OP MAANDAG 18 MAART ZAL IN HET ZOLDERTHEATER IN DE TEERSTOOF HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 6 VRIJDAG 1 MAART 1974 binnenstadsblad VRIJDAG 1 MAART 1974 Maandelijkse uitgave voor de Roomskatholieke binnenstads- parochie: Sint Liduina - O.L.Vr. Rozenkrans. Schiedam. Redaktie-adres: Rotterdamsedijk 234b. Schiedam l el. 26.30.95 Veertigdagentijd In de laatste vergadering van de commissie pastorale zorg werd onder meer gesproken over de thema's, die in deze tijd van voorbereiding op het Paasfeest zouden behandeld kunnen worden. Men was het er over eens, dat het de thema's moesten zijn, die het meest met de aard van deze tijd in overeenstemming kwamen. Het zijn de grote vragen rond lijden, dood en opstanding. We hebben door omstandigheden nog geen volledig schema kunnen opstellen, maar we zullen de verschillende onderwerpen tijdig aankondigen. De pastoor begint in het weekeinde van 2—3 maart in de Singelkerk met het thema: 'Levenskansen voor alle mensen'. Lijden vraagt naar liefde, dit ook in verband met onze nieuwe vastenactie. Hetzelfde thema wordt door de pastoor behandeld in het weekeinde van 9—10 maart in de kapel van Huize Frankenland. 'The Creed Singers' geven daarbij medewerking op basis van hetzelfde thema op 2 maart in de Singelkerk om 19 uur, en op 10 maart om 10.30 uur in de kapel. Kapelaan Kempen is in het weekeinde van 23 maart in de kapel. Zijn thema luidt: Proost! (verder dan mijn ogen reiken). Op zaterdagavond om 18 uur (2 maart) zingt het Valeriuskoor rond hetzelfde thema. Pastoor De KLOK luidt toch nog Dit zou een vervolgverhaal kunnen zijn. En nog amusant ook als het onderwerp niet zo ernstig was. Het gaat over een eenvoudig drukwerkje met wat onderling contact; met wat mededelingen; met een brokje verkon diging in en vanuit de Schiedamse parochies (eventueel ook vanuit Vlaardin- gen en Maassluis omdat we een dekenaat vormen). Ik geef geen historisch overzicht van de gang van zaken. Ik moet wel vaststellen de onmacht van de Schiedamse parochies om een dienst te bewijzen aan zovele mensen die zeggen dat ze de KLOK zo belangrijk vinden om welke redenen dan ook. Het komt mij voor dat de mededelingen over de misintenties in de verschillende parochies het grote knelpunt is. Het is dan ook jammer, dat u dit momenteel moet missen. Misschien komt er nog eens een betere oplossing. Tenslotte mag ik wel opmerken dat ons parochiebestuur en ons priesterteam her haaldelijk pogingen heeft gedaan om tot een goede oplossing te komen en dat het nooit andere acties heeft geboycot. Misschien gaat binnenkort de KLOK ook voor ons weer luiden. F. Kempen, kapelaan Franciscus-Lodewijkgroep van Scouting Nederland. KABOUTERGROEP Op 9 maart, 's-morgens om 10.30 zal de Franciscus-Lodewijkgroep officieel starten met een kaboutergroep (meisjes van 8 en 9 jaar) in het Hoofdkwartier, Lange Haven 11. Mevr. Bruggeman-Prein zal de leiding van de metsjesgroep op zich nemen, geassisteerd door 3 nieuwe leidsters, te weten; Mej. C. Jacobi, Mej. A. Vissers en Mej. J. Verhoef. De Staf van de Franciscus-Lodewijk groep meent er goed aan te doen over te gaan tot dg oprichting van deze onderafdeling, omdat er voor de meisjes van het Centrum van Schiedam geen enkele vorm van jeugdwerk op dit gebied bestaat. De staf van de S.L.-groep tekent hierbij gaarne aan, dat de groep gebaseerd is op Katholieke grondslag. Ouders, U kunt Uw kersvers kaboutertje, of reeds vroeger geinstalleerd dochtetje, opge ven bij Mevr. Bruggeman, Bachplein 550 te Schiedam, tel. 71.10.30. Een gidsengroep (meisjes van 11 tot 14 jaar) zal opgericht worden, zcdat de staf van de S.L.