Brandweeroefening moet de grotere slagkracht aantonen yVJ KONT. H'J KOMT Menu van de week Nieuwe B.V. Pieterman Inter Art. met nieuwe radiologische meetapparatuur Duivenexposities AANWINSTEN BOTERLETTER SPECULAAS GEVULDE SPECULAAS HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 16 VRIJDAG 23 NOVEMBER 1973 De Brandweer van de gemeente Schiedam zal een oefening houden op woensdagavond 28 november a.s. om half acht op het parkeerterrein aan de Delflandseweg (tussen de Burg. van Haarenlaan en de spoorbaan), waarbij enkele noviteiten op het gebied van de algemene hulpverlening zullen worden getoond. De oefening is gericht op een goede, fundamentele aanpak van een ongeval, waarbij een combinatie van de faktoren brand, radio-aktieve straling en een persoonlijk ongeluk (een bekneld geraakt persoon). Het gaat om het redden, isoleren, transporteren en schoonmaken" van personen in het stralingsgebied verder om het bepalen en afzetten van de stralingszone en het bepalen van de verblijfsduur voor de per sonen die in die zóne moeten moeten zijn. Tenslotte het opsporen en bergen van de bron van de vrijgekomen straling. Door de veelvuldige toepassing van radio-isotopen is ook de kans op ongevallen, waarbij deze gevaarlijke energiebronnen betrokken zijn, aan merkelijk gestegen. Aan de Brand weer de taak om maatregelen te treffen om dit gevaar het hoofd te bieden en om de veiligheid van de mensen in het gebied te waarborgen. Daarvoor heeft men in de eerste plaats nodig radiologische meetap paratuur. Sinds kort heeft de Brand weer Schiedam daar de beschikking over. Maar meetinstrumenten alleen zijn niet voldoende. Er is ook een goede instructie nodig (die bij de Brandweer Schiedam eveneens kort geleden tot stand is gekomen) en een grondige geoefendheid van die genen die moeten optreden. Van daar de oefening van 28 november a.s. De nieuwe aanwinsten, die ingezet zullen worden, zijn: een tankautospuit met groot ver mogen; de pomp heeft een capaci teit van 3.000 liter/minuut. De ingebouwde tank kan 2.000 1. bevatten; twee middeldruk water- vernevelende pistolen kunnen per minuut 200 1. water leveren bij een druk van 25 atm. Tevens is er een ingebouwde tank met een schuim- vormend middel; de schuimkanon spuit ca. 26.000 1. schuim per minuut; de force is een stuk gereedschap met vele mogelijkheden, bijv. om in een auto bekneld geraakte personen te bevrijden; radiologisch meetapparatuur. Voor de persoonlijke bescherming zijn er 4 „pendosismeters", die de som van alle ioniserende stralen door één persoon ontvangen, registreren; 2 „alarmdosismeters", die gaan piepen wanneer de toegestane waarde van 1,5 Rem. wordt overschreden en 4 „filmbadges", een soort foto-film, die zwarter worden naarmate er meer straling is. Aan opsporingsapparaten zijn aan wezig een Geiger-Müllerteller, een z.g. „ja/nee-teller" voor de opspo ring van ioniserende straling (het toestel geeft uitsluitend een signaal via een luidspreker) en een snel- heidsdoseringsmeter of „teletector", waarmee ioniserende stralen zijn op te sporen en de intensiteit van de straling, tevens geeft dit toestel een akoestisch signaal. Voor het vergroten van de potentie van de brandweer zijn ook z.g. „aanvalsplannen" gemaakt voor ziekenhuizen, bejaarden- en kinder tehuizen, grote bedrijven, enz. Zij omvatten de gegevens van genoemde gebouwen die van essentieel belang zijn voor de brandweer voor een efficiënt optreden bij de hulpverle ning in het algemeen en bij brand in het bijzonder. De slagkracht van de Brandweer Schiedam is aanmerkelijk vergroot met de komst van de nieuwe