TOM, ROB EN FERDI STRAKS WELLICHT 'N TRIO DRIE KEER IN DE SOETE SUIKERBOL RIK VAN DER LINDEN VERDWIJNT UIT EIGEN CREATIE „Ik laat eeri goede naam achter" Moeder Bolland, „Het zit in de familie" Dertig jaar geleden schreef W. G. van der Hulst het, intus sen beroemde, boek „In de Soete Suikerbol". In de loop der ja ren zijn van dit boek miljoenen exemplaren verkocht en het dient nu als basis van een tele visiestrip van de NCRV. Om het geheel kompleet te maken, bracht Negram een lp van de Soete Suikerbol uit. In de Amsterdamse banket bakkersvakschool ontving W. G. van der Hulst Jr., die zijn vaders boek illustreerde, het eerste exemplaar van de plaat. Het verhaal van het kogelron de bakkertje en zijn spichtige vrouw wordt verteld door Huib Orizand en Corrie van der Lin den. De liedjes worden gezon gen door het kinderkoor van Henk van der Velde. We hebben het allemaal in de kranten kunnen lezen: Rik van der Linden is uit Ekseption gezet. Er uitgezet of er uit gegaan, helemaal duidelijk is het niet. Maar dat hij weg is, is zeker. Er is zelfs al een nieuwe organist gevonden: Hans Jansen, o.a. ex-Insider. „Een ont zettend aardige jongen", zegt mana ger Nico Spring in 't Veld, „en een goede organist.. We repeteren al en het gaat uitstekend. Het lijkt of we hem al jaren kennen. Hij is goed en hij iieeft ervaring. Dat is nodig. We zien dus met vertrou wen de komende tournees door En geland, Duitsland, Zwitserland en Scandinavië tegemoet". Rik lijkt volledig van de baan. Zeven jaar was hij de leider van Ekseption en gaf, letterlijk en fi guurlijk, de toon aan. Hij maakte ook de show tijdens hun optreden. Maar het ging niet meer. Z'n leiding werd te overheersend, zeg gen de anderen. Nico: „Rik is, vooral muzikaal gezien, een vrij dominerende figuur. En dat gaat zich wreken. Zeker in een groep met musici van dat kaliber zoals in Ekseption Er zitten meer mensen in die zelf componeren -en dat willen ze dan ook wel eens uitvoeren. Daar kregen ze de kans niet voor en dat kweekt frustra ties. Nu is de sfeer veel beter. Iedereen kan zichzelf zijn". Zoiets klinkt vrij zuur, zeker voor degene die de vermeende aanstichter is. Maar die wil niets zeggen. Althans niet over het con flict. Rik: „De breuk is er nu een maal en ik voel er niets voor om weer commentaar op een commen taar te geven. We zouden een geza menlijk communiqué uitgeven, maar voor die tijd hebben zij het nieuws al openbaar gemaakt. Dus ik houd nu gewoon m'n mond. Mis schien dat ik over een paar maan- Jerry Lee Lewis Jr. de zoon van de grote coun- try-rock zanger Jerry Lee, is bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Hij was 19 jaar en drumde in de band van zijn vadèr. Het is de tweede keer dat Jerry Lee Lewis een zoon verliest: in 1962 verdronk zijn oudste zoon in een zwembad. Let op de filmagenda's: vanaf 6 en 13 december is de film „Jesus Christ Su perstar" ook buiten Amster dam te zien. In september werd aan de tekstschrijver Tim Rice al een Edison uit gereikt voor de eerste 25.000 verkochte exemplaren van de dubbel-lp „Jesus Christ Superstar", de originele soundtrack van de film. Vol gende week meer over deze sublieme film. Ferdi en Rob, de twee jongste zonen ''uit huize Bolland, gaan hun geluk in Duitsland beproeven. Het is nu twee jaar geleden dat zij net hun eerste hit „Summer of '71" de Nederlandse hitparades verover den. „Wait