spreekuren adressen Kerstmis in onze kerk 4; PREEKBEURTEN Gedoopt KOOR EN ZANG WAT IS ER ALLEMAAL BEGONNEN? PAROCHIECENTRUM DE WILGENBURG HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 5 VRIJDAG 30 NOVEMBER 1973 binnenstadsblad 30 NOVEMBER 1973 Maandelijkse uitgave voor de Roomskatholieke binnenstads parochie: Sint Liduina - O.L.Vr. Rozenkrans, Schiedam. Redaktie-adres: Rotterdamsedijk 234b, Schiedam Tel. 26.30.95 DE ROMANTIEK Het valt de laatste jaren bijzonder op, dat het aantal kerkgangers met Kerstmis het veelvoudige is van de gewone zondagen. Zelfs het paasfeest haalt dit cijfer lang niet, hoewel dit feest vaffuit christelijk geloof bezien toch als het grootste zou moeten worden erkend. Dat dit nooit erfgoed van ons is geworden, heeft menig priester en predikant wel eens geprikkeld. Vanuit dit ongenoegen heeft men achter het vieren van Kerstmis een te grote dosis romantiek bespeurd. Men kan zeker niet ontkennen, dat het Kerstfeest met zijn dennenboom, zijn kerstgroep, zijn rode lintjes, zijn huiselijkheid en als de natuur meewerkt zijn sneeuw, een groot brok romantiek uitdrukt. Maar is dat zo te veroordelen? Hoewel in de laatste tijd de behoefte aan romantiek weer wat schijnt op te leven, heeft ze in het levensgevoel van onze tijd een niet zo goede naam gehad. Het moderne levensgevoel wordt sterk bepaald door wetenschap en techniek. Wij leven immers in de eeuw van wetenschap en techniek. Hoever we ooit zullen komen valt niet te voorspel len, maar in deze eeuw is het grote begin gemaakt. We genieten volop van hun weldaden. Maar hebben ze ons ook niet geplaatst in een zeer zakelijke en keiharde wereld? De gevoelssfeer, die daaruit ontstond, verwijst de romantiek naar het rijk van de droom en de naiviteit. Ze doet niet langer ter zake. Ze kan geen hulp bieden bij het oplossen van de grote wereldproblemen. Ze is opium gelijk de godsdienst. Die twee hebben zich ook altijd innig met elkaar opgehouden. Is hun tijd voorbij? Het handhaven van het Kerstfeest in zijn traditionele stijl lijkt het tegendeel te bewijzen. Is de romantiek van het Kerstfeest niet een zich afzetten tegen en een ontwijken van onze machts- en handelsmaat schappij? Romantiek bevredigt blijkbaar behoeften, waarvoor de wereldmarkt geen aanbiedingen heeft. Romantiek is het verzet tegen de alleenheerschappij van het mense lijk verstand. De rede van de mens met zijn scheppingen van wetenschap en techniek blijkt niet in staat het leven volledig zinvol te maken. Romantiek is vertedering. Tegenover de gewapende zakelijkheid, waarmee ieder op rechten aast en rechten verdedigt, staat de ontwapende tederheid. Ze let niet op eigenbelang en heeft geen wapenindustrie nodig. Kerstmis is daarom zo ontwapenend, omdat het de vertedering in zijn diepste vormen heeft uitgedrukt. Alle wapens worden neergelegd en het wordt even stil. Kerstmis is het feest van God met ons. Een God van almacht geeft Zich aan de mens, ontdaan van alles, wat maar naar macht ruikt. Het oude kerstverhaal is in al zijn onderdelen een verhaal van vertedering, hartelijkheid en saamhorigheid. Een God gaat het levenslot van mensen binnen. Hij begint waar het beginnen moet. Het middelpunt van het verhaal is het slapende kind, dat nog niet weet, wat dit leven heny zal brengen. Bij hem staan een vader en een moeder, die niet in staat zullen zijn