ALS UW KAMERA'SNEEUWBLIND' IS DIT IS 'N FOTOkAdOLOEKER ZOON inde FILMZON als alle foto-vaktaal u te veel is spookt u ook rond in de donkere kamer 60 F0T0-KAD0-TIPS VOOR WIE ALLES AL HEEFT Tja, daar zit u nou. Alsmaar dat gevraag van: „heb je je lijstje al klaar?". En dat gedreig van: „als je het morgen niet hebt, dan....". Niet zenu wachtig worden, mensen die denken dat ze alles al hebben! Kalm blijven, want d'r is nog een zee van kado-wensen. U fotografeert toch Als u dan deze pagina leest en een paar dinget jes noteert is een verlanglijst zó klaar. En uw foto- of filmuitrusting weer een beetje komple ten Sukses er mee! VANJI TOT"« scHAAL$jectief O** HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 34 WOENSDAG 20 MAART 1974 lui, hier 2gn2e! Neem nou zo'n simpele projektie-tafel voor dia's of film, zoals hieronder staat. Elke keer dat gesleep met 'n tafeltje en 'n stapel boe ken, dat hoeft toch echt niet. Projekteer met zo'n meestal in hoogte verstel baar en opvouwbaar wan- kelvrij tafeltje. Kost nau welijks veertig gulden. Een hele mooie twee-bladige vijftig. Nog een idee: 'n handig verlengsnoertje voor uw flitser. Kost, pak weg, zes gulden! Maar voor wie flitst, geeft dat kabeltje van twee meter lang nieuwe geen gesleep meer met boeken mogelijkheden om bij zondere flitseffekten te be reiken, omdat „plastisch" verlichten nu eenmaal niet gaat met een flits boven of naast de kamera. Weer een tip: u droomt wel eens van zo'n direkt klaar foto-kamera? Ideaal ook naast uw gewone kamera. Tovert kant en klare foto's in kleur of zwart-wit uit de ontwikkelset. Zal wel duur zijn, denkt u. Dat is een ver gissing, want er is al een di rekt klaar-kamera voor zwart-wit vanaf vijftig gul den. Idee voor 'n klein pakje on der de kerstboom? Ge woon: een filmpje voor uw fotokamera. Of een film- kassette voor uw filmtoes tel. Waarom komen men sen nou nooit op zulke voor de hand liggende ideeën? Konklusie: pak de pen en noteer: verlanglijstje van.... De eerste ideeën hebt u al en op deze foto-collage ziet u, wat voor moois en waar- Dat kan, beste lezer(es). De weerkaatsing van het licht op de sneeuw is namelijk zo groot, dat uw belichtingsme ter er door „verblind" kan worden en dus een te hoge lichtsterkte meet. Daarom moet u iets korrigeren door als er grote sneeuwoppervlakten in het beeld komen, het dia fragma één stop groter af te stellen (dus bijv. niet f8 maar f5.8). Nog een punt, dat trou wens niet alleen voor sneeuw foto's geldt: als u in zwart-wit een blauwe lucht met wolken kontrastrijk wilt fotograferen, dan is een geelfilter ideaal. Daarmee versterkt u het kon trast in de wolkenpartij. Hebt u geen geelfilter, zegt u Goed idee voor uw verlanglijstje. Zet er wél even bij welke ka mera u hebt in verband met de maat. Hier is een bijna kompleet al fabet voor kadozoekers. Een korte lijst, waarin het artikel en de prijs wordt genoemd. Als u er meer van wilt weten: uw fotovakman zal u graag na der informeren. Daar gaat-ie: A: een afstrijktang voor net ontwikkelde negatieven in de donkere kamer - vanaf f6,90. B: een batterij voor uw flitser. Moet u ééns per jaar ver nieuwen - f2,50. C: een computer-flitser ofte wel elektronen-flitser - kost rond f 100,- of meer. D: een doka-lamphouder met lamp. Heel handig! Prijzen beginnen rond t 20,-. E: 'n éénbeenstatief. Ideaal geschenk yoor filmers - vanaf f 39.90. F: een filmpje. Altijd welkom G: een groothoeklens. Zie arti kel: zet 'm op! Diverse prij zen. H: Het dokaboek van Günter Spitzing. Onmisbaar voor elke donkere kamer-man of -vrouw - f 29,50. I: een instelloep is er om mak kelijker scherp te stellen bij het vergroten. Diverse prij zen. J: Jan van Weeszenberg's „Elseviers Grote Smalfilm- boek" - f29,50. K: een ontwikkelklokje betere resultaten in de donkere kamer - f 24,-. L: een lichtsterktemeter ofte wel belichtingsmeter. Prij zen vanaf f30,-. M: een maatbeker voor het doka-werk. Al vanaf f2,50. N: een negatieven-album. Er gaan 900 kleinbeeld- negatieven in een album van f 6,45. O: opname-lamp of filmzon. Kompleet met houder- van af circa f30,-. P: een plakpersje voor het monteren van films (vanaf f30,-). R: een rolstrijker voor het wa- tervrij maken van ontwik kelde foto's - vanaf f 6,-. S: het scherm, waarop u films en dia's kunt projekteren. Is er al vanaf f 16,50. T: een telelens. lij diverse prij zen. U: een ultra-violetfilter voor helderder en minder „blau we" sneeuwfoto's in kleur. V: een verlengkabeltje voor uw flitser, 'n Kabeltje