Vlaardingse Nijverheidsschool op de internationale toer Boomplanting op parkeerterrein Singel GROENBEPLANTING Experiment in Rijnmond verband INSCHRIJVING BUITENLANDSE KINDEREN VLAARDINGEN Op negen scholen van het voortgezet onderwijs is enkele jaren geleden een experiment begonnen dat als bijzonder geslaagd kan worden beschouwd. Het is het inbrengen van anderstalige leerlingen op deze negen scholen. Deze anderstalige leerlingen zijn kinderen van buitenlanders, die in het Rijnmond gebied werken en woonachtig zijn. SAMENSTELLING wmm immmm HHHH wmm wmm mm KOKEN ENQUETTE HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 34 VRIJDAG 1 MAART 1974 In Vlaardingen nemen twee scholen aan dit experiment deel. Het zijn de openbare huishoud- en nijverheids school aan de Planciusstraat 2 in de Westwijk en de technische school Vlaardingen. Op de eerste school zitten alleen meisjes, terwijl de tweede school is bestemd voor jongens. Directeur van eerstgenoemde school is de heer Y. Blom. Wat vindt hij van het peil van de buitenlandse kin deren die op zijn school les kregen? We keken er in het verleden wel gek tegen aan, maar ik kan zeggen dat het bijzonder geslaagd is. Vooral de laatste tijd hebben we gekozen voor heterogene concentratie, hetgeen betekent dat de leerlingen op zijn school de lessen ontvangen in de klassen waar ook hun Nederlandse leeftijdsgenootjes zitten. Op de school in de Westwijk van de heer Blom is het een bonte menge ling van nationaliteiten. Zo zijn er twee Jordanese meisjes en meisjes die de Turkse, Spaanse, Thaise en Chinese (Taiwan) nationaliteit heb ben. Het experiment in de school van de heer Blom startte drie jaar geleden en werd begeleid door de toenmalige pedagogische didactische mede werker van de gemeente Vlaar dingen, de heer J. H. Weylaerts, die Zo worden in Vlaardingen de onderwijsvormende contacten gelegd met de kinderen van buitenlandse werknemers die straks ook in het voortgezet onderwijs wat beter de weg en de spraak moeten leren kennen. momenteel gemeentelijk inspecteur voor het onderwijs in deze zelfde stad is. Er is ook vanaf het begin van het experiment nauwe samenwer king geweest met de scholendienst van het Openbaar Lichaam Rijn mond, mede ook omdat het experi ment wordt uitgevoerd onder toe zicht van deze instelling. De buitenlandse leerlingen op de scholen, twee in Vlaardingen en zeven in Rotterdam, volgen zoveel mogelijk de lessen in de klassen; alleen voor bepaalde lesuren worden zij uit de klassen gehaald. Dat geldt met name voor het Nederlands dat de leerlingen dan wel wat kunnen spreken, maar waarin zij uiteraard bepaald geen uitblinkers zijn. Om alles zo goed mogelijk te volgen werd er om de twee maanden een onderzoek ingesteld naar de vorde ringen die de buitenlandse leerlingen hadden gemaakt. De heer Y. Blom hierover: „Het resultaat was soms frapant; er waren maanden dat er maar liefst 150 pet. vordering was gemaakt. Deze vordering is volgens de heer Blom te danken aan de samenstel ling van de klassen. De buitenlandse leerlingen waren en zijn verdeeld over alle klassen, waardoor de meisjes als het ware gedwongen zijn de Nederlandse gewoonten en taal aan te nemen. Ook voor de Neder landse leerlingen had de integratie van de buitenlandse leerlingen ge volgen. De leerlingen weten nu veel meer van de gewoonten die men er in die landen op na houdt. Zo weet IHWKMHH1 R« WWUM pii In tegenstelling tot een eerder bericht zal de inschrijving voor anderstalige leerlingen die dit jaar het basisonder wijs verlaten en nu voortgezet onder wijs willen gaan volgen niet kunnen plaatsvinden op 25 februari a.s. maar alleen op maandag 4 maart a.s. van 14.30-15.30 uur in de openbare school voor huishoud- en nijverheidsonderwijs Planciusstraat 2 te Vlaardingen (West wijk). Zoals reeds is bericht zullen zo mogelijk tolken aanwezig zijn. ft. Met het lesmateriaal „Stillezen" al voor zich op tafel wordt de grootst mogelijke concentratie gevraagd en opgebracht voor de opgroeiende jeugd van „buitenlandse huize". Hen beter weg- en bidwijs te maken in het doolhof van het Nederlandse voortgezet onderwijs en de nationale omgangsvormen in het algemeen worden hen nu ook klassikaal beter bijgebracht. iedereen op de school van de heer Blom wat ramadan is, het Moham medaanse vasten. Overigens wilde deze levensgewoonten niet zeggen dat er geen problemen waren en zijn. Het grootste probleem blijft uiter aard de aanspreekbaarheid, de mees te buitenlandse leerlingen zijn en kelejaren in Nederland en beheersen de taal redelijk, maar op moeilijke uitdrukkingen en woorden heeft men geen antwoord. Is dit al een probleem, een andere zaak was deze ramadan. Een van de vakken die men op een huishoudschool onderwijst is na tuurlijk het koken. Tijdens de ramadan mag er op bepaalde uren gedurende de dag niet worden gegeten, maar tijdens de kooklessen bracht de kookgeur