kijken naar het vogeltje fotocollage fotograferen zonderzorgen de tien gouden spelregels voor de amateurfilmer m ook uw kamera moeteen 'beurt'hebben strandfoto met diepte TIPS VOOR LEUKE KINDERFOTO'S: Misschien weet u het nog van vroegen de deftige fotograaf in zijn „studio", een mooi .landschap als geschilderde achtergrond, een schapevacht op de grond en de zwarte doek over het fototoestel. De keurig opgedirkte kinderen onwennig rondkijkend in die vreemde ruimte. En dan het plechtige ogen blik, waarop de fotograaf verzoekt om naar het vogeltje te kijken, dat er niet was. Die oude tijden, waarin „op de foto gaan" een gebeurte nis was, zijn nu voorbij. .*L J* DE KASSETTE-KAMERA: D'r zijn in Nederland duidelijk twee soorten mensen, die voor hun plezier fotograferen: de mensen die streven naar een zekere perfektie en daar ook de aangepaste kamera en hulp middelen voor aanschaffen en - als tweede en grootste groep - de fotografen, die zonder bij zondere voorzieningen gewoon fijrie foto's willen maken van allerlei onderwerpen uit het leven van hun gezin. Voor die laatste groep zijn er sinds een aantal jaren de z.g. kassette- kamera's, die onder allerlei namen en in ver schillende uitvoeringen verkrijgbaar zijn. ml! HUN Moderne kinderfoto's la ten het kind zien in zijn ei gen omgeving of in de vrije natuur, samen met dieren of verdiept in zijn spel. Kijk maar eens naar de foto bij dit artikel: een gewoon jon getje met verwarde haren, met de ogen dicht en een kous, die wat afzakt. De ach tergrond is onscherp. Een groot verschil met die oude kinderfoto, maar dat geeft allemaal niks. Een paar tips. Wie kinderen wil fotogra feren, mag dat doen zoals hij dat wil. Maar misschien is 't goed om toch rekening te houden met de volgende wenken, die u kunnen hel pen om nog betere kinder foto's te maken. Dit zijn ze: Ga eens door de knieën. Want niet van bovenaf maar als kind tussen de kinderen krijgt u de beste resultaten. Zo natuurlijk mogelijk. We hebben het al aangeduid met ons fotovoorbeeld: laat kinderen niet poseren, maar kiek ze zoals ze zijn. Hoe na tuurlijker ze op de foto staan, hoe beter de foto meestal is geslaagd. Maak's een fotoverhaal. Daar lenen vooral kinderen zich goed voor: een serie plaatjes, waarin één hande ling in etappes is vastge legd. Bijvoorbeeld: kind dat een huis bouwt van blokken (foto 1), als het klaar is trots dat huisje bekijkt (foto 2) en het weer in elkaar gooit (foto 3). mera bij de hand en zorg, dat er altijd een filmpje in zit. Dan hoeft u later nooit te' denken: wat jammer, dat ik toen geen foto heb gemaakt. Het hele jaar door. Niet alleen de vakantie of Sint Nikolaas zijn belangrijke momenten in het leven van een kind. Ook dat zwemdi ploma en die eerste echte le ren voetbal, de kennisma king met het nieuwe hondje en voor de allereerste keer naar de grote school. het zijn momenten, die het waard zijn om te worden vastgelegd op foto's. een bladzij vol wetenswaardigheden en tips over fotograferen en filmen Moeder kan het óók. Het zijn juist de moeders, die het meeste meemaken met de kinderen. Daarom is het goed als ook de vrouw weet hoe een fotokamera werkt. Fotograferen is, met al die handige toestellen van van daag, helemaal niet moei lijk. En een extra voordeel is, dat vader met de kinde ren samen dan ook eens opy de foto komen. Kamera altijd schiet- klaar. In een gezin met kin deren gebeurt steeds wel iets. Hou daarom uw ka- Wat is een kassette- kamera? Het uitgangspunt bij de kassette-kamera is: een voud bij het film-inleggen via het probleemloze kassette-systeem en een voud ook in de bediening bij het fotograferen. Dat plus punt geldt voor de gewone kassette-kamera, die het gebruikelijke kamera- formaat heeft. En dat voor deel geldt al evenzeer voor de mini-kassette-kamera's, die in de zak of in een hand tasje meegenomen kunnen worden. Wat kan zo'n kamera? Waarschijnlijk méér dan u denkt. Alle typen kunnen, afhankelijk