autospuit en de force, de aankoop van het radiologische apparatuur en het in gebruik nemen van de aanvalsplannen SCHIEDAMSE NOTITIES In verband met de wijziging van de data voor de raadsvergadering wordt de eerstvolgende vergadering van de Commissie Stadsontwikke ling en Stadsuitbreiding (Cie So) niet gehouden maandagmiddag a.s. van vijf tot zeven uur zoals oorspronkelijk was gepland, maar nu op woensdagavond 19 december om acht uur. Door de autoloze zondag was de kampioenendag te Nijmegen in ge vaar gekomen, maar er werd door tijdig ingrijpen een redelijke oplos sing gevonden, door hem te verzet ten naar zaterdag 8 december. Daar deze show gehouden wordt ten bate van de gehandicapte en blinde kinderen, worden deze nu niet de dupe, wat door alle duivenliefheb- bers wordt toegejuichd. De P.V. Schiedam houdt haar tentoonstelling a.s. zaterdag en zon dag in haar lokaal Lange Haven 100, vrij entree. De africhtingskampioe- nen duiven van de heren Suttorp en Potter, en de t.v.-winnaar Orleans Nationaal van Jan Doejaaren zijn ook ingestuurd. Buitenstaanders komt u eens kijken naar deze prachtshow. De direktie van Pieterman B.V. te Schiedam deelt mee dat opnieuw een zelfstandige dochteronderne ming is opgericht. In de nieuwe B.V. Pieterman Inter. Art worden alle aktiviteiten gebundeld op het gebied van „totaal wonen". Eerder dit jaar bracht Pieterman de produktie- en handelsafdeling op het gebied van technische en weten schappelijke apparatuur onder in Applikon B.V. Gezien de sterk gespreide toepas singsgebieden van Pieterman glas- produkten kan door het onderbren gen van het assortiment voor „totaal wonen" bij Pieterman Inter. Art B.V. duidelijker worden afgestemd op de doelgroep interieurverzorging. Het „totaal wonen", dat Pieterman Inter. Art voor ogen staat wil de konsument een maximum aan eigen kreatieve inbreng bieden. Bekende ontwerpers, onder wie Hans Roebers, hebben nieuwe ideeën gestalte gegeven voor salon tafels, glass-units met exclusief ontworpen klemmen spiegels en dekoraties, die op de meubelbeurs in Utrecht zijn uitgebracht. Pieterman Inter. Art B.V. blijft gevestigd op het huidige adres. Pieterman B.V. heeft vestigingen en deelnemingen in Schiedam, Zoeter- meer, Oosterwolde (Fr.), Vlaar- dingen, Bergen op Zoom en Tiel. Volgende week is het sinterklaas en dat is voor veel huisvrouwen een geschikte gelegenheid om weer eens te gaan bakken. Vooral nu alles zo duur is geworden loont het de moeite van het zelf bakken van bijvoorbeeld gevulde speculaas en banketletter. Zondag: kippesoep, tartaar, picca- illy, gebakken aardappelen-, spruit- es, mousse-au-chocolat. Vlaandag: prei, gebakken kaasplak, lardappelen, wentelteefjes. Dinsdag: bloemkool met tomaten- ;aus, saucijzen, aardappelpuree, si- ïaasappelkwark. Yoensdag: bruine bonen met spek, tppelmoes, gebakken uien, yoghurt net banaan. Donderdag: bruine bonensoep, ge takt, spitskool met kaassaus, aard- ppelen. Zrijdag: gebakken vissticks, aard- ppelen, zure saus, worteltjes, drie- n-de-pan. 'aterdag: bami, sinaasappel. 50 gr. boter, 50 gr. bloem, iets zout, 1/4 dl. water en enkele druppels azijn. Vulling: 300 gr. amandelspijs en 2 eetlepels losgeklopt ei, iets citroen rasp. Snijd de harde boter met 2 messen in de bloem (met zout) in hazel noot-grote blokjes. Voeg druppels gewijs het koude water met azijn toe en meng met één mes tot een samenhangende bal is verkregen. Rol het deeg uit op een met bloem bestoven tafel tot een soepele, elastische deeglap van 30 bij 8 ent. Vouw deze op en leg hem ingepakt in de koelkast gedurende 15 mi nuten. Kneed de amandelspijs met het ei en de citroenrasp dooreen. Rol er een worstje van. Rol de deeglap nog éénmaal uit tot de juiste maat. Leg de amandelspijs op de deeglap en vouw deze om de spijs heen. Maak er een O of een andere letter van. Plak de randen met water op elkaar en bestrijk het deeg met ei. Breng over op een natgemaakte bakplaat en bak hem in een hete voorverwarmde oven 225 gr. C. in ongeveer 20 minuten goudbruin. Bestrijk de banketletter met abri kozenjam. 