Gastarbeiders en wij... Bewonersvereniging Schiedam-West timmert aan de weg Pupillen- uitslagen t schrijvende lezers zeggen er 't hunne van broodnodig INDUSTRIEBOND NVV EN KOSUMENTEN KONTAKT DEZE WEEK IN SCHIEDAM On twikke/ingssamen werking: STROOMGROEP „STOP KALKAR" SCHIEDAM VERHUUR zonder chauffeur A. C. J. SCHEFFERS DAM 35 HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 14 VRIJDAG 22 FEBRUARI 1974 In het nummer van afgelopen woensdag heb ik u aangekondigd dat de naam Hermes DVS voorlopig in deze rubriek niet meer zou vallen, omdat Hermes zijn portie wel gehad had. Amper twee dagen na die mededeling kom ik er echter toch niet onderuit weer even over Hermes te praten. En dat alles omdat een lakoniek briefje van het bestuur er kond van heeft gedaan dat Pim Visser de nieuwe trainer zal worden. Aha, zult u denken. Waar blijf je nu met je Hans Dorjee? Inderdaad, ik moet het tot mijn schande erken nen, ik heb misgeschoten. Mijn informaties, door-de-bank-heen nog al betrouwbaar al zeg ik het zelf, zijn ditmaal volkomen fout, want Hans Dorjee zal niet de opvolger worden van de vorige week ontsla gen Henk Nebbeling. Hermes heeft met Pim Visser overigens een kundig trainer aange trokken. Pim Visser, ooit betaald voetballer bij Sparta, en assistent trainer bij diezelfde vereniging onder Georg Kessler, heeft de laatste jaren Xerxes gediend. Met succes, want mede dankzij hem stootte Xerxes door naar de top van het amateur voetbal. Slechts dit seizoen ging het minder goed met Xerxes. Reden voor het bestuur om halverwege het seizoen Visser de laan uit te sturen en hem te vervangen door Bob Janse. Alhoewel Vissers naam daardoor de laatste weken wat negatief in de publiciteit is gekomen, heeft Hermes toch juist gedaan door hem aan te trekken. Want niemand kan ont kennen, dat Visser zijn mannetje staat. De handbalvereniging DWS gaat een belangrijk weekend tegemoet. Vol trots wordt er in het clubblad melding van gemaakt dat twee teams op het punt staan kampioen te worden. Dat zijn dan de meisjes aspiranten 2 en heren senioren 4. Voorwaarde is overigens wel dat beide teams hun wedstrijden win nen. Dat wordt dus duimen geblazen voor DWS. Zaterdag 2 maart viert de vereni ging Schiedamse Boys het jaarlijkse carnaval. Vanaf acht uur 's avonds kunt u in het clubhuis van de „Boys" terecht voor dit geweldige feest, dat ongetwijfeld tot diep in de kleine uurtjes zal duren. In het clubblad van de tafel tennisvereniging NOAD staat een kritisch stukje over de slechte houten vloer in de Korenbeurs waar NOAD, evenals Bruynzeel Keukens trouwens, haar thuiswedstrijden speelt. Volgens de redaktie is verant woord spelen om de slechte vloer haast niet meer mogelijk. Er wordt dan ook op gehamerd dat de vloer zo snel mogelijk hersteld moet worden. Terechte kritiek van de NOAD- redaktie, want ook hier geldt: „voorkomen is beter dan genezen". Morgen wordt in de Energiehal een micro-korfbaltoernooi ge houden. Het toernooi begint om zes uur 's middags. Eén van de deel nemende ploegen is ons eigen Schiedam. Dezelfde vereniging orga niseert overigens op 8 maart (20.00 uur) een klaverjasavond in het clubhuis. Vanavond wordt in het clubhuis van Excelsior carnaval gevierd. Wan neer we de weekbrief mogen ge loven, wordt dat een grootse happe ning. Als alles goed gaat is het feest pas rond de klok van drie uur 's nachts afgelopen. De avond begint om acht uur, en niet zoals eerder aangekondigd was om negen uur. Op zaterdag 2 maart wordt in het clubhuis van SFC een disco-avond gehouden. Medewerking hieraan zul len verlenen „Studio 5000". De zaal gaat open om half acht. Het echte feest begint een half uur later. Prins Ballenvanger de Eerste met zijn elf Ballentrappers maken u er nogmaals op attent dat morgen avond in het clubhuis van Ursus op grootse wijze carnaval gevierd gaat worden. Vanaf acht uur is een ieder welkom. De muziek