Rotterdamse wethouder Polak: "metro In de binnenstad, anders naar de Kroon" Tweederde van de vrouwen wil graag thuis bevallen MAK Raad akkoord met binnenstadplan J T- Wie de modeschoen past trekke hem aan Het verschil voel je Slechts 3 dagen 1,25 GEMEENTE SCHIEDAM Bestemmingsplan Binnenstad Tussen de gemeente Schiedam enerzijds en de gemeente Rotterdam, het openbaar lichaam Rijnmond en enkele Rotterdamse leden van provinciale staten van Zuid-Holland, is een ernstig verschil van mening ontstaan over de metro in de Schiedamse binnenstad. FIAT nmu P. J.v.d.BURG tandarts AFWEZIG t/m 13 april Dr. K. PANMAN internist AFWEZIG van 8 t/m 13 april Da's voordelig 2 halen 1 betalen PRACHT VISJES PLANTJES BROERSVEST19 Zuiver scheerwollen herenkostuums 149- De burgemeester der gemeente Schiedam maakt bekend ingevolge artikel 26 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 8 april 1974 gedurende een maand ter gemeentesecre tarie (afdeling openbare werken, Emmastraat 1) voor een ieder ter inzage ligt het door de raad bij besluit van 29 maart 1974 vastgestelde bestemmingsplan Binnenstad, voor het gebied globaal begrensd door: Emmastraat, Singel, Emmaplein, Broersvest, Koe markt, Lange Haven, Walvisstraat, Nieuwe Haven, Korte Haven en Schie. Bij de vaststelling van het plan is afgeweken van het ontwerp zoals dit ter inzage heeft gelegen. Zij die zicb tijdig tot de gemeenteraad hebben gewend met bezwaren tegen het ontwerp kunnen gedurende bovengenoemde termijn bij gedeputeerde staten van Zuid-Holland bezwaren indienen tegen het plan. Gelijke bevoegdheid komt toe aan een ieder die bezwaren heeft tegen wijzigingen welke bij de vaststelling van het plan in het ontwerp zijn aangebracht. Schiedam, 3 april 1974 De burgemeester voornoemd, H. Roelfsema. HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 3 WOENSDAG 3 APRIL 1974 MOOI Rotterdam en het openbaar lichaam Rijnmond en de Rotterdamse leden van provinciale staten willen dat ook in de Schiedamse binnenstad een belangrijk deel van de metro-lijn west wordt aangelegd, terwijl het Schiedamse gemeentebestuur na het aannemen van het globale bestem mingsplan de metro in geen geval in de binnenstad wil hebben. Hierbij speelt niet alleen de jaren lange ellende mee van het openbre ken van de straten, maar ook het kostenaspect. Volgens een hele voor zichtige schatting gaat de metro op Schiedams grondgebied 75 miljoen kosten en dit bedrag komt ten laste van het gemeentelijke huishoud boekje. Logische consequentie als Rotter dam dan zo graag een metro in de Schiedamse binnenstad wil hebben, laat men dan op de „Coolsingel" zelf de miljardenportemonnee maar opentrekken. De Rotterdamse VVD-wethouder voor verkeer en vervoer Polak heeft maandag al in een gemeentelijke raadscommissie gezegd dat hij des noods tot de Kroon en tot Gedepu teerde Staten zal gaan om ook de metro in de Schiedamse binnenstad te krijgen. Volgens wethouder Polak kan de metro onmogelijk om Schie dam worden heengelegd. Dat kost vele miljoenen meer. Voorlopig zal de metro dus het grote strijdpunt blijven bij de reconstructie van het Schiedamse stadscentrum, een reconstructie die nu definitief een feit wordt nu de raad zich met drie stemmen tegen en 32 voor achter het bestemmingsplan binnenstad stelde. De laatste vergaderavond was er overigens weer een van het politieke mes op de tafel. Wethouder Cor Bolmers (P.v.d.A.) kon zijn geestes kind alleen maar redden door hard aan de politieke noodrem te trek ken, namelijk