gemeente informatie B gemeente informatie Poldervaart - onderdeel van park De kaden en het waterpeil worden verlaagd HET POLDER- BEMALINGS PLAN "OPEN HUIS" INSTADSKWEKERIJ Het gaat om ook UW stad Spreek U uit STEM op 29 mei a.s. Hulpsecretarie in Groenoord Verkoop vuilniszakken Schoonmaakbeurt voor waterleidingbuizen VERKIEZINGEN VAN GEMEENTERAAD EN RIJNMONDRAAD OP 29 MEI LAAT UW STEM NIET VERLOREN GAAN Het kiezen van Uw vertegenwoordiger in de gemeenteraad is een belangrijke vorm van inspraak Laat Uw stem gelden KRUIDENTUINTJES HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 19 WOENSDAG 15 MEI 1974 De Poldervaart, ongeveer even oud als de stad Schiedam zelf, zal niet geheel van de kaart verdwijnen. Dat is overigens ook nooit de bedoeling geweest. Als „vaart" doet zij al lang geen dienst meer en sinds enkele jaren ook niet meer als boezemwater voor Delfland. Officieel is de vaart „opgeheven". Maar nu krijgt een deel van de Poldervaart weer een nieuwe funktie, namelijk als onderdeel van het Prinses Beatrixpark. Dit betreft dan het stuk tussen de Windas, de naam voor een groepje huizen bij de Kwakelbrug, de hoge loopbrug over de vaart, en de Rijksweg 20. Eigenlijk behoort de Poldervaart al lang tot het park, past er ook in, maar is toch ook wel een hinderlijke onderbreking. Wat nu gaat gebeuren is dat de vaart beter ingepast wordt in het park, een grotere rol zal gaan spelen in de recreatie, maar aan de andere kant toch wel weer een „landschappelijk herkenningspunt" in het park zal blijven. Want dat is nu juist het aantrekkelijke van de vaart. Voor deze aanpassing is kortgeleden het grond- en graafwerk begonnen. De kaden langs de vaart, zwak en breekbaar en daardoor in het verleden altijd gevaar gevend voor overstromingen, worden een meter verlaagd tot 1 meter beneden NAP. Ook het waterpeil in de vaart zal verlaagd worden met liefst 2,35 meter tot 2,75 meter beneden NAP. Daar het water toch ongeveer 1,5 meter hoog zal blijven, betekent dit dat de bodem van de vaart uitgebaggerd wordt. Tevens brengt men z.g. „viskuilen" aan, waar de vis bescherming kan vinden in de perioden van strenge vorst. Maar verder blijft de Poldervaart zoveel mogelijk in de huidige vorm bewaard en het water zal dezelfde breedte houden. Alleen is aan de zuid-oostelijke kant een verbreding mogelijk, voor een gerichte recreatie op het water. Dit kan o.a. de vijver worden voor de modeljachtvereniging De Viking. Het gevolg van de verlaging van de vaart-kaden is, dat ook de nogal stijle toegangsbrug naar het park vanaf het Duivenpad verlaagd wordt. Door een juiste oeverbeschoeiing streeft men naar een geleidelijke overgang van het water naar de beplantingen op de kant; door rietkragen in het water kan de strakke oeverlijn verzacht worden. Met ruime aan dacht voor het hengelen. De waterpartij wordt overigens nog vergroot, want ten noorden van het Pr. Beatrixpark komt een vijver, die aansluit op de Poldervaart. Deze vijver krijgt dezelfde recreatieve bestemming èn aanzien als de Poldervaart. Het hele werk zal rond oktober van dit jaar gereed zijn; het gedeelte ter hoogte van de nu in aanbouw zijnde woonwijk Kethel-Oost zelfs al eerder. Nog voor de bouwvak-vakantie, hoopt men. Maar een deel van de Poldervaart gaat toch verdwijnen in de verdere toekomst. Dat is het stuk vanaf de LOM-school tot aan de Rijksweg 20. Daar komt een c parkeerterrein, dat gebruikt kan w< zowel door de bezoekers van het Bad Groenoord als van het Pr. Beatrixpark, maar ook voor de Sporthal Margriet. De hal-bezoekers kunnen gebruik maken van de weg door de bestaande tunnel onder de Rijksweg door. Dit grote parkeer terrein, dat aan zal sluiten aan het bestaande parkeerterrein in het park, zal echter geen kale vlakte mogen zijn. Er komt een prettige aankleding met bomen en beplantingen. Door dit