Halve eeuw Chr .V olksonderwijs in Kethel Naam notaris Blaisse op carillon van de Grote of St. Janskerk GEVONDEN Bomenploeg houdt bestand in de gaten Jeugd-uitwisseling VOOR STAALWAREN Natuurlijk. Mutaties bij Unilever 'goo^ VOORWERPEN Intiem vijfde in het zilveren bat toumooi BROERSVEST 52 - SCHIEDAM TEL. 26.75.94 RECEPTIE GESCHIEDENIS OPENING SCHOOL Binnen de dienst van gemeentewerken van Schiedam is al enige tijd een groep boomdeskundigen bezig het bomenbestand van deze stad in de gaten te houden. De boomspccialisten, die deel uitmaken van de afdeling plantsoenen van gemeentewerken, werken met infra rode opname-apparatuur om mogelijke ziekte aan de Schiedamse bomen in de gaten te houden. De ploeg heeft al diverse malen succes gehad door tijdig stervende bomen voor algehele ondergang te behouden. Laatst was dat nog het geval bij bomen aan de Warande waarvan sommigen ook de ondergang nabij waren. Eén en ander heeft de directeur van de dienst gemeentewerken ir. H. G. de Block in de commissie gemeentewerken meegedeeld. SOLINGER QUALITATSSCHNEIDWAREN DONDERDAGA VOND KOOPA VOND Een van de herstelde of nieuwe klokken van het carillon van de Grote of Sint Janskerk aan het Oude Kerkhof krijgt de naam van de op 17 juni 1970 overleden notaris A. S. H. A. Blaisse. Het carillon wordt momenteel vernieuwd of gerestaureerd; het ligt in de bedoeling dat het geluid weer te horen zal zijn aan de vooravond van het 700-jarig bestaan van de stad Schiedam dat volgend jaar mei zal worden gevierd. HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 10 - WOENSDAG 8 MEI 1974 Dit jaar viert de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te Kethel c.a. haar 50-jarig jubileum. Ds. Quartel heeft gedurende een aantal jaren als voorzitter van het schoolbestuur de aktiviteiten van de vereniging geleid en is als zodanig nauw betrokken bij de herdenking. De sporthal „Margriet" is van 10.30 tot 12.15 uur op vrijdag 10 mei het trefpunt voor „De Conny Vink Kindershow". Een feestelijke och tend met en rondom Conny Vink. Die op een bijzondere wijze met de kinderen weet te zingen en te spelen. Naast Conny Vink werken mee Tonny Leerink, Benjamin en Sonja, mr. Walther, Gijs van Beem en Wim Roosendaal. Vanaf 13.30 uur is het feest op school. Van 19.30 tot 20.30 uur die vrijdag houdt het schoolbestuur receptie in de Sporthal „Margriet". Waarna om half negen de reünie van oud-leer lingen der Koningin Julianaschool plaats heeft. Er zal een dorpsom roeper zijn, een modeshow anno 1924-1974. De ballade van het schoolrapport. Hoe het ging, hoe het gaat... In sneltreinvaart trekken aan uw ogen voorbij de school, haar vakken, haar juffen en meesters, haar poesiealbums en haar opzie ners. Om kwart over 9 in de pauze: „Weet je nog wel? Om kwart voor 10 „Farce Paedagogicum... 50 jaar uit het dorpsleven gegrepen". Daar na dans^.i op muziek van Willy en Peter. Uw specialist voor SCHOKBREKERS Gratis testen I Gratis montage 1 of.... Hoge korting GUSTO WEG 55 L TELEFOON 260092 In de statuten stond dat de contri butie voor het lidmaatschap min stens f 0,25 per jaar bedroeg. Nie mand mocht om financiële redenen verhinderd zijn om lid te worden. Het gemeentebestuur wilde de school aan de Vlaardingseweg (ge bouwd in 1878) niet aan de Ver. voor C.V.O. overdragen. Het school bestuur kreeg door „voorverkoop" een terrein aan de Schiedamseweg. B. en W. stellen de gemeenteraad voor aan de school aan de Vlaarding seweg 2 lokalen bij te bouwen, zodat beide scholen onder één kap zouden komen. De Raad verwerpt dit voorstel en besluit: de Ver. voor C.O.V. krijgt het gebouw van 1878 en voor het