HJitde fiand§tadkguken Wat de maand mei te bieden heeft aan groente en fruit EURO-WASH Nieuw satelliet- waarnemingsstation te Kootwijk 'O* "Beautiful Gardenbij De Instuif Bridge instuif gaat van start 'St. Radboud' promoveert naar de ere-afdeling y'' ZONDAG: ALTIJD KORflNGEN I SPAAR DE WAARDEBONNEN Autoriischool AAD van LEEUWEN WASSTRAATOPEN: M'S I'- 12 UUR Sf I V* lr. A. P. Oldenburg, lid van het college van bestuur van de Technische Hogeschool te Delft, opent vrijdag 31 mei a.s. te Kootwijk het nieuwe satel lietwaarnemingsstation van de Onderafdeling der geodesie. Dit betekent een mijlpaal in de geschiedenis van de werkgroep satellietgeodesie, die op haar vakgebied al jarenlang inter nationaal meetelt, maar toch wel hinder ondervond van een tekort aan faciliteiten. In het nieuwe gebouw, met zijn tal rijke mogelijkheden, gelegen in een gebied met een redelijke mate van rust en een schone lucht, moet de grofep in staat zijn vele en hoogwaardige bij dragen van wetenschappelijke en onderwijskundige aard te leveren. HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 14 VRIJDAG 24 MEI 1974 de plant in volle produktie, daarna neemt de opbrengst af. De wortel stok bezit talrijke nieuwe knoppen en „verjongt" zich steeds. Er komen nieuwe knoppen bij en de oude knoppen waaraan de stengels zijn ontstaan, verdwijnen. De jonge knoppen ontstaan vóór en iets boven de oude. Hierdoor verplaatst de plant zich in de loop der jaren en komt bovendien omhoog. De voe dingswaarde is niet zo groot. 100 gr. verse asperge (21 Kcal.) bevat aan calorieën leverende voedingsstoffen: 2 gram eiwit, 0,1 gram vet, 3 gram koolhydraten. Mineralen: 20 mg. Ca, 60 mg. P, 1 mg. Fe, 5 mg. Na, 200 mg. K. Vitaminen: 0,10 mg. Thiamine (BI), 0,07 Riboflavine (B2), 6 mg. Nicotinezuur. Aan Pyridoxine (B6), 0,05 mg. (rauw) en 0,035 (gekookt) en aan Ascorbine- zuur (C) 20 mg. (rauw) en 10 mg. (gekookt). In Nederland worden 2.867 ha. met asperges beteeld. Ongeveer 80 pet. van het areaal ligt in Limburg. Beautiful Garden, te bekijken en te beluisteren bij tie Instuif. Donderdag 30 mei begint de vakan tie bridge-instuif voor paren over zeven donderdagavonden. Bridgeclub Schiedam-West en de Schiedamse Gemeenschap nodigen alle bridgers uit om hieraan mee te doen. Fraaie prijzen zijn er te verdienen voor paren die tenminste 4 maal hebben meegedaan en een goede plaats op de ranglijst hebben vero verd, die wordt samengesteld uit de 3 hoogste scores van alle meege speelde wedstrijden. Inschrijvingen uitsluitend per paar op de speelavonden uiterlijk kwart voor acht in zaal Irene, Nieuwe Haven 155, Schiedam, tegen beta ling van f 2,50. Verdere inlichtingen worden gaarne door de wedstrijdleider de heer W. Seip, tel. 702784 verstrekt. Zondag 19 mei j.l. nam de muziek vereniging ,,St. Radboud" uit Kethel met 48 werkende leden deel aan het Zuid-Hollands Bondsconcours te Roelofarendsveen onder auspiciën van F.K.M., één van de vier landelijke muziekorganisaties van de SOMMO. In de afdeling Uitmuntendheid kwam men met de volgende werken uit: verplicht werk: Circus van Hugo de Groot: 153 punten, Vrij werk: Concert Suite van Benoit-Moeren- hout 155 1/2 punten, in totaal 308 1/2 punten. Goed voor een eerste prijs met promotie naar de Ere-afdeling. Ook werd de Bondswisselbeker in de wacht gesleept voor het hoogst aantal behaalde punten van beide dagen van dit concours, hetgeen een mooi pronkjuweel in het verbouwde repetitielokaal is. Tevens houdt dit in, dat de harmo nie uitgenodigd is in december deel te nemen aan het Nederlands Kam pioenschap van F.K.M., Federatie van Katholieke Muziekbonden in Nederland. Als jury fungeerden de heren Joh. K. Pinkse, J. P. Laro en Karei van Dijck. Radijs: het aanbod zal tot eind mei groter zijn dan in 1973. Spinazie: het aanbod zal tot half mei groter zijn dan in 1973; daarna tot eind juni kleiner. Komkommers: van deze groente worden in de meimaand ruime aanvoeren verwacht. Asperges: in mei en juni