parkeerterrein met toegangswegen en zeker ook door de nieuw aan te leggen fiets- en voetpaden, krijgt het publiek een betere en makkelijker toegang tot het Pr. Beatrixpark. Voor de bewoners van Groen oord en Woudhoek en zeker voor de jeugd is dat erg aantrekkelijk. De plannen voor deze parkeerplaats en omgeving zijn overigens nog niet helemaal rond. Met de uitvoering moet bovendien toch gewacht worden tot de grond na het graafwerk zich gezet heeft. Een beeld van het grond- en graafwerk aan de (drooggelegde) Poldervaart, gezien vanaf de brug in het Duivenpad, die later óók verlaagd zal worden. De nu aan de hand zijnde aanpassing en vernieuwing van de Poldervaart is een eerste fase van het z.g. polderbemalingsplan voor Schiedam-Noord. Dit plan vormt dan weer één geheel met het rioolbemalingsplan en beide zijn ontworpen in verband met de stadsuitbreiding in het Kethelse gebied. Dit zijn hoogst noodzakelijk, heel kostbare en bijzonder ingewikkelde plannen. In het kort komt het op het volgende neer. Door het gereedkomen vorig jaar van het nieuwe hoofdriool van Woudhoek naar Nieuwland, belangrijk onderdeel van het rioolbemalingsplan, is de afvoer van het „vuile rioolwater" geregeld. Maar nu de ontwatering van het voormalige polderge bied, waar thans de stadswijken verrijzen. Vroeger werd het water via de polderslootjes afgevoerd naar de gemaaltjes van de Hargpolder en de West-Abtspolder, die het water dan weer „uitsloegen" op de Polder vaart. Maar de slootjes zijn er niet meer en de Poldervaart is geen boezemwater. Daarom geschiedt de polderbemaling (we zeggen het maar simpel) door middel van de vijvers en singels in de nieuwe stadswijken. Deze zorgen voor de waterberging bv. na regenval. Daar de vijvers en singels onderling verbonden zijn, kan het water daaruit ook weggetrokken worden met behulp van een gemaal. Zo houdt men de waterstand op het gewenste peil. Volgens het polderbemalingsplan komt er een nieuw poldergemaal in het industrie terrein 's-Graveland, met een directe afvoer naar de Schie. Daarvoor moet er een verbindende vijver komen tussen Groenoord, Woudhoek, Kethel en dit gemaal. Maar deze vijver, gelegen ten noorden van het Pr. Beatrixpark, moet de Poldervaart kruisen! Dit nu maakt het nodig het waterpeil in de vaart te verlagen tot het peil van de vijver, zodat een open verbinding ontstaat. Vandaar al dat graafwerk rond en in de Poldervaart. Waar overigens ook nog andere redenen voor zijn, zoals een betere bemaling van het park. Verder moet er een duiker komen onder de spoorbaan Schiedam-Delft en dan weer een verbindingsvijver van die duiker naar het nog te bouwen poldergemaal. Met al dit werk denkt men in 1975 gereed te komen. De stadskwekerij van de gem. Plantsoenen dienst houdt weer „open huis". Dat is gebruikelijk in deze tijd van het jaar, omdat de kwekerij nu op haar mooist is. De zomerplanten, die eind mei in de stad uitgezet zullen worden in de bekende vaste en losse bloembakken, zijn nu nog aanwezig op de kweekplaats. Een schat van bloemen en planten dus. De kwekerij, gelegen aan de Anthony Fokkerstraat in het industriegebied 's-Grave- land (voor wie het nog niet weet: onder de hoogspanningskabels! zal voor het publiek geopend zijn gedurende de weekeinden zaterdag 18 en zondag 19 mei, op zaterdag 25 en zondag 26 mei en bovendien op Hemelvaartsdag 23 mei en wel op zaterdagen van 10 tot 17 uur en op zondagen van 12 tot 17 uur. Leden van het kwekerij-personeel zijn aanwezig voor het geven van deskundige informatie en voorlichting. Als curiositeit (het staat verder los van het kweek-werk) vindt men in de kassen ook een bananen-plant. Deze is ongeveer anderhalve meter hoog in een bak en draagt tot vreugde en trots van de kwekers momenteel vrucht. Een fraaie kam van kleine banaantjes! Deze plant is een geschenk van een particulier, die