hun kind te beschermen tegen de praktijken van de maatschappij. Het zijn immers maar kleine luiden. En wie komen er kijken? Ook al geen mensen, die hun lot in eigen handen hebben. Het kerstverhaal: je verstand staat er bij stil, maar je hart kan ervan gaan kloppen. Zuivere romantiek. De leeuw vlijt zich naast het lam zonder het te verscheuren. Verstand en hart komen hier tot vrede. Dan ben je aan wijsheid toe. Pastoor WIST U DAT... sinds 1 november kapelaan T. van den Akker in de Parochie werkzaam is? de werkgroep „Stunt" een prettige dag heeft bezorgd aan plm. 120 mensen: rijders en bijrijders? er in „De Wilgenburg" bij grotere belangstel ling een 2e middag van de bejaardensoos kan worden gehouden? het Liduina Comité nagaat hoe de Liduina devotie kan worden bevorderd. Zij denkt aan een duidelijker plaats van het beeld in de Singelkerk? velen die zich opgaven om deel te nemen aan het parochiegebeuren reeds aktief zijn en dat zij u daar binnenkort meer over zullen vertellen? deskundigen geen kans zien een glasbol te leveren voor de lamp op het kerkplein? u elders in dit blad de tijden voor de nachtmissen met Kerstmis kunt vinden? de olie voor de verwarming voor de kerk zeker 21 cent per üter zal moeten gaan kosten? wij u niet kunnen vertellen: hoeveel man-uren praten, vergaderen, informeren er zijn gaan zitten in de overdracht van de Havenkerk? u welkom bent op de pastorie op 1 januari voor het uitwisselen van wensen voor 1974? BOETEVIERINGEN We belijden onze schuld altijd aan het begin van onze samenkomsten voor de eucharistie. Dat is een zeer goed gebruik en een eerlijk gebaar. Maar kort voor de grote kerkelijke feestdagen willen we uitdrukkelijk samen komen om ons bijzonder te bezinnen op onze zondigheid en op Gods barmhartigheid. We komen hiervoor samen: op donderdag avond 20 december om 19.00 uur in de kapel St. Liduina en op vrijdagavond 21 december, eveneens om 19.00 uur, in ae Singelkerk. JUDAS THADDEUS, patroon van hopeloze zaken. Denkt u wel eens aan hem? De zaken zijn misschien nog niet hopeloos, maar het inroepen van zijn hulp kan weer aktueel worden... VANUIT DEN HAAG Na mijn afscheid van de Liduina-Rozenkrans Parochie in Schiedam, begin oktober, ben ik in Den Haag begonnen als pastoor van de Engelbewaarders Parochie. In het begin moet je oppassen, dat je niet zegt „bij ons", en daarmee Schiedam bedoelt. Misschien reeds een aanwijzing voor u, dat ik mij bij u goed thuis gevoeld heb. En ik wil het hier ook best eens neerschrijven. Veel werk wordt ook in Den Haag mogelijk door de trouwe fiets, met een fietsbel, die weer op 25 meter hoorbaar is. Ook de andere attenties bij mijn afscheid hebben hun weg gevonden. U allen, en met name mijn collega's in het Parochiebestuur, mijn hartelijke dank. Voor u allen hoop ik, dat het alle mensen van de Parochie, en de Parochie als geheel, goed mag gaan. 'Datzelfde hopen u en ik ook voor deze Parochie hier en voor mij persoonlijk. Ik heb er alle moed op. Christelijke moed. Want de grondslag van al onze goede verwachtingen is niemand minder dan onze Heer. Moge Hij ook de grondslag zijn en blijven van uw leven, van uw geluk. Pastoor S. de Vette, Brandtstraat 91, Den Haag 2028. 1-2 dec., Singelkerk: kapelaan V.d. Akker; Kapel: kapelaan Kempen. 8-9 dec., Singelkerk: kapelaan Kempen; Kapel: pastoor Laurent. 