door het stellen van het onaanvaardbaar bij een KVP amendement tegen het bouwen van een parkeergarage aan het Emma- plein. Dit betekent dan dat wethouder Bolmers zou aftreden en met hem het hele college, uiteraard zonder burgemeester H. Roelfsema en ge meentesecretaris Melis Blok. Laatst- Wethouder Cor Bolmers: „amen dement onaanvaardbaar". Burgemeester H. Roelfsema: „be langrijkste besluit". genoemde heeft overigens geen stem in het college van burgemeester en wethouders. Het KVP amendement maakte vrij dagavond daarom zoveel kans omdat de jongere garde van de P.v.d.A., zoals Wim de Visser, die zich als Bolmers grootste tegenstander op stelde, Yvonne Siljee en Aad Wieg man zich achter het voorstel schaar den. De socialistische gelederen werden in de raad echter bijtijds gesloten toen Bolmers wat water in de wijn deed door te verklaren als er éénmaal een plan voor een parkeer garage komt, men de keus krijgt tussen de Herenstraat en het Emma- plein. Schiedam heeft dus de belangrijkste stap gezet op weg naar de recon structie van de binnenstad en Ongeveer tweederde van de vrouwen in Nederland geeft de voorkeur aan bevalling thuis, ondanks het feit dat hetaantal thuisbevallingen van jaar tot jaar minder wordt - 92 pet. van de leden heeft geen spijt van het lidmaatschap de verzuiling van de kruisverenigingen heeft in de ogen van de leden nauwelijks nog beteke nis dit zijn enkele van de vele conclusies welke te trekken vallen uit het rapport „Beeld en gebruik van de kruisverenigingen", dat zo juist verschenen is. Het rapport is de neerslag van een representatief landelijk onderzoek Comité AFSCHEID BURGEMEESTER ROELFSEMA giro 5093 AMRO-bank Schiedam voor spoedgevallen nemen waar op hun spreekuren: Tandarts J. H. Cornelisse I andarts E. W. Eugelkes voor spoedgevallen: Dr. v.d. Esch - Dr. J. Knoop. onder 1289 leden van het Groene, het Oranje-Groene en het Wit-Gele Kruis. Dit onderzoek werd verricht door het Instituut voor Toegepaste Sociologie te Nijmegen in opdracht van de Stichting Samenwerkende Landelijke Kruisverenigingen. Nog nooit eerder in de geschiedenis van het volgend een eeuw oude kruis werk is op zo grootscheepse en wetenschappelijke wijze gepoogd een inzicht in de mening van de leden te krijgen. De voorbereidingen hebben enige jaren geduurd, het eigenlijke onderzoek heeft inclusief de rapportage ca. 2 1/2 jaar gevergd. Financieel werd deze omvangrijke arbeid mogelijk gemaakt door een belangrijke bijdrage van het Praeven- tiefonds. De bevindingen van het onderzoek zijn neergelegd in een lijvig rapport van 234 pagina's en nog eens half zoveel aan bijlagen. Het rapport bevat een zee van gegevens, welke gebruikt kunnen worden bij het uitstippelen van het beleid van de kruisverenigingen in de komende jaren. Uit de steekproef blijkt dat de onderzochte 1289 lidmaatschappen ca. 4750 personen omvatten, omdat het lidmaatschap van de kruisvere niging doorgaans een gezinslidmaat schap is. Omgerekend blijkt 80 pet. van de Nederlandse bevolking lid te zijn van een kruisvereniging. Daar mee is de kruisorganisatie verreweg de grootste organisatie in ons land. Ook op andere wijze wordt door het onderzoek bevestigd, dat de samen stelling van het ledenbestand van de kruisverenigingen een redelijke af spiegeling is van de maatschappelijke verhoudingen: 52 pet. van de leden is verplicht verzekerd, bijna 25 pet. is vrijwillig verzekerd, eenzelfde percentage is particulier verzekerd en ca. 1 pet. is niet verzekerd. De overgrote