Gebruik een goede schmink SCHRIJFMACHINE MET GEHEUGEN Zij moeten een ander worden... Eerst crème Pas op regen! En nu de Sint! BESPARING HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 40 VRIJDAG 30 NOVEMBER 1973 Ze hebben opa dit jaar gevraagd voor Sinterklaas te spelen en tante Willy zal zijn knechtje zijn... Als deze twee belangrijkste rollen van de decembermaand gespeeld moeten worden, komt daar nog heel wat voor kijken. Meer dan alleen het huren van een sinterklaaskostuum en een zwartepietenpak, om hierin een „echte" Piet en een „echte" Sint te zijn. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii hem het beste zal zijn. Op 6 december met een akelig geirriteerde huid rondlopen is nu eenmaal niet de bedoeling, het zou bovendien zelfs zéér spijtig zijn. Wie een extra gevoelige huid heeft, is ook extra op zijn of haar hoede! Kunt u geen passende schmink krijgen, dan kan ook cacao worden gestrooid op een goede vette onderlaag, of kan de zwartgebrande kurk van onze groot ouders nog goede diensten bewijzen. Bij het kopen van schmink moet gevraagd worden hoé deze verwij derd moet worden. Elke huid verdraagt immers ook geen water en zeep. De man die voor Sinterklaas wil „spelen en degene die zijn knechtje zal zijn, zullen zich niet alleen verkleden, maar ook vermommen. Ze zullen schmink gebruiken om hun gezicht anders te maken, om een ander te worden... Voor Zwarte Pieten zijn bij zaken in feestartikelen, bij toneelgrimeurs en bij sommige kappers - kappers die dan ook de benodigde kostuums verhuren - make-up artikelen te koop om een mooi negerkleurtje aan te brengen. Er zijn verschillende soorten schmink. Vloeibare schmink op waterbasis, zakjes poeder die met water vermengd worden, vette schmink op alkoholbasis in flesjes en chemische schmink in doosjes. Niet iedere huid reageert hetzelfde op een bepaalde schmink. Het is dus verstandig als het toekomstige knechtje van de Sint zich van te voren goed laat informeren wat voor Sint moet vooral denken aan een andere bril en andere schoenen. Piet moet zorgen, dat hij ook achter de oren, in de hals, op de polsen en op de oogleden zwart is! Vóór het aanbrengen van welke schmink dan ook, dient het aanbe veling de huid te beschermen met een laagje dagcrême of een ander laagje beschermende crème, dat dan zeker enige minuten lang goed moet intrekken. Vloeibare schmink op waterbasis kan met een vochtig sponsje aan gebracht worden. Zakjes poeder, die met water vermengd moeten wor den, past men op dezelfde wijze toe. Vette schmink, die ook door arties ten wordt gebruikt, en die in tubes of staafjes in de handel is, wordt in strepen opgezet en met een vochtig doekje of een vochtig sponsje gelijkmatig over de huid verdeeld. Vergeet niet hierbij extra zorg te besteden aan de nek, de hals, de oogleden, de moeilijke plekjes bij en achter de oren, en eventueel de polsen, als deze soms net even zichtbaar zijn uit de handschoenen. Piets lippen moeten ook goed uitkomen. Hiervoor gebruikt hij een lippenstift of een pijpje rode schmink. Schmink op waterbasis wordt dus met water en zeep, gewone zeep of afschminkzeep, verwijderd. Niet zo geschikt dus voor iemand met een gevoelige of droge huid. Vette make-up wordt afgehaald met af- schminkvet en niét met vaseline. Pas als alle zwart verdwenen is, mag het blanke Pietje zich met lauw water en zeep wassen. Heeft hij een gevoelige huid, dan gebruikt hij (of zij) inplaats van water en zeep, toilet- melk en daarna een lotion. Voelt de huid, ondanks deze voorzorgen toch nog iets geirriteerd hierna, dan kan een cold-cream wonderen doen. Chemische schmink kan gewoon met water worden afgehaald. Dat stemt tot nadenken, Piet, want dit betekent dus ook, dat regen en transpiratie funest kunnen zijn! Sinterklaas hoeft zich nu wel niet zwart te maken, maar toch moet ook hij veel zorg aan zijn uiterlijk besteden. Een lichte make-up is voor hem voldoende en hoofdzakelijk om onherkenbaar en düs de enig echte Sint te zijn. Pijpjes vleeskleurige schmink of de tube gekleurde crème van zijn echtgenote staat hem ten dienste. Toch is het nog vrij moeilijk een sinterklazengezicht te schminken. Heel sekuur en voorzichtig moeten er immers ook nog wat ouderdoms- rippels aangebracht worden zonder dat het gezicht een maskerachtige uitdrukking krijgt. Hiervoor gebrui ken we een grijs schminkpijpje