Diamanten DOK volop in de belangstelling SQH Zorg datje er bij komt H Volkskerstzan g in Groenoord o>. Politie kan best mensen gebruiken Klaverjas- concours DRUKKERIJ VAN DE WATER DEZE WEEK IN SCHIEDAM ROODBOL MENTOR VEREISTEN RESERVE-POLITIE SPID0 BLIJDORP EUROMASTl VERHUIZEN wij spectaculair CALANDSTR. 92 SCHIEDAM Boek van de week Kerstverhalen 4,50 BOEKHANDEL HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 12 WOENSDAG 19 DECEMBER 1973 Met een drukbezochte receptie heeft het jubilerende D.O.K. vrijdagavond bezit genomen van de foyer van het Passage Theater. Waarna in het gebouw zelf een gala-uitvoering werd gegeven. Een koffiezetapparaat werd door de besturen van Animo en Odo geschonken. Een zeer welkom cadeau nu men onder gezamenlijke vlag gaat werken en uitbreiden. „De vrienden van D.O.K." oud-leden ruim vertegen woordigd schonken bij monde van de heer J. van Noortwijk als ere-voorzitter een cadeau onder couvert. De technische commissie kwam in trainingspakken opdraven en bood een envelop met geld aan met een bloemenhulde voor de dames en heren van het bestuur. Mevrouw G. D. Verwey-de Graaff vertegenwoordigde het gemeente bestuur, het KNCGV door voorzit ter A. F. den Boeft. Vertegenwoor digster van het Gewest Zuid-Holland was mevrouw E. van Laar-van Koperen. Maar er waren nog meer afgevaardigden, zowel van de Her vormde Gemeente als van de vereni ging Christelijk onderwijs. De heren J. van Oudheusden en J. v.d. Touw vertegenwoordigden als voorzitter en secretaris van de gymnastiekver. Thor. Om dan niet de zustervereni gingen o.a. uit Delft te vergeten. Beladen met geschenken en bloemen kon men daarna aan de gala-oefe- ning beginnen. De allerlaatste als vertegenwoordigers van D.O.K. Die een prima verzorgde indruk achter- het. Speciaal toen de drumband ten tonele verscheen en het feest op volle toeren draaide. Sinds 1 juli 1967 is de heer C. van der Haagen commissaris van politie te Schiedam. Sinds dien is het korps uitgebreid met 47 man. Er zijn in die jaren mensen met pensioen gegaan of hebben op medische indicatie de dienst verlaten. Of keerden weer terug naar hun geboortestreek. De commissaris is er heilig van overtuigd dat hier in directe omge ving jonge mensen zijn die de stap hiertoe, door welke oorzaak dan ook nog niet ondernamen. Eén briefje slechts of een kort bezoek en u krijgf iemand thuis die hierover v.itvoeéig met u praat. Of de arbeidsverkorting problemen met zich meebrengt voor de ge meentepolitie te Schiedam? Op 29 december 1973 is bepaald dat men inplaats van 8 1/2 uur 8 1/4 uur per dag gaat werken. Het lijkt weinig maar het betekent toch altijd nog een verlaging van 2 1/2 a 3 pet. Nu wij in een oliebrandstof-epi demie zitten zal men ook minder brandstof moeten gaan gebruiken hetgeen nu al op vrijwillige basis geschiedt. Door de surveillance zou den er meer wagens moeten rijden en zou men dan in de knoop komen te zitten met het probleem van de brandstof. Die door de politie op de autoloze zondagen tot een minimum beperkt worden. Alleen dan wan neer het dringend nodig is. Zo kan het gebeuren dat de politie een surveillancewagen langs de kant zet. tuS voetganger het verkeer regelt. Daartoe zijn de mensen voorzien van mobilifoons en als de auto verlaten wordt gaan zij op portofoon over. Wie zich bij de politie aanmeldt, ondergaat eerst een strenge keuring. Is alles in orde dan volgt een opleiding van een jaar aan de politieschool in Leusden. Daarna een opleiding van 2 maanden in Woensdrecht. Daarna gaan ze de praktijk in altijd begeleid door een mentor. De politie is eigenlijk een bedrijf, haalt de commissaris aan. Maar een effectief bedrijf. Met aandacht voor de menselijke kant die eraan zit. De politie komt altijd in alle mogelijke situaties terecht, waarmede hij reke ning dient te houden. Het korps telt nu 142 man. Het blijkt dat men de laatste jaren zcPongeveer acht man per jaar in het korps erbij gekregen heeft. Dat is een heel aantal. Ouderen werden vervangen of keer- Commissaris C. van der Haagen: graag mensen uit deze omgeving. den weer naar hun geboortestreek terug. D.w.z. dat 40 minder dan 5 jaar dienst hebben gedaan. In 1968 kwamen er 1320 aangiften van oplichtingen, valsheid in ge schrifte en vermeende delinquenten. In 1972 waren dat er 2098. De politie kan alleen maar goed „draai en" als