Nationale Molencross met talrijke topatleten Doe mee aan prestatieloop v* 0 Atletiek is een mooie sport. Niet voor niets wordt deze tak van sporten de „moeder der sporten" genoemd. Enerzijds omdat niet slechts een gering gedeelte, zoals bijvoorbeeld bij voetbal, maar het gehele lichaam actief is bij atletiek en anderzijds omdat er geen sport is die een dergelijk rijk verleden heeft als atletiek. Niet voor niets was het juist atletiek dat ettelijke honderden jaren geleden, in de tijd van „brood en spelen" reeds én de beoefenaar zelf én het publiek in vervoering bracht. SOUBURGHCROSS 2 FEBRUARI STARTGELDEN RANDSTAD EDITIES Bij de Nationale Molencross in Alblasserdam komen niet alleen pure wedstrijdatleten, maar ook „rekreatie-trimmers" aan de start. •Atletiek heeft verschillende onder delen. Facetten binnen de sport, die 's zomers op -een outdoorbaan wor den beoefend en 's winters op een indoorbaan. In de overgangsperiode van zomer naar winter concentreert het atletiekwezen zich rond de zogenaamde crossen, of om het in goed Hollands te zeggen rond.de veldlopen. Nederland kent tal van veldlopen. Juist de laatste jaren worden in Nederland, in navolging van bijvoor beeld België, waar de gehele winter door wekelijks op tal van plaatsen „gecrossd" wordt, steeds meer veld lopen georganiseerd. Geen enkele slaagt er echter in om naast tal van plaatselijke vedetten en zo nu en dan een nationale crack ook sterke buitenlanders aan de start te krijgen. Domweg omdat de in Nederland georganiseerde veldlopen over het algemeen over een parkoers gaan, die voor buitenlanders niet interes sant genoeg is. Het ziet er echter naar uit dat binnen enkele jaren deze gang van zaken gewijzigd zal worden. Met name in en rond Alblasserdam staat een organisatie klaar (gevoerd onder de naam (A(tletiek) A(fdeling) A(lblasserdam)) die dermate sterk is dat verwacht mag worden dat de tijd niet ver af meer is dat Nederland voor de eerste maal in de geschie denis een „internationale cross" op de atletiekkalender gaat krijgen. In Alblasserdam weet men al lang wat er allemaal komt kijken voor het organiseren van een cross. Reeds een tiental jaren geleden trokken ieder jaar opnieuw enkele honder den meest Zuidhollandse atleten richting Alblasserdam om daar mee te doen aan de zogeheten Souburgh- cross. Een atletiekevenement, dat echter ondanks de uitstekende orga nisatorische zorgen die het gebeuren omringden nationaal nauwelijks van de grond kwam. Wat het gevolg was van het aloude Hollandse euvel: het parkoers was veel te licht om als een goede training te kunnen dienen voor crosses die in het buitenland worden gehouden. Bijna drie jaar geleden werd in Alblasserdam dan ook terecht be sloten het roer om te gooien en op een meer nationaal gericht deel nemersveld te mikken. Waarbij als nieuwe naam werd gevoerd „Natio nale Molencross". Een periode van nog geen drie jaar is te kort om reeds in dat tijdsbestek een deelnemersveld aan de start te krijgen dat van nationale allure is. Het kost nu eenmaal jaren om het logge li'chaam dat de K(oninklijke) N(ederlandse) A(tletiek) U(nie) ver tegenwoordigt (de KNAU en de KNVB ontlopen elkaar kwa logheid- niet zoveel) er van te doordringen dat er atletiekliefhebbers zijn die Nederland eindelijk eens willen geven waar ons land recht op heeft: een nationale cross die eens iets anders wil zijn dan een vriendelijk wedstrijdje waar voor de winnaar aan het eind van de rit een fraaie medaille ligt te wachten. Juist met dit als gegeven is het een extra-bewijs van de kracht waarmee A.A.A. de zaken aanpakt indien men weet dat Alblasserdam aan de vooravond van de pas derde Natio nale Molencross er al in is geslaagd een deelnemersveld aan de start te krijgen dat haast uniek voor Neder land genoemd mag worden. De Derde Nationale Molencross wordt gehouden op zaterdag 2 februari. Met zoals reeds gezegd een deelnemersveld dat klinkt als een klok. Want naast Henk Tiebosch, winnaar van het vorig jaar. komen ook nationale vedetten als Bram Wassenaar, niet Vonck, Haico Scharn en last but not least Egbert Nijstad aan de start. Vooral deze laatste zal ongetwijfeld als blikvanger dienen voor de ko