De huurverhoging per 1 april 1974 DE TOEGESTANE PERCENTAGES GEEN EENZIJDIGE VERHOGING DE BELANGRIJKSTE MAATREGELEN ZIJN: Huuradviescommissie Huurderbescherming Kantonrechter Voor woningen van de gemeente en woningcorporaties Woningverbetering Informatie B D HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 20 VRIJDAG 5 APRIL 1974 informatie Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Emmastraat 1 - tel. 26 05 00 De regering heeft, zoals bekend, maatregelen genomen om de stijging van de huurprijzen van gebouwd en ongebouwd onroerend goed in Nederland tot 31 december 1974 aan banden te leggen. Deze maatregelen gelden voor het gehele land. Hierover is in de afgelopen maanden al veel geschreven. Het blijkt echter dat vele huurders moeite hebben hun weg te vinden in deze inderdaad ingewikkelde materie, zodat ze niet weten waar ze aan toe zijn. Daarom willen we, op verzoek, op deze Gemeente Informatie-pagina's de belangrijkste punten vermelden, waarop men moet letten wanneer men de eigen huur kritisch wil bekijken. De gegevens zijn voornamelijk ontleend aan het boekje Huurprij zen in 1974", een uitgave van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, afdeling Voorlichting. Met enkele beperkingen: alleen de regelingen zijn vermeld, die van belang zijn voor Schiedam. Want Schiedam ligt in z.g. „niet-geliberaliseerd ge bied"; daarom zijn de regelen voor geliberaliseerd gebied in dit artikel niet opgenomen. dit artikel is vooral bedoeld voor huurders van particuliere woningen. De huizen van de gemeente en van de woningbouw verenigingen kunnen ook wel in huur verhoogd zijn, doch die huurders zijn daarover reeds persoonlijk ingelicht. de huurprijzen zullen dit jaar met niet meer dan 7% mogen worden verhoogd in vele gevallen zelfs met niet meer dan 6% de huurverhoging voor de gesubsidieerde woningen uit de periode van 1 januari 1969 tot 1 april 1973 zal 3% bedragen, reeds vóór januari overeengekomen huurverhogingen van meer dan 7% gelden alleen voor de maand januari; voor de periode van 1 februari tot en met 31 december 1974 moet de verhoging worden teruggebracht tot maximaal 7% nieuw is dat de categorieën onroerend goed waarvan de huur prijs vrij waren, onder de werking van de huurprijsbeheersing worden gebracht. Voor Schiedam zijn van belang de catego rieën: woningen in de vrije sector, bedrijfsruimten en woon schepen. Het uitgangspunt bij een huurverhoging is, dat de nieuwe huurprijs alléén tot stand kan komen als huurder en verhuurder daarover in onderling overleg tot overeenstemming zijn gekomen! Verhuurders mogen dus niet zo maar de huren eenzijdig verhogen. Er is één uitzondering: de nog gesubsidieerde wonin gen, waarvoor de huurverhoging verplicht is (zie in de samenvatting categorie A). Wanneer huurders een matige jaarlijkse ver hoging van de reeds betaalde huurprijs rede lijk vinden, zullen zij met hun huiseigenaar makkelijk tot overeenstemming komen. Maar het is mogelijk dat de huurder welis waar geen bezwaar heeft tegen een huurver hoging, doch alleen als de verhuurder aan zekere verlangens voldoet, b.v. ten aanzien van het onderhoud. Of sterker: de huurder vindt de verhoging helemaal niet redelijk, b.v. wegens de toestand van het gehuurde pand. Dan wordt het een zaak van onderhandelen, waarbij de huurder wel duidelijk kenbaar moet maken, waarom hij het aanbod van de verhuurder niet wenst te accepteren. De ervaring leert dat deze meningsverschillen zich vooral voordoen in de categorie C vooroorlogse woningen en na-oorlogse woningen die niet meer gesubsidieerd wor den en categorie D vrije-sectorwoningen. De onderhandeling hoeft niet uitsluitend over de huurprijs te gaan; ook over het onderhoud en over de duur van het contract kan gepraat worden. kan de Huuradviescommissie helpen. Zowel de huurder als de verhuurder, maar ook deze twee tezamen, kunnen aan de Huuradvies commissie vragen pen advies te geven over de huurpijrs, die de huurder dient te betalen. Desgevraagd kan de Commissie ook aangeven welke huurprijs zij redelijk vindt voor de bedoelde woning. Het