Startsein vernieuwing Binnenstad r J, |S- tr*— r -i Weth. Bolmers slaat de eerste paal voor complex woningen STEM ZOALS U WILT MAAR STEM COMPLEX BIEDT 48 WONINGEN RUIME VARIATIE: IN VIJF TYPEN 4flÜ Openb. vergaderingen raad en commissies mU '4 L At J 7^™ TT) aasfCXX AANGEPAST rrrrn rt LULL) m t'ifrnViV! U i r Tim Yin1;1-'-" HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 18 WOENSDAG 15 MEI 1974 Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Emmastraat 1 - tel. 26 05 00 Nadat jarenlang gepraat is over en plannen en nog meer plannen gemaakt zijn voor de vernieuwing van de binnenstad van Schiedam, is eindelijk deze week het startsein gegeven voor de daadwerkelijke uitvoering van al die plannen. Dat is maandag jl. gebeurd toen wethouder C J. M. Bolmers van Stadsontwikkeling de eerste paal sloeg voor een proef-complex van 48 woningen, dat zal verrijzen op het reeds zo lang kaal zijnde terrein achter het Oude Kerkhof Een groot moment voor Schiedam. Het is overigens de laatste tijd wel snel gegaan met die plannen. Op 29 maart van dit jaar heeft de gemeenteraad pas het Bestem mingsplan Binnenstad (dat is de basis waarop gewerkt zal worden) vastgesteld en nog geen maand later, op 22 april, ging de raad ermee akkoord dat vast een aanvang gemaakt zou worden met de bouw van het bedoelde complex woningen. En drie weken later gaat al de eerste paal de grond in! Een zeker teken dat het gemeentebestuur vaart gaat zetten, zoals ook is toegezegd, achter de rehabilitatie van de oude binnenstad. Daar komt dan nog iets bij. In de toelichting op het Bestemmingsplan is er steeds op gewezen (en het staat ook in de zg. doelstellingen) dat het karakter van de binnenstad gehandhaafd zal blijven, óók wanneer er nieuwbouw wordt toegepast. Dit karakter blijkt dan vooral, zoals de stede bouwkundigen het omschrijven, uit de kleine schaal van het gebouwde en uit de „fijnmazigheid" van het stratenplan. Dat dit geen loze kreten zijn, blijkt al direct uit het ontwerp van het proef-complex dat nu in aanbouw is gekomen. Hoewel het met maar 48 woningen een klein complex is, komen er toch vijf verschillende typen woningen in voor, zowel eengezinswoningen als portiek woningen, zowel ruime huizen met vier kamers als woningen met maar één kamer. Een grote variatie dus in zo'n klein complex. lan/ge De woningen zijn vrij smal en diep, in twee of drie lagen. Maar elke woning krijgt een eigen „identiteit", wat zich uit in de dakvorm en de verspringende gevels, met de ontsluiting aan de straatzijde en de gemeen schappelijke achteruitgang. Van de portiek woningen zijn de vloeren van de eerste woonlaag ca. 80 cm. verhoogd, waardoor een betere relatie tot de straat is verkregen. Bovendien past dit complex zich aan de omgeving aan, het is als het ware opgenomen in de omgevende bebouwing van Oude Kerkhof en Lange Kerkstraat. Toch is het een afgerond geheel, een gesloten bouwblok, gevormd door wat eens de Bagijnhof en de Gedempte Baansloot was, gegroepeerd rond de voormalige Louronstraat. De ontwerper, het Architectenbureau Van Tijen, Boom,' Posno en Van Randen uit Rotterdam is, in overleg met het Bureau B. C. van Gent, uitgegaan van deze oude straatjes en steegjes. Het openbare gebied in dit complex, maar ook in de volgende complexen, is een aaneenschakeling van straten, stegen en pleintjes, waarvan de oude namen ook gehandhaafd zullen worden. Hier komen de deuren van de eengezinswoningen direct op uit, terwijl de portiekwoningen de ingang krijgen in de onderdoorgangen in de hoeken van de blokken. De oude straatjes hadden een vrij groot verschil in hoogte. Dat is nu wel enigszins opgeheven, doch de nieuwe blokken krijgen weer een niveau verschil tot 30 cm. toe. Deze straatjes zullen grotendeels niet toe gankelijk zijn voor auto's, zodat de oude „erffunctie" weer in ere wordt hersteld. De binnenterreinen hebben een gemeenschap pelijk karakter met een variatie in de groenvoorz ien ingen De meeste woningen krijgen een tuin, al dan niet met een bergplaats achter in de tuin. Bij de portiekwoningen, die geen tuin hebben is de berging aan de achterkant geplaatst, zodat dit saaie element de