WILD eten met de KERST r- Maar hoe moet u het bereiden 4 Ik TIPS bij de kerstboom y, Zet uw kerstboom niet op de tocht, de kaarsjes zullen minder druipen. Als u dranken bestelt, denkt u dan ook aan de geheelonthouders. Voor hen moet er vruch tensap of tafelwater in huis zijn. Metalen sieraden poetsen of schuieren we met talk- of toiletpoeder, daarna opwrijven met een zachte doek. Een kersttafel is op z'n mooist als hij spaarzaam versierd is. Neem voor versiering alleen wat rood lint, ter breedte van hoogstens 2 cm. en span dit met grote ruiten rechthoekig op de tafel. De uiteinden van de linten samenbinden met een takje hulst of dennegroen. Zet er, naar gelang de tafel groot is, één of twee eenvoudige kerststukjes bij met een brandende kaars. Overdaad schaadt en u hebt van teveel versiering alleen maar last. Denneappels kunnen dienst doen als houders yoor kleine kaarsjes. Van een niet te dun gipspapje maakt u staandertjes, waarin de denneappels vastgedrukt worden. Bestrijk ze met wat lijm en strooi er dan glinstersneeuw over. Bij het eten van konijn of gans drinken we rode bordeaux of bourgogne. Bij kip of kalfsvlees kiezen we liever een lichte rode bordeaux of rijn- of moezelwijn. Witte wijn drinken we koel (niet in de koelkast zetten, maar enige uren op een koele plaats). Rode wijn moet op kamertempera tuur geschonken worden, zet de fles dus een dag tevoren in de verwarmde kamer, maar niet bij de kachel. Bij zure gerechten, aangemaakt met azijn, citroen of mayonaise, drinken we witte bordeaux of een rijn- of moezelwijn. Bij pittige gerechten en dito vleessoorten drinkt men een volle wijn. Bij nasi goreng behoort bier. Wijnglazen kunnen beter te groot dan te klein zijn en worden niet geheel gevuld. Half gevuld komen ze beter tot hun recht. Zorg ervoor dat de hoofdmaaltijd niet wordt bedorven door te zware voorgerechten. De gasten moeten de hoofdmaaltijd alle eer kunnen bewijzen, daarna zullen ze trek hebben in een fris toetje. Likeurvlekken uitspoelen met lauw water, eventueel nableken met waterstofsuperoxyde 3 pet., waaraan een scheutje" amoniak is toegevoegd. Kaarsvet eerst wegkrabben met een bot mes, restanten verwijderen met tetra of benzine (denk om brandgevaar). Pak dit keer een geschenk lies eau de cologne niet in. maar geef hem een feestelijke strik om de hals. Hebt u kerststerren in de kamer, snijdt dan niet elke morgen een stukje van de steel, want bij de minste verwonding treedt een soort melksap naar buiten en dan is het met de schoonheid gauw gedaan. Wijnvlekken uitwassen met water, betten met citroensap en laten drogen. Eventueel met wolblankmiddel of waterstofperoxyde 3 pet., waaraan een scheut water is toegevoegd, naspoelen. Synthetisch sop bleekt ook eniger mate, dus ook dit kunt u proberen. Advocaatvlekken verwijdert u door spoelen met lauw water en zeep, of als u er spoedig bij bent doordirekt te wassen. Banketvlckken behandelen we met tetra, wasbenzine of Iri. Daarna spoelen voor de suiker. Goed wasbare sloffen kunt u ook een sopje geven van synthetisch wasmiddel, waarmee in de regel de vlekken al verdwijnen. Biervlekken behandelt u met lauw water of met een sopje. Achtergebleven vlekken nableken met een bleekmiddel, of alles direkt wassen in een sopje van synthetisch was middel. Chocoladevlekken worden eerst afgeschraapt met een bot mes en daarna behandeld met wasbenzine of tetra voor zover betreft de vette bestanddelen, de rest verdwijnt door het wassen. Zonodig gebruikt u een borsteltje. Chocolademelkvlekken moeten direkt worden uitgespoeld. Indien reeds ingedroogd neemt u heet water, als de stof er tenminste tegen kan. Proberen dus voor u begint. Harsvlekken? Geduldwerkje! Neem terpen tijn, kleurloze spiritus of alkohol, en bet voorzichtig. De aanhouder wint. Probeert u eerst of de stof er wel tegen kan. In elk geval niet wrijven, maar steeds betten. Jusvlekken. Hier kan een synthetisch sopje goed werd verrichten. Indien nodig de vlek aansmeren met zeep. Naast benzine kunt u ook talkpoeder nemen; strooi dit over de vlek, waarna afschuieren. De bruine vlek, die mogelijk achterblijft, behandelt u met water stofperoxyde 3 pet., waaraan een scheutje amoniak is toegevoegd bij wollen stoffen en verdund bleekwater bij katoenen stoffen. Ook hier weer eerst proberen op een onopvallend plekje of de stof er tegen kan. Koltievlekken zo spoedig mogelijk behan delen met lauw water. Eventueel nableken als bij jusvlekken is vermeld. Likeurvlekken en vlekken van andere zoete dranken: uitspoelen met lauw water en nableken als vermeld bij jusvlekken. De goede gewoonte getrouw, zullen er ook onder onze lezers vele zijn, die op het kerstdiner wild op tafel willenv brengen. Daarom geven wij hieronder enige wenken omtrent de wijze waarop wild, gevogelte enz. moet worden