wordt verzorgd door T.N.T. De carnavalskoek is nog niet op. Ook DRZ gaat namelijk binnenkort de blommetjes buiten zetten. Dat gebeurt op vrijdagavond 8 maart in het clubhuis. Vanaf acht uur zal dan de muziek van het trio Mageo's door het clubhuis schallen. Lekkere hap jes worden gratis verzorgd. Dat was het dan weer voor vandaag. Een feestelijke rubriek, die eigenlijk voor een groot gedeelte in het teken van het carnaval staat. Indien er nog verenigingen zijn die nu nóg niet genoemd zijn, maar toch binnenkort feest gaan vieren, die moeten in hun komende uitgave van het clubblad nog maar eens even terug komen op het carnaval. Opdat wij er ook melding van kunnen doen. O ja, ik zou het bijna vergeten. Er wordt komend weekeinde hier en daar nog gevoetbald ook. Voor wat de Schiedammers betreft: succes allemaal. Dat de bal maar in het vijandelijk doel mag rollen... JAN SPORTIEF BUSJES EN BESTEL-AUTO'S BOKELWEG 4, Schiedam, achter Station Telefoon 15.09.40 HBSS d3—Excelsior d5, 1-0. Excelsior d4-VVK d, 0-2. PPSC d3 HBSS d2, 0-2. Ursus d—Hermes DVS d5, 3-0. PPSC d4—HBSS d4, 2-0. Demos d-Hermes DVS d8, 2-0. WF d-Hermes DVS d7, 2-2. Hermes DVS d4-Sparta d3, 1-0. Sparta d4—Schiedam dl, 1-0. SVV d3 Schied. Boys d, 7-1 Hermes DVS d5-PPSC d3, 5-6. Sparta d6-PPSC d4, 5-1. Sparta e2—Excelsior e2, 1-1. SVV e2—Hermes DVS e2, 1-1. HBSS e2—Excelsior e5, 0-1 Hermes DVS e5-Schiedam e2, 2-0. Demos e-Excelsior e4, 2-0. DRZ e3—Schied. Boys e2, 3-0. Schied. Boys e 1 -SVDPW e, 3-0. Over het al of niet doorgaan van de pupillenwedstrijden kan er uitslui tend door de verenigingen op zaterdagmorgen tussen 8.30 en 9.00 uur gebeld worden bij de heer Joh. v.d. Gaag, tel. 701854. Hoewel door de minister van Econo mische Zaken een verscherping van het prijsbeleid is afgekondigd en volgens de verklaring van het C.B.S., dat de prijsstijgingen rond de jaar wisseling en half januari zijn mee gevallen, zal het niettemin voor de consument dringend noodzakelijk zijn om waakzaam te blijven en de prijzen zo goed mogelijk in de gaten te houden. Veelal is het voor de consument moeilijk om te bepalen welke prijsstijgingen wel of niet geoorloofd zijn en dit is voor de Industriebond N.V.V. Afd. Schiedam aanleiding om in samenwerking met het Consu menten Kontakt een bijeenkomst te beleggen, waar de, bij velen wel bekende oud-Schiedammer en oud- Bondsbestuurder van de v.m. Me- taalbedrijfsbond N.V.V. de heer G. de Reuver, een inleiding zal houden rondom de problemen van de prijsstijgingen en op welke wijze de consument zijn medewerking kan verlenen om de prijzen te contro leren. De Industriebond N.V.V. nodigt dan ook alle leden van de vakbeweging en belangstellenden, uiteraard vergezeld van hun echt genoten, uit, om deze belangrijke bijeenkomst te bezoeken, welke zal plaats vinden op maandag 4 maart a.s. en wel in het „Wijkcentrum", Dr. Wibautplein, Schiedam en zal om acht uur beginnen. „Stelt u zich eens voor dat u in een land wooni waar bijna geen indus trie is, waar dus weinig werk is en waar u één van de vele werklozen bent. Stelt u zich verder voor dat er op vele duizenden kilometers afstand landen zijn waar ze arbeidskrachten tekort komen. U kunt daar gaan werken nadat al uw antecedenten opgenomen zijn, een proeve van bekwaamheid met goed gevolg is afgelegd, afscheid genomen is van vrouw, kinderen en familie. Dan, vaak nog na heel lang wachten want er zijn heel veel werkzoe kenden, kunt u weg. En dan begint het... Het eerste waarmee u in het gastland in aanraking komt is meteen een van de moeilijkste dingen: de taal. U verstaat niemand, u kunt niet gewoon even iets vragen, kopen, kontakten leggen. U bent ALLEEN in een vreemd land, met vreemde gebruiken en een vreemde taal en u bent er niet met vakantie. Het enige wat eigenlijk van u gevraagd wordt is werken en verder liever geen praat jes. Gelukkig hoeft u het maar bij uw