Op 27 maart: Staten-verkiezing Maak gebruik van Uw democratisch stemrecht Laat Uw stem niet verloren gaan Regeling voor verdeelsleutel bij gemeenschappelijke watermeter RESTEN VAN BAGIJNHOF UIT 14e EEUW OPGEGRAVEN STEMMEN BIJ VOLMACHT Openb. vergaderingen van gemeenteraad en commissies Op wie U stemt moet U zelf uitmaken, maar GA STEMMEN HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 17 WOENSDAG 13 MAART 1974 Op woensdag 27 maart a.s. heeft ook in Schiedam de verkiezing plaats van de leden van de provinciale staten van Zuid-Holland. De oproepkaart om aan de verkiezing deel te nemen (en gehoopt wordt dat iedereen dat Degenen die niet in staat zijn om op woensdag 27 maart a.s. bij de verkiezing van leden van provinciale staten persoonlijk hun stem uit te brengen hebben nog een mogelijkheid om bij volmacht te stemmen. Zij dienen dan uiterlijk op vrijdag 22 maart zich persoonlijk en in gezel schap van de kiezer die als hun gemachtigde wil optreden te vervoe gen bij de gemeentesecretarie afd. bevolking c.a. aan de Overschiesestraat 2. Zowel de volmachtgever als de gemachtigde dient echter op 12 februari jl. ingeschreven te zijn in het kiesregister van de gemeente waar de stem wordt uitgebracht, maar tussen hen beide hoeft geen familierelatie te bestaan. Is eenmaal de volmacht verleend, dan kan die niet meer worden ingetrok ken; de volmachtgever kan dan niet meer stemmen. Is zijn verzoek om in een andere gemeente in dezelfde provincie te mogen stemmen ingewil ligd, dan kan hij geen volmacht meer verlenen. Een kiezer mag niet meer dan twee aanwijzingen als gemachtig de aannemen. Voor het schriftelijk indienen van een verzoek om bij volmacht te mogen stemmen en voor verzoeken om in een andere gemeente te mogen stemmen is vandaag (13 maart) de uiterste termijn verstreken. ook inderdaad zal doen! is inmiddels aan alle kiesgerechtigde Schiedammers gestuurd. Dat is dan iedereen die op 27 maart a.s. 18 jaar of ouder is of op die dag 18 jaar oud wordt en die bovendien op 12 februari j.i., dat is de dag van de kandidaatstelling, in het kiezersregister van de gemeente Schiedam staat ingeschreven. Het heeft de afdeling Bevolking c.a. van de gemeentesecretarie, belast met de verkie zingszaken, heel wat werk gekost om de in totaal ruim 56.000 oproepkaarten de deur uit te krijgen. Wie nu oog steeds geen kaart heeft ontvangen, kan zich wenden tot de afd. Bevolking, Overschiesestraat 2. Maar dan wel even de beslissende datum van 12 februari j.l. in de gaten houden! Wie na die datum in Schiedam is komen wonen, krijgt geen oproep en moet in de vorige gemeente stemmen, terwijl de Schiedammers die naar elders verhuisd zijn, toch in Schiedam moeten komen stemmen. Wie verzuimd heeft om tijdig kennis te geven van een verhuizing, kan dus in een verkeerd register staan. De afdelingen Bevolking van de oude en de nieuwe plaats van vestiging streven er naar om dat zoveel mogelijk nog recht te trekken, maar dat kon maar tot eind februari, omdat dan de definitieve kiezers lijsten opgesteld en de oproepkaarten voor verzending gereed gemaakt moesten worden. STEMBUREAUS Voor 27 maart komen in Schiedam 48 stembureaus, die zullen ook gebruikt worden op 29 mei a.s. bij de verkiezingen voor de gemeenteraad en voor de Rijnmondraad. Vergeleken bij de Kamerverkiezing van 1972 zijn er echter 2 wijzigingen. Bureau nr. 11, vroeger gevestigd in de houten noodschool aan de Dr. Zamenhofstraat, is verplaatst naar de naastgelegen openbare kleuterschool aan de Fahrenheitstraat 2, waar het bureau nr. 10 al is ondergebracht. Dit maakt voor de kiezers niet veel uit. En voor de organisatie ook niet. Het bureau nr. 47 echter is verplaatst van de houten noodschool aan de Eduard van Beinumlaan naar de recreatieruimte van de serviceflat voor bejaarden aan het Heijer- mansplein. Dit is voor de oudere bewoners in die torenflat erg gerieflijk, omdat ze nu in eigen gebouw kunnen stemmen. Voor de organisatie is het ook makkelijk omdat verwacht mag worden dat minder bejaarden gebruik zullen maken van hun recht om bij volmacht te stemmen, wat altijd enige administratie vergt. Met het onderbrengen van stembureau 18 in Huize Frankeland heeft men prettige ervaringen opgedaan. De heer H. Smits van de afd. Bevolking wil graag meer bejaarden op deze manier van dienst zijn, maar niet alle bejaardentehuizen