Slanker de zon tegemoet, daar moet nu al aan gewerkt worden vV# Dit kan het vooijaar en de zomer van de goede voornemens worden die in daden omgezet worden. Want reden is er genoeg toe, als u besluit dat het ditmaal ernst moet zijn met het afslanken, krijgt u niet alleen bijval van de schoonheidsverzorg sters, ook medici zullen uw besluit toejuichen. Nederland wordt te dik en te vet en hoewel dat al jaren na de oorlog geroepen wordt gebeurt er nog veel te weinig aan. De Hartstichting bijvoorbeeld hamert het er weer in maar net als met het sigarettenroken lijkt het aan dovemansoren gezegd. WiE DOET WAT? LAAT EXTRA'S MET NIEUWE STADSBLAD PAG. 38 WOENSDAG 8 MEI 1974 Niet ineens van Holle Bolle Gijs naar hongerdieet Bekend is dat te weinig lichaams beweging, te veel sigarettenroken, te grote spanning en onjuiste voedings gewoonten hartkwalen in de hand werken. Daarom komen die ook steeds meer bij vrouwen en jongere mensen voor, niet alleen de manager gebruikt overvloedige maaltijden en rookt per dag te veel. Talloos is het aantal vermagerings- diëten. En bijna even groot is het aantal mislukkingen. Want wie ge wend is smakelijk te tafelen zal niet of willen volstaan met alternatieve koeken, misselijk makende pillen en onaantrekkelijke gerechten. ,,Zo hoef ik niet oud te worden" zeggen critici cynisch. Het zijn mannen en vrouwen die dat beweren. Want het aantal dikke vrouwen is in ons land ook ingrijpend aan het toenemen. Huisartsen merken het bijna dage lijks op hun spreekuren, heel veel dikke vrouwen hebben de meest uiteenlopende klachten. De pil speelt daarin geen geringe rol, het is bekend dat die heel wat nadelen heeft o.m. een neiging tot corpulen tie. Nederland, zei Wim Kan indertijd in één van zijn onsterfelijke oudejaars conferences, kent twee echte pro blemen: hoe vermager ik en waar laat ik mijn wagen? Het laatste probleem schijnt hard op weg opgelost te worden door de fiscus die hem wel wegbelast, het eerste blijft loodrecht overeind staan. En toch zeggen medici en diëtisten is het afslanken niet zo'n groot probleem, als het publiek maar meer doordrongen was van de noodzaak en systematischer wilde werken aan de slanke lijn. Heel belangrijk is natuurlijk het matigen van de eetgewoonten. Wie ineens overstapt van Smul-maar-aan-diners naar hon- germenu's zal al weer heel spoedig naar de ingeroeste eetgewoonten terugkeren. Bovendien is het ook helemaal niet juist tenzij onder medische begeleiding in speciale gevallen op korte termijn tien tallen ponden af te vallen. Wie eerst 100 kilo haalde en opeens een „den" van zestig wil zijn kan dat beter uit het hoofd zetten. Gelijk matige gewichtsterugdringing is veel gezonder en effectiever. Heel belangrijk is voorts de li chaamsbeweging. Niet dat bijvoor beeld wandelen slank maakt. Men kan van Den Haag naar Amsterdam wandelen en dan een gewichtsverlies constateren dat al weer gecompen seerd wordt met het nuttigen van één bonbon. Hetzelfde geldt voor de sauna's, men raakt er wel veel vocht kwijt maar zal het na afloop weer snel tot zich nemen. Middels allerlei drankjes die ook niet zo bevordelijk zijn. Als u gaat winkelen wordt juist in dit seizoen de goede keus des te belangrijker. Kies die levensmiddelen die uw afslanking niet in de weg staan. Gezellig Hollands, een kopje met wat er bij. Als het „vasten" aan tafel niet lukt kan men in ieder geval het snoepen gaan beperken. Een zittend bestaan erg ongezond. Niets aan te doen? In de vrije uren kunt u toch wel gaan fietsen of wandelen. Dat komt uw conditie ten goede. Mensen die graag veel eten zullen er niet gemakkelijk toe komen maal tijden over te slaan. Als dat het geval is doet men er in elk geval verstandig aan de samenstelling van de menu's aan te passen. Als u graag lekker eet, waarom dan vet blijven eten? Het voorlichtingsbureau voor de voeding in Den Haag stelt heel nuttige tabellen samen met vermelding van de calorie-waarde van de diverse gerechten. Waarom bijv. veel var