BESTEMMINGSPLAN BINNENSTAD Gewijzigd op belangrijke punten AAN GEMEENTERAAD AANGEBODEN V "00 w? 1 -$}P B~%T m w Bestemmingsplan verkrijgbaar HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 16 WOENSDAG 13 MAART 1974 H - Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Emmastraat 1 - tel. 26 05 00 Het Bestemmingsplan „Binnenstad" is verschenen! De gemeenteraad van Schiedam zal zich over dit plan moeten uitspreken tijdens de speciale openbare vergadering op donderdag 28 maart (en als dat nodig is ook nog op vrijdag 28 maart). Dit op 1 maart jl. aan de raad aangeboden Bestemmingsplan wijkt op enige belangrijke punten af van het ontwerp-Bestemmings- plan, dat in mei vorig jaar is uitgebracht en toen in september voor een ieder ter visie heeft gelegen. Tegen dit plan konden bezwaren worden ingediend en dat hebben 69 personen of groepen personen dan ook gedaan, met in totaal ongeveer 500 op- of aanmerkingen. Deze bezwaarschriften, maar ook de discussie in het openbaar en in eigen gemeentelijke kring, evenals het voorgeschre ven overleg met overheidsinstanties, hebben gemaakt dat Burgemeester en Wethouders besloten hebben om het aanvankelijke plan op enige punten te wijzigen. Vorig jaar hebben we in deze pagina's al een serie artikelen geplaatst over het toen ingediende ontwerp-Bestemmingsplan. Het lijkt ons zinnig om nu eerst de aangebrachte wijzi gingen te bespreken. Het aanvankelijke plan voor de aanleg van een metrobaan dwars door de binnenstad is vervallen; daardoor kan ook de zgn. „oostelijke toegang" van Broersvest naar Broersveld minder breed worden dan eerst gedacht was. De bevolkingsprognose voor het jaar 1986 is herzien; niet meer 90.000 inwoners maar ongeveer 80.000. Er zullen minder winkels komen, er blijft meer ruimte over voor woningen. Ook wordt een soepeler standpunt ingenomen inzake de toekomstige bestemming van het gebied einde Hoog straat, Grote Markt, Lange Kerkstraat, Korte Kerkstraat en Nieuwstraat. De parkeergarage die in de buurt van de Lindenhof was gedacht, zal er niet komen. METRO Bij het opstellen van het Bestemmingsplan heeft van het begin af aan de gedachte meegespeeld van een grote oost-west ver binding van het openbaar vervoer van Rotterdam via Schiedam, Groenoord, Holy naar de Broekpolder in Vlaardingen. Het zou, gezien de plannen van Rotterdam, een metrolijn kunnen zijn. Voor een goede ontwikkeling van de binnenstad van Schie dam is het dan van bijzonder groot belang dat er ook een metro-station zou komen in de binnenstad. Daarom was op de kaart van het Bestem mingsplan een metro-tracé aangegeven, dat dwars door de binnenstad liep, omdat zo de minste schade aangericht zou worden aan de bestaande bebouwing. En eveneens om de schade aan het aanzien van de binnenstad te beperken besliste de gemeenteraad dat de metro ondergronds aangelegd zou worden in de binnenstad. Het Bestemmingsplan Binnenstad van de gemeente Schiedam bestaat uit een grote kaart van het plangebied met de voor het plangebied geldende voor schriften en een uitvoerige toelichting. Daarbij behoren een bundel van de 69 bezwaarschriften met een commentaar op de bezwaarschriften; een globale exploitatie-berekening met dekkings plan; een bundel afschriften van de in het voorgeschreven overleg met over heidsinstanties gevoerde correspon dentie en het Metrotrapport nr. 9 van de intergemeentelijke Werkgroep „Marconiplein-Broekpolder". Ten slotte is er nog het voorstel van B. en W. van Schiedam aan de gemeente raad, met een ontwerp-raadsbesluit. Een set van deze acht stukken is voor belangstellenden verkrijgbaar bij de gemeentesecretarie afd. Openbare Werken, Stadskantoor 6e etage, Em mastraat 1. De prijs