van de film, die u gebruikt, zwart wit-foto's, kleurenfoto's en dia's ma ken. De meeste kamera's hebben ook een flitsmoge- lijkheid; in de eenvoudige uitvoering is er een vaste be lichtingstijd, meestal van l/40e seconde, in 'n aantal typen kan de tijd naar wens worden aangepast. De lichttoevoer is - ook al weer bij de meeste soorten - te regelen via een knop of ring, die op symbolen (volle zon, bewolkt enzovoort) kan worden afgesteld. De af stand is - ook al weer bij de meeste typen - zo ingesteld dat alle onderwerpen vanaf ongeveer anderhalve meter tot oneindig, scherp op de foto komen. -Met andere woorden: de kassette- kamera is een mogelijkheid om te fotograferen zonder zorgen. Niet alleen de kamera Natuurlijk hangt het re sultaat van uw fotowerk mede af van wat uw kamera kan. Maar toch is de man of vrouw achter die kamera ook van groot belang. Want het zijn uw ogen, die de goede foto motieven moeten ontdekken. En als uw hand een beetje trilt - en dat doet bijna iedere hand - dan bent uzelf de oorzaak van on scherpe foto's. Daarom voor al die kassette-kamera- bezitters tot slot wat wen ken. Om nóg betere foto's te maken met de kassette- kamera. Niet te dichtbij Bij zonnig weer mag u - zoals gezegd - tot ongeveer anderhalve meter van uw onderwerp af, een foto ne men. Hebt u minder licht, dan is het beter, die afstand wat ruimer te houden (zo rond de twee meter) om on scherpe foto's te voorko men. Zoek steun De beste methode om een foto te nemen is: vanaf een steuntje voor de kamera of voor uzelf (bijvoorbeeld een paal of boom, waartegen u kunt leunen). Zijn die niet beschikbaar ga dan in de het zijn uw ogen, die de goede fotomotieven moeten vinden spreidstand staan; zo'n standvastige houding levert scherpe foto's op. Licht als bondgenoot Laat niet altijd de zon in de rug schijnen als u een foto neemt. Dat geeft ver krampte gezichten van tegen de zon inkijkende mensen. De beste zonne stand is van opzij of als tegenlicht, want ook daar kunt u met uw kassette- kamera goede resultaten mee bereiken. Mits natuur lijk de zon niet in de lens schijnt. Buiten flitsen Dat lijkt wat overbodig, maar is het niet. Vooral als er kontrastrijke schaduwen zijn kan het nodig zijn die donkere partijen op te lich ten. Invullen van licht, heet dat. Voorwaarde is dat die schaduwpartijen niet ver van de kamera verwijderd zijn, want een flits verliest op een wat grotere afstand natuurlijk wel aan licht- kracht. Autobezitters kennen deze uitdrukking wel. Een auto heeft namelijk onder houd nodig; na een bepaald aantal kilometers moet hij worden gesmeerd en schoongemaakt, de olie moet worden ververst en zovoort. Ook foto- en film- kamera's hebben wel eens een grote beurt nodig. Ze moeten worden schoonge maakt, nagekeken en de batterijen moeten mis schien worden ververst. Goed idee, om dat nu te la ten doen door uw foto vakman. Dan kunt u straks de hele zomer weer onge stoord fotograferen en fil men. Vooral bij de z.g.automa- tische toestellen is dat be langrijk. Met deze kamera's kan je heerlijk probleem loos fotograferen als de bat terijen nog in goede kondi- tie zijn. Vergeet men echter de batterijtjes - voor de au tomatische belichtingsrege ling, resp. voor de flits - tij dig te laten nakijken, dan kunnen mislukte foto's het resultaat zijn. Het beste is, één keer per jaar - en bij voorbeeld elk voorjaar - voor maar enkele guldens die batterijtjes te laten ver nieuwen. Bovendien kan een lékkend batterijtje uw kamera soms veel kwaad doen. Een eenmaal leegge- raakt batterijtje gaat op den duur altijd lekken. Een re paratie kost dan een veel voud van die paar guldens voor een nieuw batterijtje en loont soms de moeite niet Je zou ze kunnen noe men: de tien geboden voor de amateurfilmer. Tien re gels, die de basis vormen voor goed geslaagde films. Niet iedereen kan een Bert Haanstra worden of een Jo ris Ivens. Maar redplijke tot goede films.die kunnen nagenoeg alle 500.000 Ne derlandse bezit(s)ters van een smalfilmkamera maken als ze zich houden aan de tien gouden spelregels. Dit zjjn ze: 1. Goed voorbereiden Da's logisch, zegt u. De batterijen zijn natuurlijk in orde en de lens is stofvrij. En u hebt voldoende film. 2. Vertel een verhaal Daarvoor hoeft u geen dik draaiboek te maken, maar Weet wel wat u wilt. Breng wat lijn in uw film, een leuk begin, een pakkend eind. Dn zorg als het kan, dat de ene opname iets te maken heeft met de volgende. Dan is het niet alleen een fijne herinnering, maar ook voor uzelf en anderen leuk om naar te kijken. 