-groep goede leidsters heeft gevonden. Voor jongens van 10, 11 en 12 jaar is er nog plaats bij de verkennerstroepen. Hun aktiviteiten hebben plaats op woensdag- en vrijdagavond. U kunt Uw jongens aanmel den bj de leider, de Heer A. Kloos, Westmolenstr. 25 te Schiedam, tel. 26.27.13 GROEPSTAF Het was en wordt een feest op 9 en 10 februari was er vanuit het meisjesjeugdwerk een feestelijke FANCY FAIR. Het was erg gezellig, maar het was wel TE stil, vooral zaterdagmiddag en avond. Misschien was het u ontgaan dat er zo'n activiteit was; troost u: op 20 en 21 april gaan ze het een keertje overdoen en beginnen ze weer bij het begin; lekkere poffetjes, croquetten, frites, drankjes en vooral veel gezellige spelletjes en gokjes. We houden u op de hoogte als het zover is. Muziek en zang Weekeinde 2 - 3 maart zaterdagavond: 18.00 St. Liduinakapek: VALERIUS, themadienst: TROOST. 19.00 Singelkerk: The Creed Singers, themadienst: LEVENSKANZEN VOOR ALLE MENSEN. zondagmorgen: 9.45 Singelkerk: Latijnse hoogmis herenkoor l.H.D. weekeinde 9-10 maart zaterdagavond: 19.00 Singelkerk: Z.I.B. zondagmorgen: 9.45 Latijnse hoogmis: Herenkoor. 11.15 volkszang bij de plechtigheid van het vormsel. In de St. Liduinakapel om 10.30: The Creed Singers: Themadienst (3 maart). Weekeinde 16 -17 maart zaterdagavond: 19.00 volkszang in de Singelkerk. zondagmorgen: 9.45 gastkoor jeugdkoor ..Happy Generation". 11.15 Valeriuskoor met themadienst: Troost (beide in de Singelkerk). In de St. Liduinakapel om 10.30: Latijnse hoogmis m.m.v. het herenkoor l.H.D. Weekeinde 23 - 24 maart zaterdagavond: 19.00: tienerkoor Z.I.B. in de Singelkerk. zondagmorgen: 9.45: Latijnse hoogmis met l.H.D. Singelkerk. In de kapel St. Liduina 10.30: volkszang. Weekeinde 30 - 31 maart zaterdagavond: 18.00 in de St. Liduina kapel: Valerius. 19.00 in de Singelkerk: volkszang, zondagmorgen: 9.45: in de Singelkerk Latijnse hoogmis. De koorleden en vooral de werkgroepjes voor litugie willen alleen maar tendienste staan; het gaat hun niet om de "eertste stem"; u bent en blijft de eerste stem als u meedoet naar vermogen door uw zingen en luisteren. Ook voor hen is de mis hun eredienst voor God en een samenzijn met elkaar omwlle van Christus. Verder zijn het gezellige groepen door de zang en nog veel meer: o.a. jaarlijkse weekkamp, uitgaansdagje, feestavondjes enz. Ook daarom is het aanbevelenswaar om te komen meedoen. Commissie Maatschapelijk Welzijn Sinds korte tijd is er een verandering gekomen in de C.M.W. van de Parochie. Er is nemelijk een tweede commissie bijge komen, die de problemen zal aanpakken, waar men nog niet aan toegekomen is. Dit, om de reeds bestaande commissie niet nóg meer te belasten. Voorzitter van de tweede commissie wordt de Heer Witmer. De bestaande en de nieuwe "denk-commissie" zullen regelmatig met elkaar in kontakt treden, om zo tot een optimale werkverde ling te komen. Pater Sondermcijcr Zoals u in dit blad hebt kunnen lezen heeft pater Sondermeijer mij gevraagd om 1000,voor zijn straatarme missie in Zuid-Sumatra. Het bedrag is nu binnen. 30 goede gevers hebben dit bedrag bijeenge bracht. Ik heb het overgemaakt aan de missieprocuur van de paters S. C. J. aan de Parklaan in Rotterdam. Zij zullen het nu ter bestemder plaatse doen overbrengen. Mijn persoonlijke dank aan u, omdat u het mij mogelijk hebt gemaakt de wens van een zeer ijverige en arme priester in vervulling te doen gaan. Van de procuur kreeg ik ook reeds een hartelijke dankbetuiging. Wilt u deze priester misschien blijven helpen, dan kan dat altijd via giro 174919 t.n.v. J. A. L. Laurent of via de brievenbus van de pastorie met vermelding: pater Sondermeijer. Pastoor NIEUWSTRAAT 12 een lezing gehouden worden door de heer P. Groenendaal over DE HEILIGE LIDUINA VAN SCHIEDAM Deze avond