Uitslagen dammen Schakers Schiedam rukken op naar de om Schiedamse titelstrijd Nederlaag voor damclub Schiedam vierde plaats 'ORANJE' "Prins Jan Onsportief de Eerste" DEZE WEEK IN SCHIEDAM i 8,95 HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 18 WOENSDAG 13 FEBRUARI 1974 Het was me het weekendje wel voor het Schiedamse sportgebeuren. Het kon niet op met de successen. De één was nog fraaier dan de ander. Het valt dan ook niet mee om met één van de overwinningen te be ginnen, want dan loop je de kans dat anderen zich gepasseerd voelen. Omdat we nu eenmaal toch moeten beginnen, starten we maar met tafeltennis. Dat is trouwens eens wat anders ook dan dat eeuwige voetbal. Wanneer we het over tafeltennis hebben, dan praten we natuurlijk over TSF (die jongens schijnen tegenwoordig Bruynzeel Keukens te heten. Het blijft een vreemde bedoening met die sponsoring), dat in een spectaculair tafeltennis- gevecht het Amsterdamse Delta Lloyd gedecideerd met 7-3 klopte. Een fabelachtige prestatie, die de kans dat Bruynzeel aan het einde van de competitierit nogmaals feest kan vieren nog eens vergroot. Alhoewel het spreekwoord „de huid niet verkopen voordat de beer geschoten is" ook in sportkringen zijn waarde al vele malen heeft bewezen, mag Bruynzeel zo lang zamerhand toch naar een eventuele „koper" uit gaan zien. Want het kan haast niet meer mis gaan met de tafeltennissende keukens. Voetbal. Er werden slechts een gering aantal wedstrijden gespeeld. Drie maar om helemaal precies te zijn. Drie „voetbalpotjes" waarbij steeds de Schiedamse club aan het langste eind trok. Vooral van SVV was dat een uitstekende prestatie. De 1-0 overwinning op Den Bosch toont andermaal aan dat SVV vooral op eigen veld een moeilijk te kloppen tegenstander is. Des te kwalijker dat SVV in uitwedstrijden geen deuk in een pakkie boter schopt. Want zondag zullen we het weer beleven. Dan trekt SVV naar Venlo waar tegenstander VVV onge twijfeld de beide puntjes in huis zal houden. Wat wel betekent dat eventuele aspiraties aan SVV-zijde om een periodetitel te bemachtigen altijd tot mislukken gedoemd zijn. In een competitie speel je nu eenmaal uit- en thuiswedstrijden. Jammer voor SVV, maar waar... Hermes DVS leverde ook een uitstekende prestatie. Na de matige resultaten van de laatste weken werd eindelijk weer eens voluit gevlamd. Hetgeen meteen impliceerde dat tegenstander DRL geen voet aan de grond kreeg. De 3-0 uitslag spreekt wat dat betreft boekdelen. Al met al staat Hermes nog steeds op de eerste plaats. Dat ziet er dus gezond uit. Grote klasse! Aju paraplu. Datzelfde kan gezegd worden van Excelsior dat op eminente wijze Oranjeplein naar een 4-0 nederlaag speelde. Daarmee aantonend dat Excelsior een verrekte wisselvallige ploeg is, die de ene week hopeloos faalt, maar de andere week al erkende grootheden vrolijk aan de laars lapt. Wat Oranjeplein aan den lijve heeft ondervonden. Normaal gesproken zou dit het einde van het sportrubriekje zijn. Door toedoen van die brave meneer die elders op deze pagina mijn persoontje uitroept tot Prins On sportief de Eerste ben ik echter gedwongen nog een enkel regeltje door te gaan. Zoals u kunt lezen windt die brave carnavalsfan er zich nogal over op dat ik bij tijd en wijle „het volk" er even op wijs dat er bij Hermes DVS dingen passeren die het daglicht niet helemaal junnen ver dragen. Hetgeen hij me hoogst kwalijk neemt omdat zijn blauw witte feestneus daarmee een tikkel tje verfomfaaid dreigt te worden. Daarbij poneert hij en passant de stelling dat het in mijn bedoeling ligt Hermes de grond in