LEAO-school biedt ruim pakket van mogelijkheden PERZISCHE TAPIJTEN 10-40% KORTING DERAG ECHTE OPRUIMING OP ALLE SCHIEDAM ZEGELS BOEKJE VOL altijd f 5.- contant voor U Aan het Oude Kerkhof 3 staat een school. Al jaren. Het was eerst een V.G.L.O.-school, maar met het intreden van de Mammoetwet in augustus 1968 is daarin verandering gekomen. Het bleek dat aan een L.E.A.O.-school, een Eerste Openbare Praktijkschool, een school voor lager economisch en administratief onderwijs grote behoefte bestond. Een school afgestemd op het winkel en kantoorleven. WAT L.E.A.O.-SCHOOL IS GOUDEN REGELS MACHINE SCHRIJVEN STAGE VERVOLGOPLEIDING OM DE 50 MINUTEN BOEKENFONDS SCHOOLFONDS HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 8 VRIJDAG 11 JANUARI 1974 Fa. DERAG y Afrekenen bij de kassa waarbij accuratesse de hoofdzaak is... Roterdam; Boezemweg 136-138-Tel. 140619. Hillegersberg; Freericksplaats 9 Tel. 187700 Schiedam: Rubensplein 12 Tel 261975 geven veel meer VRAAG ZE SPAAR ZE voor volgende attracties Men krijgt er les in boekhouden, etaleren, typen, handelscorrespon dentie, handenarbeid, winkelprak tijk, staatsinrichting, handelsreke- nen, moderne talen, kantoorprak tijk, studielessen en handels en wetkunde. Vroeger was het een driejarige cursus, maar met het invoeren van het vierde jaar is ook deze school vierjarig. Met dien verstande dat de leerlingen van de derde klas in dit jaar nog geen eindexamen doen voor de vierde klas, want die bestaat alleen nog maar op papier. De tweedeklassers van nu doen in 1976 het eindexamen hiervoor. Voor de derdeklassers van nu wordt wel een oplossing gezocht, want hun opleiding staat gelijk met die van een driejarige mavo. Het gebeurt nl. meer dat kinderen met die opleiding overstappen naar een mavoklas. Hoewel met de invoering van het vierde leerjaar de mogelijkheid be staat nog verder te leren via de M.L.E.A.O.-school een middelbare E.A.O.-school en zelfs een Hogere E.A.O.-school. Kansen genoeg dus op deze school met een dikke 200 leerlingen. We hebben hierover gepraat met het hoofd der L.E.A.O.-school, de heer P. N. J. Treytel. Die terecht trots is op deze school met zijn legio mogelijkheden. Alles wat hier wordt geleerd is geheel afgestemd op de praktijk. Er zijn drie kantoorklassen en een winkelklas. Dat is praktisch elk jaar normaal. De eerste klas is altijd een brugklas. Maar in die eerste klas wordt reeds met Engels begonnen. In de tweede klas komt er Duits bij. Plus boekhouden, bedrijfsrekenen en handels- en wetskennis. De eerste twee jaren worden besteed aan de uitbouw van de algemene ontwikke ling. Tijdens de studielessen léért het kind de juiste manier van studeren, zegt de heer Treytel. Heel belangrijk want wat zij leren is meteen op de praktijk afgestemd. Het uerde jaar worden de leerlingen vertrouwd gemaakt met de vakken kantoor- en winkelpraktijk en is het vierde jaar een keuze-jaar. Waarbij in overleg met de ouders en de school het kind die kant kiest waarheen het wil gaan: kantoor of winkel. De studie wordt afgesloten door een landelijk L.E.A.O.-examen. L.E.A.O. is een afkorting van school voor Lager Economisch en Admini stratief Onderwijs. Deze school geeft een op de praktijk gerichte gespecia liseerde opleiding voor jonge men sen, die later goed voorbereid een carrière bij de overheid of het bedrijfsleven willen beginnen. Zoals bijv. bij de P.T.T., Nederlandse Spoorwegen, kantoren en magazij nen van grote bedrijven. Zoals handelsondernemingen, expeditie bedrijven, bankinstellingen enz. enz. Het kind leert op deze school geen dingen, waar het later niets meer aan heeft, omdat men het gewoon vergeet. Het krijgt lessen in vakken, die het straks hard nodig heeft. Lessen die gebaseerd zijn op inte resse en intelligentie, waarbij eer zucht wordt geprikkeld en gestimu leerd. Hetgeen alleen maar kan als elk kind een prima begeleiding krijgt. Hetgeen op deze school het geval is. Ze leren boekhouden zoals dat op een kantoor gebeurt. Werken met de boekhoudmachine en niet met „sommetjes" alleen. Ze leren typen, telmachines bedienen, sten- cillen en met kasregisters omgaan. Allemaal dingen die het later brood nodig heeft. Ze voeren correspon dentie en houden een administratie bij. Waarbij de nadruk wordt gelegd op verkopen. Niet een kwestie van een iets uit het hoofd leren, doch het ook daadwerkelijk doen. Wil men een goede verkoper(ster) worden om te beginnen, dan dient men het volgende in acht te nemen. Het zijn gouden regels voor de toekomst, die op het bord in de winkelklas bij de adjunct-directeur de heer H. Bulte staan vermeld. Het zijn bij karaktereigenschappen be leefdheid, netheid, geduldig zijn, eerlijkheid, vlotheid, behulpzaam heid, aanpassingsvermogen, actief zijn, goede houding. Bij kunnen: duidelijk spreken, afrekenen, eta leren, afwegen, telefoneren, in pakken, bijvullen, bestellingen con troleren en netjes schrijven. Bij kunnen weten: goed Nederlands spreken, vreemde talen spreken, administrieëren, bestellingen