100 gr. zelfrijzend bakmeel, 75 gr. boter, 70 gr. bruine basterdsuiker, 1 theelepeltje speculaaskruiden, mes puntje citroenrasp, zout (1 lepel koffiemelk), amandelen. Doe alle ingrediënten in een kom (behalve de amandelen). Snijd de boter met 2 messen in kleine stukjes en kneed het deeg tot een bal. Vorm hiervan met de hand een figuur op het beboterde bakblik, bijvoorbeeld een hart. Bestrijk de bovenkant met koffiemelk en garneer met gehal veerde, ontvelde amandelen. Bak de speculaas op stand 3 of 150 gr. C. gedurende ongeveer 20 minuten in een voorverwarmde oven gaar. Voor de vulling: 250 gr. amandel spijs, 1 eierdooier en citroenrasp. Verdeel het deeg in tweeën. Leg één deel in de beboterde en met bloem bestrooide boterkoekvorm (ong. 18 cm. middellijn). Werk het deeg tegen de randen omhoog en bestrijk het met ongeklopt eiwit. Leg de laag amandelspijs hierop en bestrijk deze opnieuw met eiwit. Dek het geheel af met de rest van het deeg. Bestrijk de bovenkant met koffiemelk of -room en bak op stand 3 (ca. 175 gr. C.) gedurende 25 minuten in een voorverwarmde oven gaar. Zet het bakblik op het rooster en schuif dit rooster op de onderste richel in de oven. A u RAM 21 maart -20 april Op gevoelsgebied is u een mooie kans geboden en u doet er goed aan, ditmaal met grote tact te werk te gaan. U heeft u in het verleden weieens beklaagd. Het zou u niet allemaal zijn meegelopen, en zo. Maar liep het u partner wel mee? Hoe toegewijd was u zelf dan wel. en hoeveel emotie leverde u op, inplaats van echt gevoel? Deze week is beslissend. Toon nu, wat u echt waard bent, en prilüt er niet over! En vergeet de zaken niet daar moet u van leven. STIER 21 april—20 mei Deze week kan wat kalmer verlopen, als u uw werkzaamheden goed indeelt en dingen afschuift die een ander ook kan doen. Voor de rest moet u wat meer humor in uw recept doen, want u ergert u dagelijks aan iemand, die ook niet kan helpen dat hij u niet dadelijk snapt. Zo glashelder bent u zelf ook niet, af en toe. U vergeet het lachen weieens teveel de laatste tijd en dat is slecht voor de spijsver tering. TWEELINGEN 21 mei 20 juni Kijk, kijk, nu gaat het alweer lekkerder! U komt zo langzamerhand in de derde versnelling en u moet alweer uit bundig lachen ook! Zo moet het wezen. Dat is ook prettiger voor uw omgeving. Deze week kunt u ook een besluit nemen,waar iedereen blij mee is, uzelf incluis. De tijd. die u aan piekeren zou willen besteden, kunt u beter doorbrengen in de frisse lucht of in een goed cabaret. U heeft niet al te veel afleiding gehad, de laatste tijd. Maar... daar kunt u zelf ook veel aan doen. KREEFT 21 juni 20 juU Daar alles deze week wat kalmer gaat dan de vorige, *.unt u nu een paar dingen afwerken, die hebben moeten wachten. Deze periode is ook geschikt om orde op zaken te stelien Het kan zijn, dat sommige dingen veranderd en verbeterd kunnen worden. Uw inzicht is scherp en daardoor beëindigt u ook ineens een ruzietje van niets, dat al te lang geduurd heeft naar uw zin. Studeren schiet ook goed op. Artiesten krijgen inspiratie en opdrachten zijn ook in de maak. LEEUW 21 juli—20 augustus Het kan