de mensen er verstandelijk bij betrokken zijn. Geen eenvoudig vak. Men wordt geconfronteerd met een ruim 2000 sterfgevallen, met een 150 tot 200 zwaargewonden, een kleine 400 lichtgewonden. Met 8 a 9 doden in het verkeer. Er zijn er ook in de praktijk die deze baan niet vol kunnen houden en dan de dienst verlaten. Om in aanmerking te komen opge leid te worden bij de gemeentepoli tie moet men dan ook aan een aantal eisen voldoen. Beneden de 21 jaar moet men een mavo- of mulo-opleiding hebben. Dan volgt de keuring. De maximum leeftijd is 28 jaar. Er zijn er zoals gezegd jongelui bij die moeite hebben de weg naar het bureau te vinden. Dat is toch zo heel eenvoudig. Even een klein briefje: „Ik wil bij de politie" en het komt allemaal in orde. Als meerderjarige na de opleiding krijgt men een maandsalaris van f 1.084,- per maand. Als men na een jaar de politieschool verlaat gaat men reeds f 1.300,— bruto per maand verdienen, waarbij nogeens de onregelmatigheidstoeslag komt in verband met het continubedrijf, waarin men geplaatst is. Eenmaal in de 4 dagen nachtdienst. Eenmaal in de 2 weken zondagsdienst en dan op de feestdagen. Er worden een 5 pet. na 5 jaar opleiding hoofdagent. Vijf jongelui zijn op het ogenblik in Leusden op cursus. Drie zijn daar pas van teruggekeerd. Het zijn alle mensen die zich voor 100 pet. inzetten om hun taak naar behoren te vervullen. Niet altijd is een ieder altijd tevreden. Dat moet men accepteren. Ook dat een politieman altijd een mens is met zijn fouten en gebreken. Welke rang hij ook be kleedt. Dankbaar is commissaris C. van der Haagen voor de groep reserve-poli- tie, die dit jaar het 25-jarig bestaan viert. En die werd opgericht door de minister van Binnenlandse Zaken toen nadat door de radio bekend gemaakt werd waarom men hiertoe besloot. In geval van nood zal de reserve-politie zich gereed houden om de beroepspolitie bij te staan als dit nodig mocht blijken. Zij oefenen eenmaal in de week na hun gewone dagtaak. Ook deze mensen zou men nog bij de politie kunnen gebruiken. Met al die verbouwingen van de tweede fase in de nieuwbouw is het politiebureau gerieflijker geworden en heeft een ieder zijn eigen plaats. Men beschikt zelfs over een eigen schietbaan. Hetgeen u had kunnen zien op die dagen waarop men „Open Huis" hield. De bedoeling is dat dit meer in de toekomst gebeurt. Want er bleek wel degelijk behoefte aan te bestaan. rondvaarten verhuur schepen catering diergaarde levenslustig een hoogtepunt Tot Kerstmis draaien we op volle kracht aan ons oude adres van Beverenstraat 1 b-c, Schiedam Telefoon 010 - 26 77 87 - 26 77 63 Op 27 en 28 december in de HOOGSTE VERSNELLING. Op maandag 31 december draaien we weer als vanouds OP VOLLE KRACHT aan de Telefoon 010 - 15 81 11 - 15 81 55 Ons postbusnummer blijft 102. BISKRI Het wordt opnieuw een kleine rubriek dit keer. We kunnen het ook niet helpen nu de weergoden zich tegen ons sportliefhebbers hebben gekant, waardoor voor het derde achtereenvolgende weekeinde de sportwedstrijden op de vingers van één hand te tellen waren. Zelfs het betaalde voetbal gaat op deze manier aardig in de knoei komen. We vragen ons tenminste af hoe competitie-leider Jan Huybregts van plan is de competitie normaal af te werken. Dat zal voor de KNVB geen gemakkelijke zaak zijn. Zeker niet nu Nederland zich voor de wereld kampioenschappen voetbal heeft ge plaatst, waardoor een ieder er mee gebaat is dat de competitie zo snel mogelijk is afgelopen. Opdat de spelers die ons land straks in West-Duitsland moeten gaan verte genwoordigen fit en optimaal voor bereid aan de start kunnen komen. Alhoewel deze rubriek zich door gaans met „landelijke" sporttoestan- den niet ophoudt, willen we toch enkele woorden wijden aan het Nederlands elftal. Zoals u de afge lopen dagen in uw dagblad heeft kunnen lezen, gaat het totaal de verkeerde kant op. Zelden in de geschiedenis is rond een elftal zo veel „afgeouwehoerd" als nu de laatste weken rond het Nederlands elftal gebeurt. Een kwalijke zaak, want het zal iedereen langzamerhand duidelijk zijn dat de sfeer rond Oranje goed „verziekt" is. Nog erger zelfs dan de grootste pessimist enkele weken geleden durfde aan te geven. Want één ding maken al die verhalen de laatste dagen duidelijk: geen van de begeleiders, of dat nu de arme Fahdronc, de zielige Van