Eeuwfeest-viering krijgt al inhoud Afscheid burgemeester HET COMITÉ HET AANGEVULDE FEESTPROGRAMMA mmwmê SCHIEDAM 700 JAAR STAD JEUGD FONDS Betere treindiensten voor Schiedam HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 12 WOENSDAG 12 JUNI 1474 informatie Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Emmastraat 1 - tel. 26 05 00 Het feestprogramma voor de viering van het 700 jarig bestaan van Schiedam in 1975 heeft al vorm en inhoud gekregen. Verwacht mag worden dat in september a.s., na de vakanties, het werk goed op gang zal komen. Het voorbereidings-comité, dat op 22 februari 1973 is geïnstalleerd, heeft in november vorig jaar het eerste voorlopige programma bekendgemaakt. Het is een goede basis gebleken, op grond waarvan de plannen nader uitgewerkt zijn. Uiteraard zijn er op dat eerste en voorlopige programma wijzigingen gekomen. Een enkel punt moest geschrapt, vooral ook omdat het comité gebonden is aan een budget van f 100.000,— voor de hele feestviering. Zo gaat het plan om een Zeskamp te organiseren niet door, omdat de kosten daarvan een te grote hap uit het budget zouden betekenen. Maar er zijn veel meer nieuwe punten aan het programma toegevoegd, zowel in de eigenlijke feestweek van 23 tot en met 31 mei 1975, als in de tijd daarvoor en daarna. Het comité zelf heeft vage ideeën verder kunnen uitwerken, maar ook zijn meerdere organisaties met plannen gekomen voor evenementen, die in het programma opgeno men zijn. Een beknopt overzicht van het gewijzigde en aangevulde programma geven wij hierdoor. Doch de belangrijkste nieuwe punten willen we afzonderlijk vermelden. Sportwedstrijden. De Stichting Sporthal heeft kans gezien twee nationale toernooien naar Schiedam te brengen, n.l. de nationale indoor tenniskampioenschappen eind maart en nationale schermwedstrijden op 11 mei. Daarnaast zijn in het programma opgenomen een badmintontoernooi op 17 en 18 mei, een volleybaltoernooi op 26 mei en een zaalhandbaltoernooi op 28 en 29 mei. „Schiedam Promotion". Dit is een manifes tatie van industrie en middenstand van 26 april t/m 4 mei te houden in de Sporthal. De organisatie geschiedt door de Stichting Inhabé, de Sporthal en de Mij. voor Nijverheid en Handel. De Schiedamse kuns tenaar Frits Henderickx is aangezocht om een opzet te maken voor de aankleding, waarbij gedacht is aan een „middeleeuws" decor, althans een herinnering aan Schie dams verleden. Concert. Toonkunst heeft aangeboden om het gebruikelijke jaarlijkse concert aan te passen aan het jubileum, zodat „Die Jahreszeiten" op het repertoir genomen is, uit te voeren begin mei in de Grote Kerk. Denksporten. Ook hiervoor is plaats inge ruimd in het programma. Gedacht wordt aan een schaakspel met levende schaakstukken in de openlucht. Als dit niet door kan gaan zullen er schaakwedstrijden, maar ook dam- en bridgewedstrijden worden georganiseerd in de recreatiezaal van het Stadskantoor. Nationale Dahliatentoonstelling. Dit zal de grote uitsmijter van het feest worden, te houden van vrijdag 5 t/m zondag 7 september 1975. Het belooft een speltakel- stuk te worden, waarvan de organisatie berust bij de K.N.M.T.P., de volkstuinders- vereniging Thurlede en Vijfsluizen en verder de aquariumvereniging „Natuurgenot in Huis", de Ned. Bond van Vogelliefhebbers, de Hengelsportver. Schiedam en Omstreken, de Schiedamse Schooltuinvereniging en de Schiedamse postduivenverenigingen. Revue. De heren E. Verkade en C. van Bezooijen hebben de gemeente aangeboden om gedurende de viering een revue op te voeren, waarvan zij de teksten en de muziek schrijven en ook de verdere organisatie op zich nemen. Volgens plan zullen er tien voorstellingen in het Passagetheater worden gegeven. Eind augustus of begin september zullen audities worden gehouden, voor hen die mee willen werken. Daarnaast zijn er plannen voor enkele schenkingen. Een mini-golfbaan, willen de Schiedamse service-clubs (Rotary, Lions, Round Table) de gemeente aanbieden. Deze zou in het Pr. Beatrixpark künnen komen, liefst dicht bij de Sporthal, die dan de baan in beheer en exploitatie kan nemen. Een wandkleed, geknoopt door de leden van de vrouwenorganisaties, is een idee van het Centraal Vrouwen Comité. Het kleed zou b.v. een plaats kunnen krijgen in het