15-16 dec., Singelkerk: pastoor Laurent; Kapel: kapelaan V.d. Akker. 22-23 dec., Singelkerk: kapelaan V.d. Akker; Kapel: kapelaan Kempen. Kerstvooravond, Singelkerk, 20.30 uur: kapelaan Kempen; 22.00 en 24.00 uur: pastoor Laurent; Kapel St. Liduina, 22.00 uur: kapelaan V.d. Akker. Eerste kerstdag, Singelkerk: kapelaan Kem pen; Kapel: pastoor Laurent. 29/30 dec., Singelkerk: kapelaan Kempen; Kapel: kapelaan V.d. Akker. KERSTSTAL KIJKEN De kerstgroep wordt weer in de kerk geplaatst en ook in de kapel. Het is de voorstelling van het kerstgebeuren en voor groot en klein de moeite waard er even bij stil te staan. Onze verlosser, gewoon in de geschiedenis van de mensen. Loop tijdens uw middagwandeling op eerste kerstdag (25 december) eens de kerk binnen, die speciaal voor u zijn deuren geopend houdt van 2 tot 3 uur. RONDOM HET ALTAAR „Er zijn vele dienstverleningen, en toch maar één Heer", zegt Sint Paulus ergens. Zo denken heel wat parochianen er ook over. Ik noem maar eens een paar groepen! Daar zijn de akolieten. Een groep jonge kerels die wat dienstwerk verrichten tijdens de eucharistievieringen. Ze dragen brood en wijn aan; reiken zo nodig de heilige communie mee uit; en in alle rust lossen ze soms de onverwachte dingen op. Nog eens wat kleine diensten vooraf of na de mis; zo is het voor henzelf ook een eredienst waarbij ze betrokken zijn. De misdienaars (jongens en meisjes) zijn er ook; ze geven u door hun rondje langs de banken de gelegenheid tot een gave om de versiering rond het altaar tot üw versiering te maken: kaarsen en bloemen. Op de week dagen verzorgen zij de akolietendiensten. We zijn blij dat ze zo meedoen. Dat maakt het geheel tot een levende eredienst. Volgende keer over twee andere groepen: degenen die de kerk schoonhouden en degenen die het altaartextiel verzorgen. U weet nog van dat weekeinde 15/16 september? Enkele tientallen parochianen hebben toen „ingeschreven" voor werkzaam heden tot welzijn van de Parochie en vlot verloop van aktiviteiten. Welke groepen zijn intussen gestart? 1. Het eerste bezoek aan nieuwgekomen parochianen is op gang gekomen. 2. Het bezoeken van veelal thuisverblijvende, oudere mensen en hen die eenzaam zijn geworden, zal op dinsdagmiddag 4 december verder worden geregeld (voortaan samen komst iedere eerste dinsdag). 3. Medewerkers voor administratieve werk zaamheden en verzorgers van typewerk en stencilwerk hebben een aanvang gemaakt op 19 november. 4. Degenen die allerhande klusjes gaan opknappen in het kerkgebouw, in het parochiehuis en in de pastorie hebben hun handen vol gekregen op 20 november. De uitbreiding van de groep kerkschoon- maak sprong onmiddellijk in het oog. De kerk glom. Nu is het zaak om allemaal door te zetten en de werkzaamheden aan te pakken. Soms door de dikke brei heen of de zure appel. Zal er nu (eindelijk) duidelijk meer tijd beschikbaar komen voor uw priesters om huisbezoek te gaan doen op grotere schaal dan tot nu toe? God zegene deze greep door uw medewerking. Hartelijk dank voor de samenwerking. Pastorie; Siijgel 104, (hoek Laurens Coster- straat), tel. 26.82.28. Wij doen ons best dat u een priester kunt spreken op weekdagen: 's morgens van 10.00 tot 10.30 uur; (onmiddellijk aansluitend aan de missen moet de kerk gesloten worden, soms wachten zieken op de communie, enz.); en 's avonds van 19.30 tot 20.00 uur En verder