te boren. En dat alles omdat ik het niet zou kunnen hebben dat het SVV slecht gaat en Hermes goed. Als die brave blauw witter een regelmatig lezer van deze rubriek is zal het hem niet onbekend zijn dat er mensen zijn die wel eens anders beweerd hebben. Om nu maar aan alle onzekerheid een einde te maken lijkt het me beter om maar eens uit de doeken te doen dat noch Hermes noch SVV op mijn Sym pathie (of antipathie) kunnen re kenen. Ik heb namelijk in geen van beide clubs aandelen. Ik ben en blijf gewoon lid van FC Carnaval. Hatsjekidee. Leve de Ko ningin en leve al die brave Schie dammers die zich regelmatig op laten naaien door mijn (ik geef het toe: ondeskundig) geschrijf. Azzege- maarleuthe... JAN SPORTIEF in 'thart van schiedam TELEFOON 26.39.31 De uitslagen van de tweede ronde van het persoonlijk kampioenschap dammen van Schiedam luiden: Groep A: J. Breman—H. Willemse, 1-1; J. C. Onink-P. Lansbergen, 2-0; C. Mous-W. de Rond, uitgest.; P. Bastiaanse—P. Bakker, afgebr. Stand: J. C. Onink 4 uit 2; P. Bastiaanse 2 uit 1P. Lansbergen 2 uit 2; P. Bakker en C. Mous 1 uit 1 H. Willemse en J. Breman 1 uit 2; W. de Rond 0 uit 1 Groep B: J. v.d. Schalk—T. Vrijland 1-1; B. Quist—D. v. Schaik, afgebr.; T. Tilman—J. Vis, 1-1L. Mous— M. van Erkel, 1-1. Stand: L. Mous en J. Vis 3 uit 2; T. Vrijland 2 uit 2; M. v. Erkel. D. v. Schaik en T. Tilman 1 uit 1; J. v.d. Schalk 1 uit 2; B. Quist 0 uit 1. Groep C: C. Habermehl—H. Tegelaar sr., 0-2; F. Pauw—J. Keij, 0-2; L. Bree- voort—C. Lindeboom, 1-1; A. Ris- seeuw—G. Tegelaar, 0-2; J. Sla-R. Heusdens, 0-2. Derde ronde: R. Heusdens—C. Ha bermehl, 1-1; G. Tegelaar-J. Sla, 1-1; C. Lindeboom-A. Risseeuw, uitgest.; J. Keij—L. Breevoort, 1-1; H. Tegelaar sr.-F. Pauw, 0-2. Stand: R. Heusdens, G. Tegelaar en J. Keij 4 uit 3; J. Sla, H. Tegelaar sr. en L. Breevoort 3 uit 3; F. Pauw en A. Risseeuw 2 uit 2; C. Lindeboom 1 uit 1; C. Habermehl 1 uit 3. Groep D: J. Scheulleur—J. v.d. Anker, 0-2; H. Utens—B. Bastiaanse, 0-2; D. Zonne veld—H. Tegelaar, 2-0; J. F. Her tog—M. Lassooy, 0-2. Stand: J. v.d. Anker en D. Zonne veld 4 uit 2; M. Lassooy, B. Bastiaanse en J. Scheuller 2 uit 2; H. Tegelaar en H. Utens 1 uit 2; J. F. Hertog 0 uit 2. WODKA THE MOSKWA DRY GIN LONDON RUM CAPTAIN FOX van 9,95 voor SLIJTERIJ en WIJNHANDEL Oranjestraat 10-12, Telefoon 265997 - 264140. Men schrijft ons: „Beste Schiedammers, Ik wil als niet Schiedammer jullie voorstellen de man die in het „Nieuwe Stadsblad" schrijft onder de naam Jan Sportief? Nu de carnavalstijd nadert, de naam te geven van „Prins Onsportief de eerste". Zoals die man doordramt over Hermes is gewoon zielig, Hermes betaalt, nou en? Wat gaat hem dat aan? En ja hoor, nu heeft hij gehoord: Hermes heeft de K.N.V.B. op z'n nek om te kijken of Hermes zich als amateur gedraagt. Je kunt aan zijn schrijven merken dat hij Hermes kapot wil hebben. Een kind begrijpt waar de schoen wringt, zijn zaligmakend S.V.V. moet bedelen en Hermes gaat het goed. Als Hermes betaalt is het een bewijs van de zoveelste miskleun van de iv.N.V.B. Clubs werden weggewerkt op een smerige manier, clubs die konden betalen, de armoelijders zoals o.a. S.V.V. mochten blijven met als resultaat bedelen. Het is ook heel juist van de Schiedamse ge meentebestuurders S.V.V. geen sub sidie te geven, want dat is geld in een bodemloze put werpen. Geld van de gemeenschap dat in Schie dam voor betere doeleinden kan worden gebruikt o.a. voor de ver krotte binnenstad. G. Wezink, Zweedsestraat 131, Rotterdam. Er zouden nu 2 partijen afgebroken moeten worden: Groeneweg had een onduidelijk