Teak is er uit, palissander doet het niet meer NIEUWE ROMANTIEK RUKT OP Meubelmode beheerst door prestige-genre SOFT SIT FIJNER MODELLEN TELEVISIE SEPARATIE WAND Een nieuw tijdperk in de meubilering van onze woningen. Het zijn de zogenaamde prestige-meubels die in Nederland overal de toon zijn gaan aangeven. De vakhandel spreekt al van een golf van prestige-meubels die de markt zou overspoelen. En men vindt het hier niet eens zo verwonderlijk, dat men geconfronteerd wordt met zo'n nieuwe meubelgolf. Want, zeggen de insiders, die kon gewoon niet uitblijven. Ga maar na in de geschiedenis van het na-oorlogse meubel. meeste consumenten helemaal mets meer voor die zakelijkheid, noch die uit de eerste noch die uit de tweede periode. Het teak is er uit, het palissander, de strakke funktionele meubels doen het bij velen niet meer en vooral jonge gezinnen hebben heel wat liever „antiek" wat zij daaronder dan ook verstaan mogen dan de recht toe recht aan meubels die voor eigentijds moeten door gaan. De avantgarde, de funktionele stijl die eigenlijk nog maar een paar jaar geleden voortreffelijk in de markt scheen te liggen, heeft een duidelijke reaktie opgeroepen. Het is de nieuwe romantiek, die nu furore aan het maken is, dat willen jongeren die gaan trouwen, daarnaar vragen oude ren die aan vervanging van hun meubels toe zijn, dat is het genre dat dé consdment aan het veroveren is. Veel consumenten, vooral degenen die zich min of meer opgesloten voelen in de grote flatblokken, ook al een voorbeeld van funktionele vormgeving die reakties aan het oproepen is, zoeken een compromis in hun eigen leefwereld tegenover de buitenwereld. En dat uit zich dan in de aankoop van prestige meubels, die er een bewijs van moeten vormen dat de consument mode-bewust is... Wat prestige-meubels precies zijn? Meubelen waarmee men wil leven en die in de beschikbare ruimte van een huis intensief en presentatief ge bruikt worden. Bij zitmeubelen blijkt de nieuwe trand o.m. in soft sit elementen. Dat zijn losse elementen, gemaakt van zachte kunststoffen, zoals polyether en polyurethaan. De afmetingen zijn nogal opvallend. In het tot landhuis verbouwde boerderijtje, in de bunga low, het tweede huis, de luxe flat en het gerestaureerde grachtenhuis doen die prestige meubels het uitstekend. Vinden de eigenaars en verklaren hun gasten. Groot, omvangrijk, indruk wekkend, zo wil de mode in de meubels het. Prestige, zo'n hemelbed in huis? Ongetwijfeld In de periode direkt volgend op 1945 was er wat meubels betreft eigenlijk alleen maar sprake van behoeftebevrediging. -Over design en mode in meubels werd gedacht noch gesproken, men had dringend funk tionele meubels nodig, gewoon om op te zitten, aan te eten of in te slapen. Bovendien was de woonruimte van hen die meubels aanschaften door gaans niet groot of vaak uiterst klein. Wie een kamer had was gelukkig, wie een stoel kocht was content. Toen er eenmaal wat meer woon comfort ontstond al bleek Neder land een van de landen waar het langst woningnood heerste in de vijftiger jaren, werd de vraag van het publiek ook kritischer en selectiever. Moderne meubels verschenen in de woonkamers - het obligate bankstel van teak en het „even cliche-ach- tig?" eethoekje en in de slaap kamers wilde men ook wel „wat anders". Plotseling moesten slaap kamermeubels allemaal van witlak zijn. Na verloop van tijd raakten in dit genre teak en palissander hoe langer hoe meer op de achtergrond. Veel consumenten begonnen het moder ne meubel koud, kil en kaal te vinden. Vandaar dat men het ging zoeken in andere houtsoorten als eiken en wengé. Kunststoffolies en synthetische laksoorten gingen mee spelen. Ook legde de meubelindustrie zich er op toe de modellen te verfijnen. De meubelen kregen een gladder vorm en de vakman zelf gelooft dat dat als een herwaardering van de zogenaamde Bauhausstijl te onder kennen is. Maar vandaag de dag voelen de Geloof het of niet, maar de vakman uïr de meubelbranche houdt het er op dat de televisie er de aanleiding toe werd dat in de zestiger jaren een nieuw modebeeld in de meubel wereld ontstond. De grote kastwand moest het gaan doen en het aanbouwmeubel in teak ging hoge "ogen gooien. Ook palissander werd opeens heel erg populair. Onder de consumenten groeide volgens meu belverkopers design besef. Gelijktijdig deed de consequente mechanisatie in de meubelbranche haar invloed gelden. Buitenlandse concurrenten kwamen geducht op zetten en toen begreep de Neder landse industrie dat er duchtig gestroomlijnd diende te worden om de kostenfaktor de baas te kunnen blijven. Deze mechanisatie leidde natuurlijk tot een rechtlijnige vormgeving. Tot de romantiek van vandaag behoort zonder twijfel ook de open haard. En let eens op de entourage! Het rustieke bankstel met een eikenhouten romp is thans veruit favoriet. Plastic en andere kunst stoffen wil men niet, stop dat maar in je tuinmeubelen, zeggen de klanten. Zelfs bij strak gestoffeerde meu belen valt op dat er toch nog hout verwerkt is. Waarom? Fabriek en handel willen op die manier nog even aan de koper de illusie meegeven dat hij toch de natuur in huis krijgt middels zijn meubeltjes. Stoffering speelt in dit geheel een belangrijke modische rol. Vooral grove ribcords en vachtstoffen doen het heel goed, verder vraagt men ook steeds meer naar leer en suède. Deze stoffen dienen om het meubel (nog) meer karakter te geven. Hier, aldus de vakman, wordt duidelijk het prestige gevoel van de consument bespeeld. Of, met andere Typisch voorbeeld van prestige meubels waarnaar de vraag blijft toenemen. woorden, hier doet de verkoper in de meubelshowroom een beroep op het „snob-appeal" van de moderne bewoner. Nog een modisch verschijnsel uit de prestige-hoek: de toepassing van houten onderstellen bij banken. Enkele jaren geleden verwachtte men dat de toepassing van hard plastic bij zitmeubelen zou aanslaan. Ook voor chroombuismeubelen werd een rijke toekomst voorspeld. Maar de werkelijkheid is wel even anders. In wandmeubelen is eenzelfde trend te bespeuren. Die sluit aan bij dit modebeeld. De gewone wandkast raakt uit de gratie. De vraag is thans naar aanbouw. De separatiewand vindt zijn kopers. Hij wordt niet alleen gebruikt om de zithoek van de eethoek af te scheiden, maar ook om als totaal wand te dienen in muurloze bouwobjecten. Naar ge lang de behoefte kan men met scheidingswanden meer of minder kamers creëeren. Dat maakt het moderne wonen makkelijker en geeft meer variatiemogelijkheid. Bij wisselende gezinssamenstelling kan zo 'n wand een heel gemak zijn. Licht eiken en wit was lang favoriet. Momenteel is dat veel meer donker gekleurd eiken, terwijl naast witlak zwartlak opkomt. Warme donkere tinten als bruin, olijfgroen en oker vinden steeds meer toepassing. Men wil af van de salon als wachtkamer, prestige en romantiek geven de toon aan. Want zo ,,moet" het moderne huis anno '74 er uit zien...

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 24