voorstellingsvermogen te laten, maar miljoenen mensen moeten het bo venstaande als harde realiteit aan vaarden. De gastarbeider, een (on)- begrip in vele westerse geïndustriali seerde landen. Ook in Nederland niet onbekend. Een ongekende volksverhuizing met soms botsende kuituren. We zullen nu niet allerlei beschou wingen loslaten over de oorzaken e.d. We konstateren alleen dat ze er zijn: de Turken, Marokkanen, Italia nen, Portugezen, Joegoslaven enz. Wat doen wij er aan? In Rotterdam en Vlaardingen wor den zgn. alfabetiseringskursussen ge geven en kort gezegd komt dat neer op het geven van lessen in de Nederlandse taal door belangstel lende en meelevende Nederlanders aan gastarbeiders. Waarom doen ze dat? Op de eerste plaats om de gast arbeider zich bewust te laten wor den van de situatie waarin hij verkeert. De taal is hierbij een middel. Hét middel om kontakten te leggen, om omstandigheden te kun nen bespreken, om veranderingen, verbeteringen te kunnen bewerkstel ligen. Daarom doen ze dat. In Schiedam heeft nu een aantal mensen die zich werkgroep ABC- Schiedam noemt, het plan opgevat om mee te werken aan die bewust wording. De groep wil daarom ook taai-les aan gastarbeiders gaan geven. Er zijn daarvoor medewerkers nodig. U, die hieraan mee wilt doen wordt daarom uitgenodigd om op 28 februari a.s. aanwezig te zijn in de Tuinlaan 18. Aanvang 19.45 uur. U zult daar allerlei inlichtingen krijgen over methode, doel en aanvang van de lessen. U hebt geen onderwijservaring nodig (al is dat natuurlijk meegenomen) maar wel enthousiasme en begrip voor de situatie van de gastarbeider. Tot ziens in de Tuinlaan". Namens de werkgroep ABC-Schie- dam S. Louis „Het is toch niet menselijk meer dat een derde var. de mensheid leeft in welvaart, terwijl tweederde van de mensheid is verstoken van een normaal menselijk leven. Ja, zelfs geen brood heeft om te leven. Nu kunnen we zeggen: het is ver van ons bed en wij zullen er niet van wakker liggen. Maar dan verlagen we ons tot dieren. Wij allen zijn verantwoordelijk voor elkaar, on geacht de kleur van onze huid. En krachtens die verantwoordelijkheid moeten wij ons verplicht voelen te helpen waar nodig is. Samen te werken met die volken die het zoveel moeilijker hebben dan wij. Met opzet gebruiken we het woord samenwerking en niet hulp. Ontwik kelingssamenwerking en geen ont wikkelingshulp. Het is zo gemakke lijk wat troost te geven of wat geld. Maar daar zijn deze mensen niet mee geholpen met een hap eten en geld. Dat is goed voor een moment, maar tilt deze mensen niet boven hun zorgen en moeilijkheden uit. De vakbeweging heeft in deze zijn taak gezien en wil solidair zijn met zijn medewerkers in Afrika en Latijns Amerika en Azië. Dit is waarachtig geen taak voor de vak beweging alleen. Het raakt ons allen. De kerken en de geestelijkheid, werelddiakonaat, de politieke par tijen en vooral de mensen die bezig zijn met het geven van vorming aan jonge mensen. De vakbeweging wil daartoe de stoot geven. U aan het denken zetten en trachten u tot een gesprek te brengen waarom we moeten helpen en hoe we kunnen helpen, financieel, tech nisch en door middel van behoorlijk onderwijs. Eén van de centrale oorzaken van het grote verschil in ontwikkelings- en welvaartsniveau tussen de ont wikkelde landen en de ontwikke lingsleider is de wijze waarop de arbeid over de wereld is verdeeld. Over dit alles wordt op vrijdag 22 februari a.s. in gebouw „Arcade" gesproken met als discussieleider Peter Gelouff. Er zal een film worden vertoond, waarbij een en ander u duidelijker voor ogen zal komen te staan. Iedereen van harte welkom, om 8 uur." PETER GELOUFF „Eind januari heeft de bewoners vereniging West, in samenwerking met centrum „De Kreek" met 94 bewoners van de Mariastraat ge sproken over de herbestratings- plannen voor de Mariastraat,. De volgende punten kwamen dui delijk naar voren: 