Eerste diamant- laboratorium Zuinig zijn nieuw begrip Geschiedernskranten doen historie herleven Onlangs is in Utrecht het eerste Nederlandse diamantlabora torium opgericht waar de waarde van geslepen diamanten via zeer kostbare elektronische apparatuur uiterst nauwkeurig kan worden bepaald. KLEUR ZUIVERHEID BAD SLIJPSEL KARAATGEWICHT DIAMANTPASPOORT HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 16 WOENSDAG 8 MEI 1974 De waarde van diamant wordt door vier hoofdfaktoren bepaald. Inter nationaal wordt dat aangeduid met de vier C's van I) Carat (karaat gewicht), 2) Colour (kleur), 3) Clarity (zuiverheid) en 4) Cut (slijpsel). Tot nog toe was de aspirant-koper van diamant, die daarvoor afhanke lijk van de kwaliteit enkele dui zenden tot tienduizenden guldens uitgeeft, uitsluitend aangewezen op het advies van de diamantair. Een kwestie van vertrouwen dus, waarbij vanzelfsprekend het risiko omge keerd evenredig is aan de betrouw baarheid van de specialist. In het nieuwe diamantlaboratorium nu kan de potentiële diamantkoper via de uiterst nauwkeurige apparatuur en met de hulp van de diamantspecia listen zélf de bovengenoemde meri tes van de diamant, die de waarde bepalen, aflezen. Eén van de belangrijkste waarde bepalingen van diamant is de kleur. Men onderscheidt vele graderingen tussen blauwwit en geel. De blauw witte (River) en witte (Top Wessel- ton en Wesselton) zijn het meest zeldzaam en daardoor het meeste waard en geschikt voor belegging. De diamant-photometer in het dia mantlaboratorium kan door diverse metingen bij iichtreflektie exakt de kleur bepalen. Daarbij kan met ultra-violetbelichting tevens fluores centie, die een extra flonkering aan de diamant geeft, in het gesteente worden aangetoond. De zuiverheid van een diamant wordt internationaal bepaald door de al dan niet zichtbaarheid bij een tienmaal vergroting van zogenaamde „inclusions" (insluitsels), onzuiver heden die de helderheid negatief, kunnen beïnvloeden. Wanneer die bij deze vergroting niet zichtbaar zijn, spreekt men van fl (flawless of loepzuiver). Naar gelang deze insluit sels toenemen gebruikt men de internationale koderingen: wsi (very very small inclusion), vsi (very small inclusion), si (slightly imperfect) en imperfect (grotere insluitsels). De speciale mikroskoop van het dia mantlaboratorium traceert niet al leen feilloos alle insluitsels bij de gestelde norm, maar kan zelfs tot 120 maal vergroten. Bovendien kan op deze mikroskoop een kamera worden gemonteerd, waardoor de diamant 60 maal vergroot kan worden gefotografeerd. Op deze foto wordt tevens een „naaldje" afgebeeld, dat volgens de internatio nale gestandaardiseerde normen de grootte van een eventueel aanwezig insluitsel toont. Met een speciaal hiervoor gekonstrueerde mikroskoop (links) kan de helderheid (clarity) worden bekeken, d.w.z. de al dan niet aanwezigheid van z.g. inclusions (insluitsels). Wanneer bij een 1 Ox vergroting geen insluitsels worden gekonstateerd, is de diamant volgens internationaal geldende maatstaven „flawless" (loepzuiver). Alleen diamanten, die „flawless" of „wsi" (very very small inclusion) zijn, zijn geschikt voor belegging. Ondanks de al jaren lang gestaag stijgende prijzen is het lang geleden dat er bij zuinigheid werd stilge staan. Maar nu de prijzen extra stijgen en de inkomsten niet of nauwelijks, wordt het wat anders. Wie verstandig is, gaat op de kleintjes letten. Bijvoorbeeld bij de slager. Maak zoveel mogelijk gebruik van voordeelaanbiedingen om dit vrij kostbare onderdeel van het menue zo betaalbaar mogelijk te houden. Wie een diepvrieskast heeft, kan deze nu wat meer gaan benutten, voor een voorraad levensmiddelen die voordelig zijn ingekocht en waarvan het gebruik met behulp van de diepvriezer kan worden uitge smeerd over dagen en weken. Wat betreft het energieverbruik van de huishoud-diepvrieskastdat valt wel mee. Het is niet veel meer dan van een gewone koelkast, dat wil zeggen, ongeveer 100 tot 200 Watt, uiteraard afhankelijk van het ge bruik. Als de vrieskast alleen ge bruikt wordt voor het bewaren van diepvriesprodukten (die dus al be vroren zijn), zal het aggregaat minder stroom verbruiken dan wan neer er geregeld zaken in gaan die nog moeten worden ingevroren. Vergeet niet bij alles wat u zelf invriest de datum op het pakje te vermelden! Bewaar de verschillende levensmiddelen (en vooral vlees) niet langer dan staat aangegeven in het boekje, dat