Eerste Communie informatief eniitv Dank voor de attentie Wist u dat Doopgebed Bijeenkomst parochie medewerkers Feestin de familie VOLKSZANG EN KOORZANG Mfliltllllfi Gezin en Heilige Mis DE PREEK Denkt U aan de JAARVERGA DERING van het Parochiebe stuur op maandag 10 juni a.s. HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 6 —VRIJDAG 3 MF.l 1974 binnenstadsblad 3 MEI 1974 Maandelijkse uitgave voor de Roomskatholieke binnenstads parochie: Sint Liduina - O.L.Vr. Rozenkrans, Schiedam. Redaktie-adres: Rotterdamsedijk 234b, Schiedam Tel. 26.30.95 Op de zondagen 5 en 19 mei doen een aantal kinderen uit de parochie hun eerste communie. Ook rond dit gebeuren spelen zich de verschijnselen af van vernieuwing en verande ring. Het lijkt me goed daarover eens iets te schrijven. De voorbereiding en het onderricht verschillen heel wat met de vroegere methoden. Ging het voorheen meer om wat de eucharistie nu eigenlijk was, nu gaan de vragen meer uit naar de beleving. De vraag naar wat het is, is verlegd naar de vraag: wat beleven we en wat doen we ermee. In onze jeugd heeft men het accent zeer nadrukkelijk gelegd op een natuurlijke aanwe zigheid van Christus in het eucharistiese brood. De theologiese uitleg daarbij had veel weg van een geheimzinnig natuurkundig proces. De werkelijkheid van de aanwezige Christus lag op natuurlijk vlak. Dat heeft zeker geleid tot de heilige eerbied, die wij hebben gekend. Dat die nu verminderd is, valt niet te ontkennen. We zijn er nog niet voldoende mee vertrouwd om een meer geestelijk te verstanen aanwezigheid even hoog te waarderen. Waar gaat het uiteindelijk om en waar is het altijd om gegaan? Doel is altijd geweest een innerlijk en innig contact zoeken met onze Heer, zijn leven, zijn dood en zijn opstanding. Een echt menselijk contact vraagt om een levend samenzijn. Daarbij spreken twee of meer mensen zich tegenover elkaar uit in gedachten en gevoelens. Er wordt een bepaalde sfeer geschapen en die bepaalt de intensiteit van ons tot elkaar komen, onze aanwezigheid voor elkaar. Wanneer gedachten en gevoelens elkaar kunnen vinden dan ontstaat de levendige situatie, waarin we ons aan elkaar gebonden geven. Iemand, die hardnekkig zwijgend tegenover ons zit, is wel natuurlijk aanwezig, maar je kunt niet spreken van een menselijke aanwezig heid. Zolang het zwijgen niet wordt verbroken, is er geen weg om tot elkaar te komen. Er is geen beleven; er is geen belevenis. Dit is zo ongeveer het patroon, van waaruit men het eucharisties gebeuren op het ogenblik met onze kinderen benadert. Wij, ouderen, gingen vroeger naar 'de lering'. Ons werd op de eerste plaats geleerd wat het was, waarmee we in aanraking werden gebracht. Momenteel acht men de vraag, wat Ja, natuurlijk zijn er allerlei feestelijkheden in familieverband: verjaardagen, ook die van de trouwdag, slagen voor examen, zóveel jaar bij een bedrijf of eigen zaak. Dan kan het wel eens gebeuren dat het huis te weinig plaats biedt of de buren overlast krijgen. Je wilt wél een feestje, maar géén burenruzie.. Wat dan? Misschien is de WILGENBURG dan nog een toevluchtsoord. Daar is ruimte genoeg en het ligt rustig afgezonderd. Opa en Oma kunnen ook gerust komen, er zijn geen trappen. Het adres om te bespreken is: familie Verver, Marconistraat 97, Tel. 26.05.95. 4-5 mei kapel zondag 10.30: Valerius; kerk zaterdag 19 uur: volkszang; zondag 8.30 uur: volkszang; 9.45 uur: kinderen. 11-12 mei kapel zondag 10.30 uur: The Creed Singers; kerk zaterdag 19 uur: The Creed Singers; zondag 8.30 uur: volkszahg; 9.45 uur: latijnse hoogmis m.m.v. herenkoor en tieners; 11.15 uur: gastkoor uit Delft. 18-19 mei: kapel zondag 10.30 uur: kinderen; kerk zaterdag 19 uur: Valerius; zondag 9.45 uur: kinderen; 11.15 uur: latijnse hoogmis. 22-23 mei: kapel geen zang (hemelvaart) kerk woensdag 19 uur: volks zang; donderdag 9.45 uur: latijnse hoogmis; 11.15 uur: volkszang. 25-26 mei kapel zondag 10.30 uur: volkszang; kerk zaterdag 19 uur: Z.I.B.; zondag 9.45 uur: latijnse hoogmis; 11.15 uur: jongerenkoor 'Happy Generation' gastkoor. gebeurt er innerlijk in ons en wat moet daaruit gebeuren, belangrijker. We zoeken naar een samenzijn en een samenleven met elkaar. Voor ons is daarbij een bewuste herinnering aan Christus noodzakelijk We handelen graag ter gedachtenis aan Hem. De herinnering aan Hem, als bron van motivatie en inspiratie, krijgt zijn levendigheid door de geijkte tekenen van brood en wijn. Daarin heeft Hij zijn leven en doen voorgoed vastgelegd. Daarin zal Hij voor altijd worden herkend. In het breken van het brood - in allerlei vormen verstaan - is zijn aanwezigheid vastgelegd. Onze kinderen voor deze zeer traditionele en wezenlijke tekenen gevoelig te maken is thans naar mijn mening de weg, waarlangs men hen wil opvoeden in geloof en geloofsbeleving. Dat daarbij ouders en gezin meer betrokken moeten worden zal duidelijk zijn voor wie inziet, dat de belevings- en ervaringswereld voor het kind grotendeels thuis ligt. De school, waaraan nog te veel wordt overgelaten, is daar maar een betrekkelijk onderdeel van. J. A. L. Laurent pastoor Het gebeurt vaak, dat bij feestelijkheden in de families ook een kaartje wordt gestuurd naar de pastorie om de Heren pastoor en kapelaans te laten delen in de vreugde. Alsmede uw heilwensen voor kerstmis en de jaarwisseling. Uw aankondiging van geboorte, huwelijk en huwelijksverjaardag Stellen wij bijzonder op prijs en wij proberen dit te waarderen met een persoonlijke felicitatie; soms schriftelijk, maar we moeten eerlijk bekennen dat we ook wel eens ontbreken: niet uit kwade opzet, maar uit onmacht of per vergissing. Hiervoor dan ons excuus. Aan allen die ons berichten sturen: OPRECHTE DANK. Uw priesters. Er zijn tijden geweest dat hele gezinnen op zondag naar de kerk trokken: vader en moeder en de kinderen. Met groot plezier en zelfs met gerechtvaardigde trots. Zelfs nlet-katholieken, die deze stoet iedere zondag weer voorbij zagen trekken, moesten daarin iets moois erkennen. Het zal een wens zijn van menige vader en moeder, dat dit nog zou kunnen. Het gebeurt ook nog wel gelukkig. Maar heel wat ouders moeten tot hun spijt ervaren dat dit niet, of nog maar sporadisch in hun gezin voorkomt; nou ja... bij hoge feestdagen. Er zijn vele oorzaken. O.a. de gevarieerdheid van aanbiedingen vanuit de parochies en soms ook vanuit of in andere instellingen of kapellen. En deze variaties sluiten zoveel mogelijk aan bij de ontwikkeling van maatschappij en cultuur, van muzikale uitingen en aktualiteiten. Hoe meer keuze-mogelijkheid, zoveel te meer splitsingsmogelijkheid: ongewild gaat het gezin in dezeuiteen. Maar omdat het de ene blijde boodschap is en één en dezelfde tafel met brood en wijn, hopen we dat de echte eenheid van hart en doen behouden blijft en versterkt wordt. Wederom is er met Pasen een aktie geweest voor de Zonnebloemen. De medewerksters brachten de zieken thuis een kleine attentie met palmtakje en een paaskaars. Ook deze aktie mogen we weer voor geslaagd houden. pater de Groot O.P. 2 avonden gesproken heeft over: 'de taak van de leek in de Kerk' voor vele vrijwillige werk(st)ers in de parochie? op 10 juni a.s. de jaarvergadering van de parochie is en iedereen daar zijn op- en aanmerkingen en zijn verlangens kenbaar kan maken? het Parochiebestuur zeer om het hand zit, daar er geen notulist meer is? op 5 mei a.s. 27 kinderen van de Aloysius- en de St. Jansschool hun eerste Communie doen en dat op 19 mei de kinderen van de St. Joseph en St. Catharinaschool volgen? we nog steeds niemand gevonden hebben, die de tuin van de pastorie een beetje wil bijhouden? de 'spit' de rug van kapelaan Kempen nog steeds niet verlaten heeft? per 1 september in het gehele Nederlandse Episcopaat de bestuursvorm van Parochiebe stuur, zoals hier, een permanente goedkeuring krijgt (eertijds werd deze goedkeuring steeds voor 2 jaar gegeven) 4-5 mei kapel: pastoor J. Laurent; kerk: kapelaan F. Kempen. 11-12 me: kapel: kapelaan F. Kempen; kerk: pastoor J. Laurent. 18-19 mei: kapel kapelaan F. Kempen; kerk: gastpredikant. 22-23 mei (hemelvaart): kapel pastoor J. Laurent; kerk: kapelaan F. Kempen. 25-26 mei: kapel: kapelaan F. Kempen; kerk: pastoor J. Laurent. - ingezonden door de Heer Schaeffer. Lieve Rutger, Misschien zul je later, als je groot bent, je eens afvragen waarom we jou op deze dag lieten dopen. Als je met die vraag naar ons toekomst, zullen we je dit antwoorden. We waren, toen je geboren werd heel erg gelukkig omdat je ons kind bent, het broertje van Jochem en onze zoon. Je werd in ons gezin opgenomen en we wilden je alles geven wat we bezaten. Alles kunnen een vader en moeder missen voor hun kinderen, en in alles wat ze hebben, willen ze hun kinderen laten delen en dus ook in het geloof! Als je als ouders veel steun hebt gehad van je geloof en er gelukkig in bent, wil je je kind. dat zo helemaal bij je hoort en die je alle goeds wenst dit geloof toch niet laten missen! Wij vertrouwen jou ook aan de zorgen van onze Vader toe, en we hopen en weten zeker, dat jij dan de genade zult krijgen die je in je verdere leven nodig hebt, om zó goed gewapend tegenover alle lelijke dingen in de wereld te kunnen staan. Wij zijn ervan overtuigd, dat het doopsel niet een 'zondig' kind in een 'kind van God' omtovert. De erfzonde is naar onze mening de omstandigheid waarin een kind ontvangen en geboren is. Een babietje is niet zondig, de wereld waarin het terecht komt is slecht. Er gebeuren erg akelige en verkeerde dingen op aarde. Door jou te laten dopen en zo ons hele gezinnetje lid te maken van de kerk van God, hopen we zoveel genade te krijgen dat we daartegen gewapend zijn en misschien zelfs iets moois er tegenover te kunnen stellen. Als je dan groot bent, kun je zelf zeggen of je lid wilt blijven van de kerk, waarin je vandaag werd opgenomen. Maar wij als jouw ouders, vonden dit vandaag een goede start van je verdere leven. We hopen dat je er gelukkig mee wordt. Op 18 en 25 april j.l. zijn op voorstel van de Commissie Pastorale Zorg ca. 65 parochie-me dewerkers bij elkaar geweest om zich te bezinnen op het thema: van wie is nu eigenlijk de kerk? Als inleider van deze avonden was uitgenodigd drs. J. Groot, lid van het pastorale team van de parochie Nolenslaan Schiedam. Centraal in zijn inleiding stonden de volgende 3 vragen: a wat is de kerk? b. wie zijn de kerk? c. waar zal het in de toekomst met de kerk naar toe gaan? Hij begon met het opnoemen van een aantal verschijnselen die zich aan ons voordoen zoals het teruglopen van het aantal kerkgangers, het afnemen van het aantal pastores, het aan het licht treden van verschillen in geloofsinzicht etc. Deze verschijnselen, die sommige mensen verontrusten en pijn doen, hebben ook een positieve kant: ze maken ons bewust dat de kerk van ons allemaal is. Dit proces van bewustwording komt duidelijk tot uitdrukking in de overgang van de oude volkskerk met haar gesloten karakter en sterke organisatie-structuren naar een vrijwilligers- kerk, waaraan men zich uit vrije wil verbindt en die daardoor meer dan voorheen een echte gemeenschap kan worden. Wat is nu eigenlijk kerk c.q. waar gaat het gelovigen om als zij samen kerk zijn? Gelovigen proberen in hun manier van leven voor elkaar en voor anderen het menselijk gezicht van God zichtbaar te maken. Gelovige mensen proberen elkaar en anderen op de been te houden; zij proberen te laten zien dat iedereen er mag zijn met zijn grote en kleine vragen en problemen. In de kerkgemeenschap gaat het om de levenshouding, het christelijk omgaan met de grote vragen van het leven. Pastoraal moet daarom ook iets worden van ons allemaal, waarbij men pastoraal moet verstaan als een levenskunst, een gelovige manier van omgaan met mensen in lief en leed. Vanuit het besef dat pastoraal iets is van ons allemaal zullen leken allicht sommige taken van de pastores over kunnen nemen zoals het bezoeken van zieken en bejaarden, het begroeten van nieuwkomers, het brengen van een condoleantie-bezoek etc. In dit geheel zal de taak van de pastores bestaan uit het coachen en stimuleren van de medewerkers. Verder blijven zij een belangrijke taak houden als voorgangers in de liturgie en als verkondigers van de Blijde Boodschap. Na deze inleiding werd er een klein half uur in kleine groepjes gediscussieerd, waarna er nog een bespreking volgde in de grote groep. Hierbij kwamen o.a. enige theologische vraagstukken zoals het belang van de Tien Geboden en de geloofsbelijdenis aan de orde. Eén van de aanwezigen vroeg zich af: wat voor leefregels moeten we nog aanhouden? Verder gaven sommigen blijk van hun verontrusting over het teruglopen van het aantal kerkgangers en het feit dat er een diversiteit aan meningen is ontstaan. Over de taak van de leek in de kerk werd helaas in de bespreking in de grote groep maar weinig gesproken. Na het officiële gedeelte werd er nog een uurtje in een luchtiger worm met elkaar doorgepraat. G. Th. J. Lansbergen, lid commissie pastorale zorg. MEIMAAND MARIAMAAND.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 6