Dekenaat Schiedam (inklusief V/aardingen en Maassluisstart deze week de aktie: "WATER NAAR TJURUP" gRjMM water HADI- Zes weken lang worden scholen en kerken er nauw bij betrokken f** Jaarlijkse onderlinge wedstrijden van Excelsior MAZDA LANDMAN Autorijschool AAD van LEEUWEN mm STAP ER IN bij „LANDMAN" Aktiviteiten van de V.U. Zoals elk jaar voert het dekenaat Schiedam, bestaande uit Maassluis, Vlaardingen en Schiedam, in de tijd voor Pasen een aktie, die een onderdeel vormt van de landelijke vastenaktie Nederland. Deze aktie heeft tot doel de ontwikkelingslanden op sociaal-economisch terrein te steunen, waar dat van regeringswege niet gebeurt. Vorig jaar heeft het dekenaat Schiedam de bouw bewerkstelligd van een opbouwcentrum in Opper-Volta voor de Schiedamse pater Rein Geerdes. Het motto was toen: „Opbouwcentrum voor Opper-Volta". GRIMM Pookjes voor kind "•gezin TJURUP mTuuxm. HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 16 VRIJDAG 1 MAART 1974 Dit jaar werd door het landelijke bureau van de vastenaktie in Zeist een ontwikkelingsprojekt toege wezen in Indonesië op Zuid-Sumatra nabij de stad Tjurup. Het betreft de bouw van een eenvoudige stuwdam met pijpleidingen. De stimulator van dit projekt is de Indonesische pater Abdiputrara- hardja, voor niet-Indonesiërs uit te spreken als pater Abdi, terwijl het projekt wordt uitgevoerd door de Poolse pater Andreas Lukasik. De afgelopen zomer was pater Henk van Lierop s.c.j. in Nederland met verlof. Hij is in de buurt van de stad Tjurup werkzaam en trad zodoende voor de vastenaktie Nederland op als kontaktpersoon voor het projekt van pater Abdi. Van deze Nederlandse pater Henk van Lierop hebben wij dan ook uitvoerige inlichtingen over het projekt ontvangen. Deze aktie heeft als motto: „Water naar Tjurup". Gezien de grote resultaten, niet alleen van het vorig jaar, maar ook van de reeds vele akties daarvoor, zullen de initiatiefnemers ook dit keer op een daadwerkelijke wijze steun kunnen verlenen aan een ontwikkelingsland. BESCHRIJVING PROJEKT De officiële aanvraag van het pro jekt, geschreven door Henk van Lierop is als volgt: „Tjurup is de hoofdplaats van een bergachtig transmigratiestreek, ge naamd Singkuwang. Nog steeds stromen Javaanse transmigranten hier naartoe om in deze vruchtbare streek een boerenbestaan op te bouwen. Ons projekt beoogt 6 naburige dorpen aan een betere waterhuishouding te helpen. De autochtone bevolking bezit grote plantages en tuinen voor koffie, thee en kruidnagelteelt. Onze Javaanse nieuwkomers willen boerenbedrijven opbouwen, wat hogerop de heuvels in. Religieus en politiek heerst er rust en zijn er geen problemen. De gronden waar deze Javaanse trans migranten zich vestigen zijn meestal erg vruchtbaar, als er voldoende water is. Juist dit noodzakeüjke water is de grote moeilijkheid voor onze zes dorpjes, die samen een bevolking tellen van 25.000 mensen. Zij wonen vrij hoog in het gebergte. Om rijstvelden aan te leggen en voor het dagelijkse waterrantsoen moeten ze dit aanvoeren op behoorlijke afstand van hun dorpjes: het dichts- bij is 400 meter en het verste af zelfs op een afstand van i 500 meter. Maar: op 6 km. van hun dorpjes ligt een grote waterval, hoog boven hen. Als daar een stuwdam gebouwd wordt, kan dit water via pijpen naar hun dorpjes en rijstvelden vloeien. Juist door die pijpleiding blijft het water in gesloten circuit, dus zuiver en geschikt voor drinkwater en bovendien kan het naar de rijst velden geleid worden via eigen bevloeii'ngsstelsel, zodat ze twee keer per jaar kunnen oogsten en nog een naplant aan groenten, die nu niet mogelijk is. Om een eenvoudige stuwdam te bouwen hebben we f 1.200, nodig Ploegen van de rijstvelden. Dit is een rijke boer. Het bewerken van een veld met pindanootjes. aan cement, ijzer en stenen. Terwijl de leidingen en sloten in het dorp en naar de velden door de bevolking zelf gegraven gaan worden. Maar voor de hoofdleiding naar het dorp, vooral voor zuiver drinkwater, recht streeks vanaf de stuwdam, hebben we pijpen nodig, die f 8.000.