asperges eten. Het areaal is ten opzichte van 1973 iets ingekrompen. Waarschijn lijk als gevolg van mooi voorjaars weer een iets vroegere seizoenstart dan gewoonlijk. Het aanbod van asperges kan in de tweede week van mei al van betekenis zijn. Tomaten: begint steeds meer van betekenis te worden. Het aanbod zal tot half mei iets groter zijn dan om dezelfde tijd voorgaand seizoen. Andijvie: het aanbod van deze groente zal tot eind mei iets minder overvloedig zijn dan in 1973. Paprika: paprika's komen steeds vroeger in het seizoen aan de markt. Het aanbod tot half mei is ten opzichte van 1973 met 30 pet. toegenomen. Men verwacht dat deze toename tot ongeveer half juli 10 a 15 pet. zal bedragen. Witte kool: er is in mei nog een regelmatig aanbod van deze kool soort. Daarna neemt het aanbod snel af. Rodekool: ook hiervan is nog een regelmatig aanbod, maar de aan voeren worden wel steeds kleiner. Wortelen: De zgn. waspeen wordt nog steeds op de veilingen aange voerd, maar het aanbod wordt in mei regelmatig kleiner. Koolrabi: bij deze groente vindt er een teeltuitbreiding plaats. Het aan bod zal dan ook wat groter zijn dan in mei 1973. Bleekselderij: hiervan worden iets kleinere aanvoeren verwacht dan in 1973. Champignons: het aanbod zal niet groter zijn dan in 1973. Deze groente is in mei in voldoende hoeveelheden op de markt. Aardbeien: in de eerste helft van mei worden er al flinke aanvoeren van kasaardbeien verwacht. Het seizoen is wel iets later gestart, maar het aanbod wordt toch wel ongeveer even groot als in 1973. Appelen: vooral de Golden Deli- ciousappel, die in ons eigen land geteeld wordt zal nog in ruime mate op de veilingen worden aangevoerd. PRODUKT VAIM DE MAAND De asperge behoort tot de familie der lelie-achtigen en is in de verte verwant aan onze uigewassen, prei en bieslook. Het is een meerjarige plant met een wortelstok, waaraan wortels en knoppen zitten. In het voorjaar lopen de knoppen uit en vormen stengels met schubvormige bladeren, die tegen de stengel aanliggen. De stengels groeien in het aspergebed en blijven ondergronds wit van kleur. In ons land worden overwegend witte asperges geteeld. Bij de teelt van groene asperges wordt geen bed gemaakt. De sten gels groeien bovengronds en worden groen. De levensduur van een asperge cultuur bedraagt 10-12 jaren. In het derde jaar begint men te oogsten. Van het vijfde tot het tiende jaar is Recepten voor de maand mei 1974 Aspergesla met komkommer 1/2 a 3/4 kg. asperges, 1 kom kommer, bosje radijs, peterselie, peper, zout, olie, azijn of citroensap, 1 citroen. De asperges onder de kopjes voor zichtig schrappen en verder dun schillen. De ondereinden zo nodig bijsnijden. De asperges heel laten en met kokend water en wat zout opzetten. De groente 3/4 a 1 uur gaar, maar niet te gaar koken. De asperges uit het vocht scheppen en laten afkoelen (het aspergevocht voor soep bewaren). Een sausje maken van peper, zout, olie en azijn of citroensap. In een gedeelte van dit sausje de asperges marineren. De komkommer wassen en bij voorkeur ongeschild in plakjes snijden. De komkommerplakjes met de rest van het sausje vermengen. De gemari neerde asperges op een schotel overdoen en met de komkommer- plakken garneren. De schotel verder versieren met uitgetande plakjes citroen, fijngehakte peterseüe en radijsjes. Er desgewenst afzonderlijk mayonaise bij presenteren. DAGEL1JK TOT ZES UUR iBuro - wash ZONDAGMORGEN VAN 9 TOT «Sfe Fn 's-Gravelandseweg 408 - Schiedam «lil (naast VEGRO) IN HET KORT: 1) Bij iedere wasbeurt ontvangt U: 1 waardebon 2) Iedere keer dat U brandstof tankt: 1 waardebon TOTAAL NODIG VOOR GRATIS WASBEURT 10 WAARDEBONNEN GOEDE KEUS Geodesie is de wetenschap die zich bezighoudt met de bepaling van vorm en grootte van de aarde en van delen van het aardoppervlak. In de geodesie moet een beschrijving ont staan van de fysische werkelijkheid die „aarde" of „deel van het aardoppervlak" heet. Vanouds grijpt deze wetenschap