for the sun" werd de tweede hit. De eerste lp „Florida" verscheen en nog een reeks singles als „Ooh la la", „Leaving tomor row" en „I won't go anywhere". Met al deze eigen composities be zetten Bolland en Bolland hun ei gen plaatsje in ons amusement. Maar dat is voor hen niet voldoen de. Het buitenland lokt en die lok roep hebben de gebroeders luid keels beantwoord: zij namen, in strijd met alles wat ze tot nu toe in Nederland gedaan hadden, een single op in het Duits en boven dien geen eigen compositie. Het is de vertaling van „Sealed with a kiss"; „Einen Kuss als Pfand". Geen geringe concessie, met als enig doel het veroveren van de Duitse platenmarkt. Rob Bolland, blond, 18 jaar en de oudste van het duo: „Het moest wel, hè? Ze hadden eerst een Engels plaatje van ons uitgebracht, maar dat liep daar helemaal niet. Ze hadden meer behoefte aan Duitstalige plaatjes. Dan zijn er ook meer pluggingsmogelijkheden. En het mocht geen eigen werk zijn, omdat de platenmaatschappij er van over- Ferdi daarentegen wil bij de mu ziek blijven: „Als ik zelf niet meer kan zingen, wil ik gaan produce ren. Wel blijven schrijven natuur lijk. Maar ik zie niet welk ander beroep mij meer voldoening zal kunnen geven dan de muziek mij nu geeft". Na de eerste lp „Florida" is al leen een verzamel-lp van Bolland en Bolland uitgekomen. Een geheel nieuwe langspeler staat wel op sta pel. Er is zelfs al een gedeelte van opgenomen, maar het resterend ge deelte willen ze achter elkaar af maken en daar is voorlopig geen tijd voorj. Eerst is er nog een school die moet worden afgemaakt, zoals de andere leerlingen dat ook moeten. „Ja", zegt Rob, „de andere leerlingen. Ifi het begin stond ie dereen, ook de leraren, wat scep tisch tegenover onze zangactivitei ten. We deden niets meer goed, leraren werden extra kritisch, maar dat is nu wel over. Ze ko men wel met kritiek, dat is juist goed. Maar nu is de bedoeling posi tiever". Voor Ferdi ligt dat hetzelfde. „Maar ik kan oolc niet zeggen dat het voor mij gemakkelijker is om een meisje te versieren. Helemaal niet. En ik vind dat ook niet jam mer of zo. Ik wil helemaal geen bijzondere positie innemen. We zijn toch niet anders dan ande ren?" Ik doe aardrijkskunde, geschiede nis, economie en de talen. Ik sta er redelijk voor .en ik hoop te sla gen". Vooral moeder Bolland be treurt het dat de jongens nog niet klaar zijn op school: „Het is zo jammer dat ze nu minder aan dacht aan de muziek kunnen ge ven. Ze zijn erg muzikaal. Dat zit in de familie. Ik zelf heb vroeger pianoles gehad, maar ik vond het ook veel leuker om te improvise ren. De nieuwe liedjes van Ferdi en Rob, daar ben ik helemaal ka pot van. Zo volwassen opeens. Ik ben er echt helemaal onderstebo ven van. Het verbaast mij niet dat ze succes hebben. Ook van Ton niet". Ton, de oudste Bolland, heeft het voorbeeld van zijn broers gevolgd en zijn composities op de plaat gezet. Om verwarring te ver mijden zingt hij onder de naam George Riley. Zijn single „In the night" haalde net niet de top-tien, maar kwam wel in de tip-parade. „Mary Ann", Tons nieuwe single komt volgende maand uit. „Ook een vlot nummer", zegt hij, die een heel ander genre schrijft dan zijn broers. „Tja, Ferdi en Rob maken meer luisterliedjes. Die van mij zijn meer stampers. Toch zie ik er wel iets in om in de toe komst met z'n drieën iets te doen. naam achter