hebben voldoende ruimte voor een stem bureau, of het aantal inwoners is te gering. Wel heeft hij het zo kunnen regelen dat de inwoners van 't centrum Thurlede ditmaal kunnen stemmen in de nabij gelegen Mastenbroekkleuterschool, zodat ze niet langer een eind hoeven te lopen en drukke straten oversteken om te gaan stemmen in de houten noodschool aan de W. H. Vliegen- straat. Een andere voorziening voor de bejaarden is dat wanneer een stembureau bereikt moet worden via een hoge stoep of trap, er dan zo mogelijk tijdelijk een leuning wordt aangebracht. OPLETTEN Wat wel eens verwarring geeft, is wanneer twee of zelfs meer stembureaus in één gebouw of in naast elkaar liggende gebouwen zijn gevestigd. Men stapt dan wel eens het verkeerde stemlokaal binnen, wat dan pas blijkt bij de controle. Even opletten dus. Ook wordt wel eens geklaagd dat op de oproepkaart het nummer van het stem bureau niet goed is afgedrukt. Dat kan altijd voorkomen, wanneer 112.000 kaarten door een adresseermachine worden gedraaid. Daarom de mededeling dat het nummer van het stembureau altijd twéémaal op de kaart vermeld staat. Het streven is om het stembureau zo dicht mogelijk bij de woning van de kiezer te vestigen, zodat hij niet te ver hoeft te lopen. Maar dan moet er natuurlijk wel een geschikte lokaliteit aanwezig zijn om het bureau in onder te brengen, in de meeste gevallen is dat een school. Ook is men afhankelijk van het aantal kiezers dat in die buurt aanwezig is, want een stembureau moet liefst door rond 1.200 kiezers gebruikt worden. Dit nu wordt in Schiedam steeds moeilijker, omdat er een sterke verschuiving merkbaar is onder de bevolking. In de oudere wijken daalt het aantal kiezers per bureau en in de nieuwe wijken stijgt het aantal. Dit jaar is de oude indeling nog min of meer gehandhaafd, doch voor de Kamerverkiezing in 1977 zal tot een nieuwe indeling moeten worden overgegaan. Meer bureaus in de nieuwe wijken en minder in de oude. Detail van het blootgelegde metselwerk van het oude bagijnhof. Het is de schouw, waarvan links en rechts de schouw-wangen zijn te zien en een deel van de achterwand, uitgevoerd in plavuizen in visgraatverband. Voor het al vele jaren in Schiedam spelende probleem rond de gemeenschappelijke watermeters" is nu een officiële regeling gekomen. Met het duurder worden van het drinkwater zijn ook de moeilijkheden bij de verdeling van de kosten van het waterver bruik tussen de gezinnen die tezamen van één watermeter gebruik maken, groter geworden. Door een wijziging van de Verordening is een nieuwe regeling met een nieuwe verdeelsleutel ingevoerd. Overigens was de raad nog niet tevreden met de regeling en heeft aan het gemeentebestuur gevraagd alsnog een betere regeling te treffen. Liefst nog voor september dit jaar, maar of dat laatste mogelijk is, daar hebben B. en W. een hard hoofd in. Tot nog toe werden de kosten van het waterverbruik gelijk-op verdeeld tussen de gezinnen die op één watermeter zijn aangesloten. Dit was vaak een aanleiding voor onderlinge burenruzies, omdat kleine gezinnen die weinig water verbruiken, evenveel moeten betalen als grote gezinnen met kinderen, waar de kranen veel vaker stromen. De directie van de Gem. Tech nische Bedrijven wilde in zo'n geschil dan wel bemiddelen, door een andere en rechtvaardiger verdeelsleutel voor te stellen. Deze werd dan gebaseerd op de grootte van de betrokken gezinnen, eventueel nog aangevuld met de grootte van de woning, het aantal aanwezige apparaten, enz. Werd de voorgestelde verdeelsleutel door alle betrokken partijen vrijwillig geaccepteerd, dan was de vrede hersteld. Doch wanneer één van de betrokken partijen „nee" zei, dan zat er niets anders op dan dat de kosten ponds-ponds gewijs werden omgeslagen. En het geschil bleef. Volgens de nieuwe regeling blijft in het algemeen de verdeling plaatshebben in gelijke delen en naar gelang van de duur van het verbruik. Maar de directie van de G.T.B. kan nu dan ook een andere verdeelsleutel vaststellen en deze is dan bindend voor de betrokken partijen. Zij moeten dan wel ingelicht worden over de motieven van de genomen beslissing. Tegen deze beslissing van de directeur van de G.T.B. kunnen betrokkenen in beroep gaan bij Burgemeester en Wethouders, die binnen drie maanden en na de raadscommissie voor de Technische Bedrijven gehoord