(NOG) GEEN VOETBALHAUSSE Over enkele weken, beginnen de wereldkampioenschappen voetbal in West-Duitsland. Een uiterst belangrijk voetbale venement omdat bij sportmanifestaties als deze niet alleen sportieve elementen in het geweer zijn, maar ook vele anderen, die niet direct met de sport te maken hebben. Ik denk hierbij o.a. aan de politiek die ongetwijfeld in West-Duitsland weer een grote inbreng zal hebben bij het sportgebeuren daar. Tanende Zij-spoor Cruyff Michels Optimisme Nederland «„underdog" bij de WK Ue wereldkampioenschappen voet bal staan vlak voor de deur. Merk waardig genoeg zijn er nog maar weinigen die zich dat realiseren. Vooral in Nederland leven de kampioenschappen nog niet be paald erg. Wat eigenlijk een beetje vreemd is, want juist in een land dat op voetbalgebied alles gewon nen heeft wat er te winnen valt, behalve de wereldtitel voor lan denploegen, zou je verwachten dat al lang van te voren een ware hausse zou ontstaan. Niets is echter minder waar. De doorsnee-voetballiefhebber in Ne derland heeft nog niet al te veel stilgestaan bij de dingen die straks in West-Duitsland plaats gaan vin den. Daar zijn oorzaken voor aan te wijzen. Allereerst de vaderland se competitie, die zelden zo span nend en zo vreemd (dubieuze wed strijden als Roda-Utrecht, Utrecht- Groningen, Roda-Ajax en NAC- Feyenoord) is verlopen als dit jaar. Vervolgens de nog niet beëindigde wedstrijdenreeks tussen Feyenoord en Tottenham Hotspur om de UE- FA-beker. En tenslotte de enorme hoeveelheid aan bekerfinales die we de laatste weken via het televi sie-scherm aangeboden hebben ge kregen. Evenementen die er geza menlijk toe hebben bijgedragen dat de Nederlandse voetballiefhebber op dit moment nog altijd niet weet wat hij eigenlijk met de wereld kampioenschappen voetbal aan moet. Er zijn echter nog meer oorzaken. De belangrijkste daarvan is dat het niet te ontkennen valt dat de be langstelling voor voetbal tanende is. Zelfs de tot op de laatste compe titie-dag spannende strijd in de ere divisie heeft er niet toe kunnen leiden dat dit seizoen een opleving in het aantal bezoekers van eredivi sie-wedstrijden valt te bespeuren. Wat uiteraard ook weer zijn weer slag vindt in de (nog) geringe be langstelling voor de wereldkam pioenschappen voetbal. Toch lijdt het geen enkele twijfel dat straks bij het begin van de WK-voetbal de vlam in de voetbal- pan zal slaan. Ook in Nederland. Juist in Nederland zou ik haast zeggen, want de komende wereld kampioenschappen hebben alles in zich om juist in Nederland op de voet gevolgd te gaan worden. Aller eerst omdat Duitsland zo lekker naast de deur is en vervolgens is nu voor een ieder zonneklaar dat Rinus Michels (en alleen hij) ver antwoordelijk voor de gang van zaken straks in West-Duitsland is. En wat dat laatste betekent is ge noegzaam bekend. Het heeft in ie der geval tot gevolg dat de motiva tie bij de spelers niet langer meer zal ontbreken, ook al zal bij een gedeelte van de spelers die motiva tie uit andere bronnen komen dan de meest wenselijke. Een en ander betekent overigens niet dat Nederland nu van de ene ap de andere week weer gepromo veerd is tot de DE favoriet. Inte gendeel zelfs. Het Nederlandse voetbal staat op een zij-spoor. De tijden van Feyenoord en van Ajax zijn voorbij (ondanks de mogelijk heid tot het winnen van de UEFA- cup door Feyenoord). Niet omdat elders in de wereld ineens beter gevoetbald wordt, maar wel omdat de vedetten die aan de wieg ston den van de opmars van het Neder lands voetbal (Van Hanegem, Is rael, Keizer, Van Beveren) niet meer zo flonkeren als in het verle den het geval was. Waardoor in feite de „as" van het elftal aange tast is. Desondanks is het beslist niet uit gesloten dat Nederland over een paar weken gehuldigd zal worden als de nieuwe wereldkampioen. Dat zal dan echter afhangen van één voetballer, te weten Johan Cruyff. Dé man die de toekomst van het Nederlandse voetbal in handen heeft. 31echts Cruyff zou er voor kunnen zorgen dat Nederland straks de lovende woorden die erkende ken ners als Helmuth Schön, Alf Ram sey en Helenio Herrara zich heb ben laten ontvallen, waar gaat ma ken. Net zoals hij eerder Ajax naar de top bracht en later Barcelona, kan Cruyff er wellicht voor zorgen dat de impasse waarin het Neder- v landse voetbal verkeert doorbro ken gaat worden. Uiteraard wel met behulp van de 21 anderen Dat pessimisme is begrijpelijk. Het is echter wel onjuist. Niet te ont kennen valt namelijk dat juisi. de laatste weken een aantal gebeurte nissen hebben plaats gevonden die alhoewel dat niet breed uitges meerd is in de vaderlandse pers de lucht rond het Nederlands elftal enigszins gezuiverd hebben. Verantwoordelijk daarvoor is Ri nus Michels, de trainer van de Spaanse kampioensploeg Barcelo na en daarnaast als goed betaalde „schnabbelaar" verbonden aan het Nederlands elftal. i Rinus Michels heeft zijn werk voor al achter de schermen verricht. Het gevolg daarvan is dat nu reeds bekend is dat na de wereldkam pioenschappen voetbal én Cor van der Hart en dr. Frantisek Fah- dronc het veld zullen ruimen, op eenzelfde manier als eerder een omstreden figuur als elftalleider Van Zanten dat reeds moest doen. Het lijken zo op het eerste gezicht onbelangrijke zaken. In eerste in stantie mag men zich zelfs afvra gen waaruit de waarde van deze gebeurtenissen dan wel bestaat. Wel wie een beetje doordenkt vindt al snel de oplossing. Het toekom stig vertrek van „Corrie en de dok ter" neemt een groot aantal frus traties en irritaties van de Neder lands elftalspelers weg én eindelijk omdat de wereldtitel nog altijd ont breekt in delange rij van succes sen die het Nederlandse voetbal de laatste jaren onder aanvoering van Feyenoord en Ajax heeft behaald. Het Nederlandse elftal in West- Duitsland. Toen enkele maanden geleden de loting van de voorron den werd bekend gemaakt was er vrijwel geen sterveling in Neder land die er aan twijfelde dat Ne derland zich via Uruguay, Bulga rije en Zweden een weg zou banen ROB HARTOG naar een van de twee poule-plaat sen die recht geeft op een kwalifi catie bij „de laatste acht" Betrouw bare opinie-peilingen wezen toen zelfs uit dat meer dan de helft van het voetbalvolkje er blindelings vanuit ging dat zelfs een halve-fina- leplaats haalbaar moest zijn. Om over al die optimisten die zelfs de wereldtitel binnen handbereik van Nederland achtten nog maar te zwijgen. Dat optimisme is de laatste weken aardig geluwd. Enerzijds door een serie uiterst matige oefenwedstrij den en anderzijds door een groot aantal problemen rond de begelei ding van het Nederlands elftal, vat de laatste weken steeds meer de mening post dat Oranje verdraaid goed uit zal moeten kijken wil het niet reeds in de aanloop naar de kwartfinales struikelen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 24