wordt georganiseerd door de Wetenschappelijke Kring Schiedam/Vlaardingen. A„TOEGANG VRIJ. IEDEREEN IS WELKOM. Op 24 maart vieren wij de feestdag van Maria Boodschap. Onze kosters Wij willen in dit blad zo om de beurt onze medewerkers eens gedenken. Deze keer zijn onze kosters aan de beurt. Of moet ik ze hulpkosters noemen. Immers over kosters spreken in het meervoud lijkt een onbe staanbare weelde. Een echte koster hebben wij niet meer. Er zou voor hem ook geen volledige dagtaak meer zijn. Dit in tegenstelling met het verleden, toen dit ambt de nodige overuren opleverde, die overigens niet werden uitbetaald. In de week kostert de pastoor of de kapelaan zelf. Hij opent o.a. de kerkdeur en zo komt een oude wijding, die hij eens ontvangen heeft nu eindelijk tot zijn recht (ostiarius heette dat). Onze hulpkosters dan zijn een drietal jongelui, die in het weekeinde ons wat assistentie verlenen bij de vele werkzaamheden die er dan zijn. Die werkzaamheden liggen vooral vóór en né de diensten. Tijdens de vrije tijd houdt men zich bezig met kaarten. Kerk en kaarten hebben altijd verwantschap laten zien. Maar ja. ze doen het niet meer achter in de kerk. De hartelijke ontvangst van bepaalde parochianen, die een hijsje nodig hebben om de treden naar de kerk te overwinnen, wordt soms beloond met een energie-wek kend hapje. Kapelaan Kempen verzilvert dat dan weer ten bate van zijn jeugdiger misdienaars. Zo komt alles aan zijn trek. Ook de pastoor geeft wel eens een kleine vergoeding. Ja. ja. eerlijk! Na de vele nachtmissen wordt de vreugde gevierd met een goede boterham voor de assistenten. Een van de drie - een zekere Ton - schijnt zich daarop voor te bereiden i de vorm van een bescheiden soberheid. Het kom hem dan ook goed over? Dat zie je duidelijk Toen hij dan ook de eerste Kerstdag voor mij stond, heb ik de vraag gesteld: Ton, vond je moeder niet dat je groot was gegroeid? Ton antwoordde zeer spontaan: 'Ja moeder, ik heb vannacht King Corn van Japie gehad' Als u nu weet. dat de pastoor zijn voornaam aan de apostel Jacobus te danken heeft, dan is alles duidelijk. Is het ook duidelijk, dat wanneer er één van dit edele drietal mij komt te ontvallen, er andere staan te dringen. Aan hulpkosters heb ik voorlopig geen gebrek. Pastoor Algemene Kerkbijdrage De aktie Appèl '74, gepland in de maand januari, zal voor onze parochie enige maanden duren. U kunt dus nog steeds bezoek verwachten van onze werkgroep. Overigens zien wij zoals steeds Uw bijdrage gaarne tegemoet op giro 26.25.00.00 t.n.v. Parochie H. Liduina-O.L.Vr. Rozenkrans te Schiedam onder vermelding van: Algemene Kerkbijdrage, óf op rekening 4.79.47.12.90 Amro Bank te Schiedam, t.n.v. Parochie H. Liduina-O.L.Vr. Rozenkrans, o.v.v. Alge mene Kerkbijdrage. Het Heilig Jaar In dit jaar des heren 1974 bereiden we ons voor op de viering van een heilig jaar in 1975. Onze bisschop A. Simonis draagt een belangrijk steentje bij door een schrijven dat op iedere eerste zondag van de maand achter in de kerk en kapel verkrijgbaar is. Deze brieven liggen voor u k'aar. We vragen u dit schrijven mee te nemen en door te 'zen. Liefst zelfs bespreken met elkaar. Dc middenweg De politieke keuze in ons vaderland gaat naar mijn mening steeds meer naar de tegenstelling tussen liberaal en sociaal. Liberaal betekent dan op de eerste plaats wel het handhaven van eigen rechten en bezit, maar het zou ook moeten inhouden de verdediging van de menselijke persoon lijkheid als individu tegen het massificatie- proces. Men wenst geen nummer in de samenleving te worden. Men weil een eigen leven leiden met de erkenning van recht op privacy. Men moet zichzelf kunnen zijn. Het socialisme zal de waarde van de