mende Nationale Molencross. Wie herinnert zich immers niet maart vorig jaar toen de Arnhemse politie agent atletiekminnend Nederland in vervoering bracht door tijdens de Europese indoorkampioenschappen in het Rotterdamse Sportpaleis Ahoy' vriend en vijand te verrassen door in de finale tot een schitte rende vierde positie te reiken. Een klassering die eigenüjk nog een plaatsje hoger uit had moeten vallen, want zoals televisiebeelden later duidelijk aantoonden werd Nijstad op de laatste meters van een bronzen medaille afgehouden door de Fin Pekka Paivarinta, die daar voor echter niet alleen zijn benen, maar vooral ook zijn armen nodig had. - Het mag een unicum gejroemd worden dat in Nederland een cross wordt georganiseerd met een derge- Zaterdag 2 februari is het weer zover. De langzamerhand al traditioneel geworden Natio nale Molencross, voortzetting van de niet zo bekende Sou- burgh cross, krijgt dan in Alblas serdam zijn derde editie. De atleten strijden hun strijd. Met op de achtergrond één van de molens waaraan de Natio nale Molencross zijn naam ont leent. Blijft de vraag of de atleten zelf oog hebben voor „de schone molens". lijk sterk deelnemersveld als in Alblasserdam. De grote drijfveer achter de atletiekvereniging van de voetbalvereniging Alblasserdam, de heer.M. A. Schouten: „Dit deel nemersveld is inderdaad iets unieks voor Nederland. Te meer wanneer men bedenkt dat wij weigeren stattgelden te betalen is het werke lijk ongekend dat bij een Neder landse cross vrijwel de gehele- top aan de start verschijnt". De organisatoren achter de Natio nale Molencross weigeren start- gelden te betalen. In een periode waarin zelfs binnen het Internatio naal Olympisch Comité zo lang zamerhand wordt ingezien dat de pure amateur een instituut is die slechts in grootmoeders tijd (en dan nog heel sporadisch) nog bestond, wellicht een aanvechtbaar principe, maar daarom niet minder lovens waardig. Schouten: „Wij zoeken het op een andere manier. Wij zorgen er voor dat pakweg de eerste tien met een goede prijs naar huis gaan. We denken dan niet aan een medaille of een platenbon van twintig gulden, maar aan prijzen die, wat de eersten betreft ver boven de honderd gulden liggen". Voor de echte atletiekliefhebber staat de Nationale Molencross gelijk aan een evenement waar bikkelharde strijd geleverd wordt om de ere plaatsen. Voor de organisatoren zelf vormt het wedstrijdelement maar een klein facet van het gehele feestelijke atletiekgebeuren. Terecht is de organisatie namelijk van mening dat niet slechts de geoefende topsporters de kans moe ten krijgen hun krachten te meten, maar ook de wat minder met talent begenadigde atleten en zelfs de trimmers. Daarom omvat de Nationale Molen cross méér dan alleen maar een wedstrijd voor heren senioren (die een parkoers af moeten leggen van 7500 meter). De Molencross valt te verdelen in twee groepen: die voor leden van de KNAU en in een groep voor niet KNAU-leden die aan een prestatieloop mee kunnen doen. Om met de KNAU-groep te begin nen. Deze groep is gesplitst in zes verschillende onderdelen. En wel: meisjes junioren BCD (afstand 1000 meter, start 12.30 uur), meisjes junioren A (afstand 2500 meter, start 12.45 uur), jongens junioren CD (afstand 1000 meter, start 13.15 uur), jongens junioren AB (afstand 5000 meter, start 13.30 uur), dames senioren (afstand 2500 meter, start 14.00 uur) en heren senioren plus veteranen (afstand 7500 meter, start 14.20 uur). Daarnaast dus de prestatieloop, die is onderverdeeld in drie groepen. En wel: meisjes en jongens van 6 t/m 8 jaar (afstand 1000 meter, start 15.15 uur), meisjes en jongens van 9 t/m 13 jaar (afstand 2500 meter, start 15-30 uur) en een ieder die ouder is dan 14 jaar met als keuze-mogelijkheid 2500 meter of 5000 meter. Deze groep start om 16.00 uur. Voor de onderdelen van de KNAU- cross kan men als volgt inschrijven: aanmeldingen bij R. van der Linde, Nicolaas Beetsstraat 74, Alblasser dam. Tevens kan men A-formulieren in tweevoud tot 29 januari, met gelijktijdige overmaking van het inschrijfgeld (senioren f 2,50, ju nioren f 1,75) op giro 401244 t.n.v. de penningmeester C. van der