3. Hou de scènes kort Soms wordt een boeiend onderwerp geschaad door te lange opnamen. Durf kort te zijn: een dichtbij-opname en stilstaande beelden vra gen weinig tijd (meestal maar 2 a 3 sekonden) en be wegende, levendige motie ven van enige afstand mo gen, afhankelijk van wat er gebeurt, maximaal 5 tot 10 sekonden duren. 4. Niet sproeien s.v.p. Een filmkamera is geen tuinslang, dus gebruik hem niet als sproeier. Hij filmt liever beweging dan dat-ie zelf beweegt. En als u moet bewegen: doe het gelijkma tig en vooral niet te vlug. Vlugge kamera-bewegers maken onrustige films, waarnaar je niet lang met plezier kunt kijken. 5. Let op 't licht Vaak wordt het bestaande licht overschat, vooral bij opnamen binnenshuis. Een filmzon is daarom nuttig en de prijs ervan valt mee. Met zo'n lichtbron kunt u méér uit uw film halen. 6. Gebruik een statief. Echt één van de belang rijke gouden regels voor filmen. Toegegeven: hij geeft u wat minder bewe gingsvrijheid, zo'n statief. Maar dat vaste steuntje zal de kwaliteit van uw film aanmerkelijk kunnen ver beteren. Zeer aanbevolen bij opnamen die langer du ren dan 3 seconden en bij, landschap-opnamen. 7. Wees beweeglijk Ook al moet u de kamera zo weinig mogelijk bewe gen, u moet zelf wél beweeg lijk zijn. Verander vaak van standpunt, blijf niet op éen plaats staan. Dan voorkomt u de beruchte schok- effekten in de vorm van „springers". 8. Zoom zuinig Zoomen (spreek uit zoe men) is verleidelijk, toege geven. Maar wees zuinig met dat zoom-effekt, dat al gauw vermoeiend werkt bij het kijken. Als u van totaal beeld naar close-up wilt: doe dat dan in'enkele etap pes via een grotere beeld- uitsnede. Het resultaat is hetzelfde en het brengt rust in uw film. 9. Kom's wat dichterbij Alles filmen van veraf is saai. Wissel daarom totaal opnamen regelmatig af met dichtbij-opnamen. De eer ste zijn nodig om te weten waar iets gebeurt; de dichtbij-opnamen laten vooral zien wat er gebr jrt. 10. Geluid er bij? Niet zo eenvoudig voor de amateurfilmer. Het leukste is natuurlijk om te streven naar echte, bijpassende ge luiden. Als dat technisch een bezwaar is, kan toepas selijke muziek van een re corder of een cassette ook zorgen voor een goede ach tergrond, die de werking van de film versterkt. Dat zijn ze. Tien gouden filmregels voor amateur- filmers. Als u ze bewust toepast, dan wint uw film beslist aan kwaliteit. Wanneer is een foto ge slaagd? Moeilijke vraag, want het heeft te maken met de technische kwaliteiten, met het onderwerp en met de beeldopname. De foto hieronder is,volgens de me ning van velen, een ge slaagde plaat. Ze is geno men op het strand van Cad- zand in Zeeuws-Vlaanderen en geeft een goede indruk van het bij eb droogvallende strand, dat aan de zeekant wordt beschermd door rijen palen, die de kracht van de golven moeten breken. Zo'n foto kun je vanuit allerlei standpunten maken; verder af of met een lagere of ho gere horizon. De goede beeldopbouw is vooral te danken aan dat goedgeko zen standpunt, waardoor de volgende rijen palen een versterking geven van het diepte-effekt. Zo'p foto is gemaakt met een gewone kamera en ie dereen kan, wat dat betreft, zo'n foto mee naar huis ne men na een strandwande ling. Wat er wel voor nodig is, dat is: oog voor de schoonheid van de dingen om ons heen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 32