en daar vanuit ga ik verder". Wat dat precies gaat worden is nog niet bekend. Uiteraard zal het in de muzikale sfeer blijven. Rik is blijven componeren: „Ja, het is een voordeel dat ik nu wjer tijd heb voor allerlei dingen. Ik wandel met de hond en ik zie m'n zoon weer elke dag. Ontzettend leuk. hoor, hij is nu in het strui kel- en loop-stadium en hij begint al te kletsen. En muziek ja, dat zal ik blijven maken". Hoe het repertoire van de nieu we Ekseption zal worden, moeten we afwachten. Rik heeft er in e.k geval geen bezwaar tegen als ze zijn stukken blijven spelen. V.l.n.r.: Ton, 8 jaar; Rob, 1/ jaar; Ferdi, 2 jaar Maar voorlopig nog niet, want ik wil niet dat de mensen gaan dan ken dat ik me aan hun succes wil op trekken". de gebroeders Bolland, Rob, (18) en Ferdi, (17) den, als ik de tijd rijp acht, mijn mening zal geven. Maar nu nog niet. Ik sta er boven". Maar door de eenzijdige publikaties krijgt hij wel het image mee van het dictato riale mannetje. Rik: „Nou, dat moet dan maar. Dat image krijg je toch als je ver antwoordelijk bent en belangrijke beslissingen moet 'nemen. Dan word je de pispaal". „We hebben heel goede jaren ge had. We hebben op hoog peil gespeeld en misschien ben ik er wel op het juiste moment, op het hoogtepunt, uitgegaan. Natuurlijk krijg je een harde klap als je door je eigen creatie de laan uit wordt geschopt. Maar ik laat een goede tuigd was dat onze composities niet geschikt zijn voor het Duitse publiek". En wat doe je dan als artiest? Of je wilt je eigen liedjes zingen, of je wilt geld verdienen. Rob klinkt ook wat verontschuldigend als hij zegt: „Het is inderdaad com mercieel, maar het heeft geen zin platen uit te brengen die niet ge kocht worden". Deze zakelijke instelling ontbreekt ook niet bij de 17-jarige Ferdi: „Ja, het is een con cessie die we bewust hebben ge daan. We willen iets bereiken en daar moet je iets voor doen of laten. De Beatles in hun begintijd hebben toch ook Duitse platen op genomen. Dat is nodig. Eerst stond het ons wel wat tegen, maar we gaan er vanuit dat wanneer „Ei nen Kuss als Pfand" goed ontvan gen is, we toch met eigen werk kunnen komen". Uitbreiding van de activiteiten naar Duitsland, terwijl het optre den in Nederland wordt beperkt in verband met de school. Ferdi en Rob zitten beiden nog op school, respectievelijk in de vijfde en zesde klas van het atheneum. Rob moet dit jaar eindexamen doen en ook daar moet aan gewerkt wor den. Rob: „Het is soms moeilijk te combineren. Je moet zorgen dat het een niet onder het ander lijdt. Ferdi „ziet het ook wel zitten": „Vroeger hadden we heel afwijken de ideeën, maar dat wordt steeds minder. Bovendien denken we er toch al over om met een groep te gaan werken. Dan heb je wat meer mogelijkheden. En dan wordt het ook interessanter voor het pu bliek. Het is bijvoorbeeld in een grote zaal moeilijk om door te ko men. Mensen willen niet alleen luisteren, ze willen ook kunnen praten en als je nu een goede installatie hebt, kan dat. Wij onder vinden dat nu als je in een dan cing optreedt: je maakt niets". Plannen voor de toekomst zijn voor Rob, globaal, al geregeld. Hij gaat studeren, rechten of econo mie, dat weet hij nog niet. Met muziek blijft hij wel bezig: „Als hobby, maar wel zo succesvol mo gelijk. De studie dient meer als buffer".

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 46