97,5 pet. van de ondervraagde personen was het eens met de door „gemeentewerken" voorgestelde plannen; 87,5 pet. heeft de procedure welke tot doel had de bewoners bij de plannen te betrekken, als erg positief ervaren. De resterende 2,5 pet. werd in 1 hoofdzaak gevormd door de buiten landse bewoners die de Nederlandse taal niet spreken. Vragen van bewoners omtrent her bestrating, zoals: groenvoorzie ningen voor deur, fietsenrekken e.d. zijn doorgespeeld naar de dienst gemeentewerken. Naast vragen over de bestratings plannen kwamen er ook nog een aantal andere problemen om de hoek kijken: 20 pet. vindt dat er iets aan de jaarlijkse kerstboom branden in de straat gedaan moet worden. Deze mensen krijgen spoedig een uitnodiging om een vergadering bij te wonen; 6 pet. vond de straatver lichting slecht; 12,5 pet. vond dat het gesleutel aan oude auto's afge lopen moet zijn; 52 pet. was zeer ontevreden over de toestand van de woningen. Als gemeente in zee gaat met Geoprojekt lijkt het ons dat de Mariastraat als één van de eerste straten in aanmerking moet komen voor woningverbetering! Zes en twintig pet. vindt dat er een slecht beleid gevoerd wordt t.a.v. de buitenlandse bewoners: te grote konsentratie, kommunikatieproble- men etc.; 7,5 pet. wil van braak liggend stukje grond op de hoek Nieuwe Haven-Mariastraat een om heinde speelplaats maken voor de kinderen. Deze en een serie individuele pro blemen zullen onze aandacht krij gen. Hoe alles opgelost moet worden is ons nog niet helemaal duidelijk. Wat wel duidelijk is dat wij uw hulp nodig hebben! Wij denken bijvoor beeld aan een werkgroep van be woners welke samen met ons gaat bekijken hoe we de zaak het best aan kunnen pakken! Heeft u interesse of wilt u andere inlich tingen, bel dan even naar G. Vos, tel. 267767, of kom even langs centrum „De Kreek", Lange Haven 92. Ook werken wij niet alleen voor de Mariastraat, maar voor de hele wijk West! Zit u ergens mee of heeft u een idee bel even op! „Al enige tijd vindt de Schiedamse bevolking op zijn elektriciteitsreke ning een toeslag van 3 procent. Deze 3 procent is bestemd voor de bouw van een snelle kweekreaktor bij Kalkar (in West-Duitsland, even over de grens bij Nijmegen). Het is echter wel van groot belang te weten waar men voor betaalt. Men betaalt voor BANKETBAKKERIJ Het luiste adres Géén filialen - Tel. 267823 de bouw van een elektriciteitscen trale, waaraan onder meer de vol gende problemen verbonden zijn: - Er is nog geen oplossing gevonden voor de grote hoeveelheden zwaar radio-aktief afval. - Er kunnen bij het transport van het radio-aktief materiaal onover zienbare ongelukken gebeuren. - Ondanks vele en uitgebreide vei ligheidsmaatregelen zal de veiligheid van de centrale te wensen overlaten. De kans - hoe klein ook blijft bestaan, dat door een ongeluk miljoenen mensen het slachtoffer zullen worden van een ongeluk. - Het Rijnwater, waarvan miljoenen mensen afhankelijk zijn, loopt het gevaar van radio-aktieve besmetting. Verzet vanuit de bevolking is daar om nodig om intrekking van de Nederlandse steun aan het Kalkar- projekt te bewerkstelligen en om een energiebeleid, gericht op beper king van het energieverbruik en op schone energieproduktie, te ver wezenlijken. Om de bevolking van Schiedam nader te informeren, heeft de Stroomgroep „Stop Kalkar" te Schiedam besloten om op de zater dagen 23 februari en 2 maart op de Hoogstraat te staan met een kraam, waar men nadere informatie kunt krijgen en waar handtekeningen lijsten liggen, waardoor u protest kunt aantekenen tegen het Kalkar- projekt. Deze handtekeningenaktie wordt door het gehele land ge houden. Voorts zal er op 1 maart a.s. waarschijnlijk een forumbijeen komst georganiseerd worden over het energiebeleid. Nader bericht hierover volgt nog". Stroomgroep ,,Stop Kalkar", Singel 122, Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 14