levendigheid van de straat zo min mogelijk aantast. De gemeenteraad van Schiedam zal op maandag 27 mei a.s. in het openbaar vergaderen in de benedenzaal van het Stadskantoor, Emmastraat 1, aanvang 20 uur precies. De agenda is nog niet bekend. Een ieder is welkom. De Sociale Advies Commissie vergadert in het openbaar op donderdag 16 mei, eveneens in de benedenzaal van het Stadskantoor, aanvang 20 uur. Maar de openbare vergadering van de Commissie Stadsontwikkeling en Stadsuit breiding van maandag 20 mei zal niet doorgaan. Dit in verband met een politiek forum, dat op die avond wordt gehouden in verband met de verkiezingen. Op woensdag 29 mei, de dag van de verkiezingen voor de gemeenteraden en de Rijnmondraad, worden de Schiedamse resul taten bekendgemaakt in de benedenzaal van het Stadskantoor. Zo kan men de stembus strijd volgen aan de hand van de cijferreek sen op de borden. Na 21 uur gaat het spannend worden. Een ieder is welkom. Een schets met aanduiding van de plaats waar het complex van 48 woningen in de binnenstad gebouwd wordt. Dat is dan achter het gebouw van het gemeente-archief aan het Oude Kerkhof. Het complex ligt rond de voormalige Louronstraat en wordt afgescheiden door de eveneens verdwenen Bagijnhof, de Nieuwe Buurt en de Gedempte Baansloot. De gearceerde vakken geven de bestaande bebouwing aan. De cijfers duiden de plaats van de vijf typen woningen in het complex aan. Van de vijf verschillende woningen in het complex van totaal 48 woningen, hierbij twee plattegronden. Namelijk van een type-A ééngezinswoning, de begane grond met keuken waarin eethoek, één slaapkamer en toilet. Het type D is een portiekwoning met één kamer. In het nu in aanbouw genomen complex van 48 woningen in de binnenstad vindt men vijf verschillende typen woningen. Het zijn dertig eengezinswoningen in drie typen en achttien portiekwoningen in twee typen. Op de plattegrond zijn die aangegeven. Type A (20 eengezinswoningen) is het grootste type in het complex, met 4 kamers in 3 bouwlagen. De woonkamer, die over de volle breedte van de woning doorloopt, ligt op de eerste verdieping. Een open trap geeft verbinding met de op de begane grond gelegen ruime keuken, waar ook gegeten kan worden. Beneden ook een slaapkamer, de entree en een toilet. Op het tussenbordes van de trap is de toegang tot de tuin, die ca. een meter wordt opgehoogd, wat een goed contact geeft tussen woonkamer en tuin. Achter in de tuin de berging, te bereiken via een terras en tegelpad. Op de 2e verdieping twee slaapkamers en de badkamer met tweede toilet. Type B (6 eengezinswoningen) is iets kleiner, maar heeft ook 4 kamers in 3 bouwlagen. Dit type heeft geen tuin; de berging van 8 m2 is in de woning op de begane grond, waar verder een slaapkamer, de entree en een toilet zijn. Op de eerste verdieping heeft men aan de achterkant de woonkamer, met een balkon, welke nodig is omdat de tuin ontbreekt. Aan de voorzijde de ruime open keuken met eetgelegenheid. Op de tweede verdieping weer twee slaapkamers en de badkamer met 2e toilet. Type C (4 eengezinswoningen) telt drie kamers in twee bouwlagen en heeft wel een achtertuin, met terras en berging. Op de begane grond vindt men achter de woon kamer en verder de open keuken (mecha nisch geventileerd), de entree en een toilet. Op de eerste verdieping weer twee slaap kamers, met badkamer en 2e toilet. Type D (6 portiekwoningen) telt één kamer, gelegen op de begane grond. Toegang krijgt men via een trap in de gemeenschappelijke onderdoorgang naar het binnencentrum. Alle vertrekken (woon/slaapkamer met balkon, gesloten keuken en badkamer met toilet) liggen gelijkvloers. Type E (12 portiekwoningen) telt twee kamers. Dit type is uitgevoerd in één zowel als twee bouwlagen, doch de vertrekken liggen gelijkvloers. Ook hier krijgt men toegang via de gemeenschappelijke onder doorgang. De entree geeft toegang tot de woonkamer met balkon en tot de open keuken, via een gang zijn de slaapkamer en de badkamer met toilet bereikbaar. Alle woningen hebben een individuele C.V.-installatie. typC A (A Kr_womng) beg. grond.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 18