der Hart, de gladde Van Zanten, de blufferige Hoogewoning of de streberige Burg wal is, schijnt „lekker" te liggen bij de spelers. Toch ziet het er niet naar uit dat één van genoemde figuren op korte termijn op een zijspoor gezet zal worden. Ook niet ten gunste van de ex-Feyenoordtrainer Ernst Happel, die nog vóór dat hij voet aan Nederlandse wal zette de gemoe deren al in beweging bracht door vanuit Spanje via Voetbal Inter national enkele pikante kreten te laten horen (centraal daarbij stond het inmiddels in voetbalkringen al befaamde „dingetje doen". Wie weet wat daarmee bedoeld wordt, mag zijn vinger opsteken), die met name bij de spelersvrouwen met enig wantrouwen tegemoet werden ge zien. Maar ach, het duurt nog een tijdje voordat West-Duitsland aan de orde komt. Als er nu tenminste maar geen sterveling meer is die denkt dat Nederland enige kans maakt. Want daar lijkt het om te doen te zijn: er toch maar vooral voor te zorgen dat Nederland straks afgaat. Nog enkele weken door modderen op de weg die na Nederland België is afgelegd en er is wat dat betreft geen vuiltje meer aan de lucht. Voorronde en daarmee basta! Over naar het plaatselijke gebeu ren. Een van de weinige verenigingen die binnen de lijnen kwam, was SVV. Zo achteraf ware het beter geweest, indien de wedstrijd tegen Helmond Sport afgelast zou zijn. Dan hadden we tenminste nog de illusie dat SVV wellicht periode kampioen zou kunnen worden. Die illusie leeft nu echter niet meer, want een 4-0 nederlaag zegt vol doende. Het is jammer om het te moeten constateren maar in uitwedstrijden is SVV als een armzalig gekleed boertje dat met een buidel vol centjes naar de grote stad trekt. Om daar al snel te leren dat al die grote mensen het arme boertje in een mum van tijd van al zijn centen hebben ontdaan. Zo moet SVV zich ook voelen. Op eigen veld, voor eigen pubhek en dicht bij de warme hap van moeder de vrouw gaat het allemaal best, maar o wee wanneer de „wereldreis" naar Helmond ge maakt moet worden. Dan zijn plotsklaps alle goede voornemens verdwenen en laat SVV zich als het eerste de beste jongenskluppie af bluffen. We houden echter goede moed. Volwassen worden is vaak een zaak waar méér voor kom t kijken dan het bereiken van de 21-jarige leeftijd. Hetgeen ook voor de voetballerij geldt: daarom SVV, blijf braaf spinazie eten en het komt allemaal te zijner tijd best voor elkaar... JAN SPORTIEF Ook dit jaar weer zal de inmiddels traditioneel geworden Volkskerst zang worden gehouden en wel zaterdag a.s. 's avonds om 8 uur in de St. Martinuskerk aan de Jan Damenstraat in Groenoord. Aan deze Volkskerstzang, welke voor iedereen uit Kethel en Groen oord en verdere omgeving gratis toegankelijk is, zal belangeloos wor den medegewerkt door: Het bejaardenkoor „Spalandia" uit huize „Spaland", dirigent C. J. van Mansum Hervormd Kerkkoor „Groenoord", dirigent F. van Rhijn; Hervormd Kerkkoor „Kethel", diri gent H. P. de Sterke; Het Parochiekoor van de St. Marti- nusparochie, „St. Jan Baptist", dirigent H. Rancuret; Jeugdkoor „Happy Generation" (ongeveer 50 jongelui in de leeftijd van 17-35 jaar). Aan het orgel: C. Dubbeld. De algehele muzikale leiding berust bij de heer H. Rancuret. Door de edelachtbare heer H. Roelfsema, burgemeester van Schie dam, zal het Kerstevangelie worden voorgelezen, terwijl mevrouw L. Bonneur-Coelers gedeelten uit de Profetiën zal voorlezen. Het Kerstfeest is bij uitstek het feest om in familiekring te worden gevierd. Een unieke gelegenheid voor u om met uw hele gezin in de dagen voor Kerstmis met honderden van uw medebewoners de oude en bekende kerstliederen te zingen. Gratis programma's zijn in de kerk aanwezig. Ter bestrijding van de aan deze avond verbonden kosten zal aan de uitgang worden gecollecteerd. De kerk is verwarmd. Op zaterdagmiddag 22 december a.s. organiseert de wijkvereniging „Nieuwland" in het wijkcentrum op het Dr. Wibautplein een Kerst-kla- verjasconcours. Tevens zal er een tombola worden gehouden. In schrijfgeld f 1,50 p.p. U kunt zich tot vanavond opgeven bij de heren P. Brand, Dr. Wibaut plein 29 en bij de heer A. Hille, Burg. Honnerlage Gretelaan 317, tel. 702013. CHARLES DICKENS: Ruim 400 pagina's onvervalste Engelse romantiek voor Rubensplein 16, Schiedam, tel. 26.95.13

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 12