gebraden. GEBRADEN GANS Een woord vooraf. De ekonomische waarde van de ganzen is zeer belangrijk; zij leveren vlees, vet, lever en veren. Het vlees ziet in rauwe toestand sappig rood, bij gemeste dieren is het met vet doorwassen, geur en smaak aroma tisch. U hebt nodig: 1 gans, 3/4 kg. zure appelen, wat zout. De gans uit nemen, goed schoonmaken; onge schilde appelen wassen, afdrogen, steeltjes en klokhuizen verwijderen. Met deze appelen de buikholte van de gans vullen, daarna de vogel dichtnaaien en opzetten. De bodem van een braadpan be dekken met kokend water, de gans op de borstzijde er in leggen en onder herhaaldelijk begieten met het braadvocht ongeveer een uur laten braden. Daarna de gans omkeren (de borst dus naar boven gewend) en zonder overgieten, om een bruine korst te verkrijgen, nog een uur laten braden. Is de gans klaar, dan het vet voor het grootste gedeelte van de jus wegnemen en deze naar verkiezing binden met een weinig bloem. Het trancheren (af- en doorsnijden) van de gans bestaat in hoofdzaak uit 3 handelingen: 1het losmaken van borstvlees en vleugels, 2) het losmaken van de achterbou ten en 3) het verdelen van het vlees in stukken, geschikt om op te dienen. Wilt u de gans vullen met kastanjes, dan neemt u 750 gr. gepelde kastanjes en 100 gr. boter of ganzevet. De kastanjes enige mi nuten in kokend water laten weken, ze van beide huidjes ontdoen en in de boter of het vet goudgeel bakken. GEBRADEN FAZANT 1 jonge fazant (te herkennen aan het korte spoor), 80 gr. lardeerspek, 125 gr. boter en wat zout. De fazant plukken, uitnemen, mét een vochtige doek afwrijven, met zout inwrijven en opzetten. De vogel met dunne schijfjes spek bebinden en in de hete boter, onder herhaal delijk bedruipen, bruin en gaar braden (1 a 11/4 uur). De jus nabraden met een weinig bouillon of water. Als compote kunt u er perziken of abrikozen bij geven. Wilt u de fazant aan het spit braden, dan wordt deze met spekschijfjes bebonden, in een met boter bestre ken wit papier gewikkeld en een half uur boven een levendig vuur gebra den, daarna wordt het papier ver wijderd om de fazant bruin te kleuren. De jus wordt eveneens met water nagebraden. GEBRADEN HOUTSNIPPEN 3 houtsnippen, 30 gr. lardeerspek, 100 gr. boter, wat zout. De snippen plukken, krop en maag verwijderen, de vogels van binnen en van buiten afwrijven met een voch tige doek, zouten, opzetten, elk een lapje spek op de borst binden en in de hete boter gaar braden (20 a 25 minuten). GEBRADEN HAAS Hiervoor hebt u nodig: 1 haas, 10 gr. zout per kilo, 125 gr. lardeer spek, 250 gr. boter, zure room of karnemelk, rode wijn en hazen- bloed. De bereidingswijze is onge veer gelijk aan die van een konijn. Zodra de haas gaar is (ongeveer 2 1/2 a 3 uur) en het wild uit de pan is genomen, de jus nabraden met een weinig water, waarin desverkiezend een scheut rode wijn en 1 a 2 lepels goed uitgeklopt hazenbloed. GEBRADEN KONIJN 1 wild konijn, 125 gr. lardeerspek, 100 gr. boter, 2 lepels zure room of karnemelk; zout 10 gr. per kg). Het konijn schoonmaken en op zetten na vooraf de gewrichten doorgeknikt te hebben, zodat zij onder het dier kunnen worden gelegd. De rug met 4 rijen spek larderen en ook de voor- en achterbouten flink met spek door steken. In de braadpan de boter en de resten van het spek licht bruin laten worden en hierin het konijn, onder herhaaldelijk bedruipen, gaar en bruin braden (ongeveer een uur). Aan het einde van de braadtijd de room over het vlees uitgieten en dit alles nog korte tijd laten doorbra den. Door de jus kan, indien u deze pikant wilt maken, 1 of 2 lepels mosterd worden geroerd. REEBOUT 1 reebout, 250 gr. boter, 250 gr. vet, 1/2 dl. zure room en 10 gr. zout per kg. vlees. Het been uit het vlees verwijderen, daartoe pakt u met de linkerhand het been vast, terwijl u met de rechterhand met een scherp mes de spierbundels voorzichtig van het been tot op het gewricht losmaakt en verwijdert. Vervolgens zoveel mogelijk alle vellen wegnemen, een vrij lastig werkje. Bent u hiermee gereed, dan het vlees zouten en het in een mooie vorm brengen; de losgemaakte bun dels aan het dikste gedeelte door middel van larderen bevestigen, het dikste gedeelte zelf met spekrepen besteken en de bout braden door het vlees in de pan te leggen, de boter in grote stukken over het vlees te verdelen en de pan geopend in de oven te plaatsen. De langzaam smeltende boter zesmaal, telkens met tussenpozen van ongeveer 5 minuten, over het vlees heengieten, daarna de pan sluiten en het vlees gaar braden. De jus afmaken met de zure room. Van het been en de overige afval kan onder toevoeging van verse kruiden, bouillon worden gekookt, welke later, in plaats van water, bij het braden kan worden toegevoegd.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 16