u bij de diepvrieskast hebt gekregen, of dat u zelf gekocht hebt. Als u nog niet in het bezit bent van een boekje met diepvries- voorschriften, schaf er dan een aan! En denk er wel aan, dat een 3-sterren koelkast niet hetzelfde is als een diepvrieskast. Dieovries- temperatuur is ten minste -18 graden C. In bad gaan is een weldaad en niet alleen omdat je je dan weer helemaal fris en schoon voelt. Een schuimbad of een stevige boenpartij met lek kere zeep is natuurlijk afdoende voor alle vuil, maar men kan een bad ook als regelrecht genotmiddel of zelfs als geneesmiddel aanwenden. In deze tijd van terug naar de natuur is voor de kleine kwaaltjes een bad aan te bevelen boven het onmiddel lijk grijpen naar allerlei pillen, drankjes en andere preparaten. Bij de drogist zijn weer allerlei kruiden te koop die jaren lang uit de gratie zijn geweest en met deze kruiden is het goed baden. Een lekker warm bad met thijm, dennenaalden of eucalyptus is goed tegen verkoudheid. Valeriaanwortel in het badwater werkt rustgevend voor de zenuwen. Een bad met ündebloesem (ook goed om thee van te zetten en in die vorm even werkzaam) zorgt voor een goede slaap. Een kamillebad verdrijft krampen en verzacht ontstekingen (tegen tandvleesontstekingen wordt immers ook nog steeds spoelen met kamillethee aangeraden? Roze marijn in het badwater stimuleert de bloedsomloop. Muntblaadjes ver sterken de huid en de geur ervan werkt opwekkend. Het ligt voor de hand dat sommige baden meer geschikt zijn voor 's ochtends en andere voor 's avonds. Eén ding staat vast: baa(d)t het niet, het schaadt ook niet. In elk geval is het puur natuur. In het Diamantlaboratorium te Utrecht wordt met zéér nauw keurige elektronische appara tuur de geslepen diamant getest op de z.g. 4 C's: Colour (kleur) door middel van de diamant-photometer; Carat (karaatgewicht) met de uiterst gevoelige balans, die tot 0,0002 gram nauwkeurig het gewicht aangeeft (1 karaat is 0,2 gram); Cut (slijpvorm), die met de z.g. proportie-meter wordt ge meten; Clarity (zuiverheid). Met een speciale mikroskoop (vergroting 120 maal) wordt bekeken of de diamant al dan niet insluitsels (inclusions) bevat. Op deze mikroskoop kan een kamera worden gemonteerd, waarmee de diamant tot 60x vergroot kan worden gefotografeerd. Diamant, waarvan de unieke eigen schappen reeds voor het begin van onze jaartelling bekend waren, wordt in allerlei vormen geslepen. De bekendste slijpvormen zijn bril jant, marquise, baguette en emerald. In de 15e eeuw werd door de Portugezen de eerste gefacetteerde slijpvorm toegepast. Sindsdien heb ben velen naar de ideale slijpvorm voor diamant gezocht. Aan het begin van deze eeuw berekende de wiskundige Marcel Tolkowsky als eerste de ronde achtsymmetrische slijpvorm waarbij de eigenschappen van de diamant het bestetot hun i recht komen: briljant. Niet voor niets wordt diamant vanwege deze populaire slijpvorm (die overigens ook voor andere edelstenen wordt gebruikt) in de volksmond vaak „briljant" genoemd. Ongeacht het formaat van de diamant, heeft de briljante slijpvorm altijd 57 facetten (33 boven en 24 onder), eventueel aangevuld met één slijpvlak aan de onderkant voor de zetting. De plaatsing van deze slijpvlaklcen (fa cetten) ten opzichte van elkaar is altijd ongeveer gelijk en door jaren lange ervaring uitgekiend, teneinde de mooiste schittering te verkrijgen. De zo nauwkeurig mogelijke bena dering van deze optimale slijpvorm kan worden „gemeten" met de proportiemeter van het diamant- laboratorium, waarbij de volgende graderingen wederom de waarde van de diamant meebepalen: perfect, very good, good, medium en poor. Het gewicht van de diamant wordt uitgedrukt in karaten (niet te verwarren met karaat van goud). Een één-karaat diamant weegt 0,2 gram. Dat betekent dat een 5 karaat diamant, die in optimale kwaliteit zo'n f350.000 kost, slechts één gram weegt! Aangezien de „zwaar dere" diamanten van een optimale kleur, zuiverheid en slijpvorm het zeldzaamst zijn, is het karaatgewicht een uitermate belangrijke bepaling voor de waarde. De uiterst gevoelige elektronische balans van het dia mantlaboratorium geeft het karaat gewicht aan in tienden van punten (1 punt is 0,01 karaat is 0,002 gram). Initiatiefnemer van het eerste Neder landse diamantlaboratorium is Ne derlands grootste juweiiersgroep Schaap Citroen Van Gelder. Alge meen Direkteur Sander van Gelder, beëdigd taxateur, is voorzitter