert dit en heeft zich nu met een brief tot alle gemeenteraadsleden gewend waarbij zij aandringen op het ontslag van Schukinck Kool en 's Gravesande. Hun zienswijze is: met hen valt niet te werken en dan moet de gemeente Schiedam maar wachtgeld gaan betalen. Wethouder Kapteyn heeft zijn onge noegen over de handelswijze van het S.R.J.J.-bestuur al uitgesproken. „Wij staan nu achter de beide S.R.J.J.-werknemers", zegt hij. „Het bestuur pleegt desertie en dat vind ik heel ernstig. Er liggen tal van projecten die moeten worden uit gevoerd, maar dat gaat niet omdat het bestuur niet bijeen wenst te komen. Ook het kasplantje dat onder supervisie van de gemeente Schiedam tot stand is gekomen, het zgn. J.O.P. (Jeugd Opvang Werke lozen), gevestigd in een winkelpand aan de Singel, stagneert ernstig, omdat de drie S.R.J.J.-besturen niets wensen te doen en er ook geen opdrachten die kant heen gaan. Deze hele materie komt overigens op de raadsvergadering van de maand november die eind van deze maand plaatsvindt. „Als het aan mij ligt gooien we het zittende bestuur op straat en beginnen opnieuw, maar dan niet in deze vorm", aldus de heer Kapteyn. OPGEDOEKT „De ervaring heeft geleerd dat er zo niet te werken valt". Hoe de vorm dan wel wordt wist wethouder Kapteyn nog niet. „We zien eind van deze maand wel". Het laatste woord is voorlopig aan de raad. Als het aan wethouder Bert Kapteyn ligt, wordt de hele huidige S.R.J.J. opgedoekt en krijgen zowel Caspar Schukinck Kool en Jaap 's Grave sande een nieuwe funktie binnen het Schiedamse jeugdbeleid. Voor de heren Prins, Bultjer en Vrauwdeunt zal er geen bestuursfunktie meer aanwezig zijn. De heren worden, zoals dat heet, zonder dank voor de bewezen diensten ontslagen. Tot zo lang werken de bezoldigde em- ployé's van de S.R.J.J., gevestigd in het aloude Proveniershuis, maar wat te hooi en te gras en drinken veel koffie om de dag door te komen. R.M. van H. Hup, op uw vrije dag met de auto er opuit. Zonderzorgen en... met een echte Renault. Vraag maar eens snel inlichtingen. Schiedamseweg 14 Vlaardingen Tel. 353533 Op woensdag 21 november 1973 geeft de gem. zangver. „Excelsior" o.l.v. Leo Smit, haar najaars-concert in de Magnalia Deikerk, Albarda- straat 67, Schiedam, aanvang 20.00 uur. Wie „Excelsior" vorig jaar november met haar jubileum-concert heeft gehoord en enkele maanden geleden op 5 september in de Grote Kerk t.g.v. het 25-jarig regeringsjubileum van de koningin, weet dat hij verzekerd is van goede koorzang. Dit keer heeft men het meer in het semi populaire genre gezocht. Er zal o.a. worden gezongen, het „Paaskoor" en het „Koor der Landlieden" uit de opera „Cavalleria Rusticana" van P. Mascagni, enkele koren uit „Rosa- munde" van Franz Schubert en de bekende „Liebeslieder Walzer" van Johannes Brahms. Ook de solisten voor deze avond, t.w. de sopraan Anneliese Post en de heren Adri Slootmaker, orgel en piano en Rudy de Heus, piano, zullen u afzonderlijk en met het koor mooie muziek brengen. Het bestuur en de leden hopen, dat u hun niet zult teleur stellen, doch in grote getale van uw belangstelling blijk wilt geven. Kaar ten zijn a f 3,50 verkrijgbaar bij de V.V.V. in het Proveniershuis, Over- schiesestraat, bij de leden en aan de zaal. r s> iltxni Er is een nieuw rapport uitgekomen van de Stichting Centraal Comité Anti Bulderbaan met als titel „Het 16-Hovenspel". Geluidarme vlieg tuigen is de bijbehorende nota hierbij. Tegen uitbreiding van de luchthaven Zestienhoven zijn een aantal bezwaren herzien. De heer A. Koning, voorzitter van de afdeling Schiedam van genoemd Comité overhandigde maandag middag dit rapport aan wethouder E. Collé, lid van de commissie Geluidshinder Zestienhoven. Die be loofde het te zullen bestuderen. Het blijkt dat de plaatsen rond Zestienhoven steeds meer last krij gen van de geluidshinder die vlieg tuigen veroorzaken bij het landen. Zo is door de komst van het nachtelijk charterverkeer de geluids hinder nog groter geworden. Dit noemt het Comité even verderfelijk als verlenging en verlegging van deze baan, waar meer plaatsen in deze omgeving last van hebben. Het betekent geen verbetering van de overlast door geluiddempende vliegtuigen in te schakelen. Het vliegveld Zestienhoven wordt in dit rapport een luchthaven zonder toe komst genoemd. Omdat het geen belangrijke funktie te vervullen heeft in de Rotterdamse economie. Onbelangrijk vindt het Comité het aandeel van Zestienhoven voor wat betreft het passagiers- als het vracht vervoer. Het is duidelijk minder dan 10 procent dan dat van de luchthaven Schiphol. Het Comité vindt de sluiting van Zestienhoven een voor de hand liggende zaak. Om daardoor van de voortdurende groter wor dende problemen af te komen. Schakelt men geluidarme vliegtuigen in dan wordt de overlast niet minder, concludeert men in dit rapport. Want de term „geluidarm" is eigenlijk misleidend en zegt niets over de mate van geluidshinder. Die blijft. De heer A. Koning overhandigt wethouder E. Collé het bewuste rapport. I f M t t j'i j A A -A Jk fc 1

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 8