Proveniershuis Overschiesestraat 1 Bij de start van VeO Orpheus verliefd op Maria Lécina Dammen Bridge 1 en 2 Autotechniek Spaans voor beginners Werken met hout en metalen Werken met klei 1 HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 24 VRIJDAG 30 NOVEMBER 1973 STICHTING DE SCHIEDAMSE i Wanneer u deze pagina onder ogen krijgt, is het reeds de derde maal dat De Schiedamse Gemeen schap u een volle bladzijde infor matie over haar aktiviteiten en over de aktiviteiten van vereni gingen en instellingen in onze stad, welke zich op velerlei ter rein bezighouden met de ont spanning, vorming en ontwikke ling van de bevolking van de ge meente Schiedam. Iedere laatste vrijdag van de maand zult u voortaan deze pagi na, gewijd aan de S.G., aantreffen en wij hopen, dat de u verstrekte informatie aan haar doel zal mo gen beantwoorden. Mocht u zelf, dan wel als (bestuurs)lid van één onzer afdelingen of Schiedamse verenigingen kritiek hebben op de inhoud van deze pagina, zelf suggesties hebben welke nog meer inhoud aan het geheel zou den kunnen geven, vragen of op merkingen hebben, wendt u zich tot het kantoor van De Schiedam se Gemeenschap, waar de staf graag tot uw dienst staat. Zoals u in krantenpublicaties reeds heeft kunnen lezen, start onze'afdeling V en O in de eerste weken van januari met 'n aantal cursussen op velerlei gebied in 'n „elk wat wils" programma. Wij hebben eernaar gestreefd de cur susgelden erg laag te houden, zo dat de prijs geen bezwaar be hoeft te zijn voor deelname. Zoals u op deze pagina's kunt le zen is een programmaboekje ge reed gekomen dat op velerlei wij zen wordt verspreid. Mocht u nochtans dit programmaboekje niet in bezit hebben gekregen, op het bureau van de S.G. aan de Overschiesestraat 1, kunt u er ze ker nog één gratis afhalen. Werken met klei, Spaans voor be ginners, zelf kleine reparaties aan uw auto verrichten, besturen en vergaderen en nog vele andere cursussen staan nu open voor in schrijving. Het thans ontplooide initiatief, resultaat van een intensieve voor bereiding voor onze staf, voorlo pig bestuur van de afdeling V en O en vele verenigingen en organi saties in onze gemeente, wacht nu op succes. Een succes, dat nu in uw handen ligt. Graag wek ik u op tot deelname. Onzerzijds zijn wij gestart met de voorbereidingen van een nog bre der opgezet winterprogramma 1974/75, hetwelk in september 1974 zal beginnen. J. v. d. Most, voorzitter afd. V en O. J. v. d. MOST Dammen heeft vooral dit jaar nogal in de be langstelling gestaan door de strijd om het wereldkampioenschap tussen Sijbrands en Andreiko. De damsport is natuurlijk niet alleen wegge legd voor natuurtalenten. Het is en blijft een gezelschapsspel dat enig koncentratievermogen vereist. Er komt bij dammen beslist meer kijken dan u op het eerste gezicht zou verwachten. Wilt u werke lijk met plezier het damspel beoefenen dan is enige kennis van zaken noodzakelijk. Daarom start onze stichting in januari met een kursus dammen. PRIJS: 25— TIJDEN: woensdag van 20.0021.30 uur. PLAATS: gebouw CJ.V. Lange Haven 129. DOCENT: F. B. van Vloten. Deze cursus is vooral bestemd voor mensen die hun avonduren willen besteden aan een denksport die vele genoeglijke uurtjes zal verschaffen. Het is een gezelschapsspel dat vooral in kom petitieverband grote voldoening schenkt. Om de sfeer van een dergelijke^kompetitie te laten proeven zullen de laatste lesavonden worden besteed aan een vriendschappelijke wedstrijd, waarbij uw docent aanwijzingen en commentaar op de spelsituaties zal geven. PRIJS: 60.voor 20 avonden. TIJDEN: dinsdagavond (bridge 2) woensdag avond (bridge 1) vanaf 20.00 uur. DOCENT: Mevr. M. van IperenBazen (brid ge 2) Dhr. W. Seip (bridge 1). PLAATS: C. J. V. Lange Haven (bridge 1); Dienstencentrum (bridge 2). Wie is Maria Lécina Het is een Spaans hoertje. Persoonlijk heb ik haar niet gekend, maar dat verandert met de dag. Ik leef met haar, verdiep me in haar en probeer haar te begrij pen. Misschien valt u dit wat tegen, maar ik kan u verzeke ren dat de kennismaking de moeite nog steeds ten volle waard is. Ze is achttien jaar, maar tegelijkertijd bestaat ze 40 jaar en bovendien is ze gestorven van verdriet om een zeeman. Aan het woord is Chris Verhoog, dirigent van het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus, die vertelt over de hoofdpersoon uit het grote gedicht „Maria Lécina" van wijlen de Nederlandse dichter J. W. F. Werumeus Buning. Deze