kensvlees blijven voorzetten terwijl dat nu juist een soort vlees is met veel vet en andere nadelen? Het nuttigen van citrusfruit is in ieder opzicht goond. De vetbestrij- ding wordt er ook door gediend. En wat denkt u van het eten van appels? Prima gewoonte. Als u 's middags tussen door trek krijgt kunt u een croquet nemen of een slagroomgebakje of een zak frites, u kunt ook denkend aan het smake lijke maaltje dat u 's avonds al wacht ook die appel kiezen. En vergeet dan ook niet als u 's avonds aan tafel zit rauwkost te nemen. Er zijn talloze recepten voor heel smakelijke rauwkostschotels. Van vette margarine's moet u af, ook van vette melk.De fabrieks- suiker die u in de winkel koopt kunt u ook maar beter laten staan. In reformzaken zijn goede vervangende middelen te koop en als u daar rondkijkt vraagt u dan ook vooral naar zilvervliesrijst. Als u daarvan regelmatig gebruikt zal dat uw conditie aanmerkelijk ten goede komen, vooral uw vaatstelsel zal er door gediend worden. Heel veel vrouwen die zich straks weer in bikini aan onze stranden zullen moeten laten zien raken nu al in wanhoop, eigenlijk verdraagt haar figuur dat niet (meer). Maar de vicieuse cirkel van de vermagering is niet makkelijk te doorbreken: te straffe diëten doe,: de meesten die willen afslanken al weer heel snel het bijltje erbij neer leggen. Juist daarom adviseren des kundigen: werk gelijktijdig aan uw conditie door te bewegen én aan uw vermagering door mondjesmaat af te slanken. Iedere keer dat u op de weegschaal staat moet er iets af zijn, en als u eenmaal een bepaald punt bereikt hebt is het al heel belangrijk dat er niets bij komt. Wat men, aldus Qeze deskundigen, vooral moet doen is het vermijden van extra's. Onnodig snoepen, veel frisdranken met suiker - in een glas gaan al gauw een paar klontjes! - dat kan voorkomen worden. Waar om niet suikervrije dranken bestel len, die zijn er ook. Halvarines in plaats van dikmakende margarine en denkt u daaraan ook als u mayonaise kiest, er is ook dressing in de handel, die hetzelfde effect heeft als de halvarine. Tenslotte nog goede raad voor alle vrouwen die komend seizoen slanker tegemoet willen treden, ga elke avond in uw eigen slaap een kwartier lang de volgende oefeningen doen. Uw figuur zal er in de juiste zin aan „gewicht" door winnen. FIETSEN: Op de rug liggend maakt men fietsbewegingen met de benen waar bij acht maal getrapt wordt met de benen recht omhoog en acht maal terwijl men afwisselend op de linker en rechterheup ligt. Deze oefening is bijzonder geschikt voor heup en dijen. BALLET: Op de tenen staand moet men één beea vijf maal naar voren, daarna opzij en vervolgens naar achteren zwaaien. De tenen dienen gestrekt te worden. KNIELEN: Knielend met de handen op de vloer wordt één been opzij gestrekt en daarna weer snel omhoog gezwaaid. Deze oefening moet zestien maal met ieder been worden uitgevoerd. ZITTEN: De armen worden onder de knieën geklemd en de benen worden langzaam opgeheven en daarna weer langzaam neergelaten. De dijbeen spieren worden op die manier angrijk versterkt. 1GGEN: Op de rug liggend strekt men de armen opzij en trekt de knieën op maar zodanig dat de voeten op de vloer blijven. Eerst naar links en dan naar rechts rollen. Daarbij moeten de schouders vlak op de grond blijven. ZWAAIEN: Men blijft op de grond gestrekt liggen en zwaait dan met het ene been over het andere heen. Deze oefening vier maal met ieder been uitvoeren, dat komt de heupen en de dijen ook weer ten goede. BUIGEN: Zittend op de grond houdt men de handen op de schouders en nu wordt voorover gebogen. Kleine rukjes maken en de kin omhoog houden. Daarna opstaan en met de handen de enkels omvatten. Vervol gens snel omhoogzwaaien en deze oefening vijf maal herhalen. HEUPWANDELEN: Ga op de grond zitten en duw een been naar voren en dan het andere. Schuif zo zestien „passen" voor waarts en weer zestien terug.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 38