van een volledige set is f 50,—. i --v A «NOICATIE (VIEUWE IDkSTAHD Omdat die metrobaan er niet direct zou kunnen komen is om de bouwwerkzaam heden niet te stagneren, zelfs overwogen om maar vast de tunnelbuis in de grond te leggen en dan boven de buis te gaan bouwen. Dit maakt de zaak wel erg kostbaar. Van lieverlede werd het echter duidelijk dat het niet enkele, maar zeer vele jaren zal duren voor het Rijk een beslissing zal nemen of de kostbare metrolijn van Rotterdam naar Vlaardingen via Schiedam wél of niet aangelegd zal worden. Deze grote onzekerheid vindt het gemeente bestuur niet langer verantwoord. Het aan passen van de bouwplannen en het bij voorbaat nemen van maatregelen voor een metrobaan die er mogelijk helemaal niet komt of anders pas veel later, is te kostbaar en geeft te veel bezwaren. Het wachten op een metro staat het zoeken naar een andere goede vorm van openbaar vervoer in de weg. Daarom heeft het gemeentebestuur nu de knoop doorgehakt en de raad voorgesteld om het tracé van de metro maar van de plankaart te schrappen. Maar aan de intergemeentelijke werkgroep die op het metro-plan heeft gestudeerd, is wél gevraagd om een andere oplossing voor een goede verbinding van het openbaar vervoer te zoeken. Daarbij is in de eerste plaats gedacht aan een sneltram. Deze is makkelijker wendbaar dan een metro, kan meer en scherpere bochten hebben en hoeft niet dwars door de binnenstad te lopen maar kan de binnenstad „aandoen" bij een halte of station aan de Broersvest. Het tracé zou dan kunnen zijn Rotterdamsedijk, Broersvest, 's-Gravelandse- weg, Burg. van Haarenlaan en in de buurt van de Nieuwe Damlaan naar Groenoord en naar Vlaardingen. TOEGANG Voor de aanleg van de metro was in het plan van mei vorig jaar een zgn. „oostelijke toegang" van de Broersvest, recht tegenover de aansluiting van de Singel vastgesteld. Een „gat" van dertig meter breed in de gevelwand. Nu het metro-tracé is geschrapt kan de oostelijke doorbraak veel smaller worden, nl. 15 meter breed. Doch deze versmalde oostelijke toegang blijft wel nodig. Aanvankelijk voor het bouwverkeer, zoals de aanvoer van heel veel lange heipalen en later ook voor het expeditie-verkeer en voor de auto's die in de binnenstad moeten zijn. Zoals van de bewoners van de nieuw te bouwen huizen. Bij het opstellen van het ontwerp-Bestem mingsplan van mei 1973 is er van uitgegaan, zulks aan de hand van een onderzoek in 1970-'71 verricht, dat Schiedam in 1986 90.000 inwoners zou tellen. Op dit cijfer is toen de grootte van het nieuw te bouwen Een schematische aanduiding hoe volgens het Bestemmingsplan de binnenstad van Schiedam in de toekomst is gedacht, gebaseerd op de zgn. „dakenplan", met zwart-wit de schuine en fijn-gearceerd de platte daken, de nieuwbouw is in grijze vormen aangegeven. Het gestreepte blok genummerd 2 is het uitwisselingsgebied of de overgang tussen het centrale woongebied in het noorden en het nieuwe winkelareaal. Ten zuiden van dit overgangsgebied (dat naar behoefte gebruikt kan worden voor woonhuizen of winkels) is de „verlengde Passage" met daarbij aangegeven (l/V) de plaatsen waar tenminste één warenhuis zal komen. Op het noordelijke vlak W, aan de oostelijke toegang, is de HEMA gedacht. Met P zijn aangeduid de parkeergarages, zeker aan het Emmaplein, mogelijk aan de WestmolenstraatAWestvest, met in het gestreepte blok 1 het uitwisselingsgebied voor parkeren öf wonen aan de Herenstraat. winkelareaal vastgesteld. Daarna is echter het bevolkingsaantal gaan teruglopen, van meer dan 83.000 inwoners tot minder dan 80.000 momenteel. Rijnmond kwam in het ontwerp-Streekplan tot de prognose dat Schiedam in 1986 maar 77.500 inwoners