Stadhuis. Enkele hoogtepunten in het verdienen toelichting. Een historische tentoonstelling, zal worden ingericht in het Stedelijk Museum, georgani seerd door de gemeente-archivaris drs. G. v.d. Feijst en Museum-directeur J. Paalman. Het is echter de bedoeling dat gelijktijdig en naast deze historische tentoonstelling ook Schiedamse kunstenaars gelegenheid krijgen om te exposeren. In het Museum ook een tentoonstelling van scheepsmodellen, in samenwerking met de Schiedamse werven Wilton-Fijenoord en Gusto. De markt, op vrijdag 30 mei in de Lange Kerkstraat/Grote Markt/Hoogstraat belooft een hoogtepunt te worden. De organisatie geschiedt door de marktmeester in samen werking met de kooplui. Tijdens de markt, die ook 's avonds open zal zijn, eventueel een standwerkersconcours. In de tuin van de Grote Kerk zal een uitspanning komen van de Firma Hosman. De opzet is dat begin volgend jaar, wanneer de organisatie in kannen en kruiken is, een programmaboekje zal verschijnen verzorgd door Het Nieuwe Stadsblad. programma *w\/wwwwww\/* In verband met zijn aftreden zal burgemeester H. Roelfsema met zijn echtgenote een afscheidsreceptie voor de burgerij van Schiedam houden op woensdagavond 26 juni a.s. in de benedenzaal van het Stadskantoor, Emmastraat 1 van 19.30 tot 21.30 uur. Een ieder is van harte welkom. Van de gemeenteraad zal de burgemeester afscheid nemen tijdens een bijzondere raadsvergadering op donderdag 27 juni a.s. in de aula van het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, aanvang om 15.30 uur. Na afloop van de openbare vergadering is er een receptie. Tevoren zal burgemeester Roelfsema nog afscheid nemen van groepen van de bevolking en van gemeentelijke diensten. Dat zal zijn op vrijdag 14 juni van het personeel van het Gemeente-ziekenhuis; op maandag 17 en woensdag 19 mei van de bejaarden tijdens bijeenkomsten in diverse bejaardencentra; op donderdagavond 20 juni van de culturele organisaties; op vrijdag 21 juni van de politie en de brandweer; op zaterdagmiddag 22 juni van de sportorganisaties en tenslotte op dinsdag 25 juni van de ambtenaren van de secretarie en van de gemeentediensten. In het comité ter voorbereiding van de viering van het 700-jarig bestaan van de stad Schiedam zijn enkele wijzigingen gekomen. Burgemeester H. Roelfsema zal aftreden als voorzitter van het comité. De vice-voorzitter, de heer J. J. Bieze, zal de functie waarnemen tot er een nieuwe voorzitter is benoemd. Leden van het comité zijn: Mevrouw B. ten Kate-Stevens, Burg. Knap- pertlaan 132, voor de Hervormde en Gereformeerde groepen. Mevrouw Th. M. Moolhuysen-Coenders, Nieuwe Haven 127, voor het R.K. volksdeel J. J. Bieze, Ruys de Beerenbroucklaan 6, voor de buitenkerkelijke groep. Mevrouw E. de Vos-van Harmeien, Vlaardin- gerdijk 452, voor de Schiedamse Gemeen schap culturele sector. J. H. Blomsteel, Schubertplein 90, voor de Stichting tot viering en herdenking van Nationale Feest- en gedenkdagen. J. J. L. v.d. Slot, Dirk Schaferplein 90, voor de Stichting V.N.F.G., als vervanger voor de S.R.J.J. J. Brussé, Broersvest 137, voor de Schie damse sportwereld. H. W. G Hoek, Julianalaan 44, voorzitter van het Departement Schiedam van de Mij voor Nijverheid en Handel. Th. J. G. Janse, Schiedamseweg 103, voor „Schiedam Promotion". Drs. G. v.d. Feijst, Broersvest 6c, gemeente archivaris van Schiedam. J. Paalman, directeur van het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112. Het secretariaat van de commissie wordt gevormd door P. J. Drent p/a afd. Algemene Zaken, gemeentesecretarie Stadskantoor Em mastraat 1, telefoon 260500 en mevrouw H. van Geloven-v.d. Keemel, Jacques Urlusplein 96, die van september tot mei volgend jaar als 2e secretaresse in dienst is van het comité. Het Nationaal Jeugd Fonds, stichting ten behoeve van leef- en speelruimte, heeft besloten tot een belangrijke uitbreiding van het zg. „overbruggingsfonds". Uit dit fonds konden tot nu toe alleen kortlopende, renteloze leningen worden verstrekt voor groeperingen in directe financiële nood, veroorzaakt door brand- en stormschade en nog niet ontvangen overheidssubsidie. Voortaan kunnen deze leningen een looptijd hebben van maximaal 2 jaar en tevens worden aangevraagd als overheidssubsidies 'verwacht kunnen