geen kans zag de banaan in z'n eigen kas op te kweken. Maar in de grote kassen doet de plant het uitstekend. De bijgaande foto is het bewijs. Nu we het toch over bijzondere planten hebben, kunnen we ook vermelden dat de gem. Plantsoenendienst op vier plaatsen in Groenoord en Kethel een kruidentuin heeft ingericht. Tuinkruiden staan momenteel volop in de belangstelling, al dan niet te gebruiken in de keuken, of anders om gewoon in de eigen tuin te hebben. Om deze gewaardeerde belangstelling te stimuleren en er richting aan te geven heeft de Plantsoenendienst, mede op verzoek van de bewoners, de kruidentuintjes ingericht. De bedoeling is dat belangstellenden gebruik kunnen maken van de kruiden. Voor verdere informatie kan men terecht bij de kwekerij van de Plantsoenendienst, Ant. Fokkerstraat 550, tel. 010-154605. De tuintjes, gemarkeerd met groen witte plaatjes, vindt men bij de huishoudschool De Hargahof, bij de Oreliosingel ter hoogte van het Louis Zimmermannplein, bij de dieren weide aan de Borodinlaan in Groenoord en bij de Apostolische kerk aan de Lindeijer- straat in Kethel. In de tuinen zijn de volgende kruiden uitgezet: boragie, basili cum, dille, kervel, bieslook, peterselie en tuinkers. De hulp-gemeentesecretarie in het post kantoor aan het Jacques Urlusplein in Groenoord is voortaan de gehele ochtend geopend, van 8.30 tot 12.00 uur. Het loket wordt overigens bezet door personeel van de P.T.T., dat bekend is met het secretarie- werk. Het gaat hier alleen om de afhandeling van bevolkingszaken als aanvragen van paspoorten en toeristenkaarten, verstrekken van visakten, aangifte van verhuizingen, enzovoort. Voor aangifte van geboorte, huwelijk en overlijden, zaken betreffende de Burgerlijke Stand dus, moet men echter naar de afd. Bevolking van de gemeentesecretarie aan de Overschiesestraat 2. Omdat nog niet alle huisvrouwen het blijken te weten, nogmaals de vermelding dat op het kantoor van de gemeentelijke Reinigings dienst aan de Buitenhavenweg 154 plastic vuilniszakken te koop zijn. De prijs is f 3,75 voor een pak van 20 zakken van goede kwaliteit en voorzien van het KOMO-keur. In een aantal winkels kan men de zakken ook krijgen in de vrije verkoop, de Reinigingsdienst wil hier slechts een aan vulling op geven. Voor het afgeven van huisvuil aan de ophaaldienst mag men, naast de officiële zakken, voorlopig ook andere plastic zakken gebruiken, evenals de metalen vuilnisemmer. Doch dozen en pakken worden door de vuilnisophalers niet aangenomen. Niet ge bruiken dus! De jaarlijkse schoonmaakbeurt van de waterleidingbuizen is weer begonnen. Het gaat om het verwijderen van de roestdeeltjes die zich vormen in de oude ijzeren buizen. In de wintermaanden, wanneer er relatief weinig water wordt getapt, blijft de roest zitten. Maar in de zomermaanden wordt meer water gebruikt, het water gaat dan ook sneller stromen in de buizen en de roestdeeltjes raken los. Roest is niet schadelijk voor de gezondheid, maar wel onsmakelijk in het drinkwater en is in de wasmachine een ramp voor de huisvrouw. Daarom willen de Gem. Tech nische Bedrijven de roest zoveel mogelijk uit leidingen halen. Dat gebeurt door de stroomsnelheid van het water te verhogen: de hoofdkranen langs de wegen worden opengezet en het water spuit er uit. Maar de roest komt dan in de riolen en niet meer uit de kranen in huis. Een bezwaar is dat in de omgeving van de openstaande hoofdkraan de waterdruk tijdelijk lager is. Daarom wordt het doorspuien in de avonduren gedaan, dan heeft men er het minste last van. Het is echter ondoenlijk om vooraf bekend te maken waar en wanneer er gespuid zal worden. Maar als u merkt dat de waterdruk minder is en als in de buurt het water over de straat stroomt, dan weet u nu wat er aan de hand is.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 19