persoonlijkheid niet uitsluiten, maar de nadruk ligt toch op de gemeenschap die wij samen vormen. Het gaat om een lotsverbon denheid, die zich uitdrukt in het eerlijk verdelen van de materiele en geestelijke goederen, die ons geboden worden. We zijn in allerlei verhoudingen op elkaar aangewe zen. Je mag niemand aan zijn lot overlaten. Merkwaardig, dat de grote idealen van individu en gemeenschap in het politieke vlak zo tegenover elkaar komen te staan. Ook histories zien we de belangstelling van voor deze idealen afwisselen. Na de overheersing van het liberalisme komt de opbloei van het socialisme. Ik ga er niet verder op in. Wat mij interesseert is de constatering, dat ons religieus leven met de geest van de tijd zo parallel loopt. Aan het liberalisme hebben we in de vorige eeuw de vrijheid van godsdienst te danken. De emancipatie van het katholieke volks deel was daarvan het gevolg. Opvallend is daarbij, hoe sterk het godsdienstig leven toen heeft gelegen in de privésfeer. De persoonlijke verhouding tot God en het bewerken van eigen heil overheerste. Het schuldbesef en het zoeken naar vergeving werden beleefd in het besloten hoekje van het eigen geweten. Het privé-gebed had de voorkeur boven het gezamenlijk bidden. Nu zijn de rollen omgedraaid. We zoeken de verwerkelijking van onze roeping veel meer in uitingen van gemeenschap en samenzijn, in opdrachten van mens tot mens. We worden nu ook aangesproken als zusters en broeders. De eucharistie is meer gezamenlijke maaltijd dan offer geworden. De verwachting van het heil wordt meer gezocht in het lot van de totale mensheid. Maar zijn dit nu werkelijke tegenstellingen? Hoe moeilijk beide elementen ook te verenigen blijken, ze lijken mij op grond van het evangelie in elkaar op te kunnen gaan. De persoonlijkheid in de mens staat voorop. Juist in zijn onherhaalbare individu-zijn liggen zijn zelfbewustzijn, zijn mogelijkhe den. zijn verantwoording opgesloten. Daar in vooral is hij het beeld van God. Maar dat individuele is er niet alleen voor zichzelf; het is er ook voor anderen. Talenten scheppen een eigen patroon van leven, waarvan men genieten kan, maar het mag geen afsluiten betekenen. Naarmate men zijn talenten te woekeren om meer te kunnen geven. Dit laatste is zelfverrijking om te kunnen uitdelen. Hoe kunnen we met dit zicht evenwicht vinden tussen vormen van privé en gezamenlijk beleven van onze religieuze gevoelens en behoeften? Het gezamenlijke moet gevoed blijven vanuit persoonlijke bronnen. Het eigen geestelijk leven mag niet totaal verloren gaan in allerlei verlangens naar samenzijn en samen doen. Het moet de bekende middenweg blijven. J. a. L. Laurent pastoor Parochiegebouw 'Wilgenburg' Steeds beter en meer gaat dit parochiege bouwtje functioneren. Daar zijn de vaste gebruikers. Er melden zich ook steeds meer gelegenheidsgebruikers. Meld u bijtijds om teleurstellingen te voorkomen: het enige contactadres hiervoor is: A. Verver, Marco nistraat 97, Telefoon 260595. Samen Water Samen bouwen is een bekend gezegde voor de vastenacties en we voegen de daad bij het woord. Dat bleek vorig jaar ook weer: 71.00.voor Opper Volta en nog twee projecten in Indonesië. Water naar Tjurup moet voor ons een vertrouwde klank worden in de vastenactie 1974. Dit (en nog veel meer) gaan we dit jaar vanuit Schiedam doen met elkaar! Alle mogelijke acties zullen gevoerd worden en ook de parochies doen op haar eigen manier mee. Wat onze parochie betreft: we houden twee grote inzamelingen, en wel op de zondag 23/24 maart (halfvasten) en op de paaszon dag 13/14 april. Wat de GIRO-aktie betreft: graag alles via de giro van de AMRO-bank 5093 te Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 6