van de Raad van Experts van het laboratorium. Hij geeft als volgt zijn mening over het belang van een dergelijk instituut: „Door de voortschrijdende inflatie groeit de vraag naar diamant voor beleggingsdoeleinden sterk. Dat geldt ook voor de beleggingsdiamant van enkele duizenden guldens. Hier door bestaat het gevaar, dat infe rieure diamant op de markt wordt gebracht. In ons nieuwe diamant laboratorium kan de potentiële koper zélf met behulp van nauw keurige elektronische apparatuur en experts de waardebepalende merites van de diamant bekijken. Bovendien ontvangt de koper een „diamant paspoort", dat extra zekerheid geeft voor zijn aankoop". De officiële diamantair geeft ge woonlijk bij verkoop een taxatie rapport af. Het diamantpaspoort geeft niet alleen informatie voor een uiterst nauwkeurige taxatie, maar dient tevens als identifikatiebewijs. Het bevat o.a. een foto van de diamant, zestig maal vergroot. Neemt men daarbij de andere in het paspoort beschreven eigenschappen, dan zullen er vermoedelijk over de gehele wereld geen twee diamanten hetzelfde zijn. Alle door meting verkregen eigen schappen van gewicht, kleur, slijpsel en zuiverheid worden in het dia mantpaspoort volgens internationale benamingen beschreven, waarbij iedere pagina wordt ondertekend door twee experts van het diamant laboratorium, dat bestaat uit gem- mologen (edelsteenkundigen), dia mant-deskundigen en diamant-be- leggings-experts. Met de uiterst gevoelige (nauwkeurigheid: 0,0002 gram) elektronische balans (links) wordt het karaatgewicht van de diamant gemeten. De waarde van diamanten van optimale kleur, zuiverheid en slijpvorm stijgt snel met het gewicht. Een één-karaat diamant weegt 0,2 gram. Dat betekent dat een 5 karaat diamant van optimale kwaliteit, die zo'n f 350.000,- kost, slechts één gram weegt! Ruim een jaar geleden startte knippenberg's Uitgeverij die o.a. de Bulkboeken uitgeeft te Utrecht met een ongewone krant. Toen verscheen voor het eerst de Histo- krant, een krantachtige uitgave, waarin eet) aktueel verslag wordt gegeven van grote gebeurtenissen uit de wereldgeschiedenis. De opzet was, om vooral leerlingen in het voortgezet onderwijs het inleven in de geschiedenis te vergemakkelijken. De leerlingen kunnen nu „het nieuws" over de bouw van de piramide van Cheops, de legenda rische zeeslag bij Salamis, de brand van Rome, de Gulden Sporenslag etc. lezen, zoals ze over de oliecrisis en de oorlog in het Midden-Oosten in de gewone krant gefnformeerd worden. Ook allerlei minder groot nieuws, betrekking hebbend op het leven in de dagen waarin die belangrijke gebeurtenissen zich afspeelden, is in de Histokrant te vinden. In de krant waarin de begrafenis van farao Toet-Anch-Amon wordt be schreven, is bijvoorbeeld ook te lezen, dat een arts in Thebe een bijzonder geslaagde schedeloperatie heeft verricht en dat het linnen duurder gaat worden, als gevolg van de slechte vlasoogst van het voor afgaande jaar. De krant over de terdoodbrenging van Jeanne d'Arc maakt tevens melding van het toenemende belang van het buskruit voor de moderne oorlogvoering. De presentatie en de talrijke illustra ties, zoals filmfoto's, originele teke ningen en oude prenten versterken de aktuele indruk van het soms duizenden jaren oude nieuws. Op deze manier beperkt geschie denis zich niet tot een droge en moeilijk te verwerken opsomming van feiten, maar gaan de gebeurte nissen uit langvervlogen tijden weer leven voor de lezer. Tal van scholen hebben de Histokrant intussen als een originele en aansprekende ma nier van geschiedenisles geven leren kennen, waarin op een historisch volstrekt verantwoorde manier de stof is verwerkt, die vroeger uit het gewone geschiedenisboek moest worden opgenomen. Maar een voor de uitgever onverwacht bijverschijn sel is geweest, dat ook heel veel particulieren de gelegenheid aangrij pen om hun kennis van de geschie denis op een prettige en ontspannen de manier wat op te frissen door zich voor f 9,30 per jaargang op de Histokrant te abonneren. Voor dat bedrag ontvangt men zes maal een zending van 5 kranten, die elk een hoogtepunt uit de geschiedenis tot onderwerp hebben. De histokrant is inmiddels door de bekende onderwijsuitgeverij Tjeenk Willink/Noorduijn, Industrieweg 1 te Culemborg overgenomen. Bij dit adres kunnen particulieren, die een abonnement op de Histokrant wen sen, zich opgeven.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 16