— gaan kosten, gerekend tot aan ieder dorp op een centrale plaats, dus niet gerekend naar ieder huis of tuin. BIJDRAGE Henk van Lierop vraagt dus f 20.000,—. Het landelijk bureau van de vastenaktie heeft het echter goedgekeurd voor f 14.000,—. Zij heeft dit gedaan omdat het projekt van Tjurup niet de enige aanvraag is die zij binnen krijgen. Aangezien het dekenaat Schiedam in vorige jaren f70.000,- heeft ver zameld, moet men dit projekt in Tjurup duidelijk als blikvanger zien. Met het meerbedrag kan men andere minder in het oog vallende maar niet minder belangrijke pro- jekten financieren. Zoals vorig jaar naast het projekt van pater Rein Geerdes, ook twee landbouwscholen in Indonesië zijn gefinancierd en een bijdrage is geleverd aan de F.A.O. AKTIE IN SCHIEDAM, VLAARDINGEN EN MAASSLUIS Naast de belangrijke mentaliteits vorming, waaraan vooral op de scholen en in de kerken aandacht wordt geschonken, worden er ook akties gevoerd om geld in te zamelen. Vele lagere scholen zullen ieder op hun manier de aandacht op zich vestigen, ofwel door een fancy-fair, ofwel door een tentoonstelling. De scholen van het voortgezet onderwijs zullen produkten die met Indonesië te maken hebben, te koop aanbieden in de koopcentra van de drie steden. Verder dient nog opgemerkt te worden dat de missie-procuur van de paters s.c.j. hun volledige medewer king verlenen door middel van het beschikbaar stellen van een klein museumpje met voorwerpen uit Indonesië. Een diaserie met geluid over Indo nesië zal op de scholen circuleren. Duizenden stickers en affiches zul len verspreid worden om de aktie onder de aandacht van de mensen te brengen. ONTWIKKELINGSHULP Het meest opvallende kenmerk van de aktie is, dat men direkt hulp kan verlenen aan de ontwikkelings landen. Hel geld dat de mensen geven, wordt via de vastenaktie Ij, -«vfc i Vrouwen maken de visvijvers leeg. Ontelbare van zulke bruggetjes vindt men in dit uitgestrekte land. compleet groot formaat met 200 platen introduktieprijs f 28.50 (tot 9 maart met gratis boekenweekboek) Boekhandel ROODBOL Rubensplein 16 Schiedam Tel. 26.95.13 Zondag 3 maart a.s. houdt de R.K.G.V. „Excelsior" haar jaarlijkse onderlinge wedstrijden in de sporthal „Margriet" aan de Nieuwe Damlaan. Het programma is als volgt: 10.15 uur opening wedstrijden meisjes geb. 1962 t/m 1965. 11.30 uur demonstratie kleuters. 12 uur prijsuitreiking. Pauze. Om 13.30 uur keurgroep jongens, jongens groepen A en B, keurgroepen dames/meisjes, meisjes geb. 1958 t/m 1961. 15.30 uur demonstratie van de le en 2e klassen. Om 16 uur prijsuitrei king. ledereen van harte welkom. Lest met Opel Kadett Spec. 16,per heel uur. Instructeur met Vamorpdiploma. Prof. Kam. Onneslaan 185, telefoon 26.41.74-26.55.78 W W^m^m 'ill»» ''ÜP' W!' tmim mmm mmm* Zoals u hiernaast kan lezen, heeft de landelijke vastenaktie Nederland uit Zeist aan het dekenaat Schiedam (de steden Vlaardingen, Maassluis en Schiedam) een ontwikkelings projekt toegewezen in Indone sië en met name op Zuid-Su matra nabij de stad Tjurup. Deze week start de vastenaktie uitgaande van het dekenaat Schiedam de aktie onder het motto „Water naar Tjurup". Zes weken lang wordt de aktie in de drie genoemde gemeenten voornamelijk gevoerd door de scholen (het lagere en voort gezette onderwijs) en de ker ken. Doel: geld bijeen te brengen om de aanleg en een eenvoudige stuwdam met pijpleidingen. Bij gaande foto's, die betrekking hebben op het genoemde pro jekt, zijn rondom de stad Tjurup genomen. Voorts worden er stickers in omloop gebracht voor een kwartje per stuk. Kontaktman voor deze aktie in het dekenaat Schiedam is Job van der Meer, Heinsiusstraat 49 te Schiedam, tel. 010-705798. Nederland direkt aan de projekt- leiders gegeven, dus niet via over heidsinstanties. Deze projektleiders zijn op hun beurt aan het dekenaat Schiedam verantwoording schuldig over het verloop van het ontwikke lingswerk. „Dus we kunnen zien wat er met ons geld gebeurt", zo wordt benadrukt. Daardoor zullen veel bezwaren voor ontwikkelingshulp in het algemeen, waarbij, naar men zegt, veel aan de strijkstok blijft hangen, wegvallen. Job van der Meer, Heinsiusstraat 49 te Schiedam stelt tenslotte: „Wij hopen op een succes in de steden Maassluis, Vlaardingen en Schiedam, net als vorige jaren. Het welslagen van de aktie „Water naar Tjurup" is aan deze drie steden". Giro 5093 Amro-Bank Schiedam t.n.v. Vastenaktie Schiedam. Mazda 1000, vanaf 7499, Mazda 1300 S, vanaf 7999,— voor gratis proefrit OFFICIAL DEALER GARAGE Noordmolenstraat 17 Telefoon 266233 265607 Maandagavond 4 maart a.s. houdt de lector der Rijks-Universiteit te Leiden dr. B. J. Boland een voordracht over de Islam in de V.U.-dependance aan de Parklaan 3. Kaarten k 2,50 voor V.U.-leden, voor niet-leden k 3, verkrijgbaar.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 16