of een grijs wenkbrauwpotlood. Een beetje schaduw bij de slapen maakt een wat jonge Sint snel ouder. Natuurlijk doen de witte baard en snor veel, want zij bedekken een groot deel van het gezicht. Ja, die baard. Er zijn baarden van echt haar, buffelhaar, nylon, paardehaar en wol. Elastiekjes kunnen die baard en snor op zijn plaats houden, maar mogen dan niet zichtbaar zijn. Goede gom is beter. Ondeugdelijke gom kan loslaten! Een van nature donkerharige Sint vergeet ook niet zijn wenkbrauwen met wit te bewerken. Voor het afschminken gebruikt hij afschmink- vet of cleansing cream. Daarna pas water en zeep en eventueel daarna nog wat gezichtslotion. Een prak tische wenk voor Sinterklaas is dat, mocht hij na het inspannende werk van aankleden en opmaken dorstig geworden zijn, hij dan alleen maar met behulp van een rietje probeert te drinken. En dan verder maar hopen dat de kindertjes niet bang worden van de grote kindervriend en zijn guitig knechtje. Een kijkje achter de schermen van het grootste tekstverwer- kende centrum van Nederland: Servicebureau Kwiek B.V. te Amersfoort. Daar staan nu 10 MK 82 schrijfmachines met electronisch geheugen. Een ty piste kan met gemak vier machines tegelijk bedienen. Terwijl zij op één machine „intypt" draaien de anderen volautomatisch door op hun geheugen. Bij Servicebureau Kwiek B.V. in Amersfoort, Nederlands grootste tekstverwerkend centrum, had on langs de introductie plaats van de eerste „schrijfmachine met ge heugen". Deze machine, de MK 82, de jongste uitbreiding van de serie IBM tekst- verwerkende apparatuur, kan drie a vier pagina's tekst (8000 tekens) in z'n geheugen vasthouden, wat de mogelijkheid biedt, ook naderhand, allerlei ingrijpende wijzigingen (o.a. stukken tekst invoegen, weglaten of onderling verwisselen) eenvoudig en snel aan te brengen. Bij een druk op de knop typt de machine met een snelheid van vijftien regels per minuut de ge wenste tekst uit het geheugen weer op papier. Voor latere verwerking kan de tekst uit het geheugen vastgelegd worden overgebracht op magneetkaarten met een snelheid van drie regels per seconde. Uiterlijk is het een „gewone" IBM schrijfmachine met het bekende bolletje, alleen met een wat uit gebreider toetsenbord. De machine wordt op een bureau geplaatst en de zeer compacte magneetkaarteenheid met geheugen daarnaast. De heer C. Voshol, specialist in tekstverwerking bij IBM, noemde bij de introductie tekstverwerking de grootste „industrie" van Nederland met zo'n 1,5 miljoen werknemers (35 pet. van de beroepsbevolking), maar tevens de meest achtergebleven op het gebied van efficiency. Brie ven en rapporten schrijven gebeurt nog op vrijwel dezelfde manier als in 1950. Een gecombineerde aanpak met geavanceerde apparatuur en betere organisatie zou tot enorme besparingen kunnen leiden, niet alleen voor de typiste en sekreta- resse, maar ook voor degene die de teksten opstelt en die zijn kostbare tijd en energie beter kan besteden. Directeur C. J. de Kwaadsteniet van Servicebureau Kwiek, dat als eerste in Europa deze machines (tien) in gebruik heeft genomen, vindt dat hiermee een belangrijke bijdrage wordt geleverd in de automatisering van standaardcommunicatie: „Onze ervaring is, dat van de grote hoeveelheden typewerk waarmee bedrijven te kampen hebben (brie ven, rapporten etc.) de feitelijke inhoud dikwijls identiek is. Het is mogelijk om met behoud van een individuele benadering tot een vorm van standaardisatie te komen. Ge zien de schrikbarende stijging van de loonkosten is het toch een enorme geldverspilling dat al die tekst nog steeds met de hand wordt uitgetypt. Het zou veel efficiënter zijn een bepaald deel van het typewerk aan een tekstverwerkend centrum buiten de deur te geven. Dan gebeurt het sneller en goedkoper dankzij de specialisatie en het gebruik van de modernste apparatuur zoals deze nieuwe MK 82". Dit is de jongste uitbreiding van de serie IBM tekstverwerkende apparatuur: de MK 82, de eer ste „schrijfmachine met ge heugen". De MK 82 is op het eerste gezicht een gewone elek trische schrijfmachine met het bekende IBM bolletje, alleen met een wat uitgebreider toet senbord, waarop alle bedie ningsknoppen zijn geplaatst. De machine wordt op een bureau geplaatst met de compacte magneetkaarteenheid daarnaast.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 40