te hebben, een gemotiveerde beslissing zullen nemen. In de verordening is ook opgenomen, dat als regel wordt aangenomen, dat ieder perceel of woning een afzonderlijke aansluiting op het waterleidingnet moet hebben. Van deze regel kan worden afgeweken en dat is dan het geval voor bestaande woningen, die thans reeds een gezamenlijke aansluiting hebben. Maar dan bestaat de verplichting om bij verandering van één of meer van deze woningen, deze van een afzonderlijke aan sluiting te voorzien. Voorts wordt als regel aangenomen, dat in elke woning en in elk perceel een meter wordt geplaatst. De raad is van mening dat bij renovatie plannen of bij verbouwingen van woningen het verplicht moet worden de waterleidingen zodanig te vernieuwen dat de gemeente er makkelijk een watermeter op aan kan sluiten. De gemeenteraad van Schiedam zal op maandag 25 maart a.s. in het openbaar vergaderen in de benedenzaal van het Stadskantoor, Emmastraat 1, aanvang 20.00 uur precies. De agenda voor deze vergadering is nog niet verschenen. Daarna houdt de gemeenteraad een extra vergadering op donderdag 28 maart, zonodig voortgezet op vrijdag 29 maart, waarin het Bestemmingsplan Binnenstad besproken zal worden. Ook deze vergadering is openbaar en wordt gehouden in de grote zaal van het Stadskantoor, aanvang telkens 20.00 uur. De Sociale Adviescommissie vergadert op donderdag 14 maart in het Stadskantoor, aanvang 20.00 uur. Op de agenda staan o.m. ter bespreking: de werkwijze van de commissie, de bezwaarschriftencommissie, het subsidiebeleid; de subcommissie voor de bijstandsnormen, de sociale werkvoorziening en de Stichting Clubhuiswerk Ongeorgani seerde Jeugd. De Commissie voor Stadsontwikkeling en Stadsuitbreiding vergadert op maandag 18 maart in het Stadskantoor, aanvang 20.00 uur. Onder meer is het Bestemmingsplan Binnenstad onderwerp van discussie. Vooruitlopend op het bouwrijp maken van dat deel van de Schiedamse binnenstad waar begonnen zal worden met de bouw van nieuwe woningen, is een archeologisch onderzoek ingesteld in de bodem. Dit onder leiding van de heer C. Hoek, hoofd van de Archeologische dienst van de gemeente Rotterdam, in samenwerking met het ge meente archief, het Stedelijk Museum en de dienst van Gemeentewerken van Schiedam. Voor dit onderzoek is gegraven in het parkeerterrein aan het Oude Kerkhof, achter het gemeente-archief. Zoals verwacht, zijn enkele meters onder het maaiveld de resten gevonden van het bagijnhof dat vermoedelijk aan het einde van de 13e eeuw is gesticht door Vrouwe Aleyd, weduwe van Jan van Avesnes en ambachtsvrouw van Schiedam. Van dit oudste bagijnhof zijn nog bakstenen aangetroffen, uit de grootte van de stenen n.l. 7x14x28 cm., kan afgeleid worden dat ze uit de 13e eeuw stammen. Het onderzoek betreft echter vier huisjes van het bagijnhof, uit het eind van de 14e eeuw. De huisjes grenzen aan de achterzijde aan de sloot die het hof omgaf. In 1428 en 1494 zijn tijdens grote stadsbranden de huisjes afgebrand, in beide gevallen zijn de brandlagen aangetrof fen, doordat men de vloeren heeft opge hoogd. Na de branden ziin de huisjes opnieuw opgebouwd en er is ook een vijfde huisje bijgekomen. Op de kaart van De Gheyn uit 1599, toen het bagijnhof na de komst van de Hervor ming als zodanig reeds was opgeheven, staan drie bouwblokjes aangegeven met een waterput in het midden en een kapel aan de zijde van het kerkhof. Het moet nog worden onderzocht of de andere twee blokjes bij het oude bagijnhof horen of dat ze later zijn gebouwd. Er is pas één zijde van het hele hof onderzocht, de rest volgt nog. Van de nu opgegraven vier huisjes bestaat elk uit twee kamers, met in de grootste kamer een schouw of stookplaats. In twee huisjes zijn deze schouwen ongeveer 1.5 a 2 meter breed, goed herkenbaar aangetroffen, zoals bijgaande foto toont. Links en rechts ziet men de schouw-wangen of zijstukken, in het middengedeelte van de achterwand een in visgraat-verband opeenstapeling van platte plavuizen, goed bestand tegen het vuur. Het is de bedoeling dat tenminste één van deze schouwen een plaats zal krijgen in het Stedelijk Museum. Alles bewaren is ondoen lijk. Op de plaats van de bedoelde huisjes zijn in de 17e en 18e eeuw andere woningen neergezet, die na de laatste oorlog zijn gesloopt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 17