Linden, Papendrecht. Voor de prestatieloop (vorig jaar trok dit onderdeel zo'n 700 deel nemers), kan men zich vanaf 13.00 uur in de kantine van CKC nabij het Scheldeplein inschrijven. Wanneer u zich al eerder in wilt schrijven kunt u tegen betaling een deelnemers- bewijs afhalen bij: K. van der Linde, Nicolaas Beetsstraat 74, Alblasser dam; mej. M. A. Haverkamp, Beuk- laan 17, Alblasserdam; L. Poirot, Van Hogendorpweg 50, Alblasser dam en M. A. Schouten, Eijkmans- straat 2, Papendrecht (tel. 078-52548). Het inschrijfgeld be draagt voor deelnemers tot en met 8 jaar f 1,50, van 8 tot en met 13 jaar f 1,75 en voor ouderen f 2,50. De prijzen, een niet weg te denken onderdeel bij de Nationale Molen cross zijn als volgt: bekers en medailles voor dames en junioren KNAU-leden. Voor de heren en veteranen tevens prijzen in natura. Voor de deelnemers aan de presta tieloop een medaille. Daarnaas wordt een verenigingsprijs (groo f 100,—, f 50,— en f 25,—) uitgereikt voor de vereniging die het beste voor de dag komt. Hiervoor geldt een speciale puntenwaardering, waarbij de winnaar van de cross bij de senioren evenveel punten voor zijn vereniging verzamelt als de winnaar van bijvoorbeeld de groep jongens junioren C en D. Zoals u merkt een interessant geheel, dat duidelijk onderstreept dat A.A.A. niet slechts aan de top, maar ook aan de gewone atleet en de „buikverdrijvende" trimmer denkt. Waarbij overigens voor de laatste twee groepen nog enkele verrassingen in petto zijn, waarover wij u in een later stadium nog zullen berichten. Een slimme opzet van Schouten c.s. Een opzet die aan een professionele hand doet denken. Doet Peter Post, sinds twee jaar een van de meest succesvolle wielerorganisators in Ne derland eigenlijk niet hetzelfde, zij het op een Voor de renners meer lucratieve wijze? Ook bij hem geldt immers het parool: „eerst iets presteren en daarna iets vangen". Een formule die aanslaat. Dat heeft de zesdaagse van Rotterdam van vorig jaar bewezen en zal ook de komende zesdaagse in het Sport paleis Ahoy' bewijzen. AAA-woord- voerder Schouten: „Bij ons ligt het, weliswaar op een wat lager niveau, vrijwel eender. Wij kunnen wel van te voren startgelden uit gaan keren, maar je haalt dan de animo om te .lopen weg. Nu ligt dat anders. Een man als Nijstad bijvoorbeeld kan van ons best zijn reiskosten van Arnhem naar hier en omgekeerd ontvangen, maar daarbij blijft het. Voor de rest zal hij eerst strijd moeten leveren". De komende Nationale Molencross kost een berg centen. Niet alleen in de voorbereidingsperiode, maar ook wanneer dadelijk aan het eind van de strijd de prijzen uitgekeerd dienen te worden. De Alblasser- damse atletiekvereniging draait ech ter niet alleen voor de kosten op. Woordvoerder Schouten: „We heb ben een totale begroting van onge veer 3600 gulden. Het spreekt voor zich zelf dat wij een dergelijk bedrag niet op kunnen brengen. Dankzij een sponsor zijn wij echter in staat de begroting rond te maken". Deze sponsor is uw eigen Randstad Edities. Terecht heeft de zakelijke top gemeend niet alleen het atletiek- leven in Alblasserdam, maar dat in heel Nederland, te steunen door als sponsor op te treden van deze Nationale Molencross. Opdat een nieuwe stap gezet kan worden in de richting die moet leiden tot een Internationale Molencross. Dat laatste blijft het doel waarnaar in Alblasserdam gestreefd wordt. Woordvoerder Schouten: „Zo lang zamerhand gaat het er naar uit zien dat we, mede dankzij de steun van de Randstad Edities, de sterkste cross van Nederland organiseren. Dat is echter niet ons einddoel. We dromen er met zijn allen van in de toekomst het Nationale te kunnen- vervangen door Internationale. Wan neer? Dat is moeilijk te zeggen. Je weet nu eenmaal van te voren datje bijvoorbeeld de Belgische top niet naar Nederland krijgt zonder een riant startgeld te betalen. Mannen als Gaston Roelants, Karei Lismont en Miel Puttemans vragen nu een maal enorme bedragen nog voordat zij een meter gelopen hebben. Maar wie weet! Misschien dat we op korte termijn toch wel kunnen spreken van de Internationale Mo lencross te Alblasserdam!

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 20