naar wiskundige hulpmiddelen; het bekendst is wel licht wel de driehoeksmeting, die met nauwkeurigheden van 1 meter op 100 kilometer haar nut bewezen heeft. Onze tijd vraagt echter steeds grotere nauwkeurigheden. Voor de hogere geodesie is de lancering van kunstmanen van enorm belang ge bleken. Boven de klassieke geodesie hebben richtingsmetingen via kunst manen het voordeel dat zeer grote afstanden (1000 kilometer of meer) kunnen worden overbrugd met ten minste gelijkblijvende nauwkeurig heden. Met behulp van lasers zijn afstandsmetingen naar en van kunst manen mogelijk met nauwkeurig heden die de normale zelfs verre overtreffen. De werkgroep voor deze satelliet geodesie met haar waarnemingsfaci liteiten is de enige in haar soort in Nederland. Zij is vertegenwoordigd in de Nederlandse commissie voor geofysica en ruimteonderzoek (GROC) van de Koninklijke Neder landse akademie van wetenschap pen. Sinds 1966 neemt zij deel aan diverse internationale satellietwaar- nemingsprojekten. Het gaat daarbij om de zg. fotografische richtings bepaling naar satellieten. Samen werking met het buitenland is van groot belang om de taken te verdelen. De werkgroep zal nu o.m. nog een laserafstandmeter aanschaf fen. Bij de bouw van het observatorium in Kootwijk, waarin de werkgroep inmiddels een half jaar aktief is, werd met deze nieuwe apparatuur af rekening gehouden. Van de twee koepels is er één bestemd voor de fotografische satellietwaarnemingen en één voor de laserafstandme- tingen. Eind 1975 hoopt men de laserafstandmeetapparatuur voor ge bruik gereed te hebben. VIA DELFT Nadat in juli 1965 met proefwaar- nemingen in Delft was begonnen, bleek al vrij snel dat er behoefte bestond aan betere faciliteiten. Na de start, in augustus 1966, van het Westeuropese Triangulatieprojekt en na een aantal negatieve ervaringen op de toenmalige waarnemingspost, werd besloten tot de bouw van een voorlopig nieuw onderkomen op de vliegbasis Ypenburg. Bovendien werd begonnen met uit te zien naar een goede plaats voor definitieve vestiging. Aan het terrein werd een aantal eisen gesteld: het mocht niet te dicht bij bevolkingscentra liggen om strooilicht te vermijden; het moest beschut liggen en toch een redelijk goed uitzicht bieden; het moest niet al te ver van Delft liggen. In de loop van 1967 werd een geschikt terrein gevonden op het komplex van Radio-Kootwijk, van ongeveer één hectare groot. In juli 1968 kwam een programma van eisen gereed. In januari 1971 volg den het schetsplan en de begroting. De toestemming van de minister kwam in augustus 1971, juist toen de bouwstop was afgekondigd. Een jaar ging voorbij, maar in mei 1972 kwam de ontheffing van de bouwstop, waarna tot de aanbeste ding kon worden overgegaan. De kosten van het hele projekt werden begroot op circa drie miljoen gul den. Het gebouw zoals het er nu staat, heeft vier vleugels, gegroepeerd om een centrale hal. Het is laagbouw, behalve de twee koepels, die verrij zen tot op tien meter. De bolvormige koepel is de oostvleu gel, bestemd voor het fotografisch waarnemen, heeft een middellijn van zes meter. In de koepelruimte kunnen temperatuur en relatieve vochtigheid worden geregeld. De temperatuur is namelijk van het grootste belang voor het maken van scherpe opnamen. Identiek aan de oostelijke koepel is die in de westvleugel, waar de lasermetingen zullen plaatsvinden. Alleen zijn de eisen hier minder stringent dan bij de fotografische methode. In beide andere vleugels bevinden zich de werkplaatsen en werkver trekken. Na enige maanden ervaring de eerste fotografische waarnemingen behoren alweer tot het verleden lijkt de verwachting gewettigd dat het nieuwe waarnemingsstation vol ledig aan de verwachtingen zal beantwoorden. Lest met Opel Kadett Spec. 16,per heel uur. Instructeur met Vamor-diploma. Prof. Kam. Onneslaan 185, telefoon 26.41.74-26.55.78 ^...«■mnvllHWWKOXOVWWWIIWWWaWt^^WWWWWW

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 14