doen, kassabehandeling, prijzen weten, ar tikelkennis en hoofdrekenen. U ziet dus hoe goed deze opleiding is. Overal wordt aan gedacht. Er is een speciale klas voor machine schrijven, waar mevrouw L. Troost- Burghoudt les in geeft. Als we daar binnenstappen, zijn de kinderen druk bezig een les over te tikken. Het schema van het toetsenbord keurig naast hun op de lessenaar. En natuurlijk tikken ze netjes met tien vingers. Eenmaal in de week. Het is misschien ook wel goed te weten dat er lessen worden gegeven in wiskunde, sociale vakken, natuur kunde, tekenen, rekenen, kennis der natuur en gym. Er is op deze school nog een vakature voor muzieklessen. En dan denken we meteen aan het gezegde van de heer Smit deze week in een nieuwjaarstoespraak tot de zangers van „Örpheus" dat er op de scholen zo weinig aan muziek gedaan wordt. Inpakproblemen die in een zaak niet voor mogen komen... Om de leerlingen een zo goed mogelijke indruk van het bedrijfs leven te geven, lopen de leerlingen van de derde klas, waarin een keus gemaakt is voor het kantoor- en winkelopleiding, een stage van drie maal een week in verschillende bedrijven. Deze stage is voor elke leerling verplicht. Tijdens die stage moeten de leerlingen zich houden aan de werktijden van het bedrijf waar ze op dat moment werken. Alle leerlingen hebben een vijfdaagse werkweek. De winkelleerlingen zijn verplicht op zaterdag te werken om er alvast aan te wennen. Hun vrije dag valt elders in de week, afhanke lijk van het bedrijf. Tijdens de stage is het noodzakelijk dat de leerlingen tegen ongevallen en wettelijke aan sprakelijkheid zijn verzekerd. De kosten hiervan bedragen f 2,- per jaar. Voor de eerste klassen wordt in de week van 8 tot en met 12 oktober a.s. een werkweek georganiseerd in Austerlitz. De kosten hiervan be dragen f 55,— per leerling. De Oudercommissie is bereid f 15,— per leerling bij te passen, zodat de ze dan maar f 40,- behoeft te sparen. Er wordt voor de leerlingen van het eindexamen een afscheidsreis ter afsluiting van hun schooltijd georga niseerd. Kosten hiervan ongeveer f200,-. De schoolbibliotheek wordt regel matig uitgebreid en bevat een aantal boeken en naslagwerk, die gratis aan de leerlingen ter beschikking worden gesteld als zij die nodig hebben. De schooldekaan is de leraar die de leerlingen uit de hoogste klassen informatie en hulp verschaft bij het kiezen van een vervolgopleiding of een beroep. Dit gebeurt klassikaal, maar de leerling kan ook persoonlijk bij hem terecht voor informatie tijdens een wekelijks spreekuur. Na schooltijd. Voor dit cursusjaar is de funktie van schooldekaan aan de heer F. den Burger toegewezen. U weet nu zo 'n beetje welke mogelijkheden er op deze L.E.A.O.- school voor uw kinderen zijn. Mogelijk weten ze nog niet wat of ze gaan doen na het verlaten van de lagere school straks. Vraag zo'n folder aan. Bespreek die met de kinderen. Vraag inlichtingen bij het hoofd van de school, de heer Treytel. Hij is gaarne bereid een en ander toe te lichten. De lesuren zijn dagelijks van 8.00-8.50 uur, van 8.50-9.40 uur, van 9.40-10.30 uur, waarna een pauze van twintig minuten volgt. Daarna van 10.50-11.40 uur, van 11.40-12.30 uur, weer een pauze, ditmaal de lunchpauze. Daarna van 12.50-13.40 uur en van 13.40-1430 uur. De lunchpauze is te kort om naar huis te gaan, zodat de kinderen de meegebrachte boterhammen op school opeten. Er zijn hierbij fris dranken verkrijgbaar a 40 cent. Zoals u gemerkt zult hebben wordt er om de 50 minuten gewisseld. Dan is de school met een houten bijgebouw vol leven en bedrijvig heid. De ouders behoeven niet alle boeken die de kinderen nodig hebben zelf te kopen. Toen de Mammoetwet zijn intrede deed heeft het gemeente bestuur van Schiedam een speciale Boekenfonds voor het voortgezet onderwijs ingesteld. Deze boeken kunnen gehuurd worden, hetgeen een enorme kostenbesparing betreft: 30 pet. van de aanschaffingsprijs. Jaarlijks betaalt men f 4,— voor de administratiekosten. Er bestaat een rijksregeling voor het verlenen van een tegemoetkoming in de studie kosten voor kinderen uit gezinnen, die hiervoor in aanmerking komen. Denkt u hiervan gebruik te kunnen maken, dan kunt u dat telefonisch of schriftelijk kenbaar maken en doet men zijn uiterste best een regeling voor u te treffen. Alle leerlingen betalen f 20,— voor het schoolfonds. Uit dit fonds worden o.a. bekostigd proefwerk-en tekenpapier, materialen voor hand werken en handenarbeid en in het algemeen aanschaffingen ten be hoeve van de leerlingen waarin de normale door de overheid verstrekte fondsen niet voorzien. Er is ook een Ouderfonds ter bestrijding van de kosten verbonden aan diverse evene menten zoals bijv. het St. Nicolaas- feest, afscheidsfeest voor de hoogste klas, het bijdragen in de kosten van de werkweek enz. enz. Kosten f 3,— per maand. Zo is het prettig werken met een electrische schrijfmachine, een dicteerapparaat en een electrische telmachine...

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 8