meerderheid van de leden is erg tevreden over de kraamzorg van de kruisverenigingen. Slechts 10-15 pet. had enige kritiek op bepaalde punten, zoals de ge geven voorlichting en adviezen, de kookkunst van de kraamverzorgster e.d. Alle gehuwde vrouwen jonger dan 46 jaar werd gevraagd of zij bij een toekomstige bevalling deze thuis zouden willen laten plaatsvinden of elders en of zij dan gebruik zouden maken van de hulp van de kraam verzorgster of niet. Daarbij bleek tweederde van alle vrouwen voorkeur te hebben voor thuisbevalling. Merkwaardig, wan neer men zich realiseert dat in 1973 slechts 49 pet. van alle bevallingen thuis plaatsvond. De toenemende hospitalisatie bij bevallingen is dus niet op wens van de Nederlandse vrouw, kan men stellen. Voorstan ders van een thuisbevalling vindt men vooral onder leden van het Wit-Gele Kruis (75 pet.), op het agrarisch platteland (82 pet.) en onder geschoolde arbeiders (74 pet.). De consultatiebureaus voor zuige lingen en kleuters verheugen zich in een grote populariteit: 84 pet. van de kinderen die in de onderzoek- periode werden geboren, heeft wel eens een consultatiebureau voor zuigelingen bezocht. Niet minder dan 96 pet. van de moeders wist spontaan de bedoeling en betekenis van de consultatiebureaus voor zui gelingen te noemen; 88 pet. noemde het periodiek lichamelijk onderzoek als doel van het consultatiebureau voor kleuters. Dat het consultatiebureau ook een taak heeft ten aanzien van voorlich ting en advisering wisten jammer genoeg veel minder moeders. Vanzelfsprekend werden door de onderzoekers vele vragen gesteld met betrekking tot de wijkverpleeg ster en haar werk. Ruim 80 pet. van de ondervraagden verklaarde in geval van ziekte of hulpbehoevendheid de hulp van de wijkverpleegster in te roepen. Bijna zonder uitzondering is men vol lof over het werk van de wijkver pleegster; slechts 7 pet. van de ondervraagden had enige (doorgaans lichte) kritiek op een onderdeel van haar werk of optreden. Zelfs in deze welvaartstijd is het uitleenmagazijn van verplegingsarti- kelen nog steeds een nuttige instel ling van de kruisverenigingen: ruim eenderde van de leden heeft in de laatste vijf jaar wel eens iets uit dit magazijn geleend. Er van uitgaande dat 80 pet. van de bevolking lid is van een kruisvereniging, betekent dit, dat ruim een miljoen leden in vijf 'jaar tijd verplegingsartïkelen geleend hebben. Met dit soort gegevens is het rapport Onderzoek naar beeld en gebruik van de kruisverenigingen volgepakt. Voer volop voor al die bestuurders en functionarissen die zich verdie pen in de thuisgezondheidszorg... burgemeester Roelfsema verklaarde dan ook in de nacht van vrijdag op zaterdag terecht dat dit het belang rijkste besluit was dat de gemeente raad in zijn negenjarige ambts periode had genomen. „Met zijn stadshartplan kan Schiedam weer een centrale plaats in de Rijnmond innemen en daar ben ik zeer dankbaar om en feliciteer iedereen met dit besluit". Hopelijk binnen tien jaar krijgt Schiedam centrum een ander ge zicht. R. M. v. H. Sc*| O*"' 2 KHULI'S normaal 2,- VALLES NERIA neem mee 4 stuks 'T IS WEER BIJ Schiedam - Telefoon 26.28.51 Donderdagavond Koopavond modieuze modellen, in exclusieve des sins en kleuren 'Klasse,topkwaliteit", dit zult U zeker zeggen bij het zien van deze zuiver scheerwollen kos tuums. 't Is géén prijs, van.279:- voor voor vader en zoon MIIIIDVM lloogMraat Schoenmode van nu voor U Broersvest135

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 3