van 2 mtr. kost plm. f 6,-. W: het Windisch-fotoboek: De nieuwe fotoschool. Bijzon der leerzaam - f 18,90. Z: het Zakboek voor de Fil mer - f 15,90. devols er op fotogebied nog allemaal te wensen is. Zelfs voor mensen die dachten, dat ze alles al hadden. U hebt een filmkamera aange schaft. Fijn! Het filmen buiten geeft geen problemen. Maar in deze donkere maanden van het jaar is-ie wat weinig in be weging, dat filmtoestel van u. U wilt best, want kleine kinde ren worden toch al vlug groot. Maar dat licht binnen is, al zet u alle lampen er bij, onvol doende. Een op het filmbeeld in het halfdonker rondkrui pend mensenkind geeft niet zo'n stralend resultaat. En daarom heeft uw filmkamera het maar erg rustig. Daar is best wat aan te doen. Wat de flitser doet bij het foto graferen, doet namelijk de filmzon bij filmen. Hij zorgt voor een heleboel licht. Als u die zon erop zet. wordt filmen weer een genot. Komen er weer heldere beelden en leuke resultaten. En het gebruik van zo'n filmzon heeft, na een kort tijdje oefenen, al gauw voor u geen problemen meer. Er zijn opvouwbare filmzonnen van af een gulden of zeventig. Een niet opvouwbaar model is er al voor nog geen zestig gulden. U ziet: met dit redelijk ge prijsd geschenk kunt uuwzoon in de filmzon zetten. Wéér een idee! flfra i Fototrucs lvioJet-fiifer K'einbeeld-^era Tja, een fototoestel blijft een stukje techniek. En er zijn nu eenmaal mensen, die de krie bels krijgen als het maar even technisch dreigt te worden. Jammer, maar waar. Wat doet u er aan als u zo graag iets voor uw foto-uitrusting wilt vragen en de gever is allergisch voor foto-termen als voorzetlens of doka-lamp Met andere woor den: alseen geschenkenavond dreigt te mislukken omdat u niets voor uw foto-hobby kunt vragen? Dan is er de z.g. Foto/Film-kadobon. Handige mogelijkheid om niet zo foto ontwikkelden de kans te ge ven u toch blij te maken. Met zo'n kadobon kunt u zelf uit kiezen in de fotozaak wat u wilt. Weet u wat: zet hem er voor alle zekerheid bij, op uw verlanglijstje, die Foto/Film- kadobon. Daar kunt u dan al tijd nog alle kanten mee op. „Wat voer jij daar toch steeds zo stiekem uit in die donkere kamer?" Deze vraag van een kennelijk wat jaloerse echtge note geeft wel aan, dat er in zo'n verduisterde kamer won derlijke dingen gebeuren. Veel mannen zijn er dol op fijn ontspannen in hun doka te werken. Om zelf je foto's te ontwikkelen en te vergroten. Om kreatief bezigte zijn. Want dat kan. Kijkt u maar eens naar de foto's bij dit artikel. Eenz.g.dubbeldrukmeteenver- rassend resultaat. De fantasie van de doka-man met ervaring stelt hem in staat vele kanten op te gaan. Om ware kunst werken te maken van het foto grafische beeld. Wie wil star ten met een doka zal niet me teen dit soort plaatjes kunnen maken. Die zal beginnen met een bescheiden set materiaal en veel van die doka attributen kunnen een plaats je krijgen op een verlang lijstje. Hier is een opsomming van de belangrijkste materia len voor beginnende donkere kamer-werkers. U hebt nodig (de prijzen zijn richtprijzen): een vergrotingsapparaat vanaf f 250,- vergrotingsbord f 30,- drie fotoschalen f 15,- een thermometer f 5,- een ontwikkelklokjef 15,- drie papierklemmenf 12,- een spoelbak (schaal en syphon) f 20,- donkere kamer verlichting f 20,- fotopapier circa-tf 25,- fotochemikaliën ca f 15,- maatbekers en maatcilinders f 15,- een roerspaan f 5,- trechter en flessen f 15,- Voor wie het meteen he lemaal kompleet wil doen, is er ook een belichtings klokje (vanaf circa f 50,-). De man of vrouw, die nie+ alleen foto's wil gaan af drukken, maar ook zijn filmpjes wil ontwikkelen, kan op zijn/haar verlang lijstje ook vermelden de vier artikelen, die daarvoor nodig zijn, namelijk: een ontwikkeltankje 20,- een stel filmklemmen 8.-- een spoelslang 8,- negatiefontwikkelaar 3,- Niet noodzakelijk, maar wel nuttig zijn: een glanspers f 50,- een glansplaat f 15,r en een rolstrijker f 15,- U ziet: het is een hele lijst, die echter zó kompleet is, dat ook menig reeds ervaren doka man er nog wel iets van zijn gading op zal kunnen vinden. Dit was het. De lijst van ver langens voor rondspokers in de donkere kamer. Wij wen sen u veel foto-plezier Eenopvallenddoka-resultaatgeeft hier de z.g. dubbeldruk. Links: portret van een meisje, in het midden een opname van een ge scheurd netwerk. Daarnaast een dubbeldruk, waarbij het meisjes kopje met opzet onscherp is weergegeven.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 34