eindspel, waarin hij misschien iets slechter stond. Noor- degraaf had een eindspel met een pion meer. Als Groeneweg en Noordegraaf beiden erg goed zouden spelen, zou dus misschien met 6-4 gewonnen worden, maar de kleinste onnauwkeurigheid zou de overwin ning in gevaar brengen. Teamleider Rademaker besloot dat de over winning het belangrijkst was en bood Europoort-2 aan om beide partijen remise te geven. Dit werd geaccepteerd. Hierdoor heeft Noor degraaf iets te weinig gekregen, maar is de uiteindelijke overwinning verzekerd (5 1/2-4 1/2). Schiedam-1 staat nu ongeveer op de vierde plaats. Deze plaats is nog niet helemaal duidelijk, omdat een'aantal verenigingen nog afgebroken par tijen heeft. Schiedam-2 schijnt steeds vrijwel gelijkwaardige tegenstanders te ont moeten: de uitslag is steeds in de buurt van 5-5. Ditmaal werd ver loren van Overschie-2, waarschijnlijk met 6-4 (een partij is afgebroken, maar is waarschijnlijk remise). Schie- dam-3 speelde een uitwedstrijd te gen Ontspanning-1 uit Ouddorp. Beide teams stonden op de gedeelde eerste plaats. Een overwinning zou dus erg belangrijk zijn voor de promotie. Op de eerste speelavond werd een vol punt gescoord door Huyzer, De Graaf en De Koningh, terwijl Roggeveen remise bereikte. Op de tweede speelavond kon Rademaker ook een vol punt scoren. Hiervoor had hij 73 zetten nodig! Hierdoor werd met 4 1/2-3 1/2 gewonnen. Omdat een andere con current ook verloor, staat Schie- dam-3 nu met 2 punten voorsprong bovenaan. Met nog maar 3 ronden te spelen geeft dit uitstekende promo tiekansen. SchiedamA speelde tegen koploper Shah Mata-3. Met 3-3 werd afgebro ken. Een overwinning van 4 1/2-3 1/2 lijkt mogelijk, waarmee Schiedam^! midden in de ranglijst komt. Het vijfde team verloor met 4 1/2-3 1/2 van Papendrecht-3. Tiny Mous, ondanks concentratie toch verlies. Je kunt een wedstrijd op twee manieren verliezen. Gewoon omdat de tegenstander sterker is; dan is het verlies wel sneu, maar je kunt er vrede mee hebben. De andere manier van verliezen is als het tijdens de wedstrijd alsmaar niet mee zit, als men zelf wel sterker is dan de tegenstander, maar het wil allemaal niet lukken. We zien dat regelmatig in sportwedstrijden. Het gebeurde vrijdagavond ook bij Damclub „Schiedam". Het eerste tiental speelde tegen Z.D.V. uit Zwijndrecht en verloor deze ontmoeting met het kleinst mogelijke verschil, nl. 11-9. De Schiedammers waren over het geheel genomen iets sterker dan de gasten, aan de Schiedamse kant zag men aan enkele borden een voordeliger stand. „Schiedam" kwam zelfs voor te staan met 3-1, er werden enkele partijen met durf en aanvalsspel opgezet, toch moesten de dammers uit Schiedam een nederlaag incasseren. De schuldigen zijn in dit geval heel moeilijk of in het geheel niet aan te wijzen. Het_score-verloop in deze wedstrijd geeft een vrij rustig beeld te zien. Louis Vrijland opende de reeks beslissingen door remise voor te stellen in een zeven-om-zeven stand, waarin beiden dam gingen halen. Even later was het aan broer Willem Vrijland de beurt. Hij veegde zijn opponent helemaal van het bord af. De slag zat al enige tijd in de lucht en werd ook perfekt uitgevoerd door Willem. Daardoor stond Schiedam op een voorsprong, 3-1. Om onverklaarbare redenen moesten zowel J. C. Onink als Leo Mous de eer laten aan hun partner. Vooral in de partij van Onink wisselde het spelbeeld zich van het ene moment op het andere als een blad aan de boom. „Schiedam" keek tegen een nederlaag aan, 3-5. Dit zou verder zo de hele wedstrijd blijven. Piet Bastiaanse speelde remise, er zat echt niets meer