Hart- en vaatziekte nog altijd grootste epidemie sinds eeuwen Nederlandse Hartweek van 1 tot en met 7 april Patiëntenbewakingsapparatuur voor Bergzichtziekenhuis in Goes Collecte en natuurlijk giro 204050 Nederland koopt SonneveMplaat GOED VOOR UW HAFn~"KWtS WAARÜ STEEDS JONGER PIP-APPARATUUR HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 22 WOENSDAG 3 APRIL 1974 WEET V mr ANTWOORD 7 RAAK HET AAN MET STIFT Een hartpatiënt met bij zijn bed het Pip-apparaat. Van 1 tot 7 april wordt de jaarlijkse Nederlandse Hartweeg georganiseerd door de Nederlandse Hartstichting. In die week zullen tienduizenden collectanten huis-aan-huis geld inzamelen voor het vele goede werk van de Hartstichting. Televisie- en radiospots zullen de aktie ondersteunen, kortom deze week zal het hart centraal staan. En dat is natuurlijk niet zomaar. Nog altijd sterven er jaarlijks vele duizenden aan een hartaanval. Men noemt het zelfs: „De grootste epidemie sinds eeuwen". Prof. dr. I. Nieveen van de wetenschappelijke adviesraad van de Hartstichting zei: „Wanneer er ergens in een land drie mensen aan cholera overlijden komt dat in alle kranten. Hier sterven er bijna 120 per dag aan hart- en vaatziekten en het raakt ons nauwelijks". een hartaanval tegen te gaan. Je zou eigenlijk al bij kinderen moeten beginnen. Bij huismoeders eigenlijk, die hun kinderen opvoeden. Het is zaak de jeugd goede leefgewoontes mee te geven". Feit is, dat de gemiddelde leeftijd, waarop men een hartaanval krijgt steeds lager komt te liggen. Profes sor Van Nieuwenhuizen, voormalig voorzitter van de adviesraad, zei: „Ook komt het vaker voor bij vrouwen, maar of dat nu komt doordat vrouwen meer zijn gaan roken. Het is niet aan te tonen". Prof. Nieveen: „Een bewezen feit is wel, dat in de jaren van de tweede wereldoorlog, toen er geen sigaret ten, weinig voedsel en geen auto's waren, er minder hartpatiënten waren. Aan de andere kant wordt ook wel eens aangenomen, dat het leven onder zware spanning, de oorzaak is van een hartaanval. En in de oorlog leefde men toch onder zware spanning, dus dat spreekt elkaar al weer tegen". De voorzitter van de Nederlandse Hartstichting, jhr. P. R. Feith, zei: „We leven er mee alsof het ons nooit kan gebeuren. Het overkomt altijd de buurman of een familielid. Dat is natuurlijk niet zo. Het kan ook ons overkomen en het is belangrijk, dat iedereen daar goed van doordrongen is". Prof. dr. Nieveen, deskundige bij uitstek, vertelde: „Er zijn nog steeds geen oorzaken bekend, waardoor iemand een hartaanval krijgt. Wel zijn er enkele risicofactoren aan te wijzen, die waarschijnlijk een oor zaak kunnen betekenen. Een infarct kan komen door teveel roken, teveel en vooral te vet eten en weinig lichaamsbeweging. Het is zaak, dat de leefgewoontes van veel mensen drastisch worden gewijzigd teneinde De Nederlandse Hartstichting zit niet stil. Zij doet iets met uw geld, met ons geld, met de gemeenschaps gelden. Zo zal dit jaar de zogeheten Pip-apparatuur worden verstrekt aan de 150 ziekenhuizen in Nederland, die een hart-bewakingsafdeling heb ben. In totaal zullen 200 van die apparaten worden uitgereikt. Die uitreiking wordt verzorgd door de plaatselijke afdeling van de vereni ging Vrienden van de Hartstichting. Wat is Pip-apparatuur? Het is een soort monitor, waarop men een audo-visueel programma kan ver tonen, dat een half uur duurt, en waarop de patiënt duidelijk wordt gemaakt wat hem nu precies over komen is. En ook krijgt de terugkeer in de maatschappij ruime aandacht. Immers, zo maakte men duidelijk, wanneer iemand een hartaanval overleeft, moet hij weer terug in de maatschappij. Dat valtniet mee, want hij moet zich danig aanpassen