"Paaszaterdag" als motief in vele gestalten Vani„e gQ pj We krijgen weer een "Lentefeest" Paasconcert door Feike Asma Autorijschool AAD van LEEUWEN Onze ijsmachines tappen nu voor U VIJF smaken vers ijs Aardbeien Bananen en/of Sinaasappel Melk-chocolade Automatiek - Snackbar IJssalon WIGMAIM VERS IJS VERS IJS VERS IJS VERS IJS VERS IJS VERS HOOGSTRAAT 116 Naast Museum Schiedam WIJ WENSEN U PRETTIGE PAASDAGEN VERS IJS VERS IJS VERS IJS VERS IJS VERS IJS VERS De paasdagen naderen en het is zomer. Of het met deze twee vrije dagen .nog zomer is is echter nog een vraag, de weersvoorspelling is niet al te best, maar wie weet. Moeder Schaap met haar kleintjes wil len het best weten dat zij het uitstekend naar hun zin hebben en begonnen dan ook gezamen lijk met een fikse wandeling over de dijk. Volgende week zaterdag 20 april organiseert de stichting „Lentefeest" haar traditionele Lentefeest in de Sporthal „Margriet". De officiële opening zal om half 2 plaatsvinden door burgemeester H. Roelfsema, waarbij de stichting op die dag officieel afscheid neemt van de burgemeester, die zoals u allemaal weet, dit jaar met pensioen gaat. HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 24 VRIJDAG 12 APRIL 1974 Lest met Opel Kadett Spec. 16,per heel uur. Instructeur met Vamorpdiploma. Prof. Kam. Onneslaan 185, telefoon 26.41.74-26.55.78 Leven is overwinning op de dood Wanneer we aan Kerstmis denken, dan komen ons vele kerstverhalen voor de geest. Paasverhalen zijn naar ons gevoel niet zo dik bezaaid. En toch mag je van de Bijbel zeggen, dat deze vol paasverhalen" staat van het begin tot het eind. Maar er is een ontwikkeling geweest waardoor we „het" paasverhaal, namelijk over de verrijzenis van Christus uit de doden, zo zijn gaan isoleren, dat we de samenhang met de andere paas verhalen in de Bijbel vergeten zijn. Juist de liturgie van paaszaterdag heeft ons van 'oudsher anders ge leerd. En deze liturgie leert ons tegenwoordig ook dat er nog een andere vernauwing heeft plaatsge vonden: we hebben het paasverhaal uitsluitend in verband gebracht met de lichamelijke dood en het Pasen- vieren tcregespitst op het opengaan van de „poort der onsterfelijkheid". Hoezeer de graven der gestorvenen ook onder de lichtkring van Pasen vallen, de liturgie van de nachtwake trekt die kring veel wijder en betrekt al onze menselijke verhoudingen daarin. onze menselijke verhoudingen en die van het paasbericht jubelend belijdt: ,,het verdrijft de misdaden; verbant de haat, schept eendracht, buigt alle heerszucht. In het slotgebed van de paasavond- of paasnachtviering wordt de eenheid in liefde als paaswonder beleden en afgebeden. De schriften belijden de kracht der verrijzenis echter niet met een woordenspel en evenmin als een naamloos geheim. In de viering van Goede Week en Pasen staat centraal de Naam van Jezus die beleden wordt. Het paasgeloof is geënt op het Woord dat vlees geworden is; Pasen vieren is Christus vieren en zijn verrijzenis als de grond van hopen en vertrouwen, van het verduren en volhouden. Toekomst Pasen slaat ook een bres in de twijfel aan de betekenis van onze inspan ningen en wil ons voeren over de grens van de vergeefsheid van ons bestaan. Leven bewees zich sterker dan de dood, dan moet Pasen ons doen hopen op en doen werken aan een toekomst die menselijk kan zijn. Het paasverhaal is ook van kracht voor de toekomst. In de liturgie van Goede Week en Pasen wordt het verleden in het heden gevierd als een reden tot vertrouwen en wordt de toekomst reeds in het heden ervaren als een reden tot hoop, verwachting en uitzicht. Gezegend Pasen! F. Smit, Oud-Kath. pastoor En de kerk? Wat nu beweert vanuit dat Evangelie „Kerk" te zijn, daarin zal dat paasmotief herkenbaar moeten zijn. Immers de bedoeling der kerk is een paasgebeuren in de geschiedenis der mensen te zijn, gevormd uit „aar de", bedoeld en geroepen om te staan en te gaan in de kracht der verrijzenis. Waar de sacramenten bediend worden, wordt het paas- geheim bediend en wordt voor ons de polsslag van het geschonken leven voelbaar. En dat niet alleen waar brood en Langzamerhand hebben we wel begrepen, dat de berichten over de verrijzenis geen los aanhangsel vor men bij de verhalen in het evangelie, maar dat elk evangelie vanuit dat Pasen is geschreven en is te lezen. Dat daar „de Schriften pas open gaan". Wij eindigen ons bestaan en veelal ook ons denken over het bestaan met stoffelijk overschot". De Bij bel gaat van het begin af aan de omgekeerde weg, die wij ook in de ,,veertig-dagen-tijd" fde vasten) uit getekend kregen. We begonnen op Aswoensdag met stof en as, omdat we tot stof zullen weerkeren. Zo begint trouwens ook de schepping van de mens volgens Genesis 2 met de aarde, waaruit de mens genomen is, het stof, waaruit hij gevormd is. De toestand van stof en as wordt door de schepping overwonnen. Het uitgangspunt van het bestaan van Adam is stoffelijk overschot", dat tot leven gebracht wordt door de adem Gods. Eerst de dood, dan het leven. Leven is in dat scheppings verhaal overwinning op dood. Pasen als