voor hem in, hoewel hij het hardnekkig probeerde, 4-6. Ook Hans Willemse bereikte dit resultaat, 5-7. Er waren toen nog vier partijen bezig. Tiny Mous stond een stuk achter, maar Cees den Boer gaf nog hoop door zijn stuk voorsprong. Het zou dus afhangen van de borden negen en tien, Peter Lansbergen en J. Breman. Vooral voorzitter Breman moest het gaan maken, want hij had bijna de hele wedstrijd door beter gestaan. Het lukte echter niet, beide laatste borden moesten remise toestaan, 7-9. Tiny Mous zou nu nog remise moeten maken, want Cees den Boer stond ondertussen praktisch gewonnen. Hij won ook, en nog wel op een leuke manier, maar Tiny slaagde niet. Uiteindelijk bood hij maar remise aan, zijn tegenstander weigerde echter (terecht natuurlijk, hij kon zijn vereniging laten winnen). De eindstand werd om kwart voor twaalf bereikt: een 11-9 nederlaag voor „Schiedam", dat met een onbevredigd gevoel zich bleef afvragen hoe het toch mogelijk was geweest. Er werd zelfs al gezegd, dat de kansen nu verkeken waren om te promoveren. Dat is echter wel wat overdreven. Men staat nu één punt achter op de leider. De nummers een en twee van de lijst moeten nog tégen Schiedam spelen. Men heeft het dus nog in eigen hand. De stand in de promotieklasse is nu: 1. Damclub „Den Haag" 2-3. 2. G.D.C., Gorkum 2-3. 3. Z.D.V., Zwijndrecht 2-3. 4. Damclub „Schiedam" 2-2. 5. O.G.B., Bodegraven 2-1. 6. Denk en Zet, Schoonhoven 2-0. De gedetailleerde uitslag luidt: Damclub „Schiedam"—Z.D.V.Zwijndrecht, 9-11 Tiny Mous—J. Kolfoort, 0-2. Piet Bastiaanse—D. van Nugteren, 1-1. Cees den Boer—Henk Staat, 2-0. Willem Vrijland-C. van der Ruit, 2-0. Louis Vrijland F. van de Kruk, 1-1. Hans Willemse— M. C. van de Poel, 1-1 J. C. Onink-H. Bolder, 0-2. Leo Mous-A. L. de Vree, 0-2. Peter Lansbergen-C. J. Popeijns, 1-1. J. Breman-J. Penning, 1-1. Van Seters en De Bruin proberen pu In de vierde ronde van de schaak competitie heeft het eerste team van de schaakvereniging „Schiedam" ge wonnen, waardoor Schiedam-1 on geveer op de vierde plaats staat in de promotieklasse. Het derde team slaagde erin om alleen aan de kop te komen in de derde klasse en 2 punten afstand te nemen van de concurrentie. Hierdoor heeft Schie- dam-3 uitstekende promotiekansen. Schiedam-1 speelde een uitwedstrijd tegen Europoort-2. Aan bord 1 offerde Reitsma een paard. Hierdoor werd de koningsstelling van de tegenstander helemaal uit elkaar gerukt en was Reitsma enkele zetten later winnaar. Reitsma had in totaal 23 zetten nodig. Vrijland wist zoveel complicaties te veroorzaken dat zijn tegenstander het juiste spoor kwijt raakte. Vrijland veroverde een stuk en daarmee de partij. Den Uyl had slechts 15 zetten nodig om een stuk ten te verzamelen voor Schiedam-2. te veroveren, hierna gaf zijn tegen stander op. Planken had het eerst wat moeilijk. Maar zijn tegenstander ging in op een offer van Planken, waarna Planken mat gaf (4-0). Hierna moest Schiedam-1 wat ver- liespunten incasseren. Harmanny werd in de Caro-Kann opening verrast door een onverwachtse ma- neuvre, waardoor zijn toren ingeslo ten bleef. Dit kon Harmanny niet meer goedmaken. Van Zessen be handelde de Konings-Indische ope ning verkeerd, waardoor zijn stuk ken niet goed ontwikkeld konden worden. Ook hij verloor. Greven- broek kreeg een aanval op zijn koningsstelling te verduren die hij net niet kon pareren. Brand moest spelen tegen een ongebruikelijke Aljechinverdediging. Na de afwikke ling ontstond een remise eindspel. Hierdoor was het 4 1/2-3 1/2 voor Schiedam-1

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 18