aan z'n nieuwe omstandigheden. Natuurlijk doen ook de gesprekken met de arts en het para-medisch personeel daar veel goed aan. Men kan dan ook niet alleen volstaan met deze apparaten. Sommige afdelingen in Nederland hebben de Pip-appara ten al uitgereikt. Anderen doen dat in de hartweek. Voor de zomer hoopt men alle tweehonderd appa raten te hebben uitgereikt. In het kader van de hartweek start men ook met het ronddelen van een soort electrospel. Op een vraag mbet een goed antwoord gegeven worden Dit spelletje komt binnenkort in een aantal dokterswachtkamers. Dezer dagen was er een interessant bijeenkomst in het Rode Kruis gebouw georganiseerd door de afdeling Vlaar- dingcn van de vereniging "Vrienden van de Hartstichting". In een bijna geheel gevulde zaal sprak eerst Dr. Kasimir, psychiater, over de psycholo gische en sociologische aspecten van het hartinfarct. De nadruk werd vooral gelegd op de bestrijding van angstgevoelens door een goede voorlichting van de patient over de aard van zijn aandoening. Maar ook werd toegelicht van de patient over de aard van zijn aandoe ning. Maar ook werd toegelicht hoe belanrijk een goede voorlichting is van de omgeving in de ruimste zin. dat wil zeggen van de familieleden én van de werkgever. Het belang van een vroeg beginnende revalidatie werd tevens onderstreept. Dr. Pool, cardioloog en sportarts, belichte de lachamelijke kant van het revalidatieproces. Zeer interessant was zijn uiteenzetting over het capriproject toegelicht met dia's. Capri :s de afkorting van de naam van het Amerikaans instituut voor revali datie van hart en longen (cardiac and pulmonary revalidation institute). Na een studiereis langs verschillende centra voor revaldatie van hartpatiën ten werd in Seattle (U.S.A.) bij Dr. Bruce deze vorm van gymnastiek in groepsverband voor personen, die een hertinfarct doorgemaakt hadden, ge vonden. In Rotterdam werd hieruit een eigen programma samengesteld, dat bestaat uit een viertal onderdelen: lopen, gymnastiekoefeningen, een spelvoorm, en ademhalings-ontspanningsoefenin- gen. Momenteel is men met een groep van 20 mensen aan 't werk om de beste oefeningen te vinden. In dit project doet ook Dr. La- mee. DEbedocling is dat dit een blijvende revalidatievorm zal zijn voor deze personen. In de pauze maakte men dankbaar gebruik van de mogelijkheid het verbouwde Rode Kruis gebouw^ te bezichtigen. Tevens werd de hartsimu- lator, die in 1971 door de afd. Vlaardingen van de Vrienden van de Hartstichting uit de opbrengst van de inzameling aangeboden werd ten behoeve van de opleiding van perso neel op de hartbewakingskamer van het Holy-ziekenhuis, gedemonstrees. Hierbij werd gebruik gemaakt van telemetrie-apparatuur, waardoor het mogelijk was de signalen "van de simulator via een zendertje over te seinen naar de electrocardiograaf en de cardioscoop. Na de pauze was er gekegenheid vragen te stellen, waar bij nog belangrijke aspecten ter sprake kwamen, speciaal betreffende de ar beidsgeschiktheid. In een inleidend woord had Dr. Verstege, voorzitter van de afd. Vlaardingen, nog gewezen op de epidemische vorm van de hart- en vaatziekten, waarbij de bestaande gezondheidszorg tekort schiet. Voor de bestrijding moeten leefgewoonten ver anderd worden. Verleden jaar hebben ruim 52.000 personen een hartinfarct doorgemaakt dat is 4 per 1000 inwoners. Daarvan occrleden ruim 20.000 (2/3 mannen en 1/3 vrouwen). Onder de risico-factoren zijn er enkele waar we wat aan kunnen doen: de voeding, het roken, en lichaamsbeweging. Folders over het een en ander waren ruim voorradig. In het slotwoord werden de sprekers hartelijk bedankt en de toehoorders gevraagd de inzameling van