secretariaat van de Huuradviescommissie is gevestigd aan de Wijnhaven 78 (6e etage) te Rotterdam, telefoon 010 - 119250. Daar zijn de formulieren voor het aanvragen van een advies verkrijgbaar. De kosten bedragen f 3,50. Zo nodig komt de commissie ter plaatse een onderzoek instellen. Huurders en verhuurders krijgen bericht wanneer hun zaak behandeld wordt, zodat zij de zitting van de Commissie kunnen bijwonen. Het advies wordt schriftelijk uitge bracht, beide partijen krijgen een afschrift. Het advies van de Huuradviescommissie is echter niet bindend! Alleen de rechter kan een bindende uitspraak doen, hetzij over de verplichtingen van de huurder om te betalen, hetzij over een "redelijke huurprijs". De ervaring is dat huurders en verhuurders meestal het advies van de Commissie volgen. Illllllllllllllllllllllllllinillilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllli Komt men niet tot overeenstemming, dan Nu kan het voorkomen, wanneer er geen overeenstemming wordt bereikt, dat de ver huurder de overeenkomst met de huurder wil beëindigen hij zegt hem de huur op! Daarbij moet hij dan wel de opzeggings termijn in acht nemen. Maar de huurder wordt beschermd door de Huurwet! Dit betekent dat hij voor onbe paalde tijd "in het genot" van het gehuurde kan blijven en alleen door de rechter tot ontruiming van zijn woning kan worden gedwongen. Natuurlijk moet hij wel zijn verplichtingen nakomen en dan ook de niet- verhoogde huur blijven betalen. De verhuurder kan bij de kantonrechter een vordering tot het ontruimen van de woning indienen, met als argument dat de huurder een naar de mening van de verhuurder rede lijk aanbod voor een nieuwe huurovereen komst niet heeft willen accepteren. Hij moet daarbij een verklaring van de Huuradvies commissie overleggen, waarin de Commissie een oordeel geeft over de redelijkheid van het aanbod van de verhuurder (Let wel, dit is een ander advies dan bedoeld in het vorige hoofdstuk). Om zo'n verklaring te krijgen moet de ver huurder een afschrift van zijn aanbod aan de huurder overleggen aan de Commissie. Deze stuurt dan weer een afschrift aan de huurder, opdat deze op zijn beurt de bezwaren ken baar kan maken. Daarna pas neemt de Com missie een beslissing (eventueel na een onder zoek) en beide partijen krijgen een afschrift daarvan. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll' Het laatste woord is aan de kantonrechter. In Schiedam is het kantongerecht gevestigd aan de Lange Haven 65, telefoon 26 82 47 of 26 52 61. Zonder de bovenbedoelde ver klaring van de Huuradviescommissie behan delt de kantonrechter geen vordering tot ontruiming. Mede aan de hand van die ver klaring komt de rechter tot een oordeel. Vindt hij het aanbod van de verhuurder redelijk, dan wijst hij de vordering tot ont ruiming toe. De huurder krijgt dan een maand de tijd om het aanbod van de ver huurder alsnog te aanvaarden. Doet hij dit niet, dan moet hij het pand ontruimen. Vindt echter de kantonrechter het aanbod van de verhuurder niet redelijk, dan wijst hij de vordering af en dan kan de huurder blijven zitten. Ook voor de woningen die eigendom zijn van de gemeente Schiedam of van de woningcorporaties in Schiedam kunnen de huurprijzen, met ingang van 1 april 1974 zijn verhoogd. Daarvoor geldt een enigszins afwijkende regeling dan die voor de woningen van parti culiere eigenaren, zoals hiernaast ver meld. Nu heeft de Gemeentelijke Woning- dienst alle huurders van gemeente woningen in kennis gesteld hoe de huurverhoging voor hun woning zal uitwerken. Niet alleen hebben de huur ders een algemeen informatie-bulletin ontvangen, maar ook is hun in een circulaire medegedeeld hoeveel de huur van hun woning zal worden ver hoogd en tevens is hun een specificatie gegeven van de samenstelling van zo wel de oude als de nieuwe huurprijs. Na deze zeer concrete informatie aan de huurders, van geval tot geval be licht, heeft het geen zin dat we op deze pagina's nog informatie in alge mene termen verstrekken. Daar heb ben we dan ook maar van af gezien. Wanneer in een woning een