zal tellen en Rijnmond drong er bij Schiedam op aan om de plannen voor de winkel-nieuwbouw in de binnenstad te herzien en te beperken. Nu is het bezwaar van bevolkings-prognoses, zeker die op langere termijn, dat ze vaak niet uitkomen en dan maar weer herzien worden. De cijfers blijven aanvechtbaar. De duidelijke tendens tot daling van nu, kan best weer omslaan in een stijging. Rijnmond ziet dit ook in en komt met de prognose van „tussen de 70.000 en 85.000". Het gemeentebestuur van Schiedam wil daarom nu maar een aantal aanhouden van rond 80.000 inwoners. WINKELS De consequentie is, dat in het nieuwe Bestemmingsplan voor het winkelapparaat in de binnenstad de nodig geachte bedrijfsvloer oppervlakte ^teruggebracht van 38.000 m2 tot 33.000 m2, waarvan voor nieuw te bouwen winkels niet 17.000 m2 maar slechts 12.000 m2, in eerste instantie 7.000 m2. Ook zal voor de nieuw te bouwen winkels minder terrein nodig zijn dan aanvankelijk gepland, nl. 22.000 m2, waaronder ook is begrepen het auto-vrije voetgangersgebied. Zo komt er meer ruimte, vrij voor het bouwen van woningen. Doch het gemeente bestuur wil zich niet binden en geeft de voorkeur aan een „open planning", met de mogelijkheid om tijdig te reageren op nieuwe ontwikkelingen. Daarom is op de kaart het gestreepte blok 2 aangegeven, een uitwisse lingsgebied waar naar gebleken behoefte of winkels of woningen of beide kunnen verrijzen. PARKEREN Daar er veel bezwaren zijn gerezen tegen de aanvankelijke geplande parkeergarage bij de Lindenhof, omdat de onvermijdelijk grote afmetingen storend worden gevonden in het binnenstadsbeeld, is in het nieuwe Bestem mingsplan deze parkeergarage geschrapt. Wel zullen in het winkelgebied nabij de zgn. „verlengde Passage" parkeervoorzieningen worden getroffen voor ca. 200 auto's. Deze zijn bedoeld voor de bewoners van de (nieuwe) woningen in dit gebied, voor expeditie-wagens en ook voor bepaalde categorieën bezoekers als bejaarden en invaliden. In het centrale woongebied komen bij de huizen ca. 250 parkeerplaatsen. Doch de belangrijkste parkeergelegenheid zal zijn de parkeergarage aan de zuidkant van het Emmaplein met plaats voor ca. 500 auto's. Deze is ook bedoeld voor werkers en bezoekers in het Stadskantoor en stadserf en eveneens voor de omwonenden. Vanuit deze garage kunnen voetgangers via een ongelijk vloerse kruising over de Broersvest ongehin derd in de binnenstad komen. Wanneer blijkt dat er behoefte is aan meer parkeergelegenheid, dan kan er een parkeer garage komen aan de Westmolenstraat/West- vest met 500 plaatsen of zelfs twee met elk 400 plaatsen. Dit is vooral van belang voor bezoekers uit Schiedam-Noord, waarvoor een brug over de Nieuwe Haven gemaakt kan worden, ten noorden van de molen De Walvisch. Voor de voetgangers-verbinding is gedacht aan een loopbrug over de Lange Haven. Eventueel ook nog een parkeergarage aan de Herenstraat met ca. 400 plaatsen (op de kaart aangegeven als uitwisselingsgebied 1) waar anders woningen kunnen worden gebouwd. De laatste belangrijke wijziging in het nieuwe Bestemmingsplan betreft het gebied van Lange Kerkstraat, Grote Markt, laatste deel Hoogstraat, Korte Kerkstraat en Nieuw straat. De aanvankelijke bedoeling was dat in dit gebied het wonen zou worden bevorderd en het vestigen van winkels en bedrijven zou worden afgeremd. De eigenaren en exploitanten van de aanwezige winkels en bedrijven, door de bepaling gedupeerd, hebben bezwaar ge maakt. Het gemeentebestuur heeft nu de bepalingen verzacht. De bestaande functie blijft gehandhaafd en herbouw is mogelijk. Doch nieuwe winkels mogen er niet komen, zeker geen grote.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 16