LI Kethel-Noord heeft toch (beperkt) openbaar vervoer Veel plannen van gemeente zijn goedgekeurd Zes ritten per dag met de taxi of de bus Verbouwing hoofdbureau van politie gaat de derde fase in COMPROMIS HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 12 - WOENSDAG 13 FEBRUARI 1974 W lil 28(»ï: emeente informatie Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Emmastraat 1 - tel. 26 05 00 Een groot aantal gemeentelijke plannen zal binnen afzienbare tijd in uitvoering kunnen komen. Want van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, o.m. belast met het financiële toezicht op de gemeenten, is bericht ontvangen dat de onderstaande door de gemeenteraad van Schiedam verleende kre dieten goedgekeurd zijn. Daarmee zijn alle voor 31 december 1973 door de gemeente ingediende kredietaanvragen afgewerkt. Het gaat om de kredieten voor: vernieuwing en verbetering van de accom modatie van de kruisverenigingen; verbouwing Passagetheater; verbetering zalencomplexen Arcade, ge bouw Chr. Sociale Belangen en gebouw Irene; aanleg van sportvelden; bouwrijp maken Kethel-Oost; bouw 25/10 KV schakelstation in Groen- oord; uitvoering 1e fase V.R.O.M.-gebouw (dit gebeurt met rijkssubsidie in het kader van aanvullende werken); grondvoorschotten complexen 143 wo ningen en 204 woningen; uitvoering 3e fase bouw hoofdbureau van politie; bouw 2-klassige semi-permanente r.k. kleuterschool IJsselmondesestraat; aanschaf pers/kraak-auto V.R.O.M.-dienst; aanschaf kolkenzuiger; aanleg ontsluitingsweg Kethel-Oost; verbouwing panden Korte Haven 31 en 33 t.b.v. gemeente-archief; voorbereiding bouw nieuwe buitensluis; aanschaf zuig/veegmachine; verkeerslichtinstallatie Nieuwe Damlaan/- Burg. Honnerlage Gretelaan; aankoop panden (volgens delegatie) ge legen buiten het gebied van de binnenstad; verleggen elektriciteitskabels Vlaardinger- dijk; aanleg spelaccommodatie in Bijdorp met bijkomende voorzieningen; aankoop ladderwagen voor Brandweer; aankoop pand de Lindenhof. algehele verbetering en vernieuwing van het hoofdbureau op de bestaande plaats. Tot de eerste fase in de verbouwing werd in november 1962 besloten en deze omvatte de toen dringend noodzakelijke bouw van een nieuw cellenblokken met de recherche-afde ling, gelegen aan de achterzijde van het bureau, grenzend aan het water van de Nieuwe Haven. De tweede fase, waartoe de raad in september 1969 besloot, omvatte het maken van een „tussengebouw", met een kelder waarin een schietbaan en de ruimten voor de verkeersdienst, de vreemdelingendienst, de afdeling speciale wetten en de afdeling kinderpolitie. Na de voltooiing heeft de politie in maart vorig jaar, met het houden van „open huis" in het hoofdbureau, het publiek de kans gegeven om de vernieuwing met eigen ogen te zien. Er was zeer veel belangstelling. Nadat ook nog het agentenwachtlokaal aan de straatzijde is aangepast in de nieuwbouw, zal nu de 3e fase in het programma volgen. De gemeenteraad heeft daartoe besloten op 28 januari jl. en Gedeputeerde Staten hebben er snel de goedkeuring aan gegeven. Het gaat dan ook om een aanvullend bedrag van maar f 80.000,—, aangezien uit de 2e fase nog een restant van f 180.000,— is overgebleven. Volgens het plan voor de 3e fase komen in het voorgebouw de entree met gang, hal en wachtruimte met de portiersloge, de centrale meld- en regelkamer, de kamers voor de brigadier, de rayon-agenten en de wacht commandant, waarbij garderobe- en toilet ruimten. Op de eerste verdieping zijn de kamers van de commissaris en van de waarnemend-commissaris gesitueerd, de af deling administratie met kamers voor de chef en de typekamer, tevens garderobe en toiletten. Ter illustratie van het belang van de verbouwing en vernieuwing de twee neven staande foto's. Links de vernieuwde agenten- wacht, waar op prettige wijze gewerkt kan worden en rechts de wachtcommandant in zijn kleine, volgepropte kamertje. busje negen maal per dag een rit over het bedoelde traject te maken, tegen een redelijke vergoeding. Doch van de zijde van de gemeente waren bezwaren tegen dit plan. De kosten zouden wat hoog uitkomen; de voorgestelde gratis ritten zouden in strijd komen met de Wet Autovervoer Personen en gevreesd werd dat op de langere duur het rijden met het busje een te zware belasting zou worden voor de vrijwilligers. Maar de R.E.T. bleek te willen bijdragen in de oplossing van het probleem door een beperkte dienstregeling in te stellen. Niet zoals vóór 22 oktober vorig jaar met een volledige busdienst naar Kethel-noord. Dat zou f 200.000,— per jaar kosten, waartegen over maar weinig inkomsten staan. Bij een onderzoek in april 1972 is