Sport en commercie gaan hand in hand <1 „het loopt spaak" Sport en commercie. Twee begrippen die steeds meer hand in hand met elkaar door het leven gaan. Wat in sterke mate geldt voor de wielerzesdaagse in het Rotterdamse Sportpaleis Ahoy'. Een onvervalst samen gaan van sport en commercie, met daar ergens tussen in nog een forse dosis circuswerk. De zesdaagse is een succes. Vooral door ex-wielerkeizer Pe ter Post, die de lijn van het vorig jaar heeft doorgetrokken en van de Rotterdamse zes daagse een evenement heeft gemaakt waar het showelement niet zoals elders in Europa het sportelement overheerst. De zesdaagse is echter vooral een succes door de aanwezig heid van de Grootste Wiel renner Aller Tijden, de Bel gische superkampioen Eddy Merckx, die zich tijdens de Rotterdamse zesdaagse heeft ontpopt als een publiek trekker eerste klas. Met als gevolg dat het aantal toeschouwers dat langs de kassa's van Ahoy' trok alle bestaande records verbe terde. Een kleine vijftigduizend is voor een sportevenement dat buiten het Feyenoord-stadion plaats vindt nu eenmaal niet mis. Toch kunnen er vraagtekens gezet worden achter deze zes daagse. Vraagtekens die vooral betrekking hebben op de ren ners zelf. Goed, ze maken er een leuke show van. Net zo goed als zij dagelijks laten zien echt wel te kunnen en te willen rijden ook. De coureurs kunnen echter nietverheulen dat er binnen het zesdaagse veld te weinig echte vedetten zijn. Peter Post annonceerde „zijn" zesdaagse al vér voor de start als een evenement waar 's-werelds sterkste renners aan de start kwamen. Hetgeen ook niet betwist kan worden. Maar wat wel betekent dat het renners- veld, wanneer we Eddy Merckx, Patrick Sercu, Rene Pijnerf en Leo Duindam even buiten be schouwing laten, er in de breedte niet op vooruitgegaan is. Want laat een ieder eerlijk zijn; buiten genoemde twee koppels bestaat er geen derde koppel dat ook maar enigszins in de schaduw van deze vedet ten kan staan. Hetgeen in de praktijk wel betekent dat een zesdaagse sportief slechts kan slagen indien geen van deze vier renners ontbreekt. En dat moet voor de wielrennerij zelf toch als een teken aan de wand gezien worden. Maar goed, in Rotterdam zijn ze er bij. Succes was derhalve reeds lang van te voren verze kerd. Te meer daar het ge noemde viertal de „stiel" der mate goed verstaat dat de eindbeslissing eerst op de laat ste avond, en dan nog in het laatste uur, geforceerd gaat worden. En dat is tenslotte iets wat het publiek wil. Het riekt weliswaar naar bedotten, maar de echte wielerfans nemen dat maar op de koop toe. En waarom ook niet? Aflossen: een van de meest belangrijke onderdelen van het zesdaagse gebeuren. Westlandse Leo Duyndam houdt het netjes: keurig op de wang... HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 19 WOENSDAG 23 JANUARI 1974 Mensen, mensen en nog eens mensen. In het weekeinde zag het zwart van de wielerfans. Willem van Hanegem, Gerard Meyer, Eddy Merckx en Peter Post in gezellige kout. Onder het wakend oog van Ahoy'-direkteur Harrie Hofmeester nuttigen Wim van Hanegem en Peter Post een pilsje. „Eerst dacht ik, wel aardig zo'n zesdaagse, maar het kan mijn slaap toch niet verdrijven..." Een beetje clownerie op de fiets is nooit weg Leo Duyndam tegen René Pijnen: „Het loopt lekker Geen gezicht, zo'n oud baasje met zo'n leuk grietje „alles gaat naar wens"

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 19