een behartensw aardige beschouwing over voeding en gezondheid Een gezond leven een lang leven Moderne ruimte voor hartonderzoek Rpntgen bedieningspaneel Sluiterbediening Bediening tafel van dim Voetschakelaars voor film en doorlichting Een moderne ruimte voor coroharia- arteriografie Een te geringe hoeveelheid beweging, het roken van sigaretten, een te hoge bloed druk, een verhoogd cholesterol-gehalte van het bloedserumallemaal factoren, die het risico op de weg naar een hartinfarct in sterke mate verhogen. 27.000 Nederlanders werden verleden jaar door het hartinfarct weggenomen; het aantal stijgt jaarlijks met plm. 2000 en de gemiddelde leeftijd van de infarct patiënten daalt sterk. Was tien jaar geleden de groep tussen 35 en 45 nog geen uitzondering, thans ligt die grens alweer lager. De belangrijkste risicofactoren met betrekking tot het hartinfarct zijn bekend; de bestrijding van het hart infarct betekent een bestrijding van de risicofactoren. Met de verandering van sommige - risicovolle - leefgewoon ten. het roken bijvoorbeeld, heeft een groot aantal mensen erg veel moeite. Naast de vermeerdering van de lichaamsbeweging hoeft met name een verandering van d ^voedingsgewoonten niet zo moeilijk te zijn. Uit de relatie lussen een der belangrijkste risico factoren - een te hoog cholesterol gehalte van het bloed(serum) - en de samenstelling van ons voedingspa troon, zal duidelijk worden welke waardevolle invloed een veranderde voedingsgewoonte op de gezondheid van hart en bloedvaten kan hebben. In dat veranderingsproces tracht d»»Ne- derlandse Hartstichting door gerichte adviezen en praktische informatie een weg te wijzen naar een gezonder..^sen dus langer leven. Binnen- en buitenlandse kingen naar de risicofactor hartinfarct brachten aan»! er een duidelijk aanwijsl bestaat tussen voeding staan van hart- en vaat kans om een hartinfarct neemt statistisch gezien- toe naarnate het ehót van het bloedserum grootste deel van de ziekten - en dus ook de 1 worden namenlijk verc atherosclerose, ook kalking' genoemd, rose is een aandoet vaatwand, waarbij "veta fen", o.a. cholesterol, op de v als een brijachtige massa word* zet. Dit afzettingsproces begint op jongere leeftijd en na een aantal jaren treedt ten gevolge van bindweef selvorming en kalkafzetting verhar ding van deze vaatwanden op. De zie- en ke, verruwde vaatwand geeft gemak kelijk aanleiding tot de vorming van bloedstolsels (trombose). Dit kan lei den tot de afsluiting van het bloedvat, waardoor de bloedtoevoer naar een bepaald lichaamsdeel wordt belem merd. Een plotselinge dood door een hartinfarct ten gevolge van de afslui ting van de kransslagader, die het hart van bloed voorziet, is het ernstigste gevolg van deze aandoening. De ontdekking dat de meest verbreide vaatziekte, atherosclerose, in wezen een vetafzetting is en gepaard gaat met een hoog cholesterolgehalte van het bloedserum, heeft een uitgebreid onderzoek naar de invloed van diverse voedingsvetten op dit ziekteproces tot gevolg gehad. Daarbij moet wel wor den aangetekend, dat een hoog choles terol gehalte van het bloedserum wel een der meest overtuigend bewezen factoren in de ontstaanswijze van coronaire hartziekten is, maar dat het slechts één der factoren blijft. Een laag cholesterol gehalte betekent namelijk niet direct dat men gevrij waard zal blijven van coronaire hart ziekten. Een feit is echter dat het risico toeneemt naarmate het cholesterol ge halte toeneemt Cholesterol is een belangrijke bouw stof van vrijwel alle dierlijke cellen en weefsels. Het is aanwezig in dierlijke rodukten. zoal»melk, eieren, lever en He van het du»-afkomstige voedings- iddelen. Daac cfiWesterol niet oplos- saar is in wafcfejföiculeert het in het loedplasma, gjj&ppden aan eiwitten speciale coijjW^lten. Het normale phalte aan .■ftcfatferol wisselt per evolkingsgroeff' Brf Bedouïnen. Ban toes en andere groepen die vrijwel geen coronaire hartziekten kennen, is het gehalte op volwassen leeftijd bijna de helft zo laag als het gehalte van de gemiddelde gezonde volwassene in ons land. Welk gehalte als normaal moet worden beschouwd, weet men niet. maar als men het ontbreken van de ziekte onder de eerstgenoemde be volkingsgroepen in aanmerking neemt, dan is een verlaging van het cholesterol gehalte in ons land door gewijzigde voeding aanbevelenswaar dig Juist door het gunstige preventieve effect heeft men zeer veel onderzoek verricht met betrekking tot de stof wisseling van het cholesterol in het lichaam en over de beïnvloeding van het cholesterol gehalte in het lichaam. Uit dit onderzoek kwam naar