namelijk gebleken, dat op het traject tussen Kethel- dorp en Kethel-noord gemiddeld per rit maar 0,7 reiziger meerijdt. De R.E.T. was echter wel bereid om zonder kosten voor de gemeente driemaal per dag de bussen van lijn 53- een extra-rit naar Kethel-noord te laten maken Maar dan wel buiten de spitsuren, omdat anders de Bij de St. Jacobuskerk in Kethel- noord heeft het „openbaar vervoer", in dit gevat een taxi, een halte waar de passagiers kunnen instappen. In de eerste dagen waren er niet veel reizigers. rij-schema's op onaanvaardbare wijze in de war zouden lopen. Deze extra-ritten kunnen niet in de huidige dienstregelingen worden ingepast; het gevolg is dan ook dat de bussen die de extra-ritten maken, vertragingen zullen krijgen. Dat is in de spitsuren niet, maar daar buiten wèl aanvaardbaar. Daarnaast heeft het gemeentebestuur Euro- tax bereid gevonden om driemaal per dag de taxi-ritten te verzorgen, tegen betaling. Dit kost de gemeente f 10.000,— per jaar, met wat bijkomende kosten totaal f 11.000,—. Die ritten kunnen niet gratis zijn, wegens de regelingen van de Wet Autovervoer Personen, zodat uiteindelijk het tarief is gesteld op f 0,25 per persoon per rit. Deze bedragen worden voor de gemeente gei'nt door de Eurotax-chauffeurs. De verbouwing van het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat, in fasen uitgevoerd, gaat weer verder. Nu komt in de 3e fase het zgn. voorgebouw, direct aan de Lange Nieuwstraat gelegen, aan de beurt. Daarbij zal echter de bestaande voorgevel van het oude gebouw niet aangetast worden, aangezien het een beschermd monument is en als zodanig ook op de monumentenlijst voorkomt. Wanneer deze derde fase zal zijn voltooid, heeft Schiedam eindelijk een nieuw en modern hoofdbureau van politie. De hele verbouwing is wel een proces van lange adem geweest. Immers, het was in juni 1951 dat de gemeenteraad besloot tot het doen bouwen van een garage bij het hoofdbureau. Deze garage viel eigenlijk Duiten het verbouwingsplan, maar had later wel consequenties voor de plannen tot de De bewoners van de „kerkbuurt" Kethel- Noord, die na 22 oktober vorig jaar door de opheffing van het gedeelte van buslijn 53 tussen Kethel-dorp en Kethel-noord, ver stoken zijn geraakt van een directe verbin ding van het openbaar vervoer, krijgen nu weer een aansluiting, zij het op beperkte schaal. Sinds woensdag vorige week rijdt driemaal per dag een taxi op het traject Kethel-dorp naar Kethel-noord en terug, terwijl met. ingang van zaterdag 16 februari a.s. de R.E.T. de bus van lijn 53 driemaal per dag een extra rit laat maken naar Kethel- noord. Van de taxi-ritten moet f 0,25 per persoon per rit worden betaald; voor de extra-ritten van de R.E.T. hoeft niet extra betaald te worden, die vallen onder het normale tarief. De taxi's wachten bij het eindpunt van buslijn 53 in de Lindeijerstraat in Kethel- dorp en rijden vandaar naar Kethel-noord waar ze ca. 2 minuten later aankomen. Daar kunnen passagiers opgenomen worden, waar na de taxi's terugrijden naar de Lindeijer straat en de passagiers eventueel kunnen overstappen op buslijn 53. De vertrektijden van de Lindeijerstraat zijn van maandag tot en met vrijdag op 12.10 uur, 13.10 uur en 16.10 uur; op zaterdagen op 12.20 uur, 13.20 uur en 16.20 uur en op zondagen op 12.10 uur, 13.10 uur en 16.10 uur. Bij de extra-ritten van de R.E.T., waarmee dus zaterdag a.s. wordt begonnen, rijden de bussen van lijn 53 na de normale route te hebben gereden, driemaal per dag buiten de spitsuren naar Kethel-noord. Daar kunnen nieuwe passagiers instappen, waarna de bus weer terug rijdt naar het vertrekpunt in de Lindeijerstraat. De vertrektijden van deze extra-ritten in de Lindeijerstraat zijn op maandag tot en met vrijdag om 9.28 uur, 19.33 uur en 22.33 uur; op zaterdagen op 9.38 uur, 19.33 uur en 22.33 uur en op zon en feestdagen op 9.33 uur, 19.33 uur en 22.33 uur; de vertrektijden in Kethel-noord zijn 4 minuten later. Deze regeling is tot stand gekomen in overleg tussen het gemeentebestuur en de bewoners van de kerkbuurt, nadat deze laatsten bezwaar hadden gemaakt tegen de opheffing van buslijn 53 naar Kethel-noord. Het is een redelijk geacht compromis tussen de vele wensen en de vrij geringe mogelijkheden. Deze vorm van vervoer zal gedurende een jaar worden uitgeprobeerd, waarna weer bekeken wordt, afhankelijk van de restul- taten of deze regeling gunstig heeft gewerkt of dat andere maatregelen beter kunnen werken. De bewoners van de kerkbuurt zijn met een eigen plan gekomen. Vrijwilligers onder de bewoners boden aan met een klein personen-

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 12