op afspraak. Die afspraak moogt u persoonlijk of telefonisch maken. De spreekuren van de maatschappelijk werkster, mej. Hensen, zijn: dinsdag en donderdag van 9.00 tot 10.00 uur, Watt straat 74b, tel. 26.89.49. Bejaarden: als u opziet tegen een klusje, dat u vroeger misschien zelf zou hebben opgeknapt: schrijf of bel gerust eens naar de heer A. Kloos, Westmolenstraat 25, tel. 26.27.13. Hij komt eens kijken of het door zijn groepje jonge vrijwilligers, jonge doe- het-zelvers, gedaan kan worden, welke materialen nodig zijn, en wanneer het u en dit groepje enthousiaste jongens schikt. Aan de Commissie Communicatie kunt u schrijven p/a St. Liduinastraat 55a, Schiedam. Op 20 oktober werd Lilianne gedoopt, dochter van Arie Stoffels en Gerarda Petterson. Daarna volgde Edwin op 21 oktober, zoon van Willem van Deursen en Maria Ooms. De 10e november werd Maria Anthonia in de kerk opgenomen, zij is de dochter van Cornelis van Grootveld en Bernardina Hoenderkamp. De laatste dopelingen in deze periode waren Bastiaan op 17 november, hij is de zoon van August Zander en Monica van Zuylen, en Maria, dochter van Gerard Dingemans en Euphrosina van Hagen. Dq kapel Sint Liduina en vooral de kerk aan de Singel bieden heel wat ruimte. Er is plaats voor velen. Het is helemaal niet nodig om daar een plaatsje te bespreken. De toegang tot de verschillende diensten is dus vrij. En als u bijtijds aanwezig wilt zijn, kan dat gerust. Een half uur tevoren zijn de gebouwen al open. Maar als de vóórgaande dienst nog niet voorbij is, wacht dan a.u.b. buiten en laat eerst de bezoekers de kerk verlaten. Dan stoort u de dienst niet. Dank 1-2 december: Singelkerk, zaterdagavond 19.00 uur: volkszang. Zondag 9.45 uur: Latijnse Hoogmis heren koor; Kapel St. Liduina, zondag 10.30 uur: Valeriuskoor. 8-9 december: Singelkerk, zaterdagavond 19.00 uur: tienerkoor Z.I.B. Zondag 9.45 uur: Latijnse Hoogmis heren- koor; Kapel St. Liduina, zondag 10.30 uur: The Creed Singers. 15-16 december: Kapel St. Liduina, zaterdag 18.00 uur: Valeriuskoor. Zondag 10.30 uur: Latijnse Hoogmis heren koor. 22-23 december: Singelkerk, zondag 9.45 uur: Latijnse Hoogmis herenkoor. 24 december kerstvooravond en nacht: Singelkerk, 20.30 uur: The Creed Singers (ingesteld op ouders met kinderen); 22.00 uur: The Creed Singers; 24.00 uur: herenkoor I.H.D. en tienerkoor Z.I.B. (Latijn en kerstliederen). Kapel St. Liduina, 22.00 uur: Valeriuskoor (koorzang en samenzang). 25 december eerste kerstdag: Singelkerk, 9.45 uur: zang door het Bejaardenkoor (en volkszang); Kapel St. Liduina: 10.30 uur: Valeriuskoor (koorzang en samenzang). 29-30 december: Singelkerk, zondag 11.15 uur: Valeriuskoor (kerstprogramma); Kapel St. Liduina, zondag 10.30 uur: herenkoor en tienerkoor (kerstprogramma). Maandag 31 december: Oudejaarslof om 19.00 uur m.m.v. herenkoor I.H.D. ligt achter pastorie Singel 104, en u komt daar via het hek naast de pastorie. Er zijn al vele aktiviteiten, van bejaardensoos tot kindercrèche, van parochie-vergadering tot kaartavonden. Maar er is nog tijd vrij, voor cursus of familiefeest, en wat u prakkizeert. Inlichtingen en reserveringen via: mevr. J. A. Foncke, tel. 26.94.99; mevr. J. L. van Lingen, tel. 26.10.80' de heer H. C. J. Kempes, tel. 26.68 88" de heer A. Verver, tel. 26.05.95.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 5