deze week een goed hart toe te dragen! door met twee benaanstekkertjes de vraag met het juiste antwoord te bedienen. Op het speelbord is voorts ruimte gehouden om twee stapeltjes met voorlichtingsboekjes te bevesti gen, die men mee kan nemen. Dit spelletje zal geplaatst worden in een aantal dokterswachtkamers. De plaatseüjke afdelingen bepalen wel ke arts, die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor het werk van de Hartstichting, zo'n apparaatje in de wachtkamer mag zetten. Dit alles om de voorlichting over een gezonde leefwijze bij de mensen te brengen. De aktie Geef Leef, zoals de aktie in de Nederlandse Hartweek heet, heeft natuurlijk een gironummer. Dat is 204050. In de week van 1 tot 7 april komen er voorts collectanten huis aan huis om u te vragen mee te werken aan de bestrijding van wat men noemt: De zwaarste epidemie sinds eeuwen. Er waren zeer concrete plannen en afspraken om de cabaretier Wim Sonneveld in te schakelen bij de presentatie van de PIP-apparatuur en bij de introductie van de Nederlandse Hartweek. Het heeft niet zo mogen zijn. Op de dag waarop in een der ochtendbladen een zeer optimistisch interview verscheen van de grote liedjeszanger, kwam des voormiddags het bericht binnen van zijn ontijdig heengaan. Gerrit den Braber en Willem Duys spraken toen met elkaar af, dat het indringende zondagochtend-radiopro gramma ..Muziekmozaïek" op de grammofoonplaat zou worden gezet, waarvan de baten ten goede komen aan de Nederlandse Hartstichting. Het ziet ernaar uit. dat deze plaat een absoluut record gaat bereiken, omdat iedereen de plaat van deze zanger van het hart in zijn discotheek wil hebben. Mede dankzij de Nederlandse Hartstichting zal het Streekziekenhuis „Bergzicht" te Goes binnenkort kunnen beschikken over uitgebreide patiëntenbewakingsapparatuur van Philips. De installatie bestaat niet alleen uit een hartbewakingseenheid, maar ook uit een installatie voor intensive care. De apparatuur, die de medische toestand van vier patiënten tegelijk van minuut tot minuut kan volgen, heeft ten doel zo snel en efficiënt mogelijk in noodsituaties te kunnen ingrijpen. Aan elk van de vier bedden in de bewakingskamer zal een 24-volts voedingsapparaat, een cardioscope en een hart-pols-frequentiemeter worden geïnstalleerd. Met plakelectrodes op het lichaam zijn de patiënten, die in de eerste fase van hun ziekte verkeren, op de apparatuur aangesloten. De gegevens die men ervan kan aflezen worden doorgegeven aan een altijd bezette centrale bewakingspost. Vergt een verandering in de toestand van de patiënt medisch ingrijpen, dan gaat zowel aan bed als in de centa'e post een alarmsignaal over. De centrale post zal bestaan uit een cardiograaf, die op het ogenblik dat het alarm in werking treedt, automatisch gaat schrijven en twee cardioscopes. die constant het cardiogram van alle aangesloten patiënten in beeld brengen. Vah de centrale post uit heeft men een ruim zicht op alle patiënten en alle apparatuur, die naar elke richting verstelbaar is. Bij twee bedden, die speciaal zijn bestemd voor hartpatiënten, wordt apparatuur opgesteld, waarbij zelfs door een slimme electronische schakeling de vorm van het electro-cardiogram automatisch wordt bewaakt. Aan de twee overige bedden is behalve hartbewakingsapparatuur ook een intensive care installatie aangesloten. Deze installatie maakt het mogelijk de temperatuur en de bloeddruk van de patiënten te meten en te bewaken. De installatie is mogelijk geworden door een gift van Philips Nederland b.v. aan de Nederlandse Hartstichting, die op haar beurt het Streekziekenhuis in Goes begunstigde.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 22