één van de Jordanese meisjes tot extase. Zij barstte als het ware van de honger en dook onder de tafel om een hapje te nuttigen. Haar oudere zuster, die ook in de klas zit, bemerkte de schuld van haar bloedverwante en vloog op haar zuster af. Wat er daarna tussen de twee zusters werd gezegd, kan niemand vertellen. Een ander probleem was bijv. de laatste oorlog in het Midden Oosten. Uiteraard nemen de twee Jordanese meisjes het op voor de Palestijnen. Wijzen daarbij op het leed wat de Palestijnse vluchtelingen nu al meer dan 25 jaar moeten ondergaan. De beide meisjes kregen echter van de rest van de leerlingen de schuld van de benzinedistributie en dat gaf weer aanleiding tot enkele onaange naamheden, mede omdat de oudste van de beide Jordanese meisjes tot de zeer fanatieken kan worden gerekend. Het experiment van de anderstalige leerlingen op de diverse Rijnmond scholen is het gevolg van een enquêtte. Uit deze gegevens kwam het voorstel de scholen over de hele Rijnmond te verdelen en hoewel de meeste scholen voor anderstalige leerlingen in Rotterdam en Vlaardingen staan, er is zelfs een instelling bij waar de anderstalige leerlingen onderwijs kunnen krijgen aan een hogere opleiding zoals de HAVO en MAVO n.l. de Wolfert van Borsselen Scho lengemeenschap in Rotterdam, ligt het in de bedoeling ook scholen in andere Rijnmond steden zoals Schie dam in te schakelen bij dit expe riment. De school van de heer Blom die binnen het experiment een groot gedeelte van het nijverheidsonder wijs voor zijn of haar rekening neemt, huldigt het principe dat 20 leerlingen in één klas meer dan voldoende is. Daarvan profiteren uiteraard ook de buitenlandse leer lingen die volkomen in de scholen gemeenschap zijn opgenomen. De buitenlandse leerlingen volgen het onderwijs aan instellingen die als openbaar zijn gekenmerkt. Voelt het bijzonder onderwijs niets voor deze toch wel progressieve opvang? De heer Y. Blom: „Nee, dat zie ik niet zitten, daarvoor moet eerst de autonomie van de scholen worden doorbroken en voordat zoiets ge stalte krijgt..." Volgens de heer Blom zijn er bij dit totale experiment buitenlandse leer lingen betrokken die duidelijk te laag zitten. Voor hen zal een plaats moeten worden ingeruimd op een HAVO of een nog hogere vorm van onderwijs. Komt het zover? De heer Blom: „Daarvoor is de Wolfert van Bors selen Scholengemeenschap ingescha keld". Wie kennis wil nemen van het onderwijs dat op de school van de heer Blom wordt gegeven kan op donderdag 28 februari tussen 14.00 en 16.00 uur terecht, dan wordt er een open middag gehouden. Anderstalige leerlingen zijn dan ook welkom, maar ook op maandag 4 maart tussen 14.30 en 15.30 uur. Dan kunnen anderstalige leerlingen die het basisonderwijs gaan verlaten zich laten inschrijven voor het nieuwe schooljaar. R. M. v. H. Op het parkeerterrein aan het Stationsplein-beneden, gelegen tussen Singel en de Schie, zal volgende week weer een rij bomen, zijnde zes populieren en zes essen, worden ingeplant door de afdeling Plantsoenen van de dienst gemeentewerken. Vorig jaar is reeds de helft van het parkeerterrein voorzien van bomen; dit werk wordt nu dus voortgezet. De automobilisten die gewend zijn hun auto op dit parkeerterrein neer te zetten, dienen er rekening mee te houden dat niet ingang van dinsdag 5 maart gedurende vier dagen het aantal plaatsen beperkt zal zijn. Men kan echter ook gebruik maken van het grote parkeerterrein gelegen tussen de Burg. Van Haarenlaan en de spoorbaan, bereikbaar via de Delflandseweg, waar altijd ruimte te over is. Dit terrein ligt op rond 150 meter loopafstand van het station N.S. verwijderd. Wanneer de eerste bewoners van het flatgebouw aan de Bouwmeester- weg, gelegen in de westelijke helft van de wijk Woudhoek-Zuid, op 1 maart hun nieuwe woning gaan betrekken, zullen zij in het reeds voor het gebruik gereedstaande parkeerterrein voor de flat tevens de beplanting aantreffen. De afdeling Plantsoenen van de dienst van gemeentewerken heeft er op deze manier voor willen zorgen dat de nieuwe bewoners meteen een leuk aangeklede omgeving aantreffen. Op bedoeld parkeerterrein aan de Bouwmeesterweg, met plaats voor 75 auto's, zijn de vaste bloem- bakken reeds gevuld en wel met rozen in een rand van berberis in de bakken dicht bij het gebouw en in de verderaf gelegen bakken z.g. bosplantsoen van jonge heesters van els, Gelderse roos, liguster en berk in een rand van berberis. In de bakken zijn tevens een 17-tal wat grotere bomen ingeplant, platanen, popu lieren en wilgen. In de komende lente zal alles reeds in blad of in bloei staan. Het is het streven van de Plantsoe nendienst om zoveel als mogelijk is de woningbouw „bij" te houden, door te zorgen dat de groenbeplan- ting aanwezig is wanneer de nieuwe woningen in Woudhoek-Zuid wor den betrokken.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 34