voren dat het gehalte onder meer stijgt door het nuttigen van cholesterol rijk voed sel als eieren, hersenen en lever. Daar naast zijn van negative invloed de verzadigde vetzuren in het voedsel. Deze komen voornamelijk voor in melkwit, c.q. boter, room, roomijs, vette kaas en melk met een hoog vet gehalte, in enkele margarines ?n in rundvet. Tot slot spelen ook de grote hoeveelheden suiker, welke zich in onze welvaarts samenleving in ons voedsel (en snoep) pakket bevinden, een rol. Door de eeuwen heen zien we een stijging van de welvaart gepaard gaan met een stijging van het vetge- bruik. In Nederland wonen per hoofd van de bevolking per jaar ruim twee- maai zoveel voedingsvetten op vetbasis geconsumeerd als in de jaren direct na de Tweede Wereldoorlog. Was dit in 1947 omstreeks 14.5 kilogram, nu ligt het gemiddeld gebruik boven de 30 kilo vet. Het margarinegebruik heeft een belangrijke bijdrage aan die stijging geleverd. De wetenschappe lijke ontdekking dat alleen de verza digde vetzuren, ook voorkomend in margarine, het cholesterol - gehalte doen stijgen, gaf een verandering in de voedingsindustrie te zien. Aangezien meervoudig onverzadigde vetzuren zelfs ccn vertraging teweeg brengen in het cholesterol-gehalte. wordt thans bij de fabricage van margarines steeds meer gebruik gemaakt van onver zadigde vetzuren. Men kan hij patiënten met hartafwij kingen vaststellen welk dieet men moet hebben door het bepalen van het pa troon van de verschillende vetstoffen in het bloed. Deze bepaling is bij de grote massa van de bevolking thans nog moeilijk uitvoerbaar; op kleine schaal worden met steun van de Ne derlandse Hartstichting reeds proeven genomen met deelgroepen van de be volking. Daarom zijn thans algemene adviezen ter verlaging van het vet ge bruik het meest zinvol. Men is snel geneigd te zeggen dat een verlaging van het vetgebruik een noodzakelijke vermindering van de totale voeding moet inhouden. Dat is slechts ten dele waar. Het belangrijkste is namelijk niet de vermindering doch de verande ring van de te nuttigen voeding. Aangezien voorkómen nog altijd beter is dan genezen, heeft de Nederlandse Hartstichting haar campagne gestart om door middel van een verandering van de voedingsgewoonten de kans op een later optredende hart- of vaatziek te te verminderen. Door het voedsel anders klaar te maken en te zorgen dat het smakelijk blijft, kunnen de maaltijden een plezierige onderbre king in ons dagelijks levensritme gaan vormen. Ons gewone dagelijkse voedsel is van het allergrootste belang voor de ge middelde voedselopname. Het regel matig eten voorkomt een sterk honger gevoel. Hierbij is ook een goed ontbijt van bijzondere betekenis: een ontbijt vermindert immers de behoefte aan de vele kopjes koffie met suiker en koffie melk of eventuele versnaperingen, die dikwijls als compensatie genut tigd worden. Bovendien heeft een goed ontbijt een gunstig effect op het pres tatievermogen. De Nederlandse Hartstichting heeft, om de verandering van de voedings gewoonten te stimuleren, in dit kader van actie "Leef lang en lekker" ge start, waarbij door groepen huisvrou wen onder leiding van een diëtiste gezamenlijk maaltijden worden sa mengesteld en gekookt die het oog merk hebben het cholesterol-gehalte van onze voeding - op smakelijke wijze - te verlagen. Voor de verandering van de voedings gewoonten die de Nederlandse Hart stichting voorstaat, zijn twee dingen nodig: iedereen moet weten welke voe ding de kans op een hartinfarct ver laagt en hij (en zij) moet die kennis ook toepassen! De hoop is gevestigd op de huisvrou wen. Zij bepalen wat het gezin eet. Zij hebben het in de hand de kans op een hartinfarct in het gezin van nu en in de gezinnen van hun kinderen in latere jaren te verlagen. Let wel: te verlagen. Met een model-voeding kan met het aantal sterfgevallen t.g.v. hart- en vaatziekten, verlagen (naar schatting tot 40.00). maar niet doen verdwij nen. Maar het zou wel betekenen, dat in Nederland 12.000 gezinnen per jaar voor de ramp van het optreden van een hartinfarct zouden worden gespaard. Meer winst zou dan weer te behalen zijn met het staken van het roken, het opvoeren van de lichaamsbeweging en het behandelen van een eventuele hoge bloeddruk. Hoe ons hart kan degenereren door "onoordeelkundig" gebruik, zoals veel roken tonen bovenstaande foto's. Links het hart van een gezonde jongeman, rechts dat v de vernauwingen van de kransslagaders zichtbaar zijn. flink en vet eten plus weinig beweging,' an een 52-jarige vrouw, waarin duidelijk

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 36