thema in de Bijbel Het is dat paasmotief, dat in den beginne klinkt en door de hele Bijbel heen klinkt, ook in Genesis 1, waar schepping is: licht, dat duister overwint; het woord, dat de chaos bedwingt. Het is de eerste lezing op paasavond. Je zou kunnen zeggen, dat de paasverhalen steeds weer op elkaar „rijmen", of het nu gaat om Noach, die uit de zondvloed tevoorschijn komt, of Israël, dat uit ballingschap terugkeert. Maar ook Abraham, die uit de wirwar van volkeren tevoorschijn wordt geroepen en wiens toekomst ontspruit uit dorre bodem, is een paasthema, dat ook klinkt in de Jozef-verhalen, als een koningschap geboren en een broederschap her steld wordt vanuit een verworpene in de put der woestijn. Het hoofddeel van dit Paasthema in de Schriften wordt gevormd door het verhaal van de uittocht van het volk Israël uit Egypte, waar het gaat om een onooglijk volk, dat tot aanzien komt, een volk, dat van de armzaligheid van een slavenbestaan door God tevoorschijn geroepen wordt om zijn Naam te dragen en onder zijn heerschappij en heerlijk heid te leven. Het is deze exodus, deze uittocht, die als tweede paasverhaal na het scheppingsverhaal op paaszaterdag avond wordt gelezen. Toch is het slechts een „selectie" uit een grote reeks. Het is de kracht van de verrijzenis, die hier op veelkleurige wijze betuigd wordt om te vieren en te geloven, waarbij licht en water als tekenen fungeren. Als bij de wijding van het water in de liturgie op de hele Bijbel gezinspeeld wordt, is het op het eerste gezicht alleen het „water", dat deze teksten verbindt: de wateren van „in den beginne", het water van de zondvloed, de bronnen in de woestijn, de vier stromen van het paradijsverhaal worden hier aangehaald. Maar ook de bruiloft te Kana, de doop in de Jordaan, de storm op zee en het doopbevel van de Heer klinken mee. Bij nader inzien is de onderlinge samenhang niet het „wa termotief" alléén, maar gaat het op al die plaatsen om het paasmotief: leven is overwinning op de dood, een genade, die over de aarde komt. beker rondgaan of het water van de doop vloeit. Ook het huwelijk van twee mensen wordt in de kerk als paasmysterie verkondigd en gevierd. Geheel liefde als kracht der verrij zenis, een verbond dat de dood overwint, menselijke onaanzienlijk heid, die tot een wonder van een bestaanswijze worden gebracht. En de zalving der zieken geschiedt vanuit de viering van Pasen, het is een meedelen van het paasgeheim, dat in de tweede brief aan de kerk te Corinthe hoofdstukken 4 en 6) deze trekken krijgt: „in alles ver drukt, niet verpletterend; geen uit komst ziende, niet wanhopig teneer- geslagen, niet te gronde gericht; als stervend, en zie wij leven; als mishandeld, maar niet gedood; als bedroefd en toch altijd blijde; als arm, maar velen rijk makend; als niets hebbend, toch alles bezittend". Vergeving Waar het paasgeheim van kracht wordt, isook de vergeving van kracht. Want in de vergeving wordt de armzaligheid van ons niet-zijn door afgunst, haat, hebzucht, onte vredenheid en liefdeloosheid tot een leven uit de kracht van Gods liefde. Waar wij vergeving ontvangen wordt het stoffelijk overschot" opge nomen in een nieuw leven, de machteloosheid opgewekt in nieuwe kracht. Maar ook: waar wij elkaar vergeven is er het leven, dat de dood overwint Het is dan ook de liturgie van de paaswake zélf, die van oudsher de kracht der verrijzenis uitroept over Er is weer een heel programma opgemaakt voor die dag. U zult naar het Christelijk Mannenkoor kunnen luisteren met medewerking van Marie-Cecile Moerdijk. Malle Pietje uit de serie van Joop Doderer zal aanwezig zijn en nog veel meer. Maar dat hoort u volgende week wel. Hoofdzaak is dat u allemaal komt. Dat degenen die met het vervoer zitten, contact opnemen met Rietje Konings, dan komt dat allemaal in orde. Het is tenslotte iets om naar uit te kijken, want het wordt allemaal weer heel gezellig met kraampjes enz. Precies wat u altijd op het „Lentefeest" gewend bent. Mag ik u tot slot vandaag allemaal goede en zonnige Paasdagen toe wensen..? MIEKE Op zaterdag 20 april bespeelt Feike Asma in het kader van de paasvie ring het orgel van de Grote Kerk in Maassluis. Voor insiders zal deze mededeling al voldoende zijn om te weten waar zij zaterdagavond naar toe moeten gaan. Toch verheugt de orgelcommissie zich er op tijdens deze veertien daagse concerten steeds weer nieuwe gezichten te zien. Men komt kennelijk uit verschil lende delen van ons land naar Maassluis om van het machtige orgelgeluid van de Grote Kerk te genieten. De orgelcommissie prijst zich geluk kig dat Feike Asma na zijn tournee door Canada weer tijdig terug is om dit paasconcert op zijn eigen vaste orgel te geven. De kerk is geopend vanaf kwart over zeven. Aanvang van het concert is om kwart over acht. In de kerk zijn nog enkele boekjes verkrijgbaar die uitgegeven zijn naar aanleiding van het veertig jarig organistenjubileum van Feike Asma. Ook de grammo foonplaat van Feike op het Johan- nusorgel is in de kerk verkrijgbaar.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 24