openbaar onderwijs komt een nieuwe school van twee lokalen aan de Schiedamseweg. Op 30 januari 1924 werd per 1 september 1924 tot hoofd der school benoemd de heer J. M. Schmidt, onderwijzer te Rotterdam. Hij maakte een begroting klaar voor de benodigde leermiddelen. Dat te hoog werd bevonden door het gemeentebestuur. Het bestuur van de school ging tegen dit besluit in beroep bij Gedeputeerde Staten, die de ingediende begroting wel goed keurde. De school werd op 1 september 1924 geopend met 3 leerkrachten en 102 leerlingen. In 1929 werd de school vergroot met een vierde lokaal. Ingaande 1 januari 1932 mocht op grond van het gestegen leerlingenaantal een vijfde leerkracht worden benoemd. Maar in 1934 werd als gevolg van de algemene crisistoestand een leerkracht op wachtgeld gesteld. Dokter G. Sauer was 15 jaar voorzitter, dokter P. van der Kuy 17 jaar bestuurslid en daarna 1 1 jaar voorzitter. Beiden zijn door de dood aan het bestuur ontvallen. De in 1966 en 1969 geopende nieuwe scholen zijn naar hen genoemd. Schiedam bouwde aan de Schiedam seweg het Tuindorp en daardoor kwam er in 1951 naast de oude school aan de Vlaardingseweg een nieuwe school van 4 lokalen met een gymzaal, in 1957 werden er nog 3 leslokalen bijgebouwd. Deze school kreeg de naam Koningin Juliana school. In 1943 werd een kleuterschool geopend, die o.m. gehuisvest is geweest in het Verenigingsgebouw, dat nu Schepphuis genoemd wordt. Voor 1878 was daar de dorpsschool met meester Schepp. Omstreeks 1966 begon de bouw van de wijk Groenoord. In overleg met het gemeentebestuur, de Willibror- dusstichting en de vereniging werden daar 3 scholen voor lager en 3 voor kleuteronderwijs gebouwd. De school aan de Eduard van Beinum- laan kreeg de naam Dr. Sauerschool, evenals de daarbij behorende kleu terschool. In 1969 kwamen de Dokter van der Kuy basis- en kleuterschool erbij. Prachtige kollektie antie ke klokken, olielampen, spiegels, strijkijzers en ander klein antiek en ku- riosa. Tevens enorme sortering dekoratie gordijnstoffen en vloerbedekking, uit sluitend merkartikelen. Kom gerust even binnen bij HATO", Broersveld f 178. Schiedam, telefoon f 264415, het verplicht U tot niets. Het zilveren battoernooi op Konin ginnedag gehouden in de sporthal te Schiebroek is voor Intiem niet zonder succes verlopen. In dit nationale toernooi behaalde Intiem de beste verenigingsplaats van de deelnemende verenigingen van de afdeling Rotterdam van de N.T.T.B. Eerste plaatsen werden behaald door de Intiem-leden Anna van Wijk, Petra Schrevelius en Aat van Opstal, terwijl Peter Hans Franken op een tweede plaats eindigde. Hielke Brugts en Robert Jan Fuchs vielen tegen en werden reeds in de eerste ronde uitgeschakeld. In de eindrangschikking werd Intiem als vijfde geklasseerd. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur, behalve zaterdag en zondag: Zwarte tas, inh. fiets gereedschap; heren zonnebril, bruin montuur; onder prothese. Te bevragen bij de vinders: Step, Peter de Jong, Oranjestraat 10b; rapport van H. Pinto, M. Boes, Mariastraat 14a; gele valhelm, Van Gerven, Daltonstraat 58c; 2 mode bladen, Heyboer, Aleidastraat 34c; wieldop V.W., hr. Leenmans, Singel 53; kinderfiets, Verhoekx, Van Maanenstraat 6; klein zwart hondje met wit befje, fam. Maat, Eksterlaan 134 te Vlaardingen, tel. 340618; grote herdershond, Van Walsum, Bachplein 33, tel. 702843; klein soort bouvier, Loomans, Sibelius- plein 66, tel. 701281; herdershond, Boot, Rijnstraat 22b; ring met 4 sleutels, Gem. archief, Oude Kerk hof; ring met 3 sleutels, Brokse, Albardastraat 35; dames-montuur, Verhaar, Rotterdamsedijk 