dichter schreef 'n liefdesverhaal in honderd verzen over dit Spaanse meisje van lichte zeden, dat een grote en diepe liefde vindt bij een zeeman. Hij verdwijnt echter uit haar leven, omdat hij zelfs de straat niet meer weet waar ze woont en zwert vol heimwee over de wereldzeeën. Als hij van een andere matroos op een dag haar groeten krijgt en verneemt dat zij haar kamer voor iedere zeeman opent voor twintig zilveren peseta's stuurt hij dit bedrag alsnog, hoewel hij haar een liefdeslied1 had gegeven omdat zijn hart alles wilde of niets. Zij sterft van verdriet en hij volgt haar later vrijwillig. Een triest verhaal, maar van een grote schoonheid. Twee en vijftig coupletten van dit epos worden door diri gent Chris Verhoog momenteel op muziek gezet voor: so praan, bariton, mannenkoor met begeleiding van klarinet, piano en drie elektrische gitaren. De kompositie vordert met Het plezier dat een auto u kan verschaffen wordt nog wel eens overschaduwd door de ergernis wanneer de auto weigert u te ge hoorzamen. Om kleine storingen op te sporen en te ver helpen hebt u niet direkl een monteur nodig, wanneer u enige kennis hebt van het inwen dige van een auto. Voor diegenen voor wie de auto alleen een vervoermiddel is en voor diegenen voor de auto een hobbv-object is, starten wij in janu ari deze cusus, waarop vanzelfsprekend ook dames van harte welkom zijn. PRIJS: 65.voor 20 avonden. TIJDEN: woensdag vanaf 20.00 uur. PLAATS: L.T.S. Nolen'slaan. DOCENT: F. Schuringa. de dag en wordt populair van klank gehouden met een lichte „Spaanse" ondertoon. Het mannenkoor heeft beurte lings de rol van verteller of commentator, de rollen van Maria en de zeeman worden resp. vervuld door de sopraan (Ank Reinders) en een bariton van wie op het ogenblik nog niet bekend is wie dat wordt. De samenwerking tussen mannenkoor en dirigent/komponist is welhaast uniek te noemen. Iedere week komt er weer een nieuwe bladzijde van de koorpartituur bij, terwijl de zetting soms even „geproefd" wordt als hij nog in klad staat geno teerd, Op deze manier weet de komponist of het lekker bekt, of dal hij ongewild te moeilijk dreigt te worden. Uiteraard wordt de hele klanktaal aan de moderne kant, maar het is absoluut voor iedereen „aan te horen". En aan horen kunt u het op 5 april 1974 in de Magnalia Dr.ï kerk aan de Albardastraat, als een deel van het verhaal over Maria Lécina, in een wat dramatischer vorm dan tot nu toe be kend is, in première gaat. En al lijkt dat nog ver weg, April is het zo en alle lijd zal nodig zijn om dit experiment te doen slagen. Toi, toi, toi, Orpheus. Spanje wordt meer en meer het toevluchts oord voor diegenen, die aan de in ons land zo veelvuldig vallende regen willen ontkomen. Spanje is een mooi land met veel zon, maar met het Nederlands kun je er slecht terecht, evenmin met Engels of Frans. Wil men dus van de vakantie genieten, dan zal men een woordje Spaans moeten kunnen spreken. Speciaal voor dit doel start onze stichting in januari een cursus Spaans die u in 24 lessen in staat zal stellen de ergste taalproblemen op te lossen. PRIJS: 80.voor 24 lessen. TIJDEN: woensdag vanaf 19.00 uur. PLAATS: Dienstencentrum de 4 Molens. DOCENTE: Mevr. A. S. M. Leegsma. Deze cursus is speciaal opgezet voor mensen die met verschillende materialen willen wer ken. In deze cursus kunt u bezig zijn met hout, diverse metalen eri^emailleren. De mogelijkheden zijn bijzonder ruim. Denkt u alleen al aan het maken van sieraden, het geen mogelijk is uit hout als uit metaal. Denkt u ook eens aan vormen die u zelf fijn vindt, zoals wandpaneeltjes, dierfiguren etc. U zult ontdekken hoe bijzonder ontspannend het is om naar eigen inzicht en ontwerp, met een deskundig docent aan uw zijde, de mate rialen te bewerken. PRIJS: ƒ72.50 voor 20 bijeenkomsten (inclu sief materiaal). TIJDEN: dinsdagavond van 19.30 tot 21.30 u. PLAATS: L.T.S. Nolenslaan. .DOCENT: F. J. Nijs. Aan deze cursus zult u beslist veel plezier beleven. Onder de bekwame leiding van uw docent zult u kunnen boetseren, pottenbak ken, glazuren, een gipsafgietsel maken etc. De belangstelling voor dit soort cursussen is de laatste jaren sterk toegenomen. Terecht, want het is gewoon fijn om u in een hobby kreatief te kunnen uiten. PRIJS: 100.voor 20 lessen (inclusief ma teriaal). TIJDEN: vrijdagavond vanaf 20.00 uur. DOCENT: Rob Kooman. PLAATS: Workshop Teerstoof, Nieuwstr. 12.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 24