zijn dat u deze week weer een van die vreemde reakties krijgt mee te maken van een oude relatie, die soins bepaald onwijs handelt of praat. Laat het nu eens helemaal over uw kant gaan en besteedt er geen aandacht of energie aan. U weet nu zo langzamerhand wel, dat een karakter niet verandert. In uw werk heeft u trouwens zoveel dat u al uw aandacht daar nodig heeft! Bovendien: een stuk van uw eigen reaktie is t< te schrijven aan trots. Wist u dat? Leeuwen zijn zo. MAAGD 21 augustus20 september Het zit erin, dat u dezer dagen een deputatie uit een andere stad krijgt te ontvangen, om daarvoor uw eigen opvattingen toe te lichten. U hoeft bepaald vernieuwende impulsen en krijgt daarbij hier en daar medewerking. Laat uw idealisme u daarbij met te ver voeren; het kan van wijsheid getuigen, tevreden te zijn met het haalbare! Ook al om de laag bij de grondse reden, dat sommige mensen lange tenen hebben! WEEGSCHAAL 21 september 20 oktober Deze week komt er een begin van rust over u. U ziet in, dat iemand die kaatst de bal moet verwachten. Komt die bal dan hard aan, dan kunt u daaruit opmaken, dat uzelf hard heeft gegooid Ook uw gevoel voor proporties komt weer terug en u kunt lachen om veel, waar u korte tijd geleden nog dodelijke ernst van maakte. Maak gebruik van de gelegenheid, door uw werk weer van harte aan te pakken. Men rekent nu eenmaal altijd bp u. want u doet sommige dingen werkelijk beter SCHORPIOEN 21 oktober 20 november Gezellige week. U bent met vaart aan de gang. Dat bent u meestal wel, maar het wil ook goed vlotten. U heeft er schik in en heeft minder neiging dan laatst, om met scherp te schieten. Goed zo U kunt nu ook een oud plan afwerken, dat vrijwel geheel klaar ligt, maar waar u echt uw volle aandacht bij moet kunnen houden. Dat kan nu.... BOOGSCHUTTER 21 november 20 december Houd deze week uw post in de gaten. Lees alles zorgvuldig door en zie eens. of daar niet de oplossing btj is van een ietwat raadselachtige kwestie. Het kan ook zijn, dat u zelf per ongeluk een lege enveloppe gepost heeft en daarom geen' reaktie krijgt. Een onverwachte ontmoeting doet u groot genoegen. Iemand geeft u iHs terug dat u al vergeten was. Maak u niet kwaad om een Kleinigheid, temeer, omdat u als regel juist ruim denkt. STEENBOK 21 december 20 januari Onverwachte dingen maken deze week afwisselend een tikje rommelig. U heeft juist graag alles netjes op een rijtje, maar dat zal niet gaan Desondanks gebeurt er veel, dat op uw lachspieren zal werken. Een brief stemt u tevreden en tegen het eind van de week keert de rust terug, zodat u kunt uithijgen van de gebeurtenissen. Een gesprek in die periode doet u veel goed WATERMAN 21 januari20 februari Deze week oogst u een succesje. U raad heeft resultaat gehad en u kunt tevreden zijn. in het verenigingsleven gaat alles ook goed, mits u bepaalde mensen niet teveel plaagt. Sommigen begrijpen dat echt niet, en zeggen boze dingen terug. Daar schiet niemand mee op. Temeer niet, daar u er in deze periode juist dingen door kunt krijgen, die u graag zou zien gebeuren. VISSEN 21 februari 20 maart Ga deze week voorzichtig te werk met nieuwe relaties. Kijk eerst de kat goed uit de boom. Het kan zijn, dat er m.ensen bij zijn. die u niet helemaal liggen. Ot het omgekeerde. Leg u dus nog nergens op vast en laat zoveel mogelijk betijen. Al doende komt u er wel achter, wat u het beste kunt doen en met wie u het prettigst kunt samenwerken. Bedenk daarbij wel. dat uw eigen uiterlijke rust op anderen de indruk van koelheid kan maken.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 16