Collecte van het Roode Kruis Octave de Coninck overleden Toonkunstkoor van groot tot klein keigoede korqbinatie kleding Waterstand wordt verlaagd modehuis, HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 20 niNSDAr. ?i mh iota zaterdag 8 juni volgt dan ter afsluiting de straatcollecte met de bekende bussen. Het spreekt vanzelf, dat ik ook deze keer aan het verzoek van het bestuur van het Roode Kruis voldoe, hoewel ik mij afvraag of een aanbeveling mij nerzijds nog wel nodig is, omdat immers het vele goede werk, dat het Roode Kruis in eigen land en in talrijke andere landen verricht, langzamerhand bij allen wel bekend is. TeT herinnering noem ik nog eens weer enkele van de belang rijke werkzaamheden. Het Roode Kruis heeft honderden hulpposten langs de wegen opgebouwd, die ongelukkige weggebruikers dag en nacht ten dienste staan. De bloedtrans fusiedienst verricht werk, dat onschatbare diensten bewijst. De ziekenhuizen profiteren van het welfare-werk. Bij rampen in de wereld tracht het Roode Kruis altijd weer het menselijk leed te verzachten. Tenslotte wijs ik nog op het grote geluk, dat aan langdurige zieken en chronisch invaliden wordt geschonken bij de organi satie van vakantieweken. Ai met al hoop ik, dat ook dit jaar de collecte in Schiedam een groot succes wordt. H. Roelfsema, Burgemeester van Schiedam. Uit of thuis in 't gezin... zit altijd prettig naar uw zin Broercvest 111, Schiedam, Tel. 010-26.74.16. Donderdagavond t.o. zaak. Koopavond. Ruime parkeergelegenheid Air-conditioned. Het bestuur van het Nederland- sche Roode Kruis, afdeling Schiedam, vraagt mij om uw aandacht te vestigen op de jaarlijkse Roode Kruis-collecte, die ook- dit jaar weer in tweeërlei vorm zal worden gehouden. Van maandag 27 mei tot en met zaterdag 8 juni a.s. kunt u een collectant of collectante aan uw deur verwachten voor de huis-aan-huis-collecte en op Op dinsdag 28 mei zal vanaf 4.00 uur 's morgens van alle havens in Schiedam tussen de binnensluis en de buitensluis de waterstand worden verlaagd tot 1.30 mtr.-N.A.P., het geen 80 a 90 cm lager is dan normaal. Dit in verband met de vernieuwing van een kademuur aan de Buitenhaven. In de loop van de middag zal de verlaging van de waterstand weer worden opgeheven. rijk leven achter de rug. Na een opleiding aan de kunstacademie in Rotterdam is hij naar het toenmalige Nederlands Indië verhuist om daar toneelspeler te worden. Na zijn terugkeer is hij ruim 20 jaar verbonden geweest aan het Rotter- damsch Nieuwsblad waar hij de geestelijke vader was van de be faamde strip tante Koosje. Octave de Coninck had de Belgische nationaliteit hoewel hij in Amster dam was geboren. Sinds het eind van de tweede wereldoorlog woonde hij in Schiedam nadat hij door het oorlogsgeweld zijn woning in Rot terdam moest verlaten. In maart 1972 konden de Schiedammers nog van zijn veelzijdige werkstukken kennis nemen in het Stedelijk Museum. Ondanks de concurrentie van een voetbalwedstrijd op de T.V.; on danks een concert in de aula van het Gemeente Museum (wanneer komt er in Schiedam nu eindelijk eens een goede coördinatie? was er voor het concert van het Toonkunstkoor en -kinderkoor jl. vrijdag 17 mei in de Grote Kerk een zeer redelijke belangstelling. Aan het begin van dit concert was een vrij grote plaats ingeruimd voor het kinderkoor. Wel, Aad v.d. Hoeven heeft zijn jeugd de grond beginselen van de schone zangkunst grondig bijgebracht, zodat er van alleszins redelijke prestaties kon worden gesproken. De frisse kinder stemmen ontroerden dan ook dik wijls, vooral in het „Standchen" van Zeiter en o.a. het „Piü non si trovano" van Mozart. Af en toe was het duidelijk, dat de zo moeilijke akoestiek van deze Grote Kerk de jongelui parten speelde, wat vooral te horen was in het lieflijke „Das klinget so herrlich" uit „Die Zauber- flöte" van Mozart. Het Toonkunstkoor nam daarna de taak van de jongeren over (wie de jeugd heeft, heeft de toekomst! met het „Exultate Deo" van Scar latti en „Erhalt uns, herr" van Kurt Thomas. Prachtig genuanceerde zang met zeer fijne pianissimo's en fraai ingehouden forti. Het daarna volgende (te) weinig uitgevoerde werk voor orgel en clavecimbel van Josef Blanco was voor de toehoorders een openbaring. Met zeer veel „speelvreugde" gaven Aad v.d. Hoeven en Tijn van Eijk hier een prachtige vertolking van. Opvallend hierbij was de fraaie klank van het „nood"-orgel voorin de kerk (eind van dit jaar hoopt men het grote orgel weer in gebruik te nemen). Het kamerorkest Arcangelo Corelli speelde hierna de Symphonia no. 2 van Joh. Chr. Bach. Uitgezonderd enkele tempi-verschillen werd dit tere werk door dit orkest o.l.v. Bernhard Weijts uitstekend vertolkt. Het programma vóór de pauze werd besloten met de door het koor gezongen Psalm 100 van Schütz. Dirigent V.d. Hoeven had voor dit dubbel-korige werk een klein ge deelte van het grote koor apart gezet, waardoor een fascinerende wisselwerking werd verkregen. Het werd mede daardoor een zeer fraaie vertolking, waarbij men bewonde ring kon hebben voor de warme koorklank. Het orkest begon het gedeelte na de pauze met een uitvoering van de Symphonie no. 1 van Stamitz. Een weinig boeiend werk, desondanks goed uitgevoerd onder stimulerende leiding van Bern. Weijts. Van Handel volgde daarna het concert voor harp en orkest, waarbij Chris Koning het solistische gedeelte vakkundig voor zijn rekening nam. Het concert werd besloten met een bijna triomphale uitvoering van de „Coronation Anthem", eveneens van Handel. Dit werk, gecompo neerd door Handel t.g. v. de kroning van Koning George II in de West minster Abbey, hoorden wij enkele jaren geleden door ditzelfde koor uitvoeren in het Passage-theater, doch nu in deze immense ruimte kreeg het pas de juiste dimensie. „The King shall rejoice in Thy strength, o Lord"... het was een waardig slot van een goed concert, waarbij echter helaas het instrumen tale gedeelte een wat té grote plaats innam. Vanmorgen heeft Schiedam op de algemene begraafplaats afscheid ge nomen van de veelzijdige kunstenaar Octave de Coninck die afgelopen donderdagavond op 79-jarige leeftijd in het gemeenteziekenhuis is over leden. Octave de Coninck heeft als geen ander het oude Schiedam op teke ningen vastgelegd. Een groot ge deelte van zijn werk berust bij het gemeente-archief, terwijl diverse van zijn produkten te zien waren in de diverse bladen die in Schiedam uitkomen of uitkwamen. Octave de Coninck was begin deze maand voor een longontsteking in het gemeenteziekenhuis opgenomen. Daar ging zijn gezondheid snel achteruit. Octave de Coninck heeft ook een

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 20