verbetering is aangebracht (b.v. een douchecel) of er vindt een verbouwing plaats (het uitbreken van een kleine kamer) dan zal het meestal niet redelijk zijn een ongewijzigde huurprijs aan te houden. Ditzelfde geldt voor een woningsplitsing of een vernieuwing van een installatie b.v. centrale verwarming, een lift, warmwater- of koelinstallatie. In niet-geliberaliseerd gebied zoals in Schiedam golden hiervoor vóór 1 februari 1974 een aantal huurvoorschriften. Deze zijn ook na die datum van kracht gebleven. In geval van twijfel over de uitleg en de toe passing van deze voorschriften kan de Huur adviescommissie inlichtingen en adviezen verstrekken. lllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllHII Verdere inlichtingen kunnen worden ver kregen bij de Huuradviescommissie, waarvan het secretariaat is gevestigd aan de Wijnhaven 78 (6e etage) te Rotterdam, telefoon 010 -11 92 50 of bij de Centrale Afdeling Voor lichting van het Ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening, Van Alke- madelaan 85 Den Haag, telefoon 070 - 26 42 01. Bij de afdeling Voorlichting van genoemd Ministerie is ook op aanvraag verkrijgbaar het zeer informatieve boekje "Huurprijzen in 1974", waaraan de gegevens voor de artike len op deze pagina's zijn ontleend, evenals het vouwblad "Informatie over huren van woningen van gemeenten en woningcorpo raties", dat overigens reeds aan de huurders van gemeente-woningen is verstrekt. Woningen waarvoor het Rijk nog subsidie verleent. Woningen waarvoor het Rijk geen subsidie (meer) verstrekt Vooroorlogse woningen en naoorlogse niet meer gesubsi dieerde woningen van particu liere eigenaren Vrije-sector-woningen (waar voor de huurprijs niet aan een wettelijk maximum gebonden was) Bedrijfsruimten (waaronder middenstandsbedrijven) Kleine bedrijfsruimten (huur prijs op 30 juli 1971 f 100,— per maand of minder) woningen na 31 maart 1973 tot stand gekomen: geen huurverhoging op 1 april 1974 woningen tussen 1 januari 1969 en 1 april 1973 tot stand gekomen: per 1 april 1974 3% huurverhoging van de huurprijs op 31 maart 1974 woningen vóór 1969 ge bouwd: 6% verhoging van de huurprijs op 31 maart 1974, dan wel 7% volgens de huur- harmonisatie vóór 1 april 1974: geen huurverhoging (behalve als de huurverhoging van 1 april 1973 nog niet is toegepast) met ingang van 1 april 1974: in vrij overleg is huur verhoging van 0— 6% toege staan van de huurprijs op 31 maart 1974 in het kader van de huur- harmonisatie kan de verho ging maximaal 7% zijn, doch geen hoger pencentage vóór 1 april 1974: geen huurverhoging (behalve als de verhoging van 1 april 1973 nog niet is toegepast) met ingang van 1 april 1974: in vrij overleg is huur verhoging toegestaan van 0 6% van de huurprijs op 31 maart 1974 in het kader van de huur- harmonisatie kan de ver hoging 7% zijn; een hoger per centage is niet toegestaan. Ook niet wanneer dat in onderling overleg is overeen gekomen indien het huurcontract een huurverhoging voor 1974 mogelijk maakt dan kan m.i.v. 1 februari 1974 de ver hoging 0—7% bedragen van de huurprijs op 31 december 1973; een hoger percentage is niet toegestaan als huurder en verhuurder een verhoging per 1 januari 1974 zijn overeengekomen van meer dan 7%, dan geldt dat alléén voor de maand januari; daarna maximaal 7', indien het huurcontract een verhoging voor 1974 mogelijk maakt, dan kan m.i.v. 1 februari 1974 de ver hoging 0 7% bedragen van de huurprijs op 31 december 1973; een hoger percentage is niet toegestaan als huurder en verhuurder een verhoging per 1 januari 1974 zijn overeengekomen van meer dan 7%, dan geldt dat alléén voor de maand januari; daarna maximaal 7% vóór 1 verhoging huurverhoging april 1974: geen (behalve als de per 1 april nuurvernoging per i a( 1973 nog niet is toegepast) met ingang van 1 april 1974: in vrij overleg is huur verhoging toegestaan van 0 6% van de huurprijs op 31 maart 1974 in het kader van de huur- harmonisatie kan de verho ging 7% zijn; een hoger per centage is niet toegestaan.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 20