worden, maar nog niet definitief zijn toegezegd. Met ingang van 1 juni j.l. verstrekt het N.J.F. bovendien z.g. garanties, in alle gevallen waardoor elders moeilijk leningen tegen normale voorwaar den kunnen worden verkregen. De voorkeur gaat uit naar investeringen t.b.v. het plaatselijke vrijwilligerswerk, zoals aanschaf van inventaris en bouw- en verbouwkosten, met een totaal bedrag van ca. f 30.000,—. Nadere inlichtingen verstrekt het Nat. Jeugd Fonds, Maliesingel 27 te Utrecht, telefoon 030-313313. Het feestprogramma voor de viering van het 700-jarig bestaan van de stad Schiedam, zoals dat is aangevuld en verbeterd. Dit is een voorlopig programma, waarop nog tal van wijzigingen mogelijk zijn. Ook staan niet alle data en tijden vast. Eind maart: Nationale indoortenniskam- pioenschappen in de Sporthal Margriet. Vrijdag 26 april t/m zaterdag 4 mei: „Schiedam Promotion", manifestatie in de Sporthal. Begin mei: Toonkunst-concert in de Grote kerk, uitvoering van Die Jahreszeiten. Zaterdag 11 mei: Nationale schermwedstrij den in de Sporthal. Vrijdag 17/18 mei: badmintontoernooi in de Sporthal. Vrijdag 23 mei: Officiële opening van de festiviteiten met een historische rede in de Grote kerk. Historische tentoonstelling in het Stedelijk Museum. Zaterdag 24 mei: Opdracht-zwemwedstrijd in Bad Groenoord om 9 uur; georganiseerd door de Schiedamse Reddingbrigade. Grote wandelmars met défilé langs stad huis georganiseerd door De Schiedamse Tippelaars. Vertrek om 12 uur van Sporthal. Ruiter-demonstraties en -wedstrijden; ge organiseerd door de Ruitersportvereniging Schiedam en de Spalandruiters. Jeugdtoneel in de avonduren georgani seerd door de Scholengemeenschappen Spieringshoek en Schravenland, het Sted. Gymnasium en de MAVO-scholen. Zondag 25 mei: Waterpolotoernooi in Bad Groenoord om 9 of 10 uur; georganiseerd door de S.Z.C. Wielerwedstrijden op de wielerbaan in Harga. Jeugdtoneel in de avonduren. Maandag 26 mei: Volleybaltoernooi in de Sporthal. Schaakwedstrijden in het Stadskantoor. Muzikale evenementen als pleinconcerten e.d. Dinsdag 27 mei: Grote gymnastiekdemon- stratie om 19 uur op het parkeerterrein Broersvest door de gezamenlijke Schiedamse gymnastiekverenigingen. Bridgewedstrijden in het Stadskantoor. Donderdag 29 mei: Koorzang in de Grote kerk, afgewisseld met declamatie. Zaalvoetbaltoernooi in de Sporthal. - Bridgewedstrijden in het Stadskantoor. Vrijdag 30 mei: Ouderwetse markt in de Lange Kerkstraat, Grote Markt, Hoogstraat, van 's morgens tot 's avonds. - Damwedstrijden in het Stadskantoor. Zaterdag 31 mei: Pupillen-voetbalwedstrijd tussen 80 elftallen van Schiedam tegen 80 van Vlaardingen in de ochtenduren - Gekostumeerde voetbalwedstrijd in de middaguren, gevolgd door een rugby-wed- strijd. - Groot bal in de Sporthal 's avonds. 5 tot 7 september: Nationale dahliatentoon stelling in de Sporthal. Enkele evenementen zullen meerdere dagen duren in de feestweek, zoals een etalagewed strijd, georganiseerd door de Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad, een „Ken-uw-stad- spel" uitgewerkt door de gemeente-archivaris en een fotowedstrijd. Speciaal voor bejaarden wordt gedacht aan een expositie in het Dienstencentrum en het optreden van bejaardenkoren. Voor de jongeren is gedacht aan poppenkast in de wijken, eventueel een openluchtbal en het optreden van Schiedamse muziekgroepen op verschillende punten in de stad. In de dienstregeling van de Ned. Spoor wegen, die op 26 mei j.l. is ingegaan, zijn enkele verbeteringen aangebracht die ook voor Schiedamse reizigers van belang zijn. In de verbinding naar Den Haag-Leiden- Amsterdam is een versnelling gekomen, doordat treinen die wel stoppen in Schie dam-Rotterdam West op enkele kleinere plaatsen doorrijden. Het aantal zuivere stoptreinen tussen Rotter dam en Leiden is uitgebreid van 2 tot 4 per uur. Deze kwartier-stoptreinen worden in Den Haag steeds voorbij gereden door de kwartiersneltreinen; maar de mogelijkheid bestaat om in Den Haag van stoptrein op sneltrein of omgekeerd over te stappen. Zo worden de mogelijkheden voor de uit Schiedam vertrekkende reizigers nog ver groot. Op deze manier willen de N.S. de kwaliteit van de treindiensten in de Rand stad verbeteren.

Het Nieuwe Stadsblad | 1974 | | pagina 12