178b; ring met 3 sleutels, v.d. Broek, Chr. Tech. School, Nieuwe Damlaan; blauw jack (spijkerpak), Van Haaf- ten, Geervlietsestraat 30; groen kinderjack, Borani, Van Ostadelaan 24a; 1 paar bruine kinderschoenen, maat 36, Korpershoek, Schiedamse- Notaris Blaisse, die op 27 juli 1907 in Schiedam werd geboren, heeft jarenlang geijverd voor de restauratie van het Schiedamse klokkenspel dat zijn grote belangstelling en liefde had. Hij heeft veel gedaan voor de akties welke geleid hebben tot een weg 121, tel. 708263; kinderschoen tje bruin (L), Janse, Lange Kerk straat 70b; beige kinderjack, Ijsberg, Kerselaan 17; blauw kinderjasje, Tinkhof, Jacobastraat 31 rd; bruine dameslaarzen, Jansen, J. C. van Markenstraat 105; blauw jack, v. Bus, Parkweg 120; blauw plastic jasje, Westerveld, H. Polakstraat 70; portefeuille met inhoud, Terwiel, hoofdbureau van politie te Schie dam; zwarte dames-schoudertas met inhoud, mevr. Rijnaard, Hogeban- weg 381, tel. 157536; tabaksetui met inhoud, R. Smit, J. Urlusplein 81; zwarte knipportemonnee met inhoud, Botje, Rotterdamsedijk 326; bruine portemonnee met in houd, wachtcommandant W.F.; bei ge damesportemonnee, Harreman, Delflandseweg 328 (afhalen zondag na 20.00 uur); rode portemonnee met inhoud, Olsthoorn, Joppelaan 12; bruine knipportemonnee met inhoud, Van Pelt, Dacostastraat 37a; een letterbroche, Vermaas, Burg. Knappertlaan 248b; dameshorloge, J. Hagestein, Bachplein 64; bank biljet, Mulders W., hoofdbureau van politie; broche, Sauer, Sibeliusplein 141; ring met 2 tandjes, Hoogwerf, Nw. Maasstraat 4a; medaillon met foto, W. v.d. Spek, Beierlandsestraat 24b; bankbiljet, Hoftijzer, Tielman Oemstraat 5; bedelarmband, Eijken- broek, Burg. van Haarenlaan 674; schakelarmband, Bunst, Meeuwen singel 130, tel. 707994; bankbiljet A. M. J. Winkes, Dr. Schaepman- singel 52; horloge met opschrift 0585, Van Ekris, Cort. v.d. Linde laan 97. bijdrage van particuliere zijde aan de restauratie van het klokkenspel. Als dank hiervoor hebben burge meester en wethouders van Schie dam besloten op één van de klokken de inscriptie met de naam van notaris Blaisse aan te brengen. In januari 1922 waren de heren W. Bos, A. Dijkshoorn, N. Dijkshoorn, A. Poot Azn., Jb. Poot en G. M. Breugem ten huize van laatstge noemde bijeen om te komen tot oprichting van een Vereniging voor ChristelijK Volksonderwijs te Kethel en werd besloten Koninklijke goed keuring te vragen op de statuten, die op 31 maart 1922 werd verkregen. Er was al eens eerder gesproken over de oprichting van een Christelijke school, maar er zou gewacht worden tot de pensionering van de heer E. W. Lindeijer, hoofd der openbare lagere school. Men hoopte dat de school dan kon worden ingezet in een Christelijke school. In de ledenvergadering van juni 1923 werden als bestuursleden ge kozen: ds. A. Tonsbeek, dokter G. Sauer, Jb. Poot, G. M. van Breugem en A. Dijkshoorn. In 1924 wordt in de vacature ds. A. Tonsbeek ge kozen de heer S. J. Poot. Ds. P. E. C. Eerhard wordt als adviserend bestuurslid benoemd. De samenstel ling van het bestuur is vele jaren zo gebleven. Om de benodigde gelden voor het storten van de waarborgsom te verkrijgen, stelde het bestuur voor aandelen van f 100,— te plaatsen onder de leden. Er kwam ook een voorstel voor aandelen van f 25,—, dan kon er ook aan deelgenomen worden door „de gewone man". Hetgeen geschiedde. ZEEMAN SCHIEDAMSE NOTITIES *Het Vormingscentrum Waterwegge bied Noord, dat het vormingswerk voor de 15- en 16-jarige werkende jongeren in de gemeente Schiedam verzorgt heeft van het Provinciaal Anjerfonds bericht ontvangen dat zij voor een aanzienlijk bedrag de aanschaf van een videorecorder apparatuur zal subsidiëren. Dit apparaat zal worden gebruikt om belangrijke programma's voor werkende jongeren op te nemen, terwijl ook een gebruik in het groepswerk in de planning is opge nomen. Het Vormingscentrum is ten zeerste erkentelijk dat het Provin ciaal Anjerfonds deze toezegging heeft gedaan. In een gehouden vergadering van de raad van commissarissen van Neder landse Unilever Bedrijven B.V., de overkoepelende maatschappij van bedrijven van Unilever in Nederland, is ir. K. H. Veldhuis benoemd tot commissaris. Hiermee wordt voor zien in de vacature die is ontstaan doordat de heer M. M. van Hengel wegens het bereiken van de leeftijds grens heden is afgetreden. Met betrekking tot de benoeming is de wettelijk voorgeschreven overleg procedure met de Centrale Onder nemingsraad van Nederlandse Uni lever Bedrijven B.V. en haar alge mene vergadering van aandeelhou ders gevolgd. De samenstelling van de raad, waarover bij de invoering van de nieuwe wetgeving overleg heeft plaatsgevonden met de toen malige Contactcommissie van de Ondernemingsraden, bestaat thans uit de heren E. F. Albrecht (oud burgemeester van Gieten, oud-lid Gedeputeerde Staten van Drente en oud-secretaris/penningmeester van de Partij van de Arbeid), prof. dr. C. F. Karsten (lid van de raad van bestuur van Amsterdam-Rotterdam Bank N.V.), J. Palmen (commissaris van DSM en oud-algemeen secretaris van de Mijnwerkersbond NKV), mr. H. C. G. L. Polak (met ingang van 1 juni a.s. voorzitter van het college van bestuur van de Erasmus Univer siteit te Rotterdam), mr. C. T. G. Heyning en ir. K. Veldhuis (leden van de raad van bestuur van Unilever N.V.) en J. J. H. Nagel (lid van de raad van bestuur van Unilever N.V., die op 8 mei a.s. als zodanig aftreedt). Zoals u misschien weet, hebben de stadjes Udine (Italië), Norrköping (Zweden), Velenje (Joego-Slavië), Vienne (Frankrijk), Schiedam (Nederland) en Esslingen (Duitsland) leuke contacten met elkaar. Om beurten vragen ze mekaar op visite. Het volgend jaar zal Schiedam waarschijnlijk gastheer spelen. Dat zou aardig zijn in verband met ons 700-jarig bestaan. Dit jaar - met de Pinksterdagen - zijn we te gast in Esslingen. ,,We" dat zijn ongeveer honderd jonge mensen uit onze stad en honderd uit Vienne (Vienne ligt in de buurt van Lyon). Mevrouw Verweij en de heer Rens zullen onze jongelui begeleiden. De reis wordt gemaakt in twee grote bussen. In het grote Eberhard-sport-stadion vindt de ontmoeting plaats. Dat stadion bestaat uit een grote sporthal en drie ruime voetbalvelden. De deelnemers worden in een school ondergebracht. Er zullen onderlinge wedstrijden georganiseerd worden in judo, voetbal, zwemmen, turnen en veld-atletiek (misschien ook in basket-bal). Het is niet op de eerste plaats de bedoeling om daar medailles weg te slepen, het gaat erom elkaar beter te leren kennen, een soort jeugd-verbroedering. Op de avond van 3 juni wordt een groot afscheidsfeest gegeven. Dit soort dingen hoor ik graag. Het brengt de mensen dichter bij elkaar en dat is goed en nodig. Hoofddoel is niet de prestatie, maar het persoonlijk contact. Deze keer nog maar tussen de drie: Schiedam, Vienne en Esslingen, een volgend keer hopelijk ook met de andere drie steden. Een prachtig initiatief van de afdeling Sport van onze Schiedamse Gemeenschap. De heer Kees v.d. Wel onder meer bekend van de Ziekenomroep Schiedam) is al naar Esslingen geweest om één en ander nader te bespreken. Heerlijk, om over jongelui iets positiefs te mogen schrijven. SEBASTIAAN

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 10