bmnenstadsblad Het Nieuwe GESPREK MET Huib Ossenforth, tekenaar en schilder Kontaktlenzen „Argus" VAN DER VLERK OpelKadett: Ugaatvan hem houden J vanaf f8.694,-' zie pagina 5. J Pietersen Co J Schiedam trouwreportages EXPOSITIE... I I I I I PERSPECTIEF TANDEN OP ELKAAR... reisbureau Gerrit Verboonstraat 1719 DEMAGNFFTRV Schiedam, Tel. 266077-262258 Voor uw Vakantie- en Zakenreis In dit nummer vindt U een aflevering van op pagina 0 Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse (Rotterdam) Randstad-edities verschijnen in een groot gedeelte van Zuid-Holland (25 bladen) in een totale oplage van 642.500 ex. Zijn werk heeft veel weg van I IYI Anton Pieck, al zal hij dat I I vl nimmer toegeven. Zuiver uit liefhebberij tekent hij en schil dert. De mooiste plekjes van oud-Schiedam zijn bij hem nog levende herinneringen. Uitge beeld door een vlotte pen of schilderspenseel. ZILVERTIN G.P.WATTEZ Laan van Spaland 4 Schiedam 1 februari a.s. GESLOTEN JUWELIERS Die er eigenlijk spijt van heeft niet deze kant te hebben gekozen. Maar hoe ging het vroeger in een gezin met kinderen? De 72-jarige Huib moest vroeger al vroeg gaan ver dienen. Een goed vak leren en later vooral toen hij getrouwd was te kenen en schilderen. Je zal bij hem mooit een mens op een tekening of schilderij zien. Hij houdt van de rust. Hij geniet van de sfeer die een omgeving soms heeft en legt dit op papier vast. Zodoende zijn er stapels tekeningen ontstaan. Verschillende ervan han gen in die gezellige flat. Anderen zijn in een map of koffer verzameld. Zijn kinderen hebben weer exem plaren daarvan in hun huizen aan de muur hangen. Of komen ze voor de variatie eens ruilenOok dat kan bij zo'n vader. Keus genoeg. Straks zullen vooral de bejaarden van het dienstencentrum „De 4- Molens" allerlei herinneringen op halen als die expositie een feit is. Als de heer Hudepohl tenslotte iets belooft dan komt dat altijd in orde. Er zijn tekeningen bij van 1946, zoals Achter de Teerstoof, achter het Zakkendragershuisje, waar toen nog woningen stonden. Of de Breed-, Zijl- en Noordmolenstraat met de aparte geveltjes. Gezien vanaf het Raam en de Verbrande erven. Achter de Teer- stoof met de Bokkumingang. Omdat iemand daar altijd bokkum ver kocht. Het spel van licht en donker in de Brandersbuurt, waar toen zoveel over te doen is geweest. Die huisjes zijn er niet meer. In 1950 tekende hij het voormalig Hofje van Belois uit ongeveer 1500, ingang vanaf het Spinhuispad. Een ouder wetse lantaren die er helemaal uitspringt. Ongelooflijk mooi en duidelijk getekend. Een leraar van de ambachtsschool leerde hem vroeger perspectief ont dekken. Bij de vader van Doop Wiegman heeft hij met Jaap de Raat nog les gehad. Dat was een tekenaar die Gerrit, zegt Huib Ossenforth met ontzag. Zoals die man met een paar schetsen de omgeving voor je deed leven. En dan vergeet deze Huib Ossenforth helemaal waartoe hij in staat is. Hij heeft nog een heel programma voor zich dat hij graag af wil maken. Het is dat zijn vrouw er achterheen zit dat hij eens naar beneden gaat om gezelligheid te zoeken. Zo dagen in huis zitten en maar tekenen of schilderen heeft toch geen zin. Wat moet hij allemaal met die teke ningen doen? Niet dat ze niet trots is op zijn werk. Hij schildert alles. Behalve portret ten, daar heeft hij geen kijk op. Maar de rest? Toen de Ooievaars- brug weg moest heeft hij er nog snel een tekening van gemaakt. Zo gaat het altijd. Op straat ontdekt hij ineens een onderwerp en heeft dan niet eerder rust, voordat het bij hem op papier staat. Oneindig veel geduld heeft deze man, die vroeger bij Wilton-Fijen- oord gewerkt heeft. Uit die tijd dateert nog een tekening voor een getuigschrift en een paar schepen (in kleur) in een van de dokken. „Als mijnheer Wilton dit wist", zegt hij lachend. Het waren fijne onder werpen, vooral omdat je op die werf werkte. In de avonduren werkte hij daaraan. Mooi werk en wat een oneindig geduld. De jonge mensen van nu hebben het veel gemakkelijker als wij in onze jeugd, zegt hij bedachtzaam. Ik had mijn tanden op elkaar moeten zetten. Ik had vroeger meer wils kracht moeten hebben, dan had ik er misschien wat mee bereikt, zegt hij langzaam. Maar dat kon vroeger niet zo gauw. Nu doe ik het dus zuiver voor mijn plezier. Levende voorbeelden genoeg. Een bewijs daarvan zijn takken met mooie knoppen, een enkele bloem in een vaasje, landschappen. Waarbij Tekeningen en nog eens teke ningen. Hij heeft ze bij pak ken.... altijd de meest grillige bomen een onderdeel vormen. Het is plezierig hiernaar te kijken. Echte bewondering te hebben voor de mens die dit zomaar heeft aangeleerd. Uitstekende lessen van Gerrit Wiegman heeft gehad en die nu in praktijk brengt. U moet die schedel eens zien die hij als stilleven maakte. Het is eigenlijk allemaal veel te veel om op te noemen. Je kan het amper verwerken, zoveel is er te zien. Het zijn allemaal juweeltjes, dat kan ik u wel verzekeren en ik hoop van harte dat u dat straks ook zeggen zal als die expositie er is. U krijgt dan toelichting van mensen die deze toestanden allemaal nog meegemaakt hebben. De een zal de ander aanvullen en dan wordt dit incl.BTWcn ex General Motors Continental u Showroom: Broersvest 74-76 I Ruime parkeergelegenheid in kleur en zwart-wit rembrandtlaan 83 telefoon (010) 26.43.74 Een fraai schilderij van Huib Ossenforth. toer-is-tiek O ix ir i „an Hpr Klink) Schiedam telefoon 010-267368 en 263939 Inzendtermijn adver rS'SrS- Centrale admfn'Sratie en redactie Randstad-edities: Postbus 167 (Koommarkt 341 Delft. tel. Eindredactie: P. J. Hovingh. OPLAGE 36.000 Vrijblijvend inlichtingen Korneale kon'aktlenzen ERKEND CENTRUM Oranjestraat 9 Schiedam Telefoon 266.431 Koopcentrum: Koningshoek - Maassluis Telefoon 01899—19039 24e JAARGANG VRIJDAG 1 FEBRUARI 1974 Stadsblad De tandarts-praktijk van wordt helaas wegens omstandigheden op Ik dank alle patiënten oprecht voor hun (jarenlang) gestelde vertrouwen. F. P. Wattez-v. Eldik alles nog leerzaam ook. Het is niet alleen oud-Schiedam wat deze Huib Ossenforth op papier zette. Er zijn vakantieherinneringen uit Epe en Tirol bij. Een blinde Marokkaan, een stilleven van een 17de eeuws boekje, lange pijp met kandelaar, een oud peren potje met een tak erin, een varkens kop net opgegraven in de oude boerderij van de familie de Raat. Het was doodgewoon fijn met deze Huib Ossenforth hierover te praten. Maar meer nog dit alles in kleur of in zwart wit te zien... M. W. -S. Toevallig hoorde ik bij mijn kapper van zijn bestaan. Hij woont met zijn vrouw al een goed jaar in de Strickledeflat. Negende etage, met een wijdse blik op het Schiedam, waarvan zoveel verloren gaat door de sloop. Huib Ossenforth is het daar helemaal niet mee eens. Het liefst zou hij wethouder Bolmers al die tekeningen laten zien. Maar een mens moet nu eenmaal met zijn tijd mee en wat heel oud geworden is en onbewoonbaar dat valt onder de slopershamer. Daar is nu eenmaal niets aan te doen. Of toch wel. Via al die tekeningen en schilderijen kan dat oude Schiedam nog eens voor u verrijzen. Want de projektleider van het Dienstencentrum „De 4Molens' de heer B. J. Hudepohl heeft toegezegd dat er binnenkort een kleine expo sitie van deze Schiedammer in het dienstencentrum komt. Goed nieuws voor de man die altijd bezet Edelsteen-kundige Rotterdamscdijk naast C A Fraai is op het ogenblik onze kollektie handwerk. Zilver